stat

Kryzys przyniósł pomysł na nietypowy biznes

Obecnie gdańska spółka Hycon jest jedynym w Polsce producentem tej klasy bieżni wodnych dla zwierząt.


Gdańska firma zaprojektowała i zbudowała urządzenia do fizjoterapii dla zwierząt. Bieżnia wodna marki Fizjo Pet to pierwsza tego typu maszyna stworzona całkowicie w Polsce. Obecnie firma Hycon jest jedynym producentem tego typu sprzętu w naszym kraju.


Jakie korzyści daje posiadanie zwierzęcia domowego?

bezpieczeństwo 7%
towarzystwo 79%
zabawę 8%
pomoc 3%
korzyści finansowe z hodowli 3%
zakończona Łącznie głosów: 217

Pomysł na stworzenie sprzętu do fizjoterapii dla zwierząt to wynik... kryzysu. - Postanowiliśmy wymyślić coś nietypowego, co chwyciłoby w tych kryzysowych czasach. Podobne usługi i urządzenia są od lat popularne na Zachodzie Europy. Jednak cena tych urządzeń w przeliczeniu na złotówki jest bardzo wysoka. To ok. 130 tys. zł - tłumaczy Robert Andersohn, prezes zarządu Hycon SA. - Rozpoczęliśmy więc prace nad własnym urządzeniem do fizjoterapii dla zwierząt.

Po roku prac projektowych udało się zbudować prototyp urządzenia. Okazał się on o połowę tańszy niż jego zachodnie odpowiedniki. - Za naszą bieżnię wodną otrzymaliśmy już nagrodę na ubiegłorocznych targach weterynaryjnych VetMedica w Łodzi - dodaje Andersohn.

Obecnie Hycon jest jedynym w Polsce producentem tej klasy urządzeń. W latach ubiegłych były próby stworzenia podobnych maszyn, które skończyły jednak jako produkty jednorazowe i nie zostały przyjęte przez rynek.

Okazuje się, że pomimo kryzysu rynek usług przeznaczonych typowo dla zwierząt domowych jest w naszym kraju dosyć spory. Z takich zabiegów korzystają nie tylko psy i koty, ale wszyscy mali i średni pupile. - Choć Polska jest dosyć opóźniona, w stosunku do zachodnich sąsiadów, jeśli chodzi o usługi fizjoterapii dla zwierząt, to cały czas widzimy coraz większe zainteresowanie takimi usługami - tłumaczy Andersohn. - Posiadamy już trzy centra rehabilitacji FizjoPet w Polsce. Dwa z nich znajdują się w Trójmieście.

Jak twierdzi Andersohn fizjoterapia dla zwierząt to nie jest po prostu moda. - To rzetelna wiedza weterynaryjna, która powoli dociera do Polski. Dzięki takim zabiegom proces rekonwalescencji zwierzęcia można skrócić nawet o połowę - dodaje Andersohn. - Takie zabiegi przeznaczone są nie tylko dla zwierząt chorych lub po wypadkach. To bardzo dobry trening kondycyjny. Podczas zabiegu w bieżni wodnej pracują wszystkie mięśnie. Dodatkowo opór hydrodynamiczny daje efekt siłowni, ale nie powoduje obciążenia stawów.

Budowa jednej bieżni trwa ok 2-3 miesiące. Do chwili obecnej firma wyprodukowała ok. 10 takich urządzeń. - Jesteśmy jednak przygotowani na większe zamówienia - mówi Andersohn. - W tej chwili jesteśmy na etapie projektowania podobnego urządzenia przeznaczonego dla ludzi. Myślę, że będzie ono gotowe już w tym roku.

Opinie (40) 5 zablokowanych

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Moim zdaniem

Ludzie biznesu

Andrzej Biernacki

Prezes zarządu Ekolan SA. W 1997 roku Andrzej Biernacki i firma EKOL powołali do życia EKOLAN....