• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Resort klimatu ucina spekulacje ws. elektrowni jądrowej

Wioletta Kakowska-Mehring
19 stycznia 2024, godz. 14:40 
Opinie (164)
W tej sprawie uruchomiono już konkretne projekty, ale też wydano pieniądze. Czy jest jeszcze czas na kluczowe zmiany, jak lokalizacja czy technologia? W tej sprawie uruchomiono już konkretne projekty, ale też wydano pieniądze. Czy jest jeszcze czas na kluczowe zmiany, jak lokalizacja czy technologia?

Decyzja o lokalizacji elektrowni jądrowej w gminie Choczewo jest ostateczna - poinformowało Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Według resortu nie ma podstaw do zmiany lokalizacji. Niby sprawa jasna, ale... niesmak pozostał.




Czy elektrownia jądrowa powinna powstać na Pomorzu?

Jak poinformowano w komunikacie, decyzja o lokalizacji elektrowni jądrowej w gminie Choczewo jest ostateczna i nie ma podstaw do jej zmiany. Według Ministerstwa Klimatu i Środowiska zmiana lokalizacji oznaczałaby rozpoczęcie od początku całego procesu, w tym badań, które trwały od 2017 r., czyli opóźnienie całej inwestycji nawet o 10 lat. Ministerstwo przypomniało, że efektem badań było uzyskanie przez inwestora, spółkę Polskie Elektrownie Jądrowe, decyzji środowiskowej, a w jej następstwie decyzji lokalizacyjnej.

- Poprzedzające ich uzyskanie wielowymiarowe badania środowiskowe, których realizacja jest wymagana prawem w przypadku realizacji projektów jądrowych, obejmowały 32 obszary tematyczne, w tym z zakresu geologii, sejsmiki, hydrologii czy demografii - poinformowano w komunikacie.
Tym samym resort klimatu potwierdził słowa szefa kancelarii premiera Jana Grabca, który pytany o zmianę lokalizacji już wczoraj powiedział, że nie ma takiej decyzji i nie ma do niej podstaw. Dodał, że "we wszystkich procesach inwestycyjnych pewne zmiany mogą następować, ale tu nie ma żadnych przesłanek, by mówić o takiej decyzji".



Tylko publicystyka czy stanowisko władz lokalnych?



A skąd ten szum wokół projektu elektrowni jądrowej? Przypomnijmy, że kilka dni temu na spotkaniu w Chojnicach nowa wojewoda pomorska Beata Rutkiewicz zabrała głos ws. elektrowni jądrowej i według dziennikarzy "Dziennika Bałtyckiego" miała podważyć decyzję środowiskową dotyczącą budowy elektrowni jądrowej, ale również wybraną technologię od konsorcjum firm WestinghouseBechtel. Wtórował jej obecny na tym spotkaniu wicemarszałek pomorski Leszek Bonna, który stwierdził, że decyzja środowiskowa dla Choczewa za bardzo wpływa na środowisko naturalne.

Po tych informacjach, które skutkowały alarmującymi publikacjami, wysypały się oświadczenia z różnych stron. Prostowała sama wojewoda pomorska oraz pan wicemarszałek, a o debatę w tej sprawie zaapelował też marszałek Mieczysław Struk. Nastroje tonował wspomniany szef kancelarii premiera, a teraz dołączył się resort klimatu.

Może szantaż, a może wybory - ruszyła karuzela spekulacji



W mediach z kolei rozpoczęto spekulacje. Pojawiła się teoria, że informacja o możliwej zmianie lokalizacji może być elementem negocjacji z amerykańskim konsorcjum Westinghouse i Bechtel. Według informacji portalu wnp rząd chce wywrzeć presję na Amerykanach, by oprócz swojego know-how zaangażowali w budowę także finanse, czego na razie nie chcą zrobić.

