• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Pływający terminal na Zatoce Gdańskiej. Jutro konsultacje z mieszkańcami

Robert Kiewlicz, Aleksandra Nietopiel
23 października 2023, godz. 10:30 
Opinie (129)
Plaża w Górkach Zachodnich z widokiem na terminal kontenerowy na Stogach. Mniej więcej w tym miejscu podwodny rurociąg wyjedzie na ląd. Plaża w Górkach Zachodnich z widokiem na terminal kontenerowy na Stogach. Mniej więcej w tym miejscu podwodny rurociąg wyjedzie na ląd.

Coraz bliżej budowy terminala gazowego na Zatoce Gdańskiej. Jednostka lub jednostki zostaną ulokowane ok. 2,5 km od brzeguMapka, a przez teren Górek ZachodnichMapka przebiegnie gazociąg łączący je z bazą PERN-u i gazociągami w głębi kraju. Konsultacje społeczne z mieszkańcami dzielnicy ruszają we wtorek, 24 października.



Czy budowa terminala gazowego na Zatoce Gdańskiej to potrzebna inwestycja?

Gazowa inwestycja w Gdańsku zakłada umiejscowienie na Zatoce Gdańskiej pływającej jednostki FSRU (ang. Floating Storage Regasification Unit), przystosowanej do prowadzenia procesu regazyfikacji na poziomie 6,1 mld m sześc. paliwa gazowego rocznie. Pierwszy pływający terminal FSRU zostanie zakontraktowany jeszcze w 2023 r., a cała inwestycja ma ruszyć już 1 stycznia 2028 r.

W planach jest też Projekt Terminala FSRU 2 - drugiej jednostki zdolnej do wyładunku LNG, procesowego składowania i regazyfikacji LNG na poziomie 4,5 mld m sześc. paliwa gazowego rocznie.

Terminale gazowe staną 2,5 km od brzegu



Gdzie dokładnie staną te jednostki? Wiadomo, że z łatwością zobaczymy je z brzegu. Obecnie projektowany jest wariant lokalizacji FSRU pomiędzy terminalem kontenerowym Baltic Hub a ujściem Wisły Śmiałej.

- Infrastruktura będzie się znajdować ok. 2,5 km od brzegu. Stanowisko wraz z falochronem będzie ulokowane w pobliżu istniejącego toru podejściowego do Portu Gdańsk oraz w jego obszarze - mówi Iwona Dominiak, rzecznik prasowy Gaz-System.
Baltic Hub. Przewoźnicy mają dość i zapowiadają protest Baltic Hub. Przewoźnicy mają dość i zapowiadają protest
Jak dowiedziało się Trojmiasto.pl, został już określony przebieg gazociągu łączącego terminal z bazą PERN. Na lądzie będzie on przebiegał częściowo przez Górki Zachodnie i Krakowiec.

Nieopodal wyjścia rurociągu na ląd i tzw. "suchego spawu" (punkt połączenia gazociągu podmorskiego z infrastrukturą lądową) powstanie tzw. stacja zaworowa. Zostanie ona połączona z krajowym systemem przesyłowym gazu. By tak się stało, trzeba będzie zbudować trzy odcinki gazociągów o łącznej długości ok. 250 km.

Pływający terminal bez wpływu na środowisko?



Gaz-System zlecił ocenę oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko, a także walory turystyczne i jakość życia mieszkańców.

  • Jedno z wejść na plażę w pobliżu miejsca planowanej inwestycji
  • Górki Zachodnie to także spora część terenów zalesionych, które cieszą się - zwłaszcza w sezonie letnim - zainteresowaniem mieszkańców i turystów.

- Potwierdziła ona, że inwestycja nie będzie na nie znacząco oddziaływać - zapewnia Iwona Dominiak. - Inwestor, zarówno w fazie budowy, jak i w trakcie eksploatacji terminalu, planuje działania minimalizujące i ochronne, a także monitoring przyrodniczy środowiska. W ramach wszczętej przez RDOŚ Gdańsk procedury o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach przewidywane jest przeprowadzenie konsultacji społecznych.

