Nie zapłacisz podatku, nie przekażesz 1 proc.

Przekazanie jednego procenta jest bardzo łatwe i nie wymaga skomplikowanych wyliczeń. W rocznym zeznaniu podatkowym PIT wystarczy wpisać numer KRS wybranej organizacji.
Przekazanie jednego procenta jest bardzo łatwe i nie wymaga skomplikowanych wyliczeń. W rocznym zeznaniu podatkowym PIT wystarczy wpisać numer KRS wybranej organizacji. fot. Krzysztof Mystkowski / KFP

Do końca kwietnia należy złożyć do urzędu skarbowego zeznanie podatkowe. Robiąc to, warto pamiętać o przekazaniu 1 proc. podatku dla organizacji pożytku publicznego. W 2020 r. mieszkańcy województwa pomorskiego przekazali regionalnym organizacjom ponad 58 mln zł, co w przeliczeniu daje 917 tys. mieszkańców Pomorza. Warto jednak przy tym pamiętać, że jeśli w określonym terminie nie opłacimy należności podatkowych, to nasz 1 proc. nie zostanie przekazany na wskazaną organizację pożytku publicznego, a zasili Skarb Państwa.


Czy przekazujesz 1 proc. podatku na OPP?

tak, zawsze to robię. Na wcześniej wybrane organizacje 87%
staram się pamiętać, choć często jest to przypadkowy wybór 6%
nie, nigdy tego nie robię 7%
zakończona Łącznie głosów: 339

- Warunkiem przekazania kwoty 1 proc. podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego jest zapłata w pełnej wysokości podatku należnego nie później niż w terminie dwóch miesięcy od upływu terminu dla złożenia zeznania podatkowego - wyjaśnia Jolanta Rybakowska z Izby Administracji Skarbowej w Gdańsku. - Jeżeli zatem we wskazanym terminie podatek nie zostanie wpłacony w pełnej wysokości (niezależnie od przyczyny) naczelnik urzędu skarbowego nie będzie uprawniony do przekazania zadeklarowanej kwoty do wskazanej organizacji pożytku publicznego.

Dłuższy termin na złożenie wnioskuW związku z trwającą epidemią COVID-19 w obszarze podatku dochodowego, w szczególności w zakresie rozliczenia podatku należnego za 2020 rok, wprowadzono różnorodne rozwiązania wspierające podatników.

Jednym z takich rozwiązań jest wydłużenie terminu złożenia wniosku o przekazanie 1 proc. podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego, w przypadku gdy do końca marca 2021 roku nie zostanie odwołany stan epidemii ogłoszony z powodu COVID-19 - nie później jednak niż do końca miesiąca następującego po miesiącu, w którym upływa termin do złożenia zeznania podatkowego (np. PIT-37, PIT-36), złożenia korekty tego zeznania albo złożenia oświadczenia PIT-OP.

Jak przekazać 1 proc. swojego podatku?Przekazanie jednego procenta jest bardzo łatwe i nie wymaga skomplikowanych wyliczeń. W rocznym zeznaniu podatkowym PIT wystarczy wpisać numer KRS wybranej organizacji. Ich listę można znaleźć na stronach Ministerstwa Finansów. Wybierając organizację, można również wskazać cel szczegółowy, na który pieniądze mają być przeznaczone.
 
W Trójmieście działa ponad 200 organizacji pożytku publicznego. Ich listę można znaleźć w naszej bazie firm i instytucji.

Opinie wybrane


wszystkie opinie (31)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najnowsze

więcej artykułów »

Ludzie biznesu

Justyna Kowalczyk

Prezes zarządu OptiWay Biuro Rachunkowe Sp. z o.o.. Absolwentka Wydziału Finansów i Rachunkowości...

Najczęściej czytane