• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Paliwa. Bez podatku do czerwca

VIK
2 grudnia 2022, godz. 07:00 
Opinie (119)
Zawieszenie podatku od sprzedaży detalicznej paliw pomoże, ale nie zatrzyma wzrostu cen, ponieważ kluczowy jest VAT. Zawieszenie podatku od sprzedaży detalicznej paliw pomoże, ale nie zatrzyma wzrostu cen, ponieważ kluczowy jest VAT.

Sejm uchwalił nowelę ustawy o podatku akcyzowym, która zawiera także przepisy wydłużające okres niepobierania podatku od sprzedaży detalicznej od sprzedaży paliw do 30 czerwca 2023 r.W czwartek (1 grudnia) wieczorem Sejm uchwalił nowelę ustawy o podatku akcyzowym. Ustawa zawiera m.in. zapisy, na mocy których okres niepobierania podatku od sprzedaży detalicznej od sprzedaży paliw został wydłużony do 30 czerwca 2023 r. Obecnie zawieszenie poboru podatku od sprzedaży detalicznej paliw obowiązuje tylko do końca tego roku.

Zerowy VAT na żywność do połowy 2023 r. Zerowy VAT na żywność do połowy 2023 r.

Za nowelizacją głosowało 250 posłów, 12 było przeciw, a 177 wstrzymało się od głosu. Teraz ustawa trafi pod obrady Senatu.

Zawieszenie podatku od sprzedaży detalicznej paliw silnikowych jest jednym z elementów tzw. Tarczy Antyinflacyjnej, której większość rozwiązań ma wygasnąć z końcem tego roku. Kolejnym jest obniżenie stawki VAT z 23 proc. na 8 proc. Do tego rozwiązania uwagi ma jednak Komisja Europejska. W tej sytuacji samo niepobieranie podatku od sprzedaży detalicznej nie pomoże i przewiduje się, że ceny paliw od stycznia i tak będą wyższe. Ceny oleju napędowego i benzyny mogą wzrosnąć o około 1 zł na litrze.
VIK

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (119)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ludzie biznesu

Adam Roman

Członek zarządów Sopockiego Towarzystwa Ubezpieczeń Ergo Hestia SA i Sopockiego Towarzystwa...

Najczęściej czytane