stat

Do której zrobisz zakupy w Sylwestra

Po szampana czy na wyprzedaże? Dziś przede wszystkim dokupujemy drobiazgi niezbędne do sylwestrowej zabawy.
Po szampana czy na wyprzedaże? Dziś przede wszystkim dokupujemy drobiazgi niezbędne do sylwestrowej zabawy. fot. Łukasz Unterschuetz/Trojmiasto.pl

W Sylwestra pracę handlu nie reguluje ustawa, tak jak jest w przypadku Wigilii, można więc robić zakupy zdecydowanie dłużej. Jedni wpadną po szampana, inni poszaleć na wyprzedażach. Sprawdź, do której masz czas.


Robisz jeszcze zakupy w Sylwestra?

tak, ale tylko niewielkie i przed południem

43%

tak, to dla mnie dzień jak każdy inny

42%

nawet większe niż zazwyczaj, lubię mieć zapasy na Nowy Rok

2%

nie, praktycznie nigdy

13%

W centrach handlowych trwa szał poświątecznych zakupów, bo sklepy wcześnie rozpoczęły wyprzedaże, choć jak to u nas zwykle bywa, dość oszczędne. Napisy na drzwiach zachęcają zapowiedzią obniżek o 50 lub nawet o 70 proc. Potem niestety okazuje się, że możemy liczyć raczej na 30 proc. i to tylko na niektóre produkty. Dziś jednak przede wszystkim dokupujemy drobiazgi niezbędne do sylwestrowej zabawy.

Zgodnie z badaniami BIG InfoMonitor, Sylwester będzie nas kosztował średnio 314 zł. Najwięcej planujemy wydać na dobre jedzenie (38 proc.) i alkohol (16 proc.). Pozostałe elementy udanego wieczoru przynajmniej w ogólnym ujęciu nie powinny stać się zbytnim finansowym obciążeniem. Większość Polaków chyba posiada w szafie odpowiedni strój, by wpasować się w nastrój imprezy, bo tylko 3 proc. deklaruje wydatki na ten cel. Dla niektórych nieodłącznym elementem świętowania są fajerwerki i to na ich zakup aż 6 proc. przeznaczy sporą sumę, dla kolejnych 6 proc. ankietowanych, największym wydatkiem będzie wejściówka na sylwestrową imprezę. Okazuje się też, że pozwolimy sobie tej nocy na trochę szaleństwa i spontaniczności, bo aż 20 proc. to wydatki, które ciężko zakwalifikować.

A gdzie się bawimy? Według ankiety BIG InfoMonitor, w domu Nowy Rok zamierza witać aż 51 proc. ankietowanych, na własnej domówce będzie się bawić 11 proc., a na imprezie u znajomych 14 proc. W tej sytuacji po przekąski i alkohol będzie się trzeba udać do sklepów.

Najkrócej, bo do godz. 13 będzie czynne gdańskie ForumDesigner Outlet. Z kolei do 15 na klientów czeka Klif (Piotr i Paweł do godz. 15:30). Do 16 czynny będzie Manhattan, MatarniaMadison. Do 17 działać będzie Galeria Bałtycka, Metropolia, Centrum Handlowe Osowa (oprócz hipermarketu, który pracuje do 19), Alfa Centrum, Galeria Zaspa, CH Batory, Galeria SzperkRiviera. A sieci? Do godz. 17 czynny będzie Netto, do 18 Lidl, Kaufland, Carrefour, a do 19 Biedronka. Tak jak w Wigilię, tak też w Sylwestra różne godziny pracy, w zależności od sklepu, proponuje sieć Piotr i Paweł

Oczywiście handel to też mniejsze i większe, czasem także samoobsługowe, sklepy. Ich godziny pracy, nawet gdy należą do sieci typu OdiDo, Żabka, Freshmarket, Lewiatan, Globi czy Carrefour Express, zależą od poszczególnych właścicieli. Te placówki, zwłaszcza małe, osiedlowe, mogą pracować zdecydowanie dłużej w Sylwestra. Część z nich będzie też czynna w Nowy Rok.

Opinie (56) 4 zablokowane

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Moim zdaniem

Ludzie biznesu

Andrzej Adler

Prezes zarządu i jeden z współzałożycieli DGT, firmy zajmującej się telekomunikacją i...