Wywłaszczenie nieruchomości pod budowę gazociągu



Na trasie gazociągów lądowych - dla ich części naziemnej - nastąpi wywłaszczenie nieruchomości. Wywłaszczenie nieruchomości na cele publiczne nie wymaga zgody dotychczasowego właściciela. Wywłaszczona nieruchomość z mocy prawa staje się własnością Skarbu Państwa (art. 20 ust. 3 i 6 tzw. specustawy terminalowej).

Istnieje jednak możliwość odwołania się od takiej decyzji do organu wyższego szczebla (za pośrednictwem Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Gdańsku). Przesłanką odwołania nie może być jednak jedynie niezgoda na budowę. Wywłaszczenie nieruchomości musi także nastąpić za odpowiednim odszkodowaniem. Wysokość odszkodowania powinna być równa co najmniej wartości rynkowej wywłaszczonej nieruchomości.

Konsultacje społeczne we wtorek, 24.10, na Krakowcu



W sprawie inwestycji zaplanowano konsultacje społeczne. Spotkanie odbędzie się we wtorek, 24 października, w godz. 17:00-20:00Szkole Podstawowej nr 62 przy ul. Kępnej Mapkana Krakowcu.

  • W dzielnicy pojawiła się informacja o konsultacjach społecznych w sprawie budowy terminala gazowego na zatoce. Spotkanie zaplanowano we wtorek o godz. 17 w SP na Krakowcu.
  • W dzielnicy pojawiła się informacja o konsultacjach społecznych w sprawie budowy terminala gazowego na zatoce. Spotkanie zaplanowano we wtorek o godz. 17 w SP na Krakowcu.

Mieszkańcy mają obawy



Mieszkańcy Górek Zachodnich do planów związanych w budową terminala gazowego i infrastruktury, która posłuży do odbioru gazu, podchodzą z dystansem. Jeśli już spodziewają się zmian w dzielnicy, to raczej na gorsze.

- Słyszałem coś o planach budowy, ale nie znam szczegółów, czy to ma być jakaś baza, czy same rury - nie wiem. Dla mieszkańców na pewno nie będzie to in plus, ale dla kraju pewnie tak. No, ale gdzieś taka baza musi być - przynajmniej ja wychodzę z takiego założenia. Pewnie, że nikt nie chce mieć wysypiska czy gazu pod nosem, bo to nic fajnego, ale gdzieś takie miejsca muszą powstać. Ale zależy też oczywiście, jak to będzie zrobione - mówi pan Mieczysław, który wybiera się na wtorkowe spotkanie.
Obawy mieszkańców wynikają też z traktowania ich dzielnicy w ostatnich latach jako przemysłowego zaplecza miasta.

- Moim zdaniem to nic dobrego nam nie przyniesie. To zapomniana dzielnica, nic się tutaj nie dzieje. Mieszkańcy Górek Zachodnich szybko się starzeją, jest bardzo mało dzieci, a włodarze miasta sprowadzają najgorszą patologię do budynków socjalnych. Tak że to, czy ta inwestycja powstanie, czy nie, nie ma znaczenia. Co może spowodować? To, że rozjeżdżą nam drogi. Nic dobrego to nie przyniesie, a my na to wpływu nie mamy. Poza tym, gdy zaczną coś robić, to las będzie na bank rozkopany i jakiś pas wycięty - tak jak jest na Stogach. Nie mamy na to wpływu - tak samo jak z terminalem DCT [dziś to Baltic hub - przyp. red.] na Stogach - były przecież protesty. To są ogromne pieniądze. Poza tym nie jestem pogodzona z tym, że ta dzielnica przeznaczona jest jako przemysłowa, a nie mieszkaniowa. Tu są tak fajne tereny. To powinna być dzielnica turystyczna, a nie przemysłowa - mówi pani Monika.

  • Dzielnica Krakowiec-Górki Zachodnie to jedna z najmniej zaludnionych dzielnic. Pod koniec grudnia 2020 r. zameldowanych było tutaj 1775 osób.
  • Dzielnica Krakowiec-Górki Zachodnie to jedna z najmniej zaludnionych dzielnic. Pod koniec grudnia 2020 r. zameldowanych było tutaj 1775 osób.
  • W dzielnicy pojawiła się informacja o konsultacjach społecznych w sprawie budowy terminala gazowego na zatoce. Spotkanie zaplanowano we wtorek o godz. 17 w SP na Krakowcu.
  • W dzielnicy nie dzieje się za wiele pod kątem inwestycji dla mieszkańców. Jednym z nowszych zadań jest powstanie placu zabaw w ramach Budżetu Obywatelskiego. Dzieci w Górkach Zachodnich jest jednak bardzo mało.

