• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Odwrócona hipoteka - ustawa potrzebna od zaraz

erka
24 lipca 2013 (artykuł sprzed 10 lat) 
W tej chwili szereg podmiotów stosując różne zabiegi marketingowe i upodobniając nazwy oferowanych produktów do odwróconego kredytu hipotecznego wprowadza klientów w błąd. To może w skrajnych przypadkach prowadzić do utraty majątku. W tej chwili szereg podmiotów stosując różne zabiegi marketingowe i upodobniając nazwy oferowanych produktów do odwróconego kredytu hipotecznego wprowadza klientów w błąd. To może w skrajnych przypadkach prowadzić do utraty majątku.

Na rynku funkcjonują rozmaite instytucje, które nazywając swoje produkty podobnie, wprowadzają klientów w błąd. Rynek i działające na nim podmioty nie są nadzorowane, nie ma również regulacji ustalających zasady bezpiecznej działalności podmiotów oferujących takie produkty.


Czy warto skorzystać z odwróconej hipoteki?


Zbyt długo trwa dyskusja nad założeniami do projektu ustawy, która miałaby regulować zarówno zasady funkcjonowania odwróconego kredytu hipotecznego, jak również model sprzedażowy.

- Uchwalenie przepisów regulujących tzw. odwrócony kredyt hipoteczny jest koniecznością - mówi Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes Związku Banków Polskich. - W tej chwili szereg podmiotów stosując różne zabiegi marketingowe i upodobniając nazwy oferowanych produktów do odwróconego kredytu hipotecznego wprowadza klientów w błąd. To może w skrajnych przypadkach prowadzić do utraty majątku, na który seniorzy, bo to oni są głównymi klientami, pracowali całe życie.

Niezbędne jest m.in. określenie wymogów dotyczących weryfikowania zdolności kredytowej kredytobiorców, zaspokajania się z nieruchomości stanowiącej zabezpieczenie kredytu oraz zasady postępowania w przypadku ujawnienia spadkobierców beneficjenta takiego kredytu. Eksperci sektora bankowego wielokrotnie podkreślali, że taki produkt powinien być oferowany, ale wyłącznie przez ściśle kontrolowane i nadzorowane instytucje (założenia do ustawy o kredycie hipotecznym wskazują na instytucje podlegające nadzorowi KNF). Jest to obszar, w którym klienci podejmują decyzje dotyczące znacznego majątku, często dorobku całego życia. Konieczne jest więc zapewnienie bezpieczeństwa i przejrzystości takich transakcji.

Obecnie oferowany produkt pod nazwą "odwróconej hipoteki" stanowi konstrukcję stricte cywilistyczną, zaś jego nazwa może prowadzić klienta do mylnego przekonania, że jest to produkt bankowy, będący pod kontrolą specjalnych instytucji państwowych. Uregulowania prawne zawarte w kodeksie cywilnym nie zapewniają beneficjentom oferowanych produktów pełnej ochrony. Podmioty oferujące usługi w modelu sprzedażowym - przeniesienie prawa własności nieruchomości z jednoczesnym ustanowieniem na rzecz zbywcy prawa dożywotniego zamieszkiwania w nieruchomości, w połączeniu z wypłacaniem dożywotniej renty - działają obecnie w oparciu o konstrukcję umowy dożywocia - która w założeniu służyć ma innym celom.

Umowa dożywocia oparta jest na bliskich stosunkach osobistych wynikających z więzów rodzinnych, pozwala ona na przeniesienie własności nieruchomości w ramach rodziny m.in. celem zapewnienia zbywcy należytej opieki na starość. Ponadto, ustanowienie na rzecz dożywotnika renty na podstawie art. 908 par. 2 KC, stanowi dodatkowe uprawnienie, będące dopuszczalnym, ale nie niezbędnym składnikiem dożywocia.

- Niezwykle ważnym celem uregulowania powyższej instytucji jest wyraźne wskazanie na różnice między obiema instytucjami, tj. odwróconego kredytu hipotecznego oraz dożywotniej renty w zamian za przeniesienie własności nieruchomości, tak by zainteresowane osoby mogły podjąć świadomą i przemyślaną decyzję o skorzystaniu z jednej z nich, po dokonaniu oceny korzyści i rodzajów ryzyka, jakie wiążą się z każdym z przedstawionych rozwiązań - podkreśla Norbert Jeziolowicz, dyrektor w Związku Banków Polskich.

