• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Od atomu po metropolię. Debata Pracodawców Pomorza

Wioletta Kakowska-Mehring
9 października 2023, godz. 15:00 
Opinie (26)
Najnowszy artykuł na ten temat Czym zajmują się w Sejmie pomorscy posłowie?

O szansach wynikających z budowy elektrowni jądrowej i infrastrukturze portowej, o ustawie metropolitarnej, a także o migracji i szkołach zawodowych rozmawiali kandydaci reprezentujący komitety wyborcze z okręgu nr 26 gdyńsko-słupskiego. Przedwyborcza debata gospodarcza odbyła się z inicjatywy Pracodawców Pomorza.



W poniedziałek 2 października odbyła się przedwyborcza debata gospodarcza kandydatów reprezentujących komitety wyborcze z okręgu nr 25, obejmującego Gdańsk i Sopot. Z kolei w piątek 6 października odbyło się spotkanie kandydatów z okręgu nr 26 gdyńsko-słupskiego. Kandydaci rozmawiali w auli Wyższej Szkoły Administracji i Biznesu im. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Gdyni.

Wszystko o wyborach do Sejmu i Senatu - nasz serwis wyborczy



Do udziału zaproszono reprezentantów wszystkich ugrupowań politycznych uczestniczących w tegorocznych wyborach parlamentarnych. Debatę poprowadził dr Jarosław Och, politolog, pracownik naukowy Uniwersytetu Gdańskiego.

Organizatorzy zadbali o to, aby każdy z gości miał tyle samo czasu na odpowiedź, nawet kolejność wystąpień była dokładnie zaplanowana, a wynikała z losowania, które odbyło się tuż przed startem debaty. Kto reprezentował swoje komitety?

Bartosz Szmajchel (Trzecia Droga, PSL-Polska 2050 Szymona Hołowni, nr 2 na liście)
Tadeusz Aziewicz (Koalicja Obywatelska, nr 8 na liście)
Szymon Gajda (Prawo i Sprawiedliwość, nr 28 na liście)
Krzysztof Szymański (Konfederacja Wolność i Niepodległość, nr 2 na liście)
Oskar Kida (Bezpartyjni Samorządowcy, nr 1 na liście)
Marek Rutka (Nowa Lewica, nr 2 na liście)

O co zapytano kandydatów? Jedno z pytań dotyczyło energetyki jądrowej. Czy jest szansa, aby lokalne firmy skorzystały na budowie elektrowni jądrowej na Pomorzu? Do tego nie tylko przy tzw. laniu betonu, ale także technologicznie.

Jak będzie wyglądała elektrownia jądrowa? Start prac konstrukcyjnych Jak będzie wyglądała elektrownia jądrowa? Start prac konstrukcyjnych

- Mam poważne wątpliwości, ponieważ nie mamy własnej technologii. A przecież gros pieniędzy pójdzie właśnie na technologię, a niewiele pozostanie nam "lanie betonu" i infrastrukturę. Więcej moglibyśmy zyskać na tzw. małym atomie i ten segment widzę w kategoriach szans. Zdecydowanie większe korzyści lokalne upatrywałbym też w morskich farmach wiatrowych - powiedział Tadeusz Aziewicz z Koalicji Obywatelskiej, który w wyniku losowania, jako pierwszy odpowiadał na to pytanie.
- Jeżeli wygramy, to elektrownia jądrowa powstanie, choć nasi sąsiedzi odchodzą od tej technologii. Są na Pomorzu firmy, które mają kompetencje także technologiczne. Jest np. firma w Małkowie, która oferuje rozwiązania dla energetyki. To nie tylko beton, to także myśl technologiczna - powiedział Szymon Gajda z Prawa i Sprawiedliwości.
- Cały ten projekt jest sterowany przez politykę, tak aby pasował do aktualnych wydarzeń politycznych. Niestety, przez lata pracowano na to, aby nie było u nas kadry inżynierskiej. Najpierw trzeba odbudować kompetencje techniczne - powiedział Krzysztof Szymański z Konfederacji.

