• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Design w IT. Co warto o nim wiedzieć?

24 sierpnia 2022 (artykuł sprzed 1 roku) 
Projektanci z Design and Business to specjaliści w swojej dziedzinie. Projektanci z Design and Business to specjaliści w swojej dziedzinie.

Największe firmy badające rynek globalny jak Gartner czy Deloitte podkreślają w swoich raportach technologicznych, że większość podmiotów (bez względu na wielkość, branżę czy rodzaj prowadzonej działalności) będzie przechodzić w najbliższym czasie transformację cyfrową oraz podejmować zwiększoną liczbę aktywności na rzecz rozwoju cyfrowego. Takie zmiany transformacyjne mają różnorodny charakter, dotycząc zarówno wnętrza organizacji (np. informatyzacja i automatyzacja procesów), jak i relacji z otoczeniem (np. przez zwiększanie udziału elektronicznych kanałów do pozyskiwania klientów). Trendy te w połączeniu z rosnącą dojrzałością cyfrową społeczeństwa prowadzą do rosnącego znaczenia wymiaru estetyczno-funkcjonalnego produktów cyfrowych.



Konsumenci (użytkownicy systemów) oczekują rozwiązań atrakcyjnych, prostych w obsłudze i jak najlepiej dopasowanych do ich potrzeb, co na dostawcach i właścicielach produktów cyfrowych (jak np. serwisy www, sklepy internetowe) wymusza konieczność jak najlepszego ich zaprojektowania.

Design and Business - profesjonalne usługi projektowe



Dominika Czechowska, prezes firmy Design and Business zajmującej się usługami doradczymi w zakresie wzornictwa przemysłowego podkreśla, że współczesne systemy informatyczne, aplikacje oraz wszelkiego rodzaju rozwiązania cyfrowe, w których zachodzi interakcja człowiek-system powinny być tworzone ze szczególnym uwzględnieniem głosu użytkownika.

- W projektowaniu produktów cyfrowych, analogicznie jak w projektowaniu produktów fizycznych (np. mebli czy ubrań) konieczne jest określenie potrzeb, oczekiwań i nawyków odbiorcy końcowego. Często projektantom systemów informatycznych wydaje się, że ich punkt widzenia jest wystarczający do wdrożenia produktu, co zostaje szybko zweryfikowane po zderzeniu z docelowymi odbiorcami. Celem powołanego w naszej firmie działu odpowiedzialnego za design produktów cyfrowych jest zapewnianie maksymalizacji użyteczności produktów cyfrowych poprzez wzorniczego podejście do ich projektowania - mówi Dominika Czechowska. - Wypracowane przez lata wzorce postępowania przy projektowaniu produktów fizycznych przenieśliśmy na płaszczyznę IT, dzięki czemu możemy oferować naszym klientom profesjonalne usługi projektowe prowadzące do maksymalizacji użyteczności i estetyki systemów informatycznych, takich jak sklepy internetowe, aplikacje do zamówień, konfiguratory produktów, systemy e-learningu i wiele innych - wskazuje.
  • Przykład zastosowania designu w IT, w praktyce.
  • Przykład zastosowania designu w IT, w praktyce.
Dla każdej firmy informatycznej pojęcia agile czy UX stanowią podstawę słownika pojęć, jednak dla podmiotów z innych branż, które zamierzają wdrożyć produkty cyfrowe do swojej działalności, stanowią ciągle wyzwania. Dlatego tak ważne jest wsparcie zewnętrznych konsultantów przy opracowywaniu produktów cyfrowych, zwłaszcza w sektorze MŚP, gdzie często firmy nie dysponują własnymi zasobami IT.

- Kluczem do powstania estetycznych i zachęcających użytkowników do korzystania z projektowanych przez naszą firmę produktów cyfrowych jest odpowiednie podejście metodyczne. Oznacza to, że w procesie tworzenia danego produktu cyfrowego, np. serwisu sprzedażowego stosujemy dobre praktyki projektowe integrujące projektantów z docelowymi użytkownikami. Dopiero poprzez wspólne sesje warsztatowe, często wymagające stworzenia makiet wyglądu systemu "na przysłowiowej serwetce", możemy odkrywać potrzeby użytkowe i ukierunkowywać produkty cyfrowe na zaspokojenie tych potrzeb - mówi Marcin Płocki, menedżer działu rozwoju produktów cyfrowych w Design and Business. - Nie bez znaczenia jest również umiejętność szybkiego prototypowania, dzięki czemu zanim rozpoczną się prace programistyczne, możliwe jest zweryfikowanie, czy planowane funkcje spełnią swoją rolę oraz, czy będą odpowiadać na zidentyfikowane potrzeby i oczekiwania użytkowników. Jest to oczywiście proces złożony, ale też przyjemny dla samych użytkowników, a końcowe efekty takiej metodycznej pracy przekładają się na powstanie produktów cyfrowych, zachęcających do regularnego korzystania - podkreśla.