Co ciekawe, kilka dni temu pojawiły się informacje, że Francja nie zrezygnowała z polskiego rynku. Po spotkaniu Radosława Sikorskiego ze Stéphanem Séjourné, szefem francuskiego MSZ, pojawiła się informacja, że Francja chce rozmawiać o... atomie. Przypomnijmy, że ten kraj też dysponuje taką technologią. Nie sprecyzowano, czy chodzi o projekt budowy elektrowni na Pomorzu, czy może o drugą elektrownię, jaka ma powstać do 2035 r. w Koninie-Pątnowie w Wielkopolsce. W tym projekcie - na ten moment - ma uczestniczyć koreański koncern KHNP.

Według innych źródeł to władze samorządowe województwa próbują wywalczyć coś przy tej okazji lub już "grać na wybory".

Mapa z lokalizacją Lubiatowo-Kopalino i odległości od najbliższych miejscowości. Mapa z lokalizacją Lubiatowo-Kopalino i odległości od najbliższych miejscowości.

- Samorząd województwa nigdy nie kontestował pomysłu lokalizacji właśnie w naszym regionie pierwszej polskiej elektrowni jądrowej, uznając takie zamierzenie za szansę rozwojową dla regionu i dla kraju. Jednocześnie zawsze artykułował postulat rzetelnego i transparentnego prowadzenia procesu inwestycyjnego, w pełnym dialogu ze wszystkimi interesariuszami, z uwzględnieniem najwyższych standardów zarządzania możliwymi ryzykami oraz zaplanowaniem koniecznych działań towarzyszących, których celem ma być zdyskontowanie szans rozwojowych oraz minimalizacja i kompensacja skutków ubocznych. Mając na względzie powodzenie planowanej inwestycji oraz wyrażając uzasadnione potrzeby mieszkańców województwa pomorskiego, chciałbym zwrócić uwagę Pana Premiera na kilka kwestii - napisał marszałek Mieczysław Struk w liście do premiera.

Słowa bez żadnych analiz i szacunków związanych z konsekwencjami



Jak jednak rozumieć wspólne wystąpienie reprezentanta władz rządowych i władz samorządowych? Przypomnijmy, że spotkanie, na którym wojewoda pomorska i wicemarszałek województwa zabrali głos ws. elektrowni, było wydarzeniem oficjalnym w ramach cyklu spotkań z samorządowcami. Nie był to panel dyskusyjny na konferencji, gdzie tego rodzaju publicystyka, nawet z ust przedstawicieli władz, mogłaby jeszcze przejść bez echa.

A skoro władze rządowe i samorządowe zabrały głos, to chyba na czymś oparły swoje wątpliwości. Jeżeli chodzi o władze centralne, to już kilka dni temu premier Donald Tusk zapowiedział przeprowadzenie audytu w tej sprawie. Co w sumie też brzmi dyskusyjnie.

Zapytaliśmy więc władze samorządowe, na jakiej podstawie wicemarszałek Bonna na oficjalnym spotkaniu z samorządowcami pozwolił sobie na pytanie, czy może nie warto "rozważyć pierwotnej lokalizacji z lat 80. w pobliżu Żarnowca?". Czy przeprowadzono jakieś analizy kosztów, zysków i strat? - zapytaliśmy w Urzędzie Marszałkowskim.


Gdyby doszło do przeniesienia lokalizacji elektrowni z Choczewa do Żarnowca, to czy samorząd województwa szacował już czy i o ile wydłużyłby się harmonogram powstania tego obiektu? Czy analizowano ewentualną zmianę lokalizacji pod kątem już rozpoczętych projektów infrastrukturalnych, m.in. kolejowych i drogowych? Jak taka zmiana lokalizacyjna wpłynęłaby na koszt tej inwestycji?

