• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Pływający terminal na Zatoce Gdańskiej. Jutro konsultacje z mieszkańcami

Robert Kiewlicz, Aleksandra Nietopiel
23 października 2023, godz. 10:30 
Opinie (129)
Plaża w Górkach Zachodnich z widokiem na terminal kontenerowy na Stogach. Mniej więcej w tym miejscu podwodny rurociąg wyjedzie na ląd. Plaża w Górkach Zachodnich z widokiem na terminal kontenerowy na Stogach. Mniej więcej w tym miejscu podwodny rurociąg wyjedzie na ląd.

Coraz bliżej budowy terminala gazowego na Zatoce Gdańskiej. Jednostka lub jednostki zostaną ulokowane ok. 2,5 km od brzeguMapka, a przez teren Górek ZachodnichMapka przebiegnie gazociąg łączący je z bazą PERN-u i gazociągami w głębi kraju. Konsultacje społeczne z mieszkańcami dzielnicy ruszają we wtorek, 24 października.



Czy budowa terminala gazowego na Zatoce Gdańskiej to potrzebna inwestycja?

Gazowa inwestycja w Gdańsku zakłada umiejscowienie na Zatoce Gdańskiej pływającej jednostki FSRU (ang. Floating Storage Regasification Unit), przystosowanej do prowadzenia procesu regazyfikacji na poziomie 6,1 mld m sześc. paliwa gazowego rocznie. Pierwszy pływający terminal FSRU zostanie zakontraktowany jeszcze w 2023 r., a cała inwestycja ma ruszyć już 1 stycznia 2028 r.

W planach jest też Projekt Terminala FSRU 2 - drugiej jednostki zdolnej do wyładunku LNG, procesowego składowania i regazyfikacji LNG na poziomie 4,5 mld m sześc. paliwa gazowego rocznie.

Terminale gazowe staną 2,5 km od brzegu



Gdzie dokładnie staną te jednostki? Wiadomo, że z łatwością zobaczymy je z brzegu. Obecnie projektowany jest wariant lokalizacji FSRU pomiędzy terminalem kontenerowym Baltic Hub a ujściem Wisły Śmiałej.

- Infrastruktura będzie się znajdować ok. 2,5 km od brzegu. Stanowisko wraz z falochronem będzie ulokowane w pobliżu istniejącego toru podejściowego do Portu Gdańsk oraz w jego obszarze - mówi Iwona Dominiak, rzecznik prasowy Gaz-System.
Baltic Hub. Przewoźnicy mają dość i zapowiadają protest Baltic Hub. Przewoźnicy mają dość i zapowiadają protest
Jak dowiedziało się Trojmiasto.pl, został już określony przebieg gazociągu łączącego terminal z bazą PERN. Na lądzie będzie on przebiegał częściowo przez Górki Zachodnie i Krakowiec.

Nieopodal wyjścia rurociągu na ląd i tzw. "suchego spawu" (punkt połączenia gazociągu podmorskiego z infrastrukturą lądową) powstanie tzw. stacja zaworowa. Zostanie ona połączona z krajowym systemem przesyłowym gazu. By tak się stało, trzeba będzie zbudować trzy odcinki gazociągów o łącznej długości ok. 250 km.

Pływający terminal bez wpływu na środowisko?



Gaz-System zlecił ocenę oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko, a także walory turystyczne i jakość życia mieszkańców.

  • Jedno z wejść na plażę w pobliżu miejsca planowanej inwestycji
  • Górki Zachodnie to także spora część terenów zalesionych, które cieszą się - zwłaszcza w sezonie letnim - zainteresowaniem mieszkańców i turystów.

- Potwierdziła ona, że inwestycja nie będzie na nie znacząco oddziaływać - zapewnia Iwona Dominiak. - Inwestor, zarówno w fazie budowy, jak i w trakcie eksploatacji terminalu, planuje działania minimalizujące i ochronne, a także monitoring przyrodniczy środowiska. W ramach wszczętej przez RDOŚ Gdańsk procedury o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach przewidywane jest przeprowadzenie konsultacji społecznych.

Wywłaszczenie nieruchomości pod budowę gazociągu



Na trasie gazociągów lądowych - dla ich części naziemnej - nastąpi wywłaszczenie nieruchomości. Wywłaszczenie nieruchomości na cele publiczne nie wymaga zgody dotychczasowego właściciela. Wywłaszczona nieruchomość z mocy prawa staje się własnością Skarbu Państwa (art. 20 ust. 3 i 6 tzw. specustawy terminalowej).

Istnieje jednak możliwość odwołania się od takiej decyzji do organu wyższego szczebla (za pośrednictwem Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Gdańsku). Przesłanką odwołania nie może być jednak jedynie niezgoda na budowę. Wywłaszczenie nieruchomości musi także nastąpić za odpowiednim odszkodowaniem. Wysokość odszkodowania powinna być równa co najmniej wartości rynkowej wywłaszczonej nieruchomości.

Konsultacje społeczne we wtorek, 24.10, na Krakowcu



W sprawie inwestycji zaplanowano konsultacje społeczne. Spotkanie odbędzie się we wtorek, 24 października, w godz. 17:00-20:00Szkole Podstawowej nr 62 przy ul. Kępnej Mapkana Krakowcu.