- Niedaleko są baniaki z paliwem, fosfory i co jeszcze, następna chemia? Na pewno nie jest to nic pozytywnego dla nas, mieszkańców. Na Stogach i Górkach Zachodnich tylko przemysł się rozwija i port - mówi z kolei pani Agnieszka, która o inwestycji dowiedziała się od nas, ale zapowiedziała, że na spotkanie postara się pójść. - Zobaczymy, co powiedzą i czy coś w zamian obiecają - dodaje.

Może w zamian gaz w bloku i remont budynków?



- Jeśli do bloku doprowadzą nam gaz i będziemy mogli go używać, to jestem na tak. Bo w naszym bloku nie ma gazu. Blok nadaje się do generalnego remontu lub najlepiej do rozbiórki. Mamy tam wilgoć, pleśń, grzyb. Na takie inwestycje jak ten terminal to my nie czekamy. Słyszeliśmy tylko wcześniej zapowiedzi, że ocieplą nam bloki, ale nic nikt nie robi. Bloki tu mają nowe powstać - ale po co, najpierw niech te do porządku doprowadzą. Przecież te, co są, to są zagrzybione. Może obiecają nam kapitalne remonty tych domów - dodaje pani Małgorzata.
Wyjaśnijmy jednak, że gaz LNG, który popłynie gazociągiem przez Górki Zachodnie, to inwestycja spółki Gaz-System. Dostawami dla gospodarstw domowych zajmuje się PGNiG. Gaz-System odpowiada jedynie za przesył gazu ziemnego i zarządzanie najważniejszymi gazociągami.


Dzielnica Krakowiec-Górki Zachodnie to jedna z najmniej zaludnionych dzielnic Gdańska. Według danych z 2020 r. pod koniec grudnia zameldowanych było tutaj 1775 osób. To o 49 osób mniej w porównaniu z rokiem 2019.

Miejsca

Opinie (129) ponad 20 zablokowanych

Wszystkie opinie

  • Kolejny projket który po zmianie władzy zostanie uwalony (15)

    To wbrew interesowi Niemiec. Przecież kiedyś ponownie ruszy Nord Stream

    • 44 49

    • niemcy maja corac wieksza liste z napisem 'to do'

      jesli chodzi na wschod od Odry. Coz zycie - Polacy tez mieli taka liste na falksdojczow.

      • 9 15

    • Już po wyborach, a PiS wam dalej płaci 60 kopiejek za wPiS? To ładnie nakradli majątku narodowego. (9)

      • 32 18

      • Zatoka jest polska czy już nazistowska?

        • 11 11

      • Pis wygrał wybory, nie mówili w rosyjskim TVNie? (6)

        • 13 21

        • PiS zdobył największą liczbę głosów, a nie wygrał wybory. Nie mówiła Danka Koreanka w TVPutin? (5)

          • 22 13

          • Jak największą to wygral wybory. Szkoła Podstawowa kalsa V, czytanie ze zrozumieniem (3)

            • 7 14

            • Większości parlamentarnej nie ma, a może liczyć tylko na Konfederosję=wygrał? (2)

              Co wy ćpiecie?

              • 6 8

              • No wygrał jak ktoś jest pierwszy to wygral

                Pozostaje kwestia czy Polska wygrała?

