Najbardziej przyjazne urzędy skarbowe wybrane

Przedstawiciele urzędów skarbowych otrzymali nagrody z rąk Marka Goliszewskiego, prezesa Business Centre Club oraz Andrzeja Parafianowicza, głównego inspektora kontroli skarbowej.
Przedstawiciele urzędów skarbowych otrzymali nagrody z rąk Marka Goliszewskiego, prezesa Business Centre Club oraz Andrzeja Parafianowicza, głównego inspektora kontroli skarbowej. fot. Ryszard Baranowski/BCC

Po raz dziesiąty rozstrzygnięto konkurs "Urząd Skarbowy Przyjazny Przedsiębiorcy" organizowany przez Business Centre Club przy współudziale Ministerstwa Finansów i Pomorskiej Izby Rzemieślniczej Małych i Średnich Przedsiębiorstw. W tym roku, urzędy skarbowe w całej Polsce oceniło za pośrednictwem ankiet 22 tys. przedsiębiorców. W tegorocznej edycji tytuły oraz wyróżnienia otrzymało 59 urzędów w całym kraju w tym cztery z Pomorza.


Podatki należy

podwyższyć tak, aby można było zwiększyć wydatki państwa 7%
pozostawić na takim samym poziomie jak są obecnie 8%
znacznie obniżyć podatki, a część nawet zlikwidować 85%
zakończona Łącznie głosów: 177

W tym roku nagrody trafiły do Pierwszego Urzędu Skarbowego w Gdyni, Urzędu Skarbowego w Kartuzach oraz Urzędu Skarbowego w Człuchowie. Ten ostatni uzyskał tytuł "przyjaznego" po raz dziewiąty. Urzędy te otrzymały tytuł "Urząd Skarbowy Przyjazny Przedsiębiorcy - 2012" oraz prawo używania tytułu przez jeden rok, do czasu rozstrzygnięcia następnej edycji konkursu. Natomiast Urząd Skarbowy w Chojnicach zdobył wyróżnienie w konkursie.

- W tym roku ponownie ocenialiśmy podejście oraz kompetencje urzędników - mówi Maciej Dobrzyniecki, kanclerz Loży Gdańskiej i wiceprezes Business Centre Club. - Dostrzegamy, że po 10 latach organizowania konkursu stosunki pomiędzy przedsiębiorcami, a aparatem skarbowym zaczynają się cywilizować.

- Laureaci na pewno zasługują na uznanie - dodaje Ryszard Stachurski, wojewoda pomorski. - Celem jest jednak uzyskanie takich warunków, abyśmy w przyszłości mogli po prostu zaprzestać przyznawania tej nagrody bo wszystkie urzędy będą wtedy przyjazne przedsiębiorcom.

Celem konkursu jest promowanie wysokich standardów obsługi klienta oraz tworzenie między administracją skarbową a przedsiębiorcą relacji charakteryzujących się wzajemną życzliwością i profesjonalizmem.

W sumie od rozpoczęcia konkursu 230 urzędów, przynajmniej raz, zostało nagrodzonych przez przedsiębiorców. Najwięcej nagrodzonych urzędów odnotowano w tym czasie w województwie mazowieckim 25, podkarpackim 22 oraz wielkopolskim 21. Podobnie, jak w latach ubiegłych, urzędy skarbowe oceniane były na podstawie sumy punktów przyznanych przez przedsiębiorców w wypełnionej ankiecie konkursowej. Ocenie przedsiębiorców podlegały jakość obsługi podatnika przez urząd, łatwość komunikacji z urzędem oraz kompetencje pracowników.

W tegorocznej edycji przedsiębiorcy podkreślali m.in. nie tylko profesjonalizm, ale i życzliwość oraz pozytywne nastawienie urzędników do podatnika. Za niedogodność uznano natomiast w wielu przypadkach niemożliwość załatwienia wszystkich spraw przez internet i konieczność osobistego stawiennictwa w urzędzie. Sugerowano również wydłużenie godzin pracy urzędów. - Często zauważamy, też że urzędnicy bardziej nastawieni są na efektywne ściąganie podatków niż na pomoc podatnikowi - dodaje Tadeusz Zdunek, prezes Klubu Biznesu Pomorskiej Izby Rzemieślniczej MSP.

Opinie (25) 4 zablokowane

 • A KTORE US NA POMORZU SA NAJGORSZE !

  Wychodzi na to ze trzy sa przyjazne a reszta co ? nieprzyjazne ?. Wczoraj chyba na wp bylo ze 55 procent urzedow jest juz przyjaznych ,,, trudno to zrozumiec bo prawo w PL obowiazuje jedno i wychodzi na to ze 45 procent to oszusci ? bo nie bardzo rozumiem roznice miedzy ''przyjazny '' a nie przyjazny . Chyba nie chodzi o obsluge i mile usmiechy .

  • 10 6

 • nie ma przyjaznych US

  są tylko mniej lub bardziej wk*rwiające

  "Przyjaźnie" mam oddawać moje ciężko zarobione pieniądze? I to żeby potem te same pieniądze przez milion urzędniczych rąk trafiło w końcu do "biednego i bezrobotnego" pana Zenia a ten kupi sobie za to wino na cały tydzień...

  • 23 3

 • I US w Gdyni? Hahahahah to jakiś żart? Jest tam taka jedna Pani która na sali obsługi siedzi wiecznie skwaszona i zapytana o coś prawie zawsze wywraca oczami i mówi niemiłym,rozdrażnionym tonem,a zapewne znalazłoby się tam takich znacznie więcej...

  • 15 3

 • Gratuluję, grabicie naród i niepozwalając się mu bogacić i rozwijać.. i jeszcze z uśmiechem na ustach (1)

  kij, że dzieci, siostry, kuzyni dalsi czy bliżsi nie są w stanie zakładać rodzin lub mieć pracy. WY za to rzetelnie wykonują swoją pracę...

  Możecie patrzeć sobie w lustro? Jakie macie tłumaczenia dla samego siebie? Że to tylko praca? Co ja mogę? Hitler sam nie wymordował milionów ludzi, tylko tylko też zrobiła to za niego cała machina.

  I tak z czysto egoistycznego punktu widzenia.... jak już masa krytyczna zostanie osiągnięta to nie Tusk z Kaczyńskim odczuje gniew społeczeństwa, tylko ci najniżej - więc WY

  Wujek Dobra Rada Wam mówi - znajdźcie sobie normalną pracę, która coś wytwarza. Miejcie odrobinę przyzwoitości.

  • 11 5

  • Już widzę jak urzędasy masowo rzucają robotę i biegną zatrudnić się do prywatnego geszefciarza na umowę o dzieło.

   • 0 0

 • Skoro to takie przyjazne urzedy itd.

  To czy sa tam urzednicy ktorzy tak sami z siebie napisali kiedys do ministerstwa finansow jakis postulat zeby prawo podatkowe uproscic i polowe urzednikow zwolnic bo to obciazenie podatnika ? przeciez to wlasnie urzednik widzi naocznie ze prawo jest chore i patologiczne i powinien w tych sprawach interweniowac w ministerstwie . Czy boicie sie o napisac do ministra ? sa dane oficjalne na portalach ze urzednikow jest nadmiar i to jest obciazenie . W USA jest 100 razy mniej urzednikow a jest tam 10 razy wiecej mieszkancow niz w PL.

  • 14 1

 • Powiat człuchowski: 22,7% bezrobocia (dane WUP na IV 2012) (1)

  GRATULUJĘ już kolejnej nagrody. Po przytoczonym wskaźniku doskonale widać jak wasza działalność pierwszorzędnie wpływa na przedsiębiorczość....

  • 11 1

  • Oj tam oj tam

   dzięki temu, że mają mało tych do łupienia, to mogą się skupić na dobrej obsłudze reszty ;)

   • 2 0

 • tytuł w stylu NAJBARDZIEJ HUMANITARNY SSman - po co ta szopka ja sie pytam ?

  za kogo Wy ludzi uważacie ? wstyd.

  • 16 1

 • Pamiętajcie:

  Dobry urząd, to zlikwidowany urząd!

  • 16 2

 • w Waszej sądzie wypowiadają się ludze myślący

  przy niższych podatkach kraj będzie się rozwijał
  no i niech supermarkety placa w Polsce podatki . Nie mowiąc o tych "przedsiębiorcach " co placa w rajach podatkowych.

  • 8 1

 • Najlepszy urząd skarbowy jest w Kartuzach (2)

  • 3 4

  • w rajtuzach (1)

   • 1 0

   • Oni chodzą na kontrole w kolorowych rajtuzach ?

    • 0 0

1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Moim zdaniem

Ludzie biznesu

Artur Jadeszko

Od 2006 roku prezes zarządu ATC Cargo SA, spółki notowanej na NewConnect, alternatywnym systemie...