• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Wodór popłynie gazociągiem. Nowy projekt Polskiej Spółki Gazownictwa

Robert Kiewlicz
27 lipca 2023, godz. 08:00 
Opinie (13)
Polska Spółka Gazownictwa już niedługo będzie pierwszym w Polsce podmiotem posiadającym sieci gazowe poddane ocenie przez jednostkę certyfikującą w zakresie przesyłania wodoru lub gazu ziemnego z jego domieszkami. Polska Spółka Gazownictwa już niedługo będzie pierwszym w Polsce podmiotem posiadającym sieci gazowe poddane ocenie przez jednostkę certyfikującą w zakresie przesyłania wodoru lub gazu ziemnego z jego domieszkami.

Obecnie budowane sieci gazowe, ze względu na kilkudziesięcioletni okres eksploatacji, powinny być gotowe na to, że już w niedalekiej przyszłości mogą posłużyć do dystrybucji przynajmniej domieszek wodoru. Polska Spółka Gazownictwa rusza z projektem, który ma na celu ocenę bezpieczeństwa wszystkich komponentów sieci gazowych podczas transportu gazu zawierającego do 20 proc. wodoru.



Wodór i biometan w sieciach gazowych. Powstanie pierwszy wodorociąg w Polsce Wodór i biometan w sieciach gazowych. Powstanie pierwszy wodorociąg w Polsce

- Już od jesieni 2014 roku jesteśmy bardzo aktywni w temacie możliwości dystrybucji mieszaniny gazu ziemnego z wodorem lub czystego wodoru za pomocą eksploatowanych sieci gazowych. Z uwagi na brak norm i specyfikacji technicznych na poziome unijnym, jak i krajowym, wspólnie z naszymi partnerami, Instytutem Nafty i Gazu - Państwowym Instytutem Badawczym oraz Gaz Sp. z o.o. z siedzibą w Błoniu, rozpoczynamy certyfikację trzech zadań inwestycyjnych. Będzie ona realizowana za pomocą autorskiego programu Instytutu Nafty i Gazu - powiedział Robert Więckowski, prezes Polskiej Spółki Gazownictwa.


Sieć eksploatowana przez PSG jest bardzo rozległa - to ponad 200 tys. km gazociągów zbudowanych w różnych latach, a tym samym w różnych technologiach. Według badań Energy Safety Research Institute do metanu można dodać nawet 30 proc. wodoru bez większych problemów.

Sieci gazowe posłuża do transportu wodoru



Czy na Pomorzu będzie transportowany wodór przy wykorzystaniu nowych sieci gazu ziemnego? O tym przekonamy się po zakończeniu projkrtu PSG. Na razie do projektu wytypowano elementu sieci na terenie Dolnego Śląska, które umożliwią zbadanie działania wodoru zarówno na sieć gazową wykonaną z polietylenu, jak i ze stali, w zakresie ciśnienia średniego i średniego podwyższonego.



W pierwszym etapie, który już się rozpoczął, analizie poddawana jest posiadana przez spółkę dokumentacja. Wnioski i rekomendacje zostaną wykorzystane podczas drugiego etapu obejmującego swoim zakresem kontrolę procesów budowy i procedur wykorzystywanych podczas jej realizacji przez wykonawcę.

Termin realizacji pierwszego etapu to przełom lipca i sierpnia 2023 r. Pierwsze odcinki sieci gazowej zostaną poddane pełnej ocenie dwa miesiące później, a zakończenie projektu nastąpi razem z ukończeniem prac inwestycyjnych.

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (13)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ludzie biznesu

Ewa Sowińska

Partner ESO Audit i Zastępca Prezesa Krajowej Rady Biegłych Rewidentów. Wcześniej Członek Zarządu...

Najczęściej czytane