                • 9 4

              • PSL Konfa i będzie rządził, uspokój się

                • 5 3

          • Najwięcej głosów to wygral

            • 6 4

      • PiS wygral wybory to i płaci

        Wy czekacie na KPO od tygodnia

        • 6 10

    • nie no co ty, Tusk

      podobno już zerwał się ze smyczy Merkel

      • 11 15

    • Znamy już opinie Niemców? (1)

      • 13 20

      • Berlin ma wątpliwości

        Może mieć wpływ na ikre żaby plażowej

        • 11 11

    • Oby

      Oby tak bylo

      • 0 2

  • Nie na zatoce a w Gdańsku. Bo ten (2)

    obszar administracyjnie leży już w granicach miasta. Mieszkańcy powinni się w takim razie wypowiedzieć czy chcą tego na terenie swojego miasta

    • 19 27

    • Oczywiście, że tak ale nie za darmo

      miasto powinno mieć działkę od każdego transferu gazu

      Wystarczy zobaczyć jak wygląda Gmina Kleszczów, kupę kasy mają z tytułu kopalni i elektrowni, podbudowane szkoły, baseny, chodniki pod każdą posesją, latarnie, place zabaw, gładki asfalt a ciągle kasy im nie ubywało, teraz sytuacja się zmieniła bo kopalnie zamykają.

      • 9 1

    • Uspokój się za mieszkańców wypowie się Berlin.

      PiS już nie będzie blokował

      • 5 6

  • I takie piękne tereny zostaną rozjechane.., (5)

    Szkoda.

    • 50 47

    • Poczekajmy, bo Niemcy mają zastrzeżenia (3)

      I słusznie a szwab ich rozumie i zatrzyma

      • 8 24

      • nie do tego maja zastrzezenia. wiec nie kłam (2)

        • 11 8

        • Zdecyduje Weber (1)

          • 6 4

          • Miła odmiana po Putinie przez ostatnie 8 lat.

            • 5 2

    • jakie piekne tereny, piekne to moze one byly 30 lat temu jak nie bylo ludzi i portu. Teraz sa. Jak chcecie dziewiczych plaz to jechać za przekop mierzeji wislanej, a najlepiej do łotwy czy estoni... chociaz tam pewnie cywilizacja tez wchodzi gdzie sa atrakcyjne plaze.

      Sam osobiscie jestem zdania, ze takie rury powinny przebiegac przez teren portu gdanskiego ale to pewnie kosztowaloby duzo wiecej niz ten plan przez gorki zachodnie.

      • 1 2

  • Opinia wyróżniona

    To strategiczna inwestycja dla Państwa Polskiego (21)

    niezależnie od opcji politycznej powinna być doprowadzona, nawet kosztem zdegradowania kawałka plaży.
    Budowanie niezależności w pozyskaniu surowców energetycznych to potężny lewar na RUS, ale także GER którzy chcą zachować pozycję huba / dostarczyciela surowców na kontynencie europejskim.
    Nie patrzyć na protesty (szczególnie zagraniczne), robić swoje

    • 131 59

    • co ty bredzisz to żadna inwestycja, stateczek wynajmą a jak nie zapłacą to odpłynie (6)

      strategiczne to są stałe instalacje a nie takie śmieszne rozwiązania

      • 9 25

      • Po co nam port skoro jest w Hamburgu? (2)

        Po co nam lotnisko skoro jest w Berlinie?(

        • 22 38

        • Tobie po nic, i tak nie będziesz z nich korzystał.

          • 10 2

        • Po co nam gazoport w Gdańsku, kiedy możemy wydać parę miliardów i przenieść go do Elbląga?

          • 13 5

      • Konsultacje z mieszkańcami? (2)

        A... To dlatego 30 autobusów z Berlina przyjechało

        • 8 18

        • (1)

          A może to ciemnogród z Podkarpacia?

          • 6 3

          • Ci nie wsiądą do autobusu, bo tam jest WiFi.

            • 2 1

    • "ekolodzy", raz dwa trzy ... start (1)

      • 17 8

      • nie pisz głośno bo znowu jakaś grupa zj*bów poprzykleja się do ulicy

        w DE nie głaszczą sie z nimi specjalnie, jest pałowanie i mandat 5000 euro + zawiasy, dlatego tam wszystko idzie szybciej. Tutaj ktoś pokrzyczy i zaraz spuszczają się przez 2 lata na konsultacjach.

        • 4 7

    • gaz LNG, który popłynie gazociągiem przez Górki Zachodnie z Kataru do mieszkania pani Małgorzaty

      • 5 2

    • Ok, pod warunkiem

      Rzetelnej wyceny wywłaszczonych nieruchomości i wypłacie odszkodowania _przed_ rozpoczęciem robót (a nie 5 lat po ukończeniu...)

