• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Inwestycja Lotosu i Azotów z kolejnym aneksem

erka
25 listopada 2019 (artykuł sprzed 4 lat) 
Polimery Police to największy projekt inwestycyjny w historii Grupy Azoty. Polimery Police to największy projekt inwestycyjny w historii Grupy Azoty.

Grupa Azoty i jej spółki zależne podpisały z Grupą Lotos kolejny już aneks dotyczący inwestycji w projekt Polimery Police. Lotos ma objąć akcje Grupy Azoty o wartości 500 mln zł i zainwestować w realizację nowego zakładu chemicznego. Wcześniej obowiązujący list wydłużono do 22 listopada 2019 roku, a w listopadzie przesunięto datę do 6 grudnia 2019.



Przypomnijmy, że w kwietniu 2019 roku podpisano list intencyjny między Grupą Azoty a Grupą Lotos dotyczący potencjalnego udziału GL w finansowaniu projektu Polimery Police i objęcia przez nią nowych akcji w kapitale zakładowym spółki celowej PDH Polska oraz wniesienia wkładu pieniężnego na kapitał zakładowy PDH Polska o wartości do 500 mln zł. List intencyjny nie stanowi wiążącego zobowiązania do przeprowadzenia transakcji.

- Znaczny poziom skomplikowania procesu inwestycyjnego oraz wysokość wstępnie deklarowanego przez Lotos zaangażowania finansowego mają kluczowy wpływ na tempo prowadzonych rozmów. Dotychczasowy brak osiągnięcia porozumienia wynika z naturalnej konieczności rzetelnego przejścia pełnej procedury korporacyjnej we wszystkich partnerskich Spółkach. Pomimo presji czasowej, uczestnicy rozmów są usatysfakcjonowani ich dotychczasowymi efektami. Prowadzone negocjacje znajdują się na zaawansowanym etapie, a do ustalenia pozostały ostatnie, szczegółowe kwestie - mówi dr Wojciech Wardacki, prezes Zarządu Grupy Azoty oraz Grupy Azoty Zakłady Chemiczne "Police".

Największy projekt inwestycyjny w historii Grupy Azoty



Polimery Police to największy projekt inwestycyjny w historii Grupy Azoty. Celem projektu, realizowanego przez spółkę zależną Grupy Azoty i Grupy Azoty Zakłady Chemiczne "Police", jest budowa zintegrowanego kompleksu chemicznego obejmującego instalację do produkcji propylenu, instalację do produkcji polipropylenu, terminal przeładunkowo-magazynowy (gazoport), infrastrukturę logistyczną oraz odpowiednie instalacje pomocnicze. Całkowity szacowany budżet realizacji projektu Polimery Police wynosi ok. 1,5 mld euro, z czego ok. 1,2 mld euro stanowić będą m.in. nakłady inwestycyjne - wynagrodzenie wykonawcy, zakupy licencji, prace przygotowawcze. Moce produkcyjne powstającego kompleksu wyniosą 437 tys. ton polipropylenu rocznie.

Zgodnie z harmonogramem rozpoczęcie komercyjnej eksploatacji ma nastąpić w czwartym kwartale 2022 roku. Na generalnego wykonawcę wybrano Hyundai Engineering z wynagrodzeniem 992,8 mln euro.

Polipropylen jest, obok polietylenu, jednym z najczęściej stosowanych w przemyśle tworzyw sztucznych. Jest powszechnie wykorzystywany w produkcji opakowań produktów spożywczych, sprzętu laboratoryjnego i medycznego, izolacji kabli i przewodów, części samochodowych, zabawek, a także mebli.

Duża inwestycja Lotosu i Azotów



- Projekt Polimery Police jest dla nas interesujący. Zgodnie ze strategią stanowi możliwość realizacji postulatu dywersyfikacji działalności Grupy Lotos. Widzimy w nim potencjał, dlatego zależy nam na kontynuowaniu rozmów i ustaleniu modelu naszego zaangażowania na partnerskich i bezpiecznych warunkach dla obu stron - mówi dr Mateusz Bonca, prezes Zarządu Grupy Lotos.
To nie pierwsze podejście do wspólnych inwestycji Lotosu i Azotów. W 2013 roku obydwie grupy podpisały porozumienie w sprawie powołania spółki celowej i wykonania pełnego studium wykonalności inwestycji w Gdańsku. Chodziło o fabrykę petrochemiczną, jaka miała zostać wybudowana na terenach należących do Lotosu.