- Samorząd województwa nie prowadzi ze stroną rządową i inwestorem rozmów nt. przeniesienia lokalizacji elektrowni z Choczewa do Żarnowca. Dotychczasowe analizy związane z lokalizacją elektrowni prowadzone były przede wszystkim pod kątem zapisów Raportu o oddziaływaniu na środowisko elektrowni, do którego Zarząd Województwa Pomorskiego przekazał GDOŚ swoje uwagi w ubiegłym roku. Kwestia lokalizacji pozostaje w kompetencjach administracji rządowej, w związku z czym samorząd województwa nie sporządzał żadnych analiz i szacunków związanych z konsekwencjami zmiany lokalizacji - poinformował nas Michał Piotrowski, rzecznik prasowy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego.
Okazuje się więc, że analizowano jedynie aspekt oddziaływania na środowisko i nic więcej.

Analizy lokalizacyjne prowadzono od 2010 r.



A ten punkt tak naprawdę badany jest od 2010 r., kiedy to rozpoczęto poważną analizę potencjalnych lokalizacji, w sumie 27 miejsc w Polsce. Na początku faktycznie lokalizacja "Żarnowiec" była pierwsza na liście. Tuż za Żarnowcem uplasował się Klempicz w województwie wielkopolskim. Trzecie miejsce w rankingu należy do Kopania w woj. zachodniopomorskim, a czwarte do Nowego Miasta na Mazowszu. Wśród rozpatrywanych lokalizacji pomorskich oprócz Żarnowca znalazł się także Tczew, który w rankingu zajął 7. pozycję. Tuż obok, na 8. miejscu, znalazło się Choczewo, z kolei na 18. umieszczono lokalizację określaną jako Lubiatowo/Kopalino.

Projekt elektrowni w wariancie Kopalino-Lubiatowo. Projekt elektrowni w wariancie Kopalino-Lubiatowo.

W lipcu 2010 r. okazało się jednak, że w jeziorze Żarnowieckim ma być za mało wody do chłodzenia reaktorów. Wówczas pojawił się plan budowy kanału, który dostarczałby do elektrowni wodę bezpośrednio z morza. Potem okazało się, że elektrownia nie powstałaby bezpośrednio na miejscu ruin poprzedniego projektu z lat 80. Koszt przygotowania tego terenu byłby za duży.

W 2013 r. powstała tzw. krótka lista i rozpoczęły się badania. Badania środowiskowe i lokalizacyjne prowadzone były na zlecenie spółki PGE EJ 1. Prace trwały równolegle w dwóch wyznaczonych lokalizacjach w województwie pomorskim: Choczewo (gm. Choczewo) oraz Żarnowiec (gm. Gniewino i Krokowa).


Przy okazji badań i nacisków ekologów skorygowano lokalizację Choczewo. W nowym z inwestycji wykluczono teren Wydmy Lubiatowskiej.

W grudniu 2021 r. spółka Polskie Elektrownie Jądrowej (pozostałość PGE EJ 1) poinformowała, że nadmorska lokalizacja Lubiatowo-Kopalino w gminie Choczewo została wybrana jako preferowane miejsce, w którym powstanie pierwsza w Polsce elektrownia jądrowa. Potem ruszyła machina proceduralna. Na początku stycznia tego roku Ministerstwo Rozwoju i Technologii - już nowego rządu - zakończyło procedurę odwoławczą.

Proces inwestycyjny zbyt zaawansowany, aby robić krok w tył



Wypowiedzi przedstawicieli lokalnych władz rządowych i samorządowych skomentował dla wp.pl wójt Choczewa Wiesław Gębka. Powiedział, że jest wkurzony, tak jak wkurzeni są mieszkańcy.