- Popieramy atom duży i mały. Niestety, dziś musimy ściągać firmy zagraniczne. Nie rozumiem, dlaczego nie wspiera się naszych firm środkami z NCBR na rozwój tej technologii. Tam są duże pieniądze na rozwój i badania. Kolejna sprawa to przepisy. Takie same są odnoście elektrowni jądrowej, jak i małych reaktorów. Takie same obowiązują duże koncerny, jak i małe firmy lokalne - powiedział Oskar Kida z Bezpartyjnych Samorządowców.
- Nie mamy technologii, więc trzeba sięgnąć po gotowe i sprawdzone rozwiązania. Można jednak zabezpieczyć interesy naszych firm, choćby przez programy offsetowe, skoro już płacimy za technologię. Udział w budowie infrastruktury jest jak najbardziej do zabezpieczenia. A co do NCBR czy innych programów badawczych? Przykładem, jak można to zepsuć, jest choćby program Izera, czyli budowy naszego samochodu elektrycznego. Finał jest taki, że wciąż go nie ma, a najwięcej skorzysta na nim konsorcjum niemiecko-chińskie - powiedział Marek Rutka z Nowej Lewicy.
- To rząd powinien zabezpieczyć interesy polskich firm. Takie rzeczy można ustalić z dostawcą technologii. To już powinno być określone, zanim ruszy budowa - ocenił Bartosz Szmajchel z Trzeciej Drogi.


Kolejnym tematem był rozwój infrastruktury portowej. Czy powinna to być sprawa na poziomie regionalnym, czy jednak na poziomie centralnym?

Według Oskara Kidy wszelkie inwestycje blokuje niestabilny wymiar sprawiedliwości i fatalny poziom legislacji, czego najlepszym przykładem jest Polski Ład. Poseł Marek Rutka z kolei wypomniał rządzącym, że nie reagują na aktualną sytuację polityczną. Jako przykład podał przetarg na dzierżawę terminalu kontenerowego w Gdyni, do którego została dopuszczona chińska firma. Wypomniał też rządzącym likwidację Ministerstwa Gospodarki Morskiej.

Bartosz Szmajchel zauważył, że inwestowanie w infrastrukturę portową, w takie projekty jak Port Zewnętrzny w Gdyni, to zobowiązania na lata, a nie na kadencję. W tej materii kandydat radził wsłuchiwanie się w opinie lokalnych samorządów. Według Tadeusza Aziewicza trójmiejskie porty jakoś się trzymają, ponieważ tak naprawdę operacje przeładunkowe w portach prowadzą prywatne podmioty. To one robią dobrą robotę według posła KO. Jednak, jak zauważył, bez obiecanej Drogi Czerwonej trudno mówić o przyszłości Portu Gdynia.


Port Zewnętrzny w Gdyni i rozwój korytarza północ-południe przez Port Gdańsk, to kluczowe kwestie według Szymona Gajdy. Wiele jednak zależy od zwiększenia udziału transportu kolejowego. Krzysztof Szymański również zwrócił uwagę na brak Drogi Czerwonej. Poza tym zauważył, że powinna być większa dywersyfikacja i specyfikacja portów, czyli dopasowanie do jednostek i towarów.

Kandydatów zapytano także starania o utworzenie metropolii na Pomorzu, na wzór funkcjonującej od 2018 roku Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, czyli o losy tzw. ustawy metropolitarnej. Kandydaci KO, Nowej Lewicy, Trzeciej Drogi i Bezpartyjnych Samorządowców stwierdzili, że ustawa jest potrzebna i nie rozumieją, dlaczego wciąż jest blokowana przez rządzących. Kandydat Konfederacji stwierdził, że brak ustawy nie blokuje współpracy, a kandydat PiS powiedział, że trzeba myśleć o współpracy w całym województwie, a nie tylko w ramach metropolii.

Przypomnijmy, że otworzenie w pomorskim takiego związku metropolitalnego pozwoliłoby m.in. zatrzymać w naszym regionie 5 procent podatku PIT (ok. 200 mln zł rocznie) naszych mieszkańców, które dzisiaj trafia do budżetu państwa.

Miejsca

Opinie (26) 1 zablokowana

  • Jeśli opozycja dojdzie do władzy oficjalnie unieważni kontrakt z USA na elektrownie jądrową (5)

    Przyznała się do tego kilka dni temu w Radio Z przedstawicielka opozycji.

    Chociaż w sumie to żadna tajemnica bo Niemcy są przeciwko.