Zakładano dwa warianty budowy fabryki w Gdańsku. Pierwszy z badanych wariantów dotyczył instalacji krakingu parowego. Technologia ta umożliwia produkcję lekkich olefin: etylenu, propylenu i butylenu - podstawowych surowców do produkcji tworzyw sztucznych. Natomiast drugi z wariantów obejmował instalację aromatów wraz z infrastrukturą towarzyszącą. Głównym odbiorcą produktów z nowych instalacji miała być Grupa Azoty. Jednak w 2015 roku koncerny ze względu na trudną sytuację rynkową podjęły decyzję o odłożeniu realizacji projektu.
erka

Miejsca

  • ORLEN S.A. Gdańsk, Elbląska 135; Płock Chemików 7; Warszawa Bielańska 12

Opinie (49)

  • Damian Markiewicz

    Od dłuższego czasu szukałem odpowiedniej firmy do inwestycji. Jeszcze go nie znalazłem. Nigdy takiego nie znalazłem i nie jestem pewien jego poprawności. Nigdy nie zauważyłem żadnych kapci na moim brokerze forex. Nigdy nie zauważyłem żadnych skoków. Nigdy nie zauważyłem kolców. Nie wycofują się od razu, ale robią to właściwie. Ogólnie nie mogę narzekać, bo wciąż jestem na plusie.

    • 0 0

  • Wiktor Kaźmierczak

    Nie wiem dlaczego nawet niektórzy z moich znajomych unikają inwestycji. Moim zdaniem, w chwili obecnej jest to jeden z najwygodniejszych sposobów pasywnego inwestowania długoterminowego. Sam jestem inwestorem high-tech i infrastruktury w Aton, jestem więcej niż zadowolony z wyników, firma pokazała dobre wyniki nawet w kryzysowym roku 2020.

    • 0 0

  • Adrian Orłowski

    Dołączył do platformy. Moje doświadczenie na prawdziwych kontach jest skromne. Przeniosłem się też na więcej kont afiliacyjnych, z którymi już od dawna nie współpracuję. Jeśli masz grupy na Facebooku, VK lub przynajmniej radzę z nich korzystać. Rejestracja trwa 5 minut.

    • 0 0

  • Krystian Jastrzębski

    Doskonała organizacja pracy - założenie konta, konfiguracja terminala trwa kilka minut. Wpłata i wypłata również bez problemów. Wypłać środki z ********. Mam nadzieję, że praca zakończy się sukcesem.

    • 0 0

  • Zawsze byłem przyjaźnie nastawiony do firmy, zawsze starałem się uzyskać sympatię i wsparcie od ludzi, którzy tam pracują.
    Lubię pracować z tą firmą, ponieważ są jednym z liderów, mają wszystkie narzędzia i dostęp do różnych możliwości. Oczywiście dostęp to nie wszystko, potrzebne jest również zrozumienie sytuacji.

    • 0 0

  • Stefan Jarosz

    Z firmą współpracuję już od trzech lat. W tym czasie nie miałem żadnych poważnych skarg na firmę. Ponadto, mogę to opisać tylko pozytywnie, działa na korzyść klienta. Obecnie jest to bardzo rzadkie wśród takich firm. Nie bez powodu wszędzie są w czołówce rankingów.

    • 0 0

  • Wojciech Bednarczyk.

    Jestem vipem. używam directom od roku. doświadczenie jest pozytywne - w mniej niż rok miałem już 5 poważnych dochodów. radzę spróbować.

    • 0 0

  • Seweryn Kulesza

    Pracuję już pół roku i nadal jestem ze wszystkiego zadowolony. Wsparcie techniczne jest świetne. Poza tym, że nie mogę podpisać kontraktu W-8 (nie mówię o nas Quallsach). Gdyby nie ten niuans Finam byłby na pierwszym miejscu w rankingu. Szkoda.

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ludzie biznesu

Łukasz Żelewski

Prezes zarządu Agencji Rozwoju Pomorza od 2007 roku. Wcześniej pełnił funkcję Zastępcy Dyrektora...

Najczęściej czytane