- Nam jest wszystko jedno, gdzie będzie ta budowa, ale niech w końcu stanie się to jasne. To politycy PO wyszukali to miejsce, potem uznali je za niewłaściwe, przenieśli teren budowy do Słajszewa, potem znowu była zmiana. Trzeba pamiętać, że plany zakładają budowę u nas trzech reaktorów o łącznej mocy 3,6 GW, a w Żarnowcu bez chłodni kominowych może powstać siłownia o mocy zaledwie 900 MW - zauważył Gębka.
Przypomniał także, że teren jest ogrodzony, wyciętych jest 30 ha lasów, za chwilę mają ruszyć odwierty. To nie koniec. Prace projektowe od września 2023 r. prowadzi amerykańskie konsorcjum Westinghouse-Bechtel. Pod lokalizację w Choczewie swoje inwestycje rozpoczęły już Polskie Sieci Elektroenergetyczne budujące sieć elektroenergetyczną, a także PKP Polskie Linie Kolejowe budujące połączenie kolejowe oraz Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad z projektem drogowym. Z kolei spółka Polskie Elektrownie Jądrowe i Urząd Morski w Gdyni podpisały umowę na budowę konstrukcji morskiej do rozładunku przy planowanej elektrowni jądrowej na Pomorzu, czyli pirsu o długości 1 tys. m, który umożliwi sprawny transport i rozładunek wielkogabarytowych elementów budowanej elektrowni jądrowej. W tej sprawie uruchomiono już konkretne projekty, ale też wydano pieniądze.

Opinie (164) ponad 10 zablokowanych

Wszystkie opinie

  • Jeżeli anulują CPK i Atomówkę to znaczy że politycy oceniają że idzie wojna (17)

    Inne wyjaśnienie jest takie samo jak z likwidacja cukrowni, mleczarni i rybołówstwa w latach 90

    • 96 26

    • (1)

      Oby, trzeba posprzątać na wschodzie europy bo się bałagan narobił

      • 4 24

      • Oby ciebie dotknęło a nikogo innego skoro tak życzysz

        Wkładaj kamasze I jazda na wschod, trzymam kciuki za ciebie

        • 29 3

    • Z kim niby tak wojna miałyby być? Rosja jest dużo za słaba, a Chiny za daleko. Z Niemcami może?

      • 2 34

    • Taaa taaa oceniają, uważaj. Każdy patrzy względem swoich partnerów w biznesie (1)

      Sikorski nie może reprezentować Rosjan więc na drugim miejscu ma żabojadów, którzy dalej z Rosjanami współpracują, zaraz temat zniknie, zobaczycie.

      • 16 2

      • prawidłowa analiza

        • 1 0

    • (8)

      "Co prawda Polacy trochę przycichli, ale chyba zaczęli rozumieć, że są następni. My rozumiemy, że oni wszyscy szykują się do kolejnego etapu wojny" - mówił członek partii Rodina, poseł Aleksiej Żurawlew.

      A u nas?
      Opublikowano rozporządzenie Ministerstwa Obrony Narodowej. Chodzi o nowy wzór karty powołania do wojska. Na komendę "natychmiast" powołani będą mieli do sześciu godzin, aby stawić się w miejscu mobilizacji. Niestawienie się będzie podlegać karze nawet pięciu lat pozbawienia wolności.

      • 6 8

      • (6)

        Rusków się boisz? Oni z Ukrainą nie potrafią sobie poradzić przez 2 lata, a mieliby ruszyć NATO? Ostatnio wysyp straszących filmików na YT, ale one są tylko dla wyświetleń - zrozumcie to.

        • 9 11

        • (1)

          Ukraina traci swoje terytoria. Brakuje ludzi.
          Do tego stopnia, że...

          Cytuję z Interii:
          "Ukraiński rzecznik praw człowieka Dmytro Łubiniec opowiedział się za wcielaniem więźniów do wojska."

          Fakty niestety są takie, że w ciągu najbliższych dwóch lat wojska Federacji Rosyjskiej dotrą do linii Dniepru, ufortyfikują się i Ukraina bezpowrotnie straci połowę swojego terytorium.

          • 15 3

          • Szkoda, że tylko połowę, bardziej powinniśmy bać się ukrów niż rusów

            • 3 8

        • (1)

          Rosja w połowie 2023 już całkowicie przestawiła się na produkcję wojenną.

          Zbroją się na potęgę i budują armię.

          Mimo sankcji wyprodukowała w dwa miesiące więcej czołgów, niż cała Europa przez rok.

