• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Pierwszy wycieczkowiec w tym sezonie wszedł do Gdyni

Wioletta Kakowska-Mehring
18 sierpnia 2021 (artykuł sprzed 1 roku) 

Wycieczkowiec Artania w Gdyni.

Choć ma tylko 230 m długości i od gigantów w tej branży, jakie odwiedzały Gdynię, jest mniejszy o prawie 100 m, to jego wizyta i tak cieszy. Do Portu Gdynia wpłynął pierwszy w tym sezonie wycieczkowiec.Nazywa się Artania i na swoim pokładzie przywiózł do Gdyni 677 turystów. Przypłynął do nas z portu w Kłajpedzie (Litwa), a potem uda się do portu Ronne (Dania). Zwykle w połowie sierpnia sezon na wycieczkowce był w pełni, w dobie pandemii dopiero się zaczął. Choć i tak wcześniej niż w roku ubiegłym, bo wówczas pierwszy statek pojawił się w gdyńskim porcie dopiero 11 września. A jak było przed COVID-19? W 2019 roku sezon rozpoczął się 24 kwietnia i trwał do 7 października. W sumie do Gdyni wycieczkowce zawijały 54 razy.

Czytaj też:

Sezon na wycieczkowce opóźniony. Kiedy zagra orkiestra Józefa Pstrąga?Nie lepiej jest też w Gdańsku. Przypomnijmy, że w tym roku pierwszy statek wycieczkowy w gdańskim porcie pojawił się dopiero 20 lipca. Do końca 2021 roku zaawizowanych jest jeszcze 26 zawinięć. Nie wiadomo, czy wszystkie zostaną zrealizowane. W Gdyni do końca sezonu, który ma się skończyć 16 października, przewidziano jeszcze 10 zawinięć.

To kolejny trudny sezon dla turystyki morskiej. W 2019 roku do trójmiejskich portów 46 statków zawijało ponad 120 razy. Ubiegłoroczny sezon też zapowiadał się świetnie. W gdańskim porcie miały być 84 zawinięcia, w gdyńskim - 50. Ile z tych 134 doszło do skutku? Było... 9. Jak będzie w tym roku?

Kiedyś wyliczono, że każdy pasażer wycieczkowca zostawia w regionie 80 euro. Tylko przez Gdynię w 2019 roku przewinęło się prawie 118 tys. gości. Zgodnie z tymi szacunkami tylko pasażerowie statków przybywających do Gdyni zostawiali w regionie ok. 42 mln zł. W 2018 roku do Portu w Gdańsku przybyła rekordowa liczba ponad 30 tys. turystów z całej Europy. To kolejne prawie 11 mln zł. Tych pieniędzy nie było w 2020 roku i nie będzie również w tym sezonie.

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (69)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ludzie biznesu

Marcin Lewandowski

Prezes zarządu Grupy GPEC, firmy z branży energetycznej. Doświadczenie zdobył na stanowiskach...

Najczęściej czytane