• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Mamy czas kobiet? Rozmowy na szczycie

Wioletta Kakowska-Mehring
2 marca 2024, godz. 10:55 
Opinie (230)
 • Rozmowy na szczycie - Czas Kobiet - w Olivia Top Star w Gdańsku
 • Rozmowy na szczycie - Czas Kobiet - w Olivia Top Star w Gdańsku Agnieszka Buczyńska
 • Rozmowy na szczycie - Czas Kobiet - w Olivia Top Star w Gdańsku Dorota Arciszewska Mielewczyk
 • Rozmowy na szczycie - Czas Kobiet - w Olivia Top Star w Gdańsku
 • Rozmowy na szczycie - Czas Kobiet - w Olivia Top Star w Gdańsku Agnieszka Pomaska
 • Rozmowy na szczycie - Czas Kobiet - w Olivia Top Star w Gdańsku Zbigniew Canowiecki

Nie chcemy zawładnąć światem, chcemy równowagi - to wniosek po kolejnej debacie z cyklu "rozmowy na szczycie", jaka odbyła się w Olivia Star Top w Gdańsku. Tym razem goście Pracodawców Pomorza zastanawiali się, czy to... "czas kobiet"."Rozmowy na szczycie", bo taki tytuł nosi cykl debat organizowanych przez Pracodawców Pomorza, odbyły się faktycznie na szczycie, bo w najwyżej położonej przestrzeni konferencyjnej w północnej Polsce, czyli Olivia Star Top. Do udziału w tegorocznej odsłonie cyklu aeropagów dotykających tematycznie płaszczyzn społecznych, gospodarczych i politycznych zaproszono: Beatę Rutkiewicz, wojewodę pomorską; Agnieszkę Buczyńską, minister do spraw społeczeństwa obywatelskiego; Aleksandrę Dulkiewicz, prezydent Gdańska, Dorotę Arciszewską-Mielewczyk, posłankę Klub Parlamentarny Prawo i Sprawiedliwość oraz Agnieszkę Pomaskę, posłankę PO.

Wykład inauguracyjny wygłosił prof. Witold Orłowski, wykładowca Szkoły Biznesu Politechniki Warszawskiej i Akademii Vistula w Warszawie, główny doradca ekonomiczny PwC Polska. Spotkanie poprowadziła Magdalena Rigamonti, dziennikarka prasowa, radiowa i autorka książek.

O kryzysach z widokiem na przyszłość. Rozmowy na szczycie O kryzysach z widokiem na przyszłość. Rozmowy na szczycie

- Na naszych spotkaniach poruszamy najważniejsze, naszym zdaniem, tematy. Dziś takim jest rosnąca rola kobiet, czego doświadczyliśmy podczas wyborów 15 października - przywitał gości Zbigniew Canowiecki, prezydent Pracodawców Pomorza.
Temat ważny, o czym może świadczyć duże zainteresowanie spotkaniem. Jak wyjawiła prowadząca, Magdalena Rigamonti, po uruchomieniu internetowego systemu rejestracji już po godzinie zgłosiło się 200 osób. Ogromna sala konferencyjna na 34. piętrze Olivia Star Top była faktycznie wypełniona, w większości przez... kobiety.

Na spotkanie jako prelegentki zaproszono głównie polityczki, więc rozmowa toczyła się głównie w tym obszarze. Czy jest szklany sufit? A jeśli jest, to czy uda się go przebić? Czy potrzebne są nam parytety? A może tak naprawdę szkodzą?

 • Rozmowy na szczycie - Czas Kobiet - w Olivia Top Star w Gdańsku
 • Beata Rutkiewicz
 • Aleksandra Dulkiewicz
 • Dorota Arciszewską-Mielewczyk
 • Agnieszkę Pomaska
 • Agnieszka Buczyńska

- Szklany sufit to brak dostępu do tych miejsc, które dotyczą władzy i pieniędzy. On wciąż ogranicza kobiety, choć jest nas coraz więcej w przestrzeni publicznej. Tam, gdzie jest faktyczna władza, tam jest nas mniej. Jesteśmy w polityce, ale nie ma tzw. suwaka, nie zawsze mamy miejsca biorące. Ktoś powie, Gdańskiem rządzi kobieta, więc o co wam chodzi? Ja też jestem wojewodą, ale... tylko jedną z czterech w Polsce. Na Pomorzu jest trochę inaczej, są kobiety na eksponowanych stanowiskach, ale nie wszędzie tak jest. Nawet u nas w spółkach podległych jest tylko 16 proc. kobiet w zarządach i 7 proc. piastuje funkcje prezesów - powiedziała Beata Rutkiewicz, wojewoda pomorska.
Potrzebujemy parytetów jako elementu dążenia do równouprawnienia, ale...

