stat

Grupa GPEC dba o powietrze

Przyłączenie Matarni i przekop pod Obwodnicą Trójmiasta.
Przyłączenie Matarni i przekop pod Obwodnicą Trójmiasta. mat. Grupa GPEC

Choć na liście Światowej Organizacji Zdrowia 50 miast najbardziej zanieczyszczonych smogiem jest aż 36 miast z Polski, Trójmiasta na niej nie ma. Dlaczego? To między innymi dzięki inwestycjom Grupy GPEC, które zmniejszą emisję CO2 w regionie o blisko 500 tys. ton rocznie.GPEC prowadzi aktywnie działania, walcząc o zdrowsze życie mieszkańców Trójmiasta. Firma realizuje inwestycje w wielu dzielnicach, przykładowo, w 2018 r. do miejskiej sieci ciepłowniczej przyłączyła 167 budynków, m.in. we Wrzeszczu, Śródmieściu, Ujeścisku-Łostowicach i Jasieniu.

Ciepło od Matarni do OsowejW tym roku kluczową inwestycją Grupy GPEC jest przyłączenie Osowej. Projekt ma dofinansowanie ponad 19,6 mln zł z unijnego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 i będzie realizowany aż do 2022 r.

Przekop pod Obwodnicą Trójmiasta.
Przekop pod Obwodnicą Trójmiasta. mat. Grupa GPEC

- Rozwój gdańskiej sieci ciepłowniczej od Matarni w kierunku Osowej jest dla nas jedną z priorytetowych inwestycji tego roku. Choć z perspektywy mieszkańca Trójmiasta trudno to sobie wyobrazić, ten i wiele innych projektów, które zrealizowaliśmy już na terenie Gdańska i Sopotu, bezpośrednio przekładają się na lepszą jakość powietrza, a tym samym zdrowsze życie mieszkańców Trójmiasta - mówi Anna Jakób, członek zarządu Grupy GPEC.
W ramach I etapu projektu powstał blisko 7-kilometrowy odcinek sieci. Przyłączenie nowych odbiorców ograniczy emisję CO2 o ponad 2066 ton rocznie.

Kotłownia już nie trujeW ubiegłym roku Grupa GPEC wybudowała 11-kilometrowy odcinek sieci łączący Matarnię, Jasień i Kokoszki. Aby zrealizować tę inwestycję, trzeba było wykonać przewiert pod Obwodnicą Trójmiasta.

- Mamy doświadczenia w realizacji trudnych technicznie inwestycji i nie boimy się wyzwań. Ruszyliśmy z tym projektem, ponieważ ponad połowa pytanych wcześniej mieszkańców tych dzielnic jako najlepszy sposób na poprawę jakości powietrza wskazała przyłączenie do miejskiej sieci ciepłowniczej - podkreśla Marcin Lewandowski, członek zarządu Grupy GPEC.
Likwidacja kotłowni przy Zawiślańskiej i przyłączenie Stogów i Przeróbki do miejskiej sieci ciepłowniczej.
Likwidacja kotłowni przy Zawiślańskiej i przyłączenie Stogów i Przeróbki do miejskiej sieci ciepłowniczej. mat. Grupa GPEC


Dzięki nowej magistrali dostęp do sieci zyskało aż 30 tys. mieszkańców i zlikwidowano kotłownię węglową przy ul. Budowlanych - jednego z gdańskich trucicieli. Projekt ten został zgłoszony do konkursu na Najlepsze Działanie Niskoemisyjne Województwa Pomorskiego 2018.

Konsekwentnie, by powietrze było czystePrzyłączenie Osowej, górnego tarasu Gdańska, Górnego Sopotu oraz likwidacja kotłowni węglowej przy ul. Zawiślańskiej - tylko w ramach tych czterech ważnych inwestycji z ostatnich lat Grupa GPEC położyła 43 km nowej sieci ciepłowniczej. Wartość tych projektów to ponad 120 mln zł. To jednak nie wszystkie działania. Niedawno Grupa GPEC zakończyła termomodernizację klinik pediatrycznych Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku i ruszyła z wdrożeniem BMS (Building Management System) - zintegrowanego systemu zarządzania budynkiem, który zoptymalizuje zużycie energetyczne mediów i pozwoli monitorować je przez 365 dni w roku.

Przyłączenie górnego Sopotu.
Przyłączenie górnego Sopotu. mat. Grupa GPEC

Pod koniec 2017 r. przekazała Agencji Monitoringu Regionalnego Atmosfery Aglomeracji Gdańskiej specjalistyczny samochód do monitoringu czystości atmosfery. Grupa GPEC edukuje też dzieci i dorosłych na temat smogu i dbania o czyste powietrze, promując ciepło z miejskiej sieci. Największymi zaletami ciepła z sieci są cena, wygoda i bezpieczeństwo dostaw. Jego koszt jest porównywalny z kosztem ogrzewania gazowego, jednak ceny ogrzewania centralnego są bardziej stabilne i przewidywalne.

Korzystanie z ciepła sieciowego jest też bardziej ekologiczne niż opalanie węglem. Dzięki rozbudowywanej przez Grupę GPEC infrastrukturze z Gdańska i Sopotu znikają kolejne piece węglowe. Działania te będą konsekwentnie kontynuowane.

* możliwość dodania komentarzy lub jej brak zależy od decyzji firmy zlecającej artykuł

Opinie (62) 2 zablokowane

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Moim zdaniem

Ludzie biznesu

Andrzej Biernacki

Prezes zarządu Ekolan SA. W 1997 roku Andrzej Biernacki i firma EKOL powołali do życia EKOLAN....