      • 9 1

    • Polak (5)

      Przeciez tusk to udupi z kolegami z opozycji a powie ze dlatego ze nie ma pieniedzy jak zawsze na wszystko

      • 11 22

      • Raczej Wolak.

        • 3 4

      • Specjalista od gazu (1)

        Niejaki Pawlak zajmie się tą sprawą

        • 3 12

        • on się wypowiedział wyraźnie

          a co gaz z Rosji źle wam się pali?

          • 4 0

      • Niech ci ciemnogrodzka kupi komplet znaków diakrytycznych, ja stawiam.

        • 7 1

      • Yo

        I bardzo dobrze dla Gdanska jesli tak bedzie. Won z tym badziewiem z mojego miasta

        • 2 1

    • Ale nie musi iść najkrótszą drogą

      Jeżeli coś jest strategiczne to nie znaczy, że ma być robione po taniości. Przy odrobinie chęci można to tak poprowadzić, że nic się nie zmieni dla ludzi. Np wzdłuż rurociągu do Naftoportu. Lub też pójść po dnie rzeki, obie drogi są dłuższe, ale żadna z nich nie powoduje dodatkowego problemu dla obecnych terenów.

      • 7 0

    • Pogięło Ciebie p (1)

      Możesz sam zamieszkać przy gazociągu, Zdrowia i spokoju wtedy życzę

      • 4 4

      • Powietrze w Nowym Porcie smierdzi od chemi i miału węglowego.

        Tak będzie pięknie,że turyści będą przyjeżdżać na Sląsk,a nie do Gdańska.

        • 0 0

    • Ha ha

      Z Sierakowic ? To co tu się Pan wypowiada. Kaszuby nie doświadczają tych wszystkich niedogodności co mieszkańcy Stogów . Ups - bym zapomniał - należy nie zapominać ,że las zawsze chronił przez zalewem Bałtyku i przemieszczaniem piasków , ale skoro już ze Stogów ubyło ok. 40 hektarów lasu - które Gdańsk wspaniałomyślnie ,,oddał" i dalej idzie degradacja ,to wam na Kaszubach spokojnie nie będzie .

      • 0 0

  • (2)

    czy zlikwiduja cmentarz i parafie na Krakowcu?

    • 7 8

    • cmantarza szkada, parafii nie bo i tak was okłamują dla kasy. (1)

      • 1 5

      • No nie wiem, Puti miał zawał... Może nie róbmy tego Rosji...?

        • 1 1

  • (5)

    Czyli tak jak ustalono kiedyś, Stogi i Krakowiec wraz z Górkami idą pod przemysł.

    • 27 2

    • (2)

      Tak ma byc. To sa naturalne tereny przemyslowe i logistyczne. Slabo zaludnione i podmokle.

      • 4 7

      • Przemysł na terenach podmokłych? Kurka, nieźle, a co z wodami gruntowymi, a co ze ściekami - tak do zatoki od razu? (1)

        świat się jednak zmienia

        • 2 3

        • Rura nie przecieka

          • 2 1

    • Mayor dogadał się inaczej... (1)

      • 0 1

      • Merkel już w Gazpromie dyrektorem... To było do przewidzenia

        • 1 1

  • jak dla mnie to zupełnie bez sensu, ludzie nie zdają sobie sprawy jak drogie są wszelkie morskie rzeczy (5)

    a wystarczyło by dobudować instalację lądową i tankowce z gazem by tylko w Gazoporcie w Porcie Północnym pompowały gaz do lądowej instalacji. A wynajem takiego statku to kolosalne koszty. Poza tym przecież mamy już szumnie otwarty wielki terminal gazowy w Świnoujściu i niby miał zapewnić odpowiednią produkcję, nie wspominając o Baltic Pipe z Norwegii

    • 18 37

    • Dywersyfikacja w niepewnych czasach to klucz do bezpieczeństwa.