Budowanie pozycji finansowej, szczególnie wzmacniającej pozycję osoby starszej, gdy naturalnie zmniejszają się jej dochody w okresie senioralnym, wskazuje na potrzebę rozwiązań systemowych. Jednym z takich rozwiązań może być system oszczędzania na mieszkanie w ramach kas oszczędnościowo-budowlanych, także właśnie w celu wykorzystania posiadanej nieruchomości do zwiększenia dostępności do środków finansowych w wieku senioralnym. Na przykład poprzez odwrócony kredyt hipoteczny, z którego skorzystanie nie musi wiązać się z pełną utratą tytułu własności w ramach rodziny beneficjenta. Warto oszczędzać na mieszkanie, aby móc wykorzystać swoje aktywa na uzupełnienie potrzeb finansowych w wieku senioralnym.
erka

Opinie (4)

  • No mam nadzieję, że zostanę miło zaskoczony i uchwalone prawo będzie działac dobrze na ile to mozliwe.

    Na ile to możliwe, bo oszusta zawsze najdzie lukę, chodzi tylko o to by albo było ich jak najmniej, albo by łatwo było okręcić oszustwo.

    A co do samej odwróconej hipoteki. To nie jest zły pomysł, oczywiście łatwo dać się naciągnąć, ale powiem tak. Na ZUS nie liczę, a nieruchomość jest pewną inwestycją. Jak dzieciaki będą chciały ją odziedziczyć to nie ma sprawy, ale niech mnie utrzymują gdy po upadku ZUS i skończeniu się oszczędności nie będę miał za co żyć. Jak nie chcą to po co mi ta nieruchomość po śmierci? do raju jej nie zabiorę, a gotówka na godne przeżycie starości się przyda.

    • 3 1

  • (1)

    Powyższy artykuł to idealistyczna wizja, a raczej bełkot nie mający nic wspólnego z polskimi realiami.

    Bez wątpienia, kluczowym wydaje się zapewnienie ze strony państwa ochrony. Uregulowania są konieczne. Oczywiście pod za ścisłym nadzorem KNF. Dodatkowo, równie konsekwentnie trzeba też iść w sferę informacyjną i edukacyjną. Bo jak wiemy wszyscy chociażby po "fenomenie" Amber Gold, najciemniej pod latarnią.

    Uśmiech wywołało to końcowe zdanie: "Warto oszczędzać na mieszkanie, aby móc wykorzystać swoje aktywa na uzupełnienie potrzeb finansowych w wieku senioralnym."

    Cóż... warto oszczędzać. :) byle nie w skarpecie, bo "oszczędności" zje inflacja.

    • 2 2

    • Dobrze piszecie Krajanie

      Wygląda że będzie ślicznie ale idę o zakład że będzie jak zwykle. MdM dopłaty dla deweloperów. Program budownictwa energooszczędnego i pasywnego kaska dla biegłych powoływanych przy bankach bo projektanta oświadczenie nic nie jest warte. Ech tam .... można dalej wyliczać ale po co.
      Jeśli dam nie zadbasz o siebie i swoją przyszłość - biada Ci Obywatelu

      • 1 0

  • RENTA DOŻYWOTNIA za mieszkanie

    Kto powinien oferować hipotekę odwróconą w Polsce?

    Według moich doświadczeń osobistych jako seniorki
    DOŻYWOTNIĄ RENTĘ za hipotekę powinny udzielać bezpiecznie tylko firmy ubezpieczeniowe,które mają nadzór KNF.O tym dokładnie piszą forumowcy na FORUM SENNIORZY http://www.dolaseniora.com
    Jest jednak inny aspekt tej sprawy.Nalezałoby się zastanowić nad wysokością udzielanej DOZYWOTNIEJ RENTY za hipotekę.Fundusze hipoteczne obliczaja około 30% od wartości rynkowej mieszkania a firmy ubezpieczeniowe nie wiele więcej.Ustawa powinna zabezpieczyć dobrze interes seniorów ustalając dokładnie wartość rynkową przez niezależnych specjalistów,a wysokość zabezpieczenia hipoteki określać na minimum 50-60% wartości mieszkania.Zastanowić też należałoby się nad obliczaniem stawki liczonej od 12 lat przeżycia seniora.Wiadomo bowiem z doświadczenia ,że większość emerytów tylu lat od podpisania umowy nie dożyje.Widać z tego,ze fundusze zarabiają na emerycie krocie.

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ludzie biznesu

Sławomir Kądziela

Od 2008 roku związany z rozwojem usług inżynierskich, serwisowych i informatycznych SESCOM SA...

Najczęściej czytane