• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Dzieci z klas I-III wrócą po feriach do szkoły

Wioleta Stolarska
11 stycznia 2021 (artykuł sprzed 3 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat Do urzędu nie wejdziesz? "I dobrze!"
Ministerstwo Edukacji i Nauki zaznacza, że powrót uczniów klas I-III do szkół będzie możliwy jedynie w reżimie sanitarnym. Ministerstwo Edukacji i Nauki zaznacza, że powrót uczniów klas I-III do szkół będzie możliwy jedynie w reżimie sanitarnym.

Uczniowie najmłodszych klas wrócą do nauki stacjonarnej 18 stycznia, czyli po feriach zimowych - poinformowano w poniedziałek na konferencji. MEN zaznacza jednak, że powrót uczniów klas I-III do szkół będzie możliwy jedynie w reżimie sanitarnym. Wszystkie pozostałe obostrzenia zostają utrzymane do 31 stycznia.



Użytkownicy naszej aplikacji zostali już o tym powiadomieni
Pobierz aplikację: Android iPhone


Czy popierasz decyzję o powrocie klas I-III do szkół?

Zgodnie z rozporządzeniem ministra edukacji i nauki stacjonarne funkcjonowanie szkół, poza pewnymi wyjątkami, zostało ograniczone do 3 stycznia 2021 r. (od 23.12.20 do 3.01.21 uczniowie mieli przerwę świąteczną, od 4.01 do 17.01 trwają ferie zimowe).

Po zakończeniu ferii zimowych, które w tym roku wyjątkowo dla całego kraju odbywają się w tym samym terminie, 18 stycznia do nauki stacjonarnej wrócą dzieci z najmłodszych klas I-III.

- Po wielu konsultacjach opracowaliśmy wytyczne dla klas I-II szkół podstawowych. Mam pełne przekonanie, że jesteśmy przygotowani do powrotu do nauczania stacjonarnego w klasach I-III. W tej grupie wiekowej, dzieci z klas I-III, ryzyko transmisji koronawirusa jest stosunkowo najmniejsze - mówił Przemysław Czarnek, minister edukacji narodowej.
Czytaj też: Nowe wymagania na egzaminie ósmoklasisty i maturze 2021

- Wszędzie w Europie widzimy narastającą trzecią falę. Widzimy przyspieszenie pandemii związane z nowymi mutacjami wirusa. Z drugiej strony trzeba powiedzieć, że sytuacja w Polsce w ostatnim czasie wygląda stabilnie - mówił Adam Niedzielski, minister zdrowia.
Podkreślił jednocześnie, że decyzje w sprawie obostrzeń są bardzo trudne, dlatego oprócz powrotu dzieci z klas I-III do szkół od 18 stycznia pozostałe obostrzenia zostają utrzymane do 31 stycznia.

- Ważąc wszystkie za i przeciw oraz opierając się na modelach prognostycznych doszliśmy do wniosku, że krokiem, który możemy wykonać, jest uruchomienie nauki stacjonarnej w klasach I-III - wyjaśniał.
Od 28 grudnia 2020 r. zamknięte są hotele, stoki narciarskie, galerie handlowe (z wyjątkiem sklepów spożywczych, sklepów z książkami i prasą, drogerii, aptek). Zamknięte są też restauracje, kina, muzea, teatry, baseny, siłownie, kluby fitness. Zgromadzenia publiczne są ograniczone do pięciu osób. Limity obowiązują też w sklepach i kościołach.

Po powrocie do Polski transportem zbiorowym, obowiązuje 10-dniowa kwarantanna.

Wytyczne sanitarne dla klas I-III



- Stałe grupy uczniów, przyporządkowani do nich ci sami, stali nauczyciele i stałe sale lekcyjne; taka organizacja zajęć, by klasy nie miały kontaktu z pozostałymi - takie zalecenia znalazły się w wytycznych MEiN, MZ i GIS dla klas I-III szkół podstawowych.
Wytyczne te, w dużej mierze opierają się na zasadach obowiązujących we wrześniu 2020 r., to m.in.:
  • do szkoły może uczęszczać uczeń bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych,
  • opiekunowie mogą wchodzić do przestrzeni wspólnej szkoły, zachowując zasady: jeden opiekun z dzieckiem/dziećmi, dystans od kolejnego opiekuna z dzieckiem/dziećmi oraz od pracowników szkoły minimum 1,5 m,
  • jedna grupa uczniów (klasa) ma przebywać w wyznaczonej i stałej sali. Do grupy mają być przyporządkowani ci sami, stali nauczyciele,
  • podczas zajęć wychowania fizycznego i sportowych należy zrezygnować z ćwiczeń i gier kontaktowych,
  • zajęcia muszą być zorganizowane tak, by każda klasa w trakcie przebywania w szkole nie miała możliwości (lub miała ograniczoną do minimum) kontaktowania się z pozostałymi klasami, m.in. harmonogram przychodzenia do szkoły, co drugi boks w szatni.

Czytaj też: Jak działa zdalna edukacja? Młodzież przedstawiła raport

Testy dla nauczycieli klas I-III



W poniedziałek rozpoczęły się testy przesiewowe na obecność koronawirusa SARS-CoV-2 dla nauczycieli klas I-III szkół podstawowych, nauczycieli szkół specjalnych i pracowników obsługi administracyjnej szkół. Badania są dobrowolne i bezpłatne. Potrwają do 15 stycznia. Wynik badania każdy badany otrzyma najpóźniej w niedzielę.

Z ostatnich danych wynika, że do udziału w testach w województwie pomorskim zgłosiło się 11 492 nauczycieli i pracowników szkół.