      • 7 2

    • Ja bym chciał znać opinie Berlina (3)

      Wiecie towarzysze to jest tak że się na to zgodziliśmy

      • 6 7

      • (2)

        Jasne, już przekop Wisły zrobiliśmy na złość Ruskim, a ostatnio jest popularny elaborat o tym jak świetnym pomysłem jest CPK, bo zrobimy na złość Niemcom.

        • 5 4

        • CPK to 270 miliardów podatków dla Polski

          A tak kasa w Berlinie zostanie

          • 7 5

        • tak się kończą sny o papierowej potędze:)

          Nic na złość im nie robimy. Póki co, jeszcze nie wypowiedzieli się w tej sprawie Jankesi. Jak ambasada powie budować lotnisko, bo to będzie hub Sojuszu między innymi, to tzw. demokratyczna opozycja podkuli ogon i zamknie grzecznie jadaczki, a następnie rozpocznie właściwą budowę.

          • 2 0

  • Jaki terminal, zapomnijcie... (7)

    Wygrał Donek, namiestnik Berlina i Moskwy. Ta inwestycja nie zostanie zrealizowana, bo godzi w interesy Niemiec i Rosji. To są nasi najwięksi wrogowie od lat, nie pozwolą na to.

    • 35 45

    • Nowogrodzka płaci czy Orlen za głupoty? (3)

      • 22 11

      • To będzie z KPO które już donek odblokował i nagle stała praworządność w Polsce (2)

        • 7 16

        • Na razie na drodze stoi mu prezydent hobbysta. (1)

          A ten będzie przeciągał zmianę władzy, w końcu sporo papierów trzeba przepuścić przez nowe niszczarki.

          • 19 3

          • Taki macie dzisiaj przekaz dnia? Wymyślcie coś innego, bo na ten fejk nawet najgłupszy wasz wyborca już się nie nabierze.

            • 0 5

    • Właśnie teraz czekamy na wznowienie relacji biznesowych, teraz jest ta chwila (1)

      • 4 12

      • Oby nie wykopali hełmu SSmana, bo wykopaliska się zaczną

        • 5 0

    • ciekawe teorie rosyjskie chorągiewki

      Prezydencki minister podkreślił, że nastąpiło ocieplenie polsko-rosyjskich stosunków, i że strona polska jest zadowolona z wizyty Ławrowa. - To co było najważniejszym mankamentem w stosunkach polsko-rosyjskich, to panujący w nich chłód, i to puściło, czuło się ocieplenie - powiedział Krawczyk.

      • 11 2

  • Gdzie są (6)

    ekolodzy?!

    • 13 19

    • Pieką kiełbaski na gazowym grilu (3)

      żeby było ekologicznie

      • 7 1

      • Ekolodzy kupują elektryczne samochody które się palą (2)

        W Gdańsku już 7 poszło z dymem i ślad węglowy zostawiły

        • 7 1

        • To dalej mniej śladu niż setki płonących spalinówek... (1)

          • 0 6

          • A ile jest na ulicach elektryków, a ile spalinówek, trollu?

            • 1 0

    • Ruscy zieloni... Na drzewach

      • 5 0

    • jeszcze im nikt nie dal kasy za protesty, ale pojawia sie jak bedzie mozliwosc uwalenia projektu. sasiedzi by takiej okazji nie przepuscili :-)

      • 4 0

  • Piękny zakątek dla mieszkańców i turystów bezpowrotnie zniszczony. Żeglarze zablokowani przez zamykany akwen. Tragedia... (1)

    • 24 20

    • Hans chciał mieć tu domek na starość...

      Oby Berlin zablokował

      • 5 7

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ludzie biznesu

Waldemar Kucharski

współzałożyciel i były prezes zarządu Young Digital Planet SA. Obecnie członek Rady Nadzorczej spółki edukacyjnej Learnetic SA. Absolwent Wydziału Elektroniki Politechniki Gdańskiej (Katedra Inżynierii Dźwięku). Jeszcze w trakcie studiów projektował instrumenty klawiszowe dla Zakładów Radiowych ELTRA z Bydgoszczy. W roku 1990 Waldemar Kucharski wraz z obecnymi członkami zarządu YDP: Piotrem Mrozem, Arturem Dyro i Jackiem Kotarskim ukończyli studia na Politechnice Gdańskiej i założyli własną...

Najczęściej czytane