stat

Jak oceniamy swoje finanse? Więcej zadowolonych

Aż 50 proc. badanych przyznało, że w ub. roku udało im się zaoszczędzić.
Aż 50 proc. badanych przyznało, że w ub. roku udało im się zaoszczędzić. fot. 123rf /dolgachov

Czy miniony rok można uznać za udany z finansowego punku widzenia? - zapytała firma Quality Watch na zlecenie Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor. Aż 42 proc. badanych przyznało, że "raczej tak", 7 proc., że "zdecydowanie tak", 24 proc., że "raczej nie" i 11 proc., że "zdecydowanie nie". A jak odpowiadali mieszkańcy Pomorza?Czy miniony rok można uznać za udany z finansowego punku widzenia?

Zobacz wyniki (580)
Jakie czynniki wpłynęły na satysfakcję z finansów w ub. roku? - zapytała firma Quality Watch na zlecenie Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor.

- Co ciekawe, mimo licznych informacji w mediach o wzrostach płac, o możliwościach zmiany pracy, to ostatecznie zatrudnienie i lepsze wynagrodzenie nie były głównymi przyczynami finansowej satysfakcji rodaków. Wygrało oszczędzanie, które wymaga planowania, a nierzadko również silnej woli i wyrzeczeń. Oszczędzać nie jest łatwo, dlatego gdy się udaje, jak pokazują wyniki badania, fakt ten daje dużo satysfakcji, poczucie bezpieczeństwa, a także poczucie własnej wartości. Z oszczędnościami zdarzające się od czasu do czasu nieprzewidziane wydatki są łatwiejsze do zniesienia. Odłożone pieniądze pozwalają uniknąć zaciągania kredytu czy pożyczki, co - jak pokazuje badanie - również stanowi powód do zadowolenia. Oszczędności chronią przed problemami ze spłatą bieżących zobowiązań, jeśli pojawiają się kłopoty - mówi Sławomir Grzelczak, prezes BIG InfoMonitor. 

Po oszczędnościach na kolejnej pozycji powodów do zadowolenia z finansów w minionym roku znalazł się brak zaskakujących wydatków, zyskując niewiele mniej wskazań niż oszczędności, bo wskazało go 47 proc. badanych. Dalej wymieniany jest fakt, że "Nie musiałem zaciągać kredytu, pożyczki" - 37 proc. Dopiero co czwarty badany cieszy się, że w 2019 r. miał wyższe zarobki czy premie, a 15 proc. ze zmiany pracy.

Podobny odsetek badanych, tak jak w przypadku zmiany pracy, docenił pozytywny wpływ programów socjalnych - 16 proc., a tych akurat w 2019 r. nie brakowało. W minionym roku po raz pierwszy wypłacona została 13. emerytura, od połowy roku na pierwsze dziecko rozszerzony został program 500+, a od sierpnia osoby do 26. roku życia zostały zwolnione z podatku dochodowego. Zapewne dlatego wśród zadowolonych z finansów częściej są rodzice niż osoby nieposiadające dzieci, ale mimo podatkowej ulgi najmniej jest ich jednak wśród najmłodszych badanych.

Jeśli chodzi o regiony kraju, to największy udział osób zadowolonych z tego, jak potoczyły się finansowe sprawy w 2019 r., odnotowano wśród mieszkańców Podlasia - 63 proc. Regionem malkontentów okazało się natomiast woj. kujawsko-pomorskie, w którym, jako jedynym w kraju, przeważają osoby przekonane, że akurat z pieniędzmi to im w 2019 r. nie poszło dobrze. 38 proc. mieszkańców woj. kujawsko-pomorskiego stwierdziło, że jest niezadowolonych z finansów w 2019 r., podczas gdy pozytywnie ocenia je 36 proc. badanych.

A jak na Pomorzu? Nie jest tak dobrze jak na Podlasiu, ale lepiej, niż wyniosła średnia krajowa (49 proc.), bo na Pomorzu aż 54 proc. badanych uznało, że ich sytuacja finansowa w minionym roku była dobra. To daje nam piąte miejsce w kraju, razem z woj. warmińsko-mazurskim i mazowieckim. Tam też 54 proc. osób uznało, że ich sytuacja finansowa jest dobra. Niestety u nas aż 32 proc. pytanych uznało, że są niezadowoleni, podczas gdy w woj. warmińsko-mazurskim tylko 22 proc., a w mazowieckim - 29 proc.

Opinie (67) 2 zablokowane

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Moim zdaniem

Ludzie biznesu

Leszek Pankiewicz

Od 2011 prezes zarządu Solwit SA. Aktywnie uczestniczył w rozwoju projektów inwestycyjnych w...