stat

Piękniejsza twarz biznesu

Bożena Batycka, właścicielka firmy Batycki produkującej luksusową galanterię skórzaną jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych twarzy kobiet biznesu.
Bożena Batycka, właścicielka firmy Batycki produkującej luksusową galanterię skórzaną jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych twarzy kobiet biznesu. Fot. Krzysztof Mystkowski/KFP

Wiele z nich zajmuje najwyższe stanowiska z wielkich firmach. Kierują zespołami złożonymi nawet z kilkuset pracowników. Do biznesu podchodzą łagodnie, lecz potrafią walczyć o swoje. Mowa o kobietach przedsiębiorcach, które od kilkunastu lat zajmują coraz ważniejszą pozycję na rynku. Za sukces płacą jednak o wiele większą cenę niż mężczyźni.Dlaczego mniej kobiet niż mężczyzn zajmuje w firmach stanowiska kierownicze?

nie nadają się do ich pełnienia

37%

mają zbyt mało wiary we własne siły

8%

mają więcej obowiązków poza pracą niż mężczyźni

31%

bo mężczyźni ograniczają szanse kobiet w robieniu kariery

24%
22 proc. osób rozpoczynających działalność gospodarczą w Polsce to kobiety - wynika z badań przeprowadzonych przez Ministerstwo Gospodarki.Już teraz ponad 36 proc. pań pracuje na własny rachunek. Największy sukces odnoszą prowadząc średnie, małe i mikroprzedsiębiorstwa. Jednak nie tylko. Panie zasiadają też w zarządach kilkunastu dużych spółek notowanych na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych.

Podobnie jest na Pomorzu. Nasze panie - przedsiębiorcy nie maja się czego wstydzić. - Pod względem ilości firm "kobiecych" ustępujemy jedynie Warszawie- twierdzi Elżbieta Hass-Darnowska, prezes zarządu Hotelu Haffner i przewodnicząca sekcji bizneswoman przy Gdańskim Związku Pracodawców.

Jak twierdzi Hass - Darnowska kobiety weszły tak naprawdę do biznesu dopiero kilkanaście lat temu. - Na całe szczęście szowinizm mężczyzn złagodniał w ostatnich czasach. Teraz bizneswoman nie traktuje się już z przymrużeniem oka - mówi pani prezes. - Jednak kobiety nadal są bardzo mało pewne siebie. Może dlatego są lepiej od mężczyzn przygotowane do prowadzenia firmy. Tak samo jest jeśli dochodzi do komplikacji. Nam kobietom chyba łatwiej przychodzi rozwiązywanie trudnych sytuacji. Biznesmeni zawsze szukają powodów swoich niepowodzeń u innych, kobiety szukają ich u siebie.

O różnicach w podejściu do biznesu między kobietami a mężczyznami opowiada Elżbieta Hass-Darnowska, dyrektor sopockiego hotelu Haffner.Panie z Pomorza prowadzą firmy consultingowe, zajmuj się księgowością, jednak nie tylko. Szefują też poważnym firmom informatycznym, metalowym, czy też budowlanym.

- Mężczyźni bardziej dehumanizują kapitalizm i pracę. Kobiety są łagodniejsze jako pracodawcy - dodaje Hass - Darnowska.- Dla nas biznes to nie tylko pieniądze, to przede wszystkim chęć samorealizacji i apetyt na życie.

Firmy prowadzone przez panie mają zazwyczaj stabilną pozycję na rynku i długi okres działalności.Kobiety poświęcające się całkowicie pracy zawodowej wiele jednak tracą. - To znak naszych czasów. Panie poświęcają często swoją rodzinę i macierzyństwo dla pracy - komentuje Hass - Darnowska.- Realizacja zawodowa zastępuje im związki rodzinne.Przekonują się o tym zbyt późno, a czas jest w końcu nieubłagany.

Kobiety w biznesie i gospodarce będzie coraz więcej.Panie już teraz mają realny wpływ na stan naszej gospodarki oraz wzrost PKB. Jak same zapewniają przyszłość biznesu należy do nich.

Opinie (7) 3 zablokowane

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Moim zdaniem

Ludzie biznesu

Marek Kasicki

Wiceprezes zarządu Energa-Operator. Absolwent Wydziału Zarządzania i Ekonomii Politechniki...