Na testy zgłosić się mogą nie tylko nauczyciele, ale również pracownicy szkoły, tj. obsługa administracyjna, kierownictwo, personel odpowiedzialny za funkcjonowanie techniczne szkoły, personel sprzątający, a także osoby wykonujące bieżące prace naprawcze na terenie szkoły.

Powiatowe stacje sanitarno-epidemiologiczne zbierały listy imienne i oświadczenia od każdego zainteresowanego badaniem o wyrażeniu zgody na przetwarzanie danych osobowych oraz na badanie. Każdy nauczyciel i pracownik szkoły, który zgłosił się do badania otrzyma odpowiednie skierowanie.
16:59 13 STYCZNIA 21

W Gdańsku trwa testowanie nauczycieli na koronawirusa (30 opinii)

W poniedziałek rozpoczęły się testy przesiewowe na obecność koronawirusa SARS-CoV-2 dla nauczycieli klas I-III szkół podstawowych, nauczycieli szkół specjalnych i pracowników obsługi administracyjnej szkół. Badania są dobrowolne i bezpłatne. Potrwają do 15 stycznia. Wynik badania każdy badany otrzyma najpóźniej w niedzielę.
W poniedziałek rozpoczęły się testy przesiewowe na obecność koronawirusa SARS-CoV-2 dla nauczycieli klas I-III szkół podstawowych, nauczycieli szkół specjalnych i pracowników obsługi administracyjnej szkół. Badania są dobrowolne i bezpłatne. Potrwają do 15 stycznia. Wynik badania każdy badany otrzyma najpóźniej w niedzielę.
Zobacz więcej

Opinie (282) ponad 10 zablokowanych

  • Getto

    Coronavirus tak jak grypa będzie jeszcze długie lata. I co? Do końca życia będą nas gnębić i zamykać? Musimy nauczyć się z tym żyć.

    • 4 7

  • Lepiej niech juz uczą sie zdalnie do konca czerwca !

    • 4 7

  • Gimbusy, świetlice, stołówki....

    co Czarnek o tym powiedział?

    • 3 0

  • Xxx

    Ciekawe jak długo pochodzą do tej szkoły,dwa,trzy tygodnie?A później wymyśla trzecią fale koronowirusa i znów pozamykaj maluchów w domach.

    • 7 3

  • Trzecia fala w telewizji i w głupych glowach

    • 3 0

  • Super komentarze madek co na dzieci jedynie 500 plus potrzebują. Ciężko wam z dziećmi w domu siedzieć? Lepiej do szkoły niech idą a wy na paznokcie albo na zakupy lub gadać z sąsiadką. Powrót dzieci to taki sam błąd jak zamykanie ich w domu? Ten rząd nie myśli. Co się zmieniło od wprowadzenia nauki zdalnej? Po co ona była? Jakoś mniej zakażeń? Proszę was. Rząd robi z was de.li ale tu się cieszycie bo nie trzeba już z dziećmi w domu siedzieć. Madki polki

    • 6 2

  • słabo będzie

    szkoda rodziców i dziadków tych dzieci, oraz nauczycieli, około 2% procent dzieci straci jednego z rodziców w ciągu najbliższych 2 miesięcy, około 5% z nich straci dziadka/babcie które nimi się zajmują po szkole. szkoła była główną przyczyną wybuchu epidemii na taką skalę w listopadzie,
    jest spadek ale nawet nie było jeszcze drugiej fali dodatkowo pojawią się inne choroby dziecięce które nie zniknęły, jak grypa przeziębienie, wydaje się że to działanie bez jakiejś racjonalnego działania, rano mz mówi że nie będzie za otwarciem szkół za 2h dzieciaki idą do szkoły, Szczepienia powinny być zaadresowane właśnie do nauczycieli rodziców i dziadków tej grupy dzieci. tak by nie było 2 fali, inaczej będzie permanentny lockdown.

    • 2 0

  • Może pozew zbiorowy? (2)

    Państwo nie realizuje obowiązku szkolnego (e-lekcje to patologia i totalna bzdura, większość nauczycieli nie potrafi obsługiwać komputera).
    Państwo realnie nie realizuje obowiązku szkolnego, za który płacimy podatki.

    My rodzice powinniśmy mieć wypłacone odszkodowanie za czas który dzieci powinny być w szkole, a nie są

    • 0 5

    • Nie masz pojęcia o pracy nauczycieli ani o ich wiedzy.

      • 3 0

    • pozew zbiorowy

      Posłuchaj siebie i swojego słodkiego pierdzenia

      • 0 0

  • Lewa ręką za prawe ucho!

    Moim zdaniem najpierw powinni zaszczepić nauczycieli, a potem puścić dzieci do szkoły. Dzieci przyjdą , one się nie zarażą , natomiast są świetnym przekaźnikiem wirusa. Życzę sobie oraz innym nauczycielom szczęścia i powodzenia. Jak nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o pieniądze.

    • 4 0

  • nauczyciele

    A może minister od siedmiu boleści pan Czarnek zleciłby zaszczepienie nauczycieli klas 1-3 przed 18 stycznia ,zamiast celebrytów i polityków, którzy już się zaszczepili? Ci ludzie idą do pracy z naszymi dziećmi, w bardzo trudnych , ekstremalnych warunkach , a oni ich będą testować , testy trzeba było robić we wrześniu, kiedy nie było szczepionki. Bałagan i skandal!!!!!!Państwo z kartonu.

    • 6 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ludzie biznesu

Dorota Sobieniecka- Kańska

Dyrektor Gdańskiego Klubu Biznesu. Wydawca, dziennikarka, wykładowca, doradca public relations....

Najczęściej czytane