• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Leasing bez papierologii

erka
1 lutego 2011 (artykuł sprzed 13 lat) 

Nowe auto potrzebne od zaraz. Gotówka, kredyt czy leasing? Oto jest pytanie, które zadają sobie przedsiębiorcy wykorzystujący samochody jako narzędzie w codziennej pracy.


Konrad Karpowicz, dyrektor handlowy Masterlease. Konrad Karpowicz, dyrektor handlowy Masterlease.

Choć o leasingu mówi się coraz częściej, to jednak usługa ta ciągle budzi wiele wątpliwości i pytań. Dużo mówi się o jego zaletach podatkowych, często porównuje z kredytem. Jednym z kluczowych atutów leasingu - szczególnie w porównaniu go z kredytem bankowym - jest ograniczenie formalności leasingowych do minimum. W praktyce oznacza to minimalną wymaganą liczbę dokumentów potrzebną do rozpatrzenia wniosku i podpisania umowy oraz krótki czas oczekiwania na decyzje o finansowaniu.

- Dla przedsiębiorcy prowadzącego mały lub średni biznes najważniejszą zaletą leasingu jest fakt, że nie musi on wpłacać całej wartości przedmiotu leasingu, uzyskuje korzystne warunki zakupu, ubezpieczenia i serwisu, a wszystko to może załatwić bez zbędnych formalności nawet w ciągu 2 dni - opowiada Konrad Karpowicz, dyrektor handlowy Masterlease w Gdańsku.

Firmy leasingowe oferują zwykle swoim klientom leasing pojazdów w procedurze uproszczonej bądź standardowej. Procedura uproszczona nazywana również lombardową, która stanowi największy atut dla klienta jest stosowana w większości wypadków. Jedynymi obwarowaniami do zastosowania tej procedury jest minimalna wysokość opłaty wstępnej (zwykle jest to 10 proc.) i wartość netto leasingowanego pojazdu/pojazdów nie przekraczająca określonej kwoty (każda firma leasingowa jej wysokość określa indywidualnie we własnych procedurach).

Dokumenty, jakie musi przedstawić klient firmie leasingowej, starając się o finansowanie samochodu różnią się w zależności od formy prawnej, jaką reprezentuje klient. W procedurze uproszczonej klient indywidualny nie prowadzący działalności gospodarczej powinien przedstawić jedynie ksero 2 dokumentów tożsamości oraz ksero 2dokumentów tożsamości współmałżonka.

- Równie minimalny jest pakiet dokumentów, które w większości firm leasingowych przedstawi przedsiębiorca prowadzący spółki prawa handlowego. Wystarczą bowiem tylko: wypis z KRS-u (ważny 3 miesiące), umowa spółki w formie aktu notarialnego wraz z aneksami, zaświadczenie o numerze REGON i NIP - dodaje Karpowicz.

Z kolei osoby prowadzące działalność na podstawie wpisu do ewidencji działalności gospodarczej ubiegając się o leasing, powinny przedstawić wpis do ewidencji działalności gospodarczej, umowę spółki (w przypadku spółki cywilnej) zarejestrowaną w US wraz z aneksami, zaświadczenie o numerze REGON i NIP, ksero dowodu osobistego leasingobiorcy lub w przypadku spółki cywilnej ksero dowodów osobistych wspólników oraz ksero dowodu osobistego poręczycieli, np. współmałżonków.

Im mniej dokumentów, tym łatwiej i przyjaźniej dla przedsiębiorców. Zamiast skomplikowanych procedur przejrzyste zasady; zamiast stosów zaświadczeń, zabezpieczeń i kwitów, podstawowe dokumenty i minimalny czas oczekiwania na samochód. Tak działa leasing.

- Samochody w naszej firmie to narzędzia pracy, bez których niemożliwy byłby sprawny i stały kontakt z klientem. Z leasingu korzystamy od ponad 4 lat  i obecnie w naszej firmie wykorzystujemy już 4 samochody finansowane w ten sposób - mówi Jerzy Kułakowski, właściciel firmy NOMA, zajmującej się sprzedażą dystrybucją win. - Jako klient firmy leasingowej doszliśmy do wniosku, że nie musimy od razu stać się właścicielem auta, by móc używać go do bieżącej działalności firmy. Podpisując kolejne umowy leasingowe, wpłacamy zaledwie 10 proc. wartości auta i odbieramy kluczyki do zarejestrowanego i ubezpieczonego samochodu. Minimum formalności niezbędnych, aby skorzystać z leasingu pozwala nam skoncentrować się funkcjonowaniu własnej działalności.
erka

Miejsca

Opinie (27)

  • Masterlease czyli prime car management (6)

    Artykuł bardziej przypomina reklamę firmy , a powinien merytorycznie przedstawiać zalety i wady leasingu. Podstawową wadą w leasingu jest fakt, iż samochód nie jest na majątku firmy. Nie można zatem go amortyzować. Na nic zda się też montaż kratki ponieważ nie jesteśmy jego właścicielem i nie odliczymy od nie go Vat, chyba, że mówimy o odliczeniu Vat od raty jaką co miesiąc będziemy płacili firmie leasingowej (jednak to nie to samo). W przypadku leasingu najbardziej opłacalny jest okres do 36 miesięcy. W późniejszym okresie procentowy udział odsetek drastycznie rośnie i może wynieść około 20-22% wartości pojazdu. Podpisanie umowy na okres 5 lat i skrócenie go po 3 latach jest też mało opłacalne. Wynika to z faktu ,iż firma masterlease pobiera za ten fakt opłatę manipulacyjną niewiele niższą niż kwota, którą dzięki temu zaoszczędzimy. Oczywiście przy wcześniejszym odkupie pojazdu dochodzi możliwość amortyzacji pojazdu a zatem wpisania go na majątek firmy i wliczania w koszta uzyskania przychodu. W przypadku odkupu stajemy się już 2 właścicielem i w tym przypadku okres amortyzacji wyniesie około 2,5 roku. W firmie masterlease trzeba również wnosić opłaty za każde przygotowanie jakiejkolwiek symulacji wcześniejszego wykupu(koszt kilkadziesiąt złotych). Opłaty takiej nie pobiera większość banków w Polsce. W przypadku leasingu musimy serwisować samochód zawsze na oryginalnych częściach w ASO, gdyż najczęściej taki zapis pojawia się w umowach o najmie pojazdu. W przypadku kredytu to my jesteśmy właścicielem pojazdu i to my decydujemy. gdzie i na jakich warunkach naprawimy samochód. Problem z leasingiem pojawia się również w momencie naprawy samochodu po wypadku, ponieważ jesteśmy tylko jego użytkownikiem, a w kredycie właścicielem. W czasach ,gdy koncerny motoryzacyjne przygotowują kredyty 0%-Fiat ,2,99%-Grupa Volkswagena, 2,99%-Grupa Renault, 4,99%-Grupa PSA należy zastanowić się czy leasing ma jeszcze sens, a przecież koncerny motoryzacyjne i banki oferują również promocyjne oferty leasingu pojazdów od 103% wartości auta.

    • 18 6

    • leasing finansowy (3)

      Witam

      Jeżeli chodzi o amortyzację to masz możliwość skorzystania z oferty leasingu finansowego, gdzie przedsiębiorca sam amortyzuję pojazd. W przypadku leasingu operacyjnego na 36 miesięcy wszystkie faktury wrzucasz w koszty a koszt wykupu 1% ze względu na niską wartość także od razu zaliczasz w koszty - odchodzi konieczność amortyzacji - w przypadku kredytu trwała by 5 lat a nie 3. Jeżeli chodzi o serwis to w mojej opinii też nie masz racji - firmy leasingowej nie interesuje serwis - chyba że mówimy o wynajmie długoterminowy - w przypadku leasingu firmę interesują tylko żeby klient płacił raty. W przypadku promocyjnych leasingów to można się zastanowić czy nie lepiej uzyskać wyższy rabat na samochód czy tani leasing - najczęściej te bonusy się znoszą - może bardziej się opłaca wynegocjować dobrą cenę a po leasing udać się do firmy zewnętrznej.
      Jeżeli chodzi o artykuł to w mojej opinie powinna być informacją artykuł sponsorowany. Ja ze swojej strony mogę polecić Pana Łukasza Kamińskiego z firmy VB Leasing

      • 0 0

      • czyli siebie?

        • 0 0

      • (1)

        Niestety zdarzają się przypadki że firmy leasingowe na podstawie działania na szkodę właściciela tj serwisowanie nieprawidłowe pojazdu odbierają samochody. Taka sytuacja jest często opisywana w internecie z podaniem konkretnych firm leasingowych. Okres amortyzacji trwa 5 lat jednak przy leasingu po wcześniejszym wykupie auta za 1% stajemy się jego 2 właścicielem ,a co za tym idzie amortyzacja wchodzi na firmę na okres 2,5 roku. W czasie leasingu nie amortyzowaliśmy auta ale po jego wykupie musimy to zrobić. Jeśli sprzedamy auto przed upływem 2,5 roku będziemy musieli zwrócić różnicę w Vat. Rzeczywiście w przypadku leasingu promocyjnego najczęściej mamy do wyboru rabat lub promocyjne kredytowanie/leasing. Jednak w ofercie banków np. Bre Banku oprocentowanie kredytu samochodowego wynosi obecnie 5,5% w skali roku. W przypadku np. renaut oferty można łączyć co za tym idzie dostaniemy maksymalny rabat, leasing promocyjny 105% oraz gratis przedłużenie gwarancji o kolejne 2 lata , a zatem jesteśmy nawet lepiej premiowani niż klienci nie wybierający tego finansowania. Podobnie jest w grupie Volkswagena ,gdzie promocje łączą się. Zawsze należy bowiem sprawdzać oferty u konkretnego podmiotu ,gdyż oferty różnią się od siebie. W przypadku małych przedsiębiorców z reguły pomoc masterlease ogranicza się do podpisania umowy ,a to klient musi znaleźć odpowiednią ofertę i rabat. Zgadzam się ,iż na końcu artykułu powinna być wzmianka o sponsorowaniu artykuły,gdyż czytelnik miałby jasną informację, iż artykuł przygotowany został tylko w oparciu o opinię konkretnej firmy leasingowej.

        • 0 0

        • amortyzacja

          Nic nie amortyzujemy, wrzucamy to 500-1000 zł w koszta jednorazowo - a po pół roku możesz sprzedać samochód jako osoba fizyczna na umowę kupna sprzedaży.

          • 0 0

    • w przypadku ataku komornika (1)

      leasingowane auto nie podlega egzekucji. Z kupionym w kredycie możesz się pożegnać

      • 3 0

      • bo tu auto nie jest twoje czyli komornik nie musi go zabierać, wystarczy ,że ktoś z firmy leasingowej przyjedzie z wypowiedzeniem umowy motywowanym złą kondycją firmy i poprosi o kluczyki

        • 0 0

  • Dużym plusem leasingu jest to, że wszystkie mandaty od straży miejskiej wyrzucam do kosza :) (1)

    Oni mi lubią przesyłać fotki pojazdu od tyłu. A ja nie lubię im płacić :)

    • 4 7

    • i tak płacisz

      a ile płacisz za informacje o właścicielu auta(użytkowniku)firmie leasingowej

      • 5 0

  • WSTRZĄSAJĄCE INFORMACJE ...

    • 6 0

  • (4)

    A czy mógłby mi ktoś wytłumaczyć łopatologicznie jaka jest różnica między leasingiem a kredytem?

    P.s. Mam 13 lat:)

    • 1 2

    • Taka jak dla kobiety między Jarosławem Kaczyńskim a Bradem Pitem (1)

      • 4 3

      • buuhahahah

        dobre ;-))))) popieram wypowiedź ;-)))))

        • 1 2

    • krótko

      1. przy kredycie jesteś właścicielem przedmiotu, w leasingu właścicielem jest firma leasingowa
      2. rata leasingowa jest w całości kosztem dla firmy, przy kredycie tylko odsetki stanowią koszt
      3. z praktyki łatwiej uzyskać leasing niż kredyt

      • 3 0

    • roznica

      przy kredycie jak ci ukradna auto dostajesz odszkodowanie, przy leasingu odszkodowanie bierze firma leasingowa, a ty zostajesz bez auta i z ratami za auto ktorego juz nie masz a i tak musisz splacac

      • 0 0

  • leasing to WYNAJEM a nie zakup auta.
    jeśli chodzi o punkt drugi który napisał MIKI to chodzi o to, że firma zasadniczo nie musi płacić podatków od takiego pojazdu- piszę w wielkim uproszczeniu. Masz mniejszą kwotę do zapłacenia podatku.
    Wg mnie jeśli masz dość dużo kasy i nie masz firmy to leasing jest bardzo fajnym sposobem. No i jeśli lubisz nowy samochód. Wynajmujesz samochód, płacisz co miecha wynajem. Po trzech latach oddajesz auto i bierzesz kolejne nowe. Wydaje mi się, że to lepsze aniżeli brać auto na kredyt na 8 lat, wydać wiadro kasy na serwisowanie gdyż gwara kończy się po dwóch latach. Dodatkowo po 8 latach jak już zapłacisz za autko to przy sprzedaży dostaniesz za nie tyle co nic i musisz znów kupę kasy na nowe auto przygotować.

    Dlaczego leasing bardziej się opłaca od kredytu? Ano dlatego, że firma leasingująca kupuje hurtem określoną ilość aut z olbrzymim upustem od producenta. I na tej różnicy właśnie zarabia leasing. A biorąc auto z salonu w kredycie płacisz cene detaliczną bez żadnego upustu :)

    • 2 0

  • LEASING A KREDYT (1)

    Rzeczywiście leasing jest lepszy ale z reguły dla dużych firm. Mały przedsiębiorca woli mieć samochód dla siebie i na własność. Spłacać bowiem trzeba całą wartość pojazdu (oczywiście odejmując wkład wpłacony na początku) przez określony w umowie okres. Wykup samochodu to najczęściej 1%. Spłacając samochód np. o wartości zakupu 50 tys. złotych za Renault Megane po okresie 36 miesięcy powinniśmy oddać firmie leasingowej zakładając ,że dokonaliśmy na początku wpłaty 30% wartości pojazdu natomiast resztę kwoty przeliczono nam na raty łącznie spłacimy około 60 tys. złotych. Po tym okresie będziemy mieli możliwość wykupu auta za symboliczny 1%. Gdy tego nie zrobimy firma leasingowa da nam upust na nowe auto wzięte w kolejny leasing w wysokości wartości rynkowej poprzedniego samochodu. Niestety cenniki firmy leasingowej w przypadku aut używanych są zaniżone (dostaniem mniej -tak jak byśmy sprzedali samochód używany dealerowi). Nie wyobrażam sobie aby mały przedsiębiorca pozwolił sobie na takie marnowanie pieniędzy. Spłacając bowiem 60 tys. oczekiwalibyśmy ,że samochód będziemy jednak mieli na własność. Gdy odkupimy samochód stajemy się jego właścicielem. W powyższym przypadku 2 właścicielem, a co za tym idzie okres amortyzacji potrwa 2,5 roku. Jeżeli samochód sprzedamy wcześniej będziemy musieli zwrócić różnicę w vat-cie

    • 0 0

    • amortyzacja

      W związku z tym że samochód kupujesz za 1% czyli w przypadku przez Ciebie opisanym 500 zł to wrzucasz tą kwotę od razu w koszta - przez okres leasingu raty są Twoim kosztem

      • 0 0

  • Odradzam Masterlease (2)

    Przede wszystkim odradzam wszystkim korzystanie z Masterleasu, czy też Prime Car Management. Sam się z nimi mecze. Na każdym kroku problemy, na każdym kroku kant. Tragedia. Polecam trzymać się od nich z daleka.

    • 9 1

    • a inne?

      A dlaczego? Właśnie przeglądam mbank, raiffeisen, efl i idee. Co być wybrał?

      • 0 0

    • A ja korzystam

      Korzystam z leasingu w Masterlease od 2008 roku i jak do tej pory nie mialem z tą firmą żadnych problemow.

      • 0 0

  • Wynajem vs leasing

    Dla mikroprzedsiębiorstwa może być, ale dla średnich i dużych firm bardziej korzystniejszy jest wynajem długoterminowy np. w leasetake. Przede wszystkim mamy przewidywalność kosztów, a przy kredycie czy leasingu tego nie ma. Sąsiad wziął w leasing 3 samochody, początkowo rata miała wynosić w granicach 1000zł, w rzeczywistości płaci prawie 1200zł za każdy z samochodów. Przedsiębiorcy często wolą używać samochód, a nie go mieć.

    • 0 0

  • EFL - moje doświadczenia

    Korzystałem dwa razy z EFL - raz leasing dla siebie, raz zakup auta poleasingowego do użytku firmowego. Bez zastrzeżeń.

    • 0 0

  • Rodzaje leasingu są różne i wiele firm daje Ci różne mozliwości. Mnie się osobiście podoba współpraca z Toyota Bank, która nie ma odgórnego maksymalnego okresu leasingu https://www.toyotabank.pl/poradnik-finansowy/abc-leasingu/

    • 0 0

1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ludzie biznesu

Sławomir Kądziela

Od 2008 roku związany z rozwojem usług inżynierskich, serwisowych i informatycznych SESCOM SA...

Najczęściej czytane