Zainspirują, bez względu na branżę



Firma Design and Business świadczy usługi doradcze w zakresie rozwoju przedsiębiorstw MŚP dla każdej branży.

- W dziesiątkach tworzonych przez nas strategii dla tych przedsiębiorstw u większości obserwujemy stale rosnące potrzeby w zakresie digitalizacji i automatyzacji ich działalności. Odpowiadamy na te potrzeby stosując indywidualne podejście i w pierwszej kolejności audytując wszystkie potrzeby, tak aby projektowane rozwiązania cyfrowe dawały konkretne korzyści. Z całą stanowczością mogę stwierdzić, że procesy transformacji cyfrowej objęły znaczną część naszych klientów, którzy jeszcze kilka lat temu nie myśleli o inwestowaniu w IT - zaznacza Dominika Czechowska. - Mając na uwadze, że rozwój IT potrafi być kosztowny, warto w tym miejscu zaznaczyć, że przedsiębiorcy MŚP mogą rozwinąć swoją działalność o produkty cyfrowe dzięki dotacjom ze środków publicznych. W ramach takich konkursów jak Bon na Innowacje i Bon na Cyfryzację zrealizowaliśmy z przedsiębiorcami szereg prac nastawionych na podnoszenie funkcjonalności i estetyki różnorodnych produktów cyfrowych. Ponieważ rozwój cyfrowy ma być kluczowy w kolejnych perspektywach finansowych, należy spodziewać się kolejnych dotacji na cyfryzację i automatyzację działalności MŚP.
  • Przykład zastosowania designu w IT, w praktyce.
  • Strona bez zastosowania designu.

Rozwijanie produktu cyfrowego zgodnie z dobrymi praktykami designu w IT



Przykładem konsekwentnego rozwijania produktu cyfrowego zgodnie z dobrymi praktykami designu w IT jest platforma lokalninaturalni.pl.

Platforma ta umożliwia zawieranie transakcji sprzedaż-kupno przez odbiorców detalicznych bezpośrednio z producentami żywności naturalnej. Na rozwój platformy Firma Lokalni Naturalni pozyskała grant w ramach konkursu Bony na Innowacje i zrealizowała wspólnie z jednostką naukową szereg prac badawczo-rozwojowych prowadzących do rozwoju funkcji wspierających użytkowników.

W toku badań odkrywano kluczowe bolączki korzystających z serwisu poszukując odpowiednich rozwiązań technicznych, dzięki czemu docelowo opracowano m.in. inteligentne algorytmy automatyzujące często żmudne czynności wykonywane przez zamieszczających ofertę. Wzornicze podejście do projektowania platformy m.in. wyeliminowało zniechęcające do zamieszczania ofert skomplikowane formularze oraz znacząco ułatwiło kategoryzowanie produktów.

Przykład zastosowania designu w IT, w praktyce. Przykład zastosowania designu w IT, w praktyce.
Obecnie platforma posiada funkcje inteligentnego rozpoznawania obrazów, dzięki czemu rolnicy zamieszczający ofertę swoich produktów po załączeniu zdjęcia, nie będą musieli martwić się o właściwe przypisanie produktu do kategorii czy umiejscowienie w serwisie oszczędzając czas i minimalizując ryzyko błędnego przypisania produktu.

- Stosowanie dobrych praktyk wzorniczych w projektach IT istotnie zmienia myślenie o produktach cyfrowych. Realizacja projektu z jednostką naukową i poznanie wzorców postępowania z użytkownikami stanowiło impuls do postawienia na ciągły rozwój w wymiarze użyteczności naszej platformy. Od razu po zakończeniu projektu, zdecydowaliśmy się podjąć współpracę z projektantami firmy Design and Business, którzy świetnie przeanalizowali nasze potrzeby rozwojowe. Obecnie zamierzamy rozbudowywać naszą platformę o kolejne funkcje ułatwiające m.in. zarządzanie logistyką naszych produktów oraz wprowadzać ciągłe modyfikacje interfejsu prowadzące do wygodniejszego dokonywania zakupów za pośrednictwem naszej platformy. Wszystkich zainteresowanych lokalnymi produktami pochodzącymi z Podlasia zachęcam oczywiście do zakupów i dzielenia się uwagami użytkowymi na potrzeby usprawnień naszej platformy www.lokalninaturalni.pl - mówi Adam Miczejko, współwłaściciel serwisu lokalninaturalni.pl.

* możliwość dodania komentarzy lub jej brak zależy od decyzji firmy zlecającej artykuł

Miejsca

 

Ludzie biznesu

Justyna Kowalczyk

Prezes zarządu OptiWay Biuro Rachunkowe Sp. z o.o.. Absolwentka Wydziału Finansów i Rachunkowości...

Najczęściej czytane