    • 11 15

    • Pan Brzeziński tupnie i się opamiętają

      • 5 3

    • A kto zatrzymał budowę elektrowni jądrowej na 5 lat? Ludzie jaką wy macie krótką pamięć. W 2017 roku PiS zawiesił ten projekt, a ówczesny minister Tchórzewski powiedział w radiu RMF FM, że projekt może być ostatecznie porzucony.

      • 12 4

    • Minister grad z rządu tuska (1)

      brał duuuuże pieniądze przez wiele lat za nierobienie niczego. w końcu PiS się zlitował i POgnał towarzycho wzajemnej adoracji.

      • 4 11

      • Zlitował? Chyba zmarnował kilka lat i kasy, bo trzeba powtarzać badania środowiskowe. PiS to stan umysłu.

        • 11 4

    • Niemcy przez dziesięciolecia miały w poważaniu ochronę środowiska

      i rozwijały się bez żadnych ograniczeń, teraz gdy są na jakimś poziomie narzucają swoje wizje innym, oczywiście aby na tym zarobić. Zobacz gaz - nie dawno wszystko chcieli na gaz przerobić, teraz gaz ma zniknąć z paliw ekologicznych, akurat bo Nord Stream nie działa i kasy nie będą trzepać. Opozycja niech zamknie pyski, bo przez 8 lat i wydaniu ponad 500 baniek na działalność spółek energetyka jądrowa nawet nie wskazali miejsca, gdzie ta elektrownia ma stać a brali przy tym po 60 tys pensji co niektórzy ( to tak jak by na dzisiejsze warunki mieli po 150 tys)

      • 4 0

  • Debata

    Debata
    Jak płacić niskie podatki
    Jak wykiwać zus
    Jak płacić grosze pracownikom

    • 8 1

  • Podstawowe pytanie miśki - czy popieracie lockdowny?

    • 1 4

  • Nic gorszego niż POKO (4)

    Polski spotkać nie może . Bieda, bezrobocie , bezprawie na rynku pracy, emigracja i sprowadzanie "inżynierów i doktorów" z Afryki

    • 8 16

    • (3)

      No tak, lepsza będzie dyktatura z wizami z bazaru.

      • 12 4

      • Niecałe 300 nieprawidłowości z przyśpieszeniem wydania legalnej wizy VS: (1)

        Miliony nielegalnych nachodzcow bez dowodu osobistego na skutek nieudolnej polityki otwartych drzwi donalda, webera i merkel.

        Wybierajcie.

        Podpowiem tylko, że w Plolce nie ma takich problemów jak w reszcie Europy bo PiS sprzeciwia sie nie od dziś tylko od 2015 roku.

        • 3 11

        • Polsce*

          Do tego teraz chcą nam grozić karami za nie przyjmowanie ich problemu który sam stworzyli. W tym momencie jak my sobie klikamy na necie politycy totalnej opozycji głosują za przymusową relokacją w europarlamencie a w Polsce kłamią, że takiego tematu w ogole nie ma! Nic sie nie zmienili, ulica i zagranica.

          • 3 11

      • jesteś głupszy niż ustawa przewiduje

        wiesz o co w ogóle biega w tej rozdmuchanej jak balon "aferze" ? bo chyba znasz to z tvn tylko, nie było żadnej afery z wizami, aferą jest zwożenie przez niemieckie NGO statkami kolejnych nierobów, nie znających języka do Europy i płacenie im zasiłków. Granice powinny być szczelne tak jak nasza i Litewska, choćby CKM tam stać miały.

        Ta cała afera odpowiada sytuacji : ty kupujesz miejsce w kolejce na bilet na koncert i sprzedajesz je potem komuś za jakąś kasę kto nie chce stać ale płaci. Ale bilet kupujesz w kasie spełniając jakieś warunki.

        Ta afera to jak ta z niejaką panią Joanną, dla której miał być marsz robiony i której dane bez jej zgody patusy wykorzystały a na marsz wcale jej nie zaprosili jak co do czego przyszło, marsz na który zwozili autokarami spędy z całego kraju za kasę samorządów. Z pomorza ponad 80 autokarów pojechała, zgadnij kto za to płacił. Podobnie było na zjeździe Trzaska w Gdańsku, gdy cały parking na Nowych Ogrodach był zastawiony i przy teatrze, a potem media głównego ścieku mówiły o licznej obecności mieszkańców.

