Petrobaltic "rozwinie" gazociąg na dnie Bałtyku

Przy nabrzeżu Lotos Petrobaltic zacumował statek "Thorco Amber", który przypłynął z 21 rolkami rurociągu. Była to ostatnia partia tego ładunku z 53 rolek zakupionych przez spółkę w firmie Tenaris w Houston.
Przy nabrzeżu Lotos Petrobaltic zacumował statek "Thorco Amber", który przypłynął z 21 rolkami rurociągu. Była to ostatnia partia tego ładunku z 53 rolek zakupionych przez spółkę w firmie Tenaris w Houston. mat.prasowe

Prawie 80 km będzie miał gazociąg, który połączy złoże B8 na Bałtyku z elektrociepłownią firmy Energobaltic we Władysławowie. Budowa rurociągu to jedna z największych inwestycji w ramach zagospodarowania gazu towarzyszącego wydobyciu ropy ze złoża B8 należącego do Grupy Lotos. Pierwszy etap prac ruszy już jesienią 2016 roku.Gazociąg będzie transportował gaz ziemny z platformy "Lotos Petrobaltic" (złoże B8) do elektrociepłowni we Władysławowie. Planowana długość zakopanego gazociągu to ok. 80 km. Maksymalna głębokość morza na trasie gazociągu to około 87 m. Układanie rurociągu rozpocznie się z terenu Energobalticu, gdzie zostanie wykonany przewiert o długości ok 1,4 tys. m. Przewiert zakończy się pod wodą na głębokości morza około 7 m. Następnie do przewiertu zostanie wciągnięty rurociąg.

Stalowa rura o średnicy zewnętrznej 4,5 cala w otulinie, będzie nawinięta na potężną szpulę zamocowaną na pokładzie statku. Rurociąg będzie "odwijany" ze szpuli, układany na dnie i zabezpieczony. Po oddaniu go do użytku gaz będzie przesyłany do Energobalticu pod ciśnieniem roboczym ok. 130 barów. Rurociąg właściwy zakończy się w obrębie złoża B8 na dnie morskim i zostanie podwieszony i połączony z instalacją na platformie "Lotos Petrobaltic".

Kilka dni temu przy nabrzeżu Lotos Petrobaltic zacumował statek "Thorco Amber", który przypłynął z 21 rolkami rurociągu. Była to ostatnia partia tego ładunku z 53 rolek zakupionych przez spółkę w firmie Tenaris w Houston. Przeciętny ciężar rolki, na którą nawinięto 2-2,2 km rurociągu, to 50 ton.

Po zakończeniu rozładunku rozpocznie się pierwszy etap budowy gazociągu, czyli przewijanie odcinka rurociągu z rolek transportowych na rolkę instalacyjną MSR-1. Tak przygotowany odcinek będzie zainstalowany w przygotowanym przewiercie horyzontalnym w części przybrzeżnej, bezpośrednio przy elektrociepłowni Energobaltic.

Energobaltic to spółka należąca do Lotos Petrobaltic. Podstawowym obszarem jej działalności jest produkcja i sprzedaż LPG (mieszanina gazów propan-butan), kondensatu gazu naturalnego (KGN) oraz energii elektrycznej i energii cieplnej. Produkty te powstają w procesie zagospodarowania gazu towarzyszącego wydobyciu ropy naftowej na Morzu Bałtyckim w morskiej kopalni ropy. Natomiast wytwarzane w elektrociepłowni spółki ciepło trafia na rynek lokalny, do odbiorców indywidualnych i instytucjonalnych.

Potencjał wydobywczy złoża B8 szacuje się na 3,5 mln ton ropy naftowej. Szacowana roczna produkcja powinna wynieść ok. 250 tys. ton ropy naftowej (ok. 5,3 tys. baryłek ekwiwalentu ropy dziennie). Produkcja ze złoża rozpoczęła się 30 września 2015 roku, a pierwszy tankowiec z ropą z tego złoża przybił do portu w drugiej połowie grudnia 2015 roku.

W 2015 roku spółka osiągnęła wydobycie na poziomie ponad 29 tys. ton ropy naftowej, a na 2016 r. planowane jest na poziomie ponad 117 tys. ton. Pełne zagospodarowania złoża przewidywane jest na kwiecień 2017 roku.

Opinie (34) 1 zablokowana

Dodaj opinię
Walczymy z przemocą słownąKasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Moim zdaniem

Ludzie biznesu

Sławomir Halbryt

Odpowiedzialny za wytyczanie kierunków rozwoju SESCOM, określanie zadań strategicznych oraz...