          Rosja szykuje się do wielkiej ofensywy na Ukrainę, a atak miałby się rozpocząć latem - donosi "Financial Times". Według informatorów dziennika zagrożone są cztery ukraińskie regiony. Ambitne plany Kremla obejmować mają także ponowne uderzenia na Kijów czy Charków.

          • 10 5

          • Nie wyprodukowała czołgi, a odświeżyła kilkudziesięcioletnie złomy.

            • 8 1

        • Jak to się mówi ,,umiesz liczyć licz na siebie " !!!!!!!!!!!!

          • 4 0

        • Z dzisiejszego artykułu.

          "Są członkowie NATO, o których mówiliśmy, którzy nie pod auspicjami Sojuszu mogą wysłać na Ukrainę własne siły zbrojne i sprzęt - twierdzi Matthew Bryza. Były doradca Sekretarza Stanu USA jest przekonany, że w przypadku niepowodzenia Sił Zbrojnych Ukrainy będzie potrzebna pomoc nie tylko sprzętowa, ale także osobowa."

          Zdaniem amerykańskiego dyplomaty może przyjść moment, w którym trzeba będzie rozszerzyć zaangażowanie Sojuszu w wojnę.- Myślę, że nie dojdzie do faktycznej obecności wojsk NATO na terytorium Ukrainy. Są jednak członkowie NATO, o których mówiliśmy, którzy nie pod auspicjami Sojuszu mogą wysłać na Ukrainę własne siły zbrojne i sprzęt - podkreślił.

          • 0 0

      • Najpierw trzeba przeszkolić z obsługi , strzelania i rozdać broń !!!!!

        Potem komisyjnie sprawdzić kto i do czego może być przydzielony i ponownie zrobić z obsługi tego sprzętu szkolenie teoretyczna i praktyczne -- Bez tego szkoda będzie tylko sprzętu . Z obsługi konserwacji i strzelania z broni osobistej kursy co tydzień na strzelnicach . Dopiero będzie miało to jakiś sens -- inaczej możemy się od razu pakować i wyjeżdżać !!!!!!!!!

        • 3 0

    • Wyjaśnienie jest znacznie prostsze

      Jeżeli anulują CPK i Atomówkę to znaczy, że są sprzedawczykami na usługach Berlina.

      • 23 4

    • Ja też tak oceniam !!!!! I dla tego należy się skupić na zbrojeniu i armii

      • 4 0

    • likwidowac syf po pisowski, inwestowac w nowe technologie a nie syf

      • 0 8

  • Uwierzę jak wbiją łopatę (2)

    Jak premier rządził poprzednim razem to powołał spółkę Atom. Przez osiem lat przejedli dwa miliardy złotych I nie wybrali nawet lokalizacji. Prezes tej spółki zarabiał 2 miliony rocznie

    • 47 5

    • (1)

      Bajki opowiadasz co na to Wałęsa obrońca konstytucji stęskniłem się za jego wypowiedziami toć to przecież elektryk fachowiec

      • 6 3

      • Najlepszym fachowcem we wszystkich dziedzinach jest kaczyński.

        • 2 4

  • wojewódka czyli przedstawicielka premiera w województwie mówiła co innego (3)

    nie wierzę, żeby premier zrobił cokolwiek żeby Polska rozwijała się

    • 52 8

    • to pewnie nie twój premier, więc w nic nie będziesz wierzył. W złodziei na wolności też odradzam wierzyć ;)

      • 3 16

    • Hehehe (1)

      Pan Tusk pokazał wieśniarze z Wejherowa gdzie jej miejsce w szeregu

      • 1 7

      • Na pana to trzeba zasłużyć

        • 2 2

  • Sami dziennikarze wywołali niesmak

    a teraz się żalą

    • 13 20

  • Elektrownia, CPK, Orlen, Port kontenerowy Świnoujście naruszają interesy naszego sąsiada (6)

    teraