Jak oceniamy swoje finanse? Więcej zadowolonych

Aż 50 proc. badanych przyznało, że w ub. roku udało im się zaoszczędzić.
Aż 50 proc. badanych przyznało, że w ub. roku udało im się zaoszczędzić. fot. 123rf /dolgachov

Czy miniony rok można uznać za udany z finansowego punku widzenia? - zapytała firma Quality Watch na zlecenie Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor. Aż 42 proc. badanych przyznało, że "raczej tak", 7 proc., że "zdecydowanie tak", 24 proc., że "raczej nie" i 11 proc., że "zdecydowanie nie". A jak odpowiadali mieszkańcy Pomorza?Czy miniony rok można uznać za udany z finansowego punku widzenia?

zdecydowanie tak 25%
raczej tak 35%
raczej nie 17%
zdecydowanie nie 18%
trudno powiedzieć 5%
zakończona Łącznie głosów: 581
Jakie czynniki wpłynęły na satysfakcję z finansów w ub. roku? - zapytała firma Quality Watch na zlecenie Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor.

- Co ciekawe, mimo licznych informacji w mediach o wzrostach płac, o możliwościach zmiany pracy, to ostatecznie zatrudnienie i lepsze wynagrodzenie nie były głównymi przyczynami finansowej satysfakcji rodaków. Wygrało oszczędzanie, które wymaga planowania, a nierzadko również silnej woli i wyrzeczeń. Oszczędzać nie jest łatwo, dlatego gdy się udaje, jak pokazują wyniki badania, fakt ten daje dużo satysfakcji, poczucie bezpieczeństwa, a także poczucie własnej wartości. Z oszczędnościami zdarzające się od czasu do czasu nieprzewidziane wydatki są łatwiejsze do zniesienia. Odłożone pieniądze pozwalają uniknąć zaciągania kredytu czy pożyczki, co - jak pokazuje badanie - również stanowi powód do zadowolenia. Oszczędności chronią przed problemami ze spłatą bieżących zobowiązań, jeśli pojawiają się kłopoty - mówi Sławomir Grzelczak, prezes BIG InfoMonitor. 

Po oszczędnościach na kolejnej pozycji powodów do zadowolenia z finansów w minionym roku znalazł się brak zaskakujących wydatków, zyskując niewiele mniej wskazań niż oszczędności, bo wskazało go 47 proc. badanych. Dalej wymieniany jest fakt, że "Nie musiałem zaciągać kredytu, pożyczki" - 37 proc. Dopiero co czwarty badany cieszy się, że w 2019 r. miał wyższe zarobki czy premie, a 15 proc. ze zmiany pracy.

Podobny odsetek badanych, tak jak w przypadku zmiany pracy, docenił pozytywny wpływ programów socjalnych - 16 proc., a tych akurat w 2019 r. nie brakowało. W minionym roku po raz pierwszy wypłacona została 13. emerytura, od połowy roku na pierwsze dziecko rozszerzony został program 500+, a od sierpnia osoby do 26. roku życia zostały zwolnione z podatku dochodowego. Zapewne dlatego wśród zadowolonych z finansów częściej są rodzice niż osoby nieposiadające dzieci, ale mimo podatkowej ulgi najmniej jest ich jednak wśród najmłodszych badanych.

Jeśli chodzi o regiony kraju, to największy udział osób zadowolonych z tego, jak potoczyły się finansowe sprawy w 2019 r., odnotowano wśród mieszkańców Podlasia - 63 proc. Regionem malkontentów okazało się natomiast woj. kujawsko-pomorskie, w którym, jako jedynym w kraju, przeważają osoby przekonane, że akurat z pieniędzmi to im w 2019 r. nie poszło dobrze. 38 proc. mieszkańców woj. kujawsko-pomorskiego stwierdziło, że jest niezadowolonych z finansów w 2019 r., podczas gdy pozytywnie ocenia je 36 proc. badanych.

A jak na Pomorzu? Nie jest tak dobrze jak na Podlasiu, ale lepiej, niż wyniosła średnia krajowa (49 proc.), bo na Pomorzu aż 54 proc. badanych uznało, że ich sytuacja finansowa w minionym roku była dobra. To daje nam piąte miejsce w kraju, razem z woj. warmińsko-mazurskim i mazowieckim. Tam też 54 proc. osób uznało, że ich sytuacja finansowa jest dobra. Niestety u nas aż 32 proc. pytanych uznało, że są niezadowoleni, podczas gdy w woj. warmińsko-mazurskim tylko 22 proc., a w mazowieckim - 29 proc.

Opinie (67) 2 zablokowane

Dodaj opinię
Walczymy z przemocą słownąKasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Moim zdaniem

Ludzie biznesu

Arkadiusz Aszyk

Menedżer z branży stoczniowej. Prezes Mostostalu Pomorze. Ukończył Wydział Zarządzania na...