Prosta droga do darmowej energii słonecznej

Panele fotowoltaiczne na dachu domu - prosta droga do oszczędzania.
Panele fotowoltaiczne na dachu domu - prosta droga do oszczędzania. fot. Sunday Polska

Dlaczego warto postawić na fotowoltaikę? Jest ekologiczna, opłacalna, daje niezależność i świadczy o nowoczesnym podejściu do życia. Własna elektrownia słoneczna na dachu ma też inne zalety - energia ze słońca jest powszechnie dostępna i darmowa, pracuje o każdej porze roku, a instalacje fotowoltaiczne funkcjonują bez usterek przez dziesięciolecia.Jak działają panele fotowoltaiczne?Panele fotowoltaiczne przekształcają energię ze słońca na prąd stały, a inwerter zamienia prąd stały na prąd zmienny, którego można używać w domu. Prąd, który nie zostanie wykorzystany, jest wysyłany do sieci i gromadzony na koncie u dostawcy energii, dzięki czemu można go wykorzystać w dogodnym momencie, w razie zapotrzebowania. 

Panele są wytrzymałe i nie wymagają specjalnej obsługi. Komfort użytkowania zapewnia także gwarancja produktowa, która wynosi nawet do 30 lat. Dużym udogodnieniem jest również możliwość stałego monitorowania funkcjonowania i efektywności paneli. W dedykowanej aplikacji znajdują się informacje dotyczące zarówno produkcji prądu, wykresu mocy wyjściowej, jak i temperatury. 

Zalety własnej instalacji PVDo najważniejszych korzyści należą:

  • Oszczędność - uniezależnienie od wzrostu cen operatorów i tradycyjnego systemu elektroenergetycznego. Ceny energii elektrycznej w Polsce systematycznie rosną. Tylko w stosunku do minionego roku opłata za kWh wzrosła o ponad 11%, z 55 do 61 gr. W konsekwencji wielu Polaków mieszkających w domach jednorodzinnych zaczęło rozważać posiadanie przydomowej instalacji fotowoltaicznej.
  • Opłacalność - dzięki ulgom i dopłatom instalacja fotowoltaiczna zwraca się w ciągu kilku lat.
  • Trwałość - dobra instalacja działa sprawnie nawet 40 lat, co sprawia, że jednorazowa inwestycja w instalację fotowoltaiczną zabezpiecza potrzeby rodziny na pokolenia.
  • Komfort i wygoda - posiadanie przydomowej instalacji fotowoltaicznej gwarantuje spokój i pewność; system produkcji prądu jest bezobsługowy.
  • Ekologia - wykorzystanie energii ze środowiska naturalnego, brak emisji CO2, zanieczyszczeń i hałasu.
  • Wzrost wartości nieruchomości - panele na dachu podnoszą wartość domu dla potencjalnych nabywców.

Najważniejszą zaletą własnej instalacji fotowoltaicznej jest oszczędność pieniędzy. Ta inwestycja w dom jest opłacalna w 100 proc., ponieważ dzięki dotacji takiej jak "Mój Prąd" czy skorzystaniu z ulgi termomodernizacyjnej w rocznym zeznaniu podatkowym klienci odzyskują znaczną część pieniędzy. Ponadto wszystko wskazuje na to, że ceny prądu będą nadal rosły, więc każda złotówka przeznaczona na uruchomienie własnej instalacji fotowoltaicznej w perspektywie czasu zostanie zaoszczędzona - wyjaśnia Borys Czyżewski, doradca handlowy Sunday Polska na terenie woj. pomorskiego.
Panele fotowoltaiczne na dachu domu - prosta droga do oszczędzania.
Panele fotowoltaiczne na dachu domu - prosta droga do oszczędzania. fot. Sunday Polska

Energia ze słońca krok po krokuBy stać się posiadaczem własnej elektrowni słonecznej, pierwszym krokiem jest wybór odpowiedniego dostawcy i umówienie spotkania, podczas którego zostanie oszacowana wielkość instalacji. 

- Po podpisaniu umowy z klientem kompletujemy zamówienie (systemy montażowe, odpowiednie panele i falowniki) i wysyłamy je kurierem. Następnie przyjeżdża ekipa, która w ciągu maksymalnie dwóch dni montuje instalację. Ostatni krok to wymiana licznika na dwukierunkowy, w której również pomagamy klientowi, zgłaszając jego instalację do zakładu energetycznego. Gdy licznik zostanie założony, można uruchomić instalację i korzystać z energii słonecznej. Cały powyższy proces zajmuje ok. półtora miesiąca - dodaje Czyżewski.

Ulgi i dotacjeWłasna instalacja fotowoltaiczna to nie tylko oszczędność i niezależność od podwyżek cen prądu. Do korzyści finansowych należą także ulgi i dopłaty związane z jej posiadaniem. System licznych ulg i dopłat sprawia, że inwestycja w przydomową instalację szybko się zwraca - z reguły już w ciągu pięciu-siedmiu lat. Od 2019 r. funkcjonuje program "Mój Prąd", w ramach którego osoba fizyczna będąca właścicielem nowej instalacji fotowoltaicznej może liczyć na bezzwrotną dotację w wysokości 5 tys. zł. Dopłata dotyczy instalacji o maksymalnej mocy 10 kWp.

Wniosek składany jest do NFOŚiGW (Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej) osobiście lub we współpracy z nami. Nabór wniosków tegorocznej edycji kończy się już 18 grudnia, jednak Ministerstwo Klimatu ogłosiło przedłużenie programu na 2021 r. Dotacja nie wlicza się do dochodu i nie trzeba uwzględniać jej w zeznaniu podatkowym. Z kolei ulga termomodernizacyjna przysługuje właścicielowi lub współwłaścicielowi budynku, na którym zamontowano nową instalację fotowoltaiczną. Aby z niej skorzystać, należy posiadać faktury potwierdzające wydatki na ten cel - na podstawie ich wysokości ustalana jest kwota zwrotu z tytułu ulgi. Maksymalnie wynosi ona 53 tys. zł - w zależności od progu podatkowego. 

Panele fotowoltaiczne na dachu domu - prosta droga do oszczędzania.
Panele fotowoltaiczne na dachu domu - prosta droga do oszczędzania. fot. Sunday Polska

Pomocna dłoń Sunday PolskaKażda ulga i dotacja związana z posiadaniem instalacji fotowoltaicznej wymaga złożenia odpowiedniej dokumentacji urzędowej. Doradcy Sunday każdorazowo pomagają klientom odnaleźć się w gąszczu formalności wymaganych przy uzyskaniu dofinansowania, dzięki czemu proces zwrotu lub dopłaty przebiega dużo szybciej i jest łatwiejszy. 

- Mamy doświadczenie w tym, co robimy, a jednocześnie jesteśmy elastyczni, działamy sprawnie i szybko. Mamy ugruntowaną pozycję na rynku, współpraca z nami daje pewność, że wszystko będzie w porządku. Oferujemy pełen zakres usług - od instalacji, przez pomoc w formalnościach, po wsparcie serwisowe. Nigdy nie zostawiamy klienta samego - zakończył Borys Czyżewski z Sunday Polska.
Aby umówić spotkanie z doradcą Sunday Polska, zadzwoń na numer telefonu: 609 711 711 lub skorzystaj z formularza kontaktowego na stronie internetowej sundaypolska.pl.

* możliwość dodania komentarzy lub jej brak zależy od decyzji firmy zlecającej artykuł

 

Ludzie biznesu

Anna Jakób

Członek zarządu Grupy GPEC, firmy z branży energetycznej. Wcześniej przez kilkanaście lat pełniła...

Najczęściej czytane