- Od lat utrzymuje się ten sam procent kobiet w Sejmie i z czegoś to wynika. W Szwecji była presja na parytety i okazało się po czasie, że było to niekorzystne. Nie możemy na siłę zmuszać kobiet do udziału w polityce. Możemy tylko wspierać. Każda z nas ma prawo do swojego życia. Kobiety mają ogromny potencjał, jesteśmy zadaniowe, jesteśmy świetnymi menedżerkami, ale jesteśmy też bardzo krytyczne wobec siebie. Mamy zaniżone poczucie własnej wartości. Zawsze myślimy o tym, czego nie potrafimy. Inaczej niż mężczyźni. Po za tym kobiety często też nie wspierają się. Cóż bycie silną kobietą też jest ciężkie - powiedziała Dorota Arciszewska-Mielewczyk, posłanka PiS.

Z opinią o niewspieraniu się kobiet nie zgodziła się minister Agnieszka Buczyńska.

- U nas kobiety wspierają się. Biorą sprawy w swoje ręce lub pomagają tym kobietom, które na to się zdecydowały. Jeżeli są kobiety, które zastanawiają się, czy warto, to powiem im zawsze, że tak, tak warto. Naszym problem jest jednak to, że zwykle nasze decyzje dużo bardziej wpływają na naszych najbliższych - powiedziała Agnieszka Buczyńska.
- Kobiety podlegają zupełnie innej ocenie. Najpierw patrzy się na to, jak wyglądamy, a to, co mówimy, jest na szarym końcu. A opinie bywają trudne do przyjęcia. Kiedyś zrobiliśmy ankietę na potrzeby programu dotyczącego równości i okazało się, że aż 70 proc. ludzi uważa, że hejtowanie to wyrażanie opinii. Musimy zmienić to myślenie. Jednak to musi być zmiana ewolucyjna, a nie rewolucyjna. Na szczęście młode pokolenie jest już inne. To my musimy się zmienić, oni już są inni - powiedziała Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.
O gospodarce z widokiem na przyszłość. Rozmowy na szczycie O gospodarce z widokiem na przyszłość. Rozmowy na szczycie

- Mam nadzieję, że niedługo nie będziemy potrzebowały ani parytetów, ani suwaka na listach. Kobiety wzmocniły się i to widać. Jak zaczynałyśmy z Barbarą Nowacka kampanię "Kobiety na wybory", to z każdym spotkaniem było ich więcej. Nie uważam, żeby Polki i Polacy nie byli gotowi na tę zmianę. Zajmuję się lokalnym sportem. Jeszcze kilka lat temu, kiedy kobieca drużyna rugby zdobyła mistrzostwo, to zawodniczki w nagrodę otrzymywały siatki z gadżetami, podczas gdy ich koledzy dostawali premie. Dziś jest już inaczej. Ważne, żebyśmy uwierzyły w siebie, żebyśmy się odważyły. Zgodzę się z opinią, że mężczyźni nie mają takich ograniczeń. Nawet jak nie mają umiejętności czy wykształcenia w danym zakresie, to i tak - jak to się mówi - "z buta wejdą" - powiedział Agnieszka Pomaska, posłanka PO.

Jak podkreśliły uczestniczki debaty, "nie chcemy zawładnąć światem, chcemy równowagi". Jednak aby ją osiągnąć, trzeba niwelować bariery.

- Potrzebne są zmiany systemowe. Kobiety chętniej będą wracały do pracy, gdy będą miały gdzie zostawić dziecko. Będzie im łatwiej, jeżeli w małych miejscowościach zapewnimy dostęp do komunikacji zbiorowej, czyli zniesiemy bariery transportowe. Kobiety nie będą rezygnowały z pracy, jeżeli rozwiniemy system asystencji osobistej. Przecież to właśnie kobiety zwykle opiekują się osobami starszymi w rodzinie i niepełnosprawnymi - powiedziała Beata Rutkiewicz.
- Przed tą rolą społeczną nie uciekniemy - dodała jednak Dorota Arciszewska-Mielewczyk.
"Rozmowy na szczycie - Czas kobiet" to już kolejne spotkanie z cyklu debat przygotowywanych przez Pracodawców Pomorza. Wcześniej rozmawiano o kryzysach, czyli "pandemia, wojna i co dalej?" oraz wyzwaniach gospodarczych współczesnego świata.

Pracodawcy Pomorza to największy regionalny związek pracodawców w Polsce, zrzeszający blisko tysiąc przedsiębiorstw, które zatrudniają prawie 150 tys. pracowników. Poza terenem województwa pomorskiego organizacja swoim działaniem obejmuje także powiat elbląski. W 2022 r. Pracodawcy Pomorza opracowali Kodeks odpowiedzialności obywatelskiej pracodawców i starają się szerzyć tę inicjatywę wśród innych organizacji skupiających przedsiębiorców. Od lat organizacja jednoczy środowiska gospodarcze i nagradza "najlepszych wśród równych" na corocznej gali "Pomorscy Pracodawcy Roku".

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (230)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ludzie biznesu

Kazimierz Wierzbicki

Prezes zarządu i właściciel Grupy Trefl, w skład której wchodzą spółki zajmujące się produkcją i dystrybucją puzzli, kart, gier planszowych, zabawek i mediami oraz trzy spółki sportowe. W latach 1997 - 2008 był prezesem ProkomuTrefl Sopot. W 1997 roku założone przez Kazimierza Wierzbickiego Sopockie Towarzystwo Koszykówki Trefl przekształcono w Sportową Spółkę Akcyjną.

Najczęściej czytane