  • W dzielnicy pojawiła się informacja o konsultacjach społecznych w sprawie budowy terminala gazowego na zatoce. Spotkanie zaplanowano we wtorek o godz. 17 w SP na Krakowcu.
  • W dzielnicy pojawiła się informacja o konsultacjach społecznych w sprawie budowy terminala gazowego na zatoce. Spotkanie zaplanowano we wtorek o godz. 17 w SP na Krakowcu.

Mieszkańcy mają obawy



Mieszkańcy Górek Zachodnich do planów związanych w budową terminala gazowego i infrastruktury, która posłuży do odbioru gazu, podchodzą z dystansem. Jeśli już spodziewają się zmian w dzielnicy, to raczej na gorsze.

- Słyszałem coś o planach budowy, ale nie znam szczegółów, czy to ma być jakaś baza, czy same rury - nie wiem. Dla mieszkańców na pewno nie będzie to in plus, ale dla kraju pewnie tak. No, ale gdzieś taka baza musi być - przynajmniej ja wychodzę z takiego założenia. Pewnie, że nikt nie chce mieć wysypiska czy gazu pod nosem, bo to nic fajnego, ale gdzieś takie miejsca muszą powstać. Ale zależy też oczywiście, jak to będzie zrobione - mówi pan Mieczysław, który wybiera się na wtorkowe spotkanie.
Obawy mieszkańców wynikają też z traktowania ich dzielnicy w ostatnich latach jako przemysłowego zaplecza miasta.

- Moim zdaniem to nic dobrego nam nie przyniesie. To zapomniana dzielnica, nic się tutaj nie dzieje. Mieszkańcy Górek Zachodnich szybko się starzeją, jest bardzo mało dzieci, a włodarze miasta sprowadzają najgorszą patologię do budynków socjalnych. Tak że to, czy ta inwestycja powstanie, czy nie, nie ma znaczenia. Co może spowodować? To, że rozjeżdżą nam drogi. Nic dobrego to nie przyniesie, a my na to wpływu nie mamy. Poza tym, gdy zaczną coś robić, to las będzie na bank rozkopany i jakiś pas wycięty - tak jak jest na Stogach. Nie mamy na to wpływu - tak samo jak z terminalem DCT [dziś to Baltic hub - przyp. red.] na Stogach - były przecież protesty. To są ogromne pieniądze. Poza tym nie jestem pogodzona z tym, że ta dzielnica przeznaczona jest jako przemysłowa, a nie mieszkaniowa. Tu są tak fajne tereny. To powinna być dzielnica turystyczna, a nie przemysłowa - mówi pani Monika.

  • Dzielnica Krakowiec-Górki Zachodnie to jedna z najmniej zaludnionych dzielnic. Pod koniec grudnia 2020 r. zameldowanych było tutaj 1775 osób.
  • Dzielnica Krakowiec-Górki Zachodnie to jedna z najmniej zaludnionych dzielnic. Pod koniec grudnia 2020 r. zameldowanych było tutaj 1775 osób.
  • W dzielnicy pojawiła się informacja o konsultacjach społecznych w sprawie budowy terminala gazowego na zatoce. Spotkanie zaplanowano we wtorek o godz. 17 w SP na Krakowcu.
  • W dzielnicy nie dzieje się za wiele pod kątem inwestycji dla mieszkańców. Jednym z nowszych zadań jest powstanie placu zabaw w ramach Budżetu Obywatelskiego. Dzieci w Górkach Zachodnich jest jednak bardzo mało.

- Niedaleko są baniaki z paliwem, fosfory i co jeszcze, następna chemia? Na pewno nie jest to nic pozytywnego dla nas, mieszkańców. Na Stogach i Górkach Zachodnich tylko przemysł się rozwija i port - mówi z kolei pani Agnieszka, która o inwestycji dowiedziała się od nas, ale zapowiedziała, że na spotkanie postara się pójść. - Zobaczymy, co powiedzą i czy coś w zamian obiecają - dodaje.

Może w zamian gaz w bloku i remont budynków?



- Jeśli do bloku doprowadzą nam gaz i będziemy mogli go używać, to jestem na tak. Bo w naszym bloku nie ma gazu. Blok nadaje się do generalnego remontu lub najlepiej do rozbiórki. Mamy tam wilgoć, pleśń, grzyb. Na takie inwestycje jak ten terminal to my nie czekamy. Słyszeliśmy tylko wcześniej zapowiedzi, że ocieplą nam bloki, ale nic nikt nie robi. Bloki tu mają nowe powstać - ale po co, najpierw niech te do porządku doprowadzą. Przecież te, co są, to są zagrzybione. Może obiecają nam kapitalne remonty tych domów - dodaje pani Małgorzata.
Wyjaśnijmy jednak, że gaz LNG, który popłynie gazociągiem przez Górki Zachodnie, to inwestycja spółki Gaz-System. Dostawami dla gospodarstw domowych zajmuje się PGNiG. Gaz-System odpowiada jedynie za przesył gazu ziemnego i zarządzanie najważniejszymi gazociągami.


Dzielnica Krakowiec-Górki Zachodnie to jedna z najmniej zaludnionych dzielnic Gdańska. Według danych z 2020 r. pod koniec grudnia zameldowanych było tutaj 1775 osób. To o 49 osób mniej w porównaniu z rokiem 2019.

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (129)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ludzie biznesu

Sławomir Kalicki

Absolwent Wyższej Szkoły Morskiej w Gdyni oraz Strathclyde University (MBA). Od początku pracy...

Najczęściej czytane