        • 4 13

  • Pytanie do KO o elektrownie jądrowe to żart (1)

    Przecież oni nic w tym temacie nie zrobili, a mogli. Wręcz odwrotnie, uzależniali nas energetycznie od Niemców i ruskich

    • 7 15

    • A co zrobił PIS?

      • 10 0

  • Na dzień dzisiejszy (1)

    obojętnie kto wygra jeden drugiemu nie przepuści przy tej nienawiści. Pewnie po wyborach dalej będzie bicie piany i szukanie błędów bo jeden drugiemu będzie chciał udowodnić że wybory były sfałszowane. Do koryta każdy garnie od małolata po straszaka lub dziadka.
    Prawdą jest że za Tuska sprywatyzowano cały Port Gdyński każdy rejon inna spółka, Stocznia Gdynia to jest tam teraz jedna zbieraniana. Bo za PO nie opłacało się tego utrzymać by Niemcy mogli rozwijać swoje porty i to jest niezaprzeczalne i taka jest prawda obojętnie kto za jakim ugrupowaniem stoi. Pis za dużo rozdaje bez żadnych rozgraniczeń to będą spłacać jeszcze wnuki nie narodzone. Tyle daliśmy Ukrainie a oni na nas fochy że zboża nie przyjmiemy i to na razie takie fochy czym dalej w las tym będzie jeszcze ciekawiej.
    A najważniejsze jak można głośno opluwać swój kraj w Brukseli tego nie robi żadna opozycja żadnego kraju a My jesteśmy ewenementem na skalę światową. I nigdy nie trzeba chodzić na kolanach i z głową opadniętą by komuś się przylizać lub zrobić dobrze. Obrzydlistwo.

    • 10 14

    • XXXX

      mając rodzinę już parę lat za granicą np

      w Szwecji lub Niemczech to niestety prawdą jest że mają oni tam dosyć emigrantów. PO tego nie powie głośno w Szwecji dramat multum ludzi czarnej rady,islamu z czadorami i innych w Niemczech też nie ciekawie. Dużo bijatyk

      rozrób i innych zamieszek na tle rasowym. Śmieszne to jest jak lewica omija trochę ten temat jak tam jest nie wesoło a Polacy mieszkający tam od ponad 20 kat głośno mówiący nie jest już bezpiecznie ani tak różowo.

      W Szwecji na pomoc Ukrainie ludzie tam wrzucają paragony do koszyków nie jedzenie Szwedzi się tak nie palą do pomocy tak to tam wygląda w realu .

      • 5 10

  • Z atomu za PO to był jedynie Atom Sopot (1)

    Kilkadziesiąt mln zł poszło tam z dymem... a w sumie jakieś chyba 800 mln przepalili, tak? A teraz Niemcy blokują atom w Polsce, więc głosowanie na PO to jest koniec z atomem. Zresztą, już koalicjantka KO z Warszawy o tym powiedziała, że jak wygrają...

    • 13 21

    • Pamiętam, że pierwszą decyzją PiS po dojściu do władzy 8 lat temu była rezygnacja z budowy elektrowni atomowej. Argumenty były takie, że mamy zapas węgla na 200lat i lepiej dać pracę polskim górnikom...

      • 1 1

  • Atom i PO?NPamiętacie obietnicę PO 3*15% podatek liniowy?

    Tak właśnie jest z obietnicami PO. Piniędzy znowu nie będzie.

    • 7 12

  • Tych samych pracodawców, co mieli niedawno bankrutować gdy odchodzono od umów śmieciowych i zarobków typu 5zl/h + mieli standardowo 10 bezrobotnych na nasze miejsce xD ? Hahahah hahahahah

    • 5 10

1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ludzie biznesu

Roman Walasiński

Prezes zarządu Swissmed Centrum Zdrowia. Ukończył Uniwersytet Gdański, Wydział Prawa i Administracji. W latach 1990 -1993 Okręgowa Izba Radców Prawnych w Gdańsku. Do dziś wpisany na listę Okręgowej Izby Radców Prawnych w Gdańsku. 1989-1994 Urząd Miasta Gdańska. 1997-1998 radca prawny w spółce Theo Frey Polska w Gdańsku. 1993 – 2006 własna kancelaria radcy prawnego w Gdańsku. Spółką Swissmed kieruje od 1998 roku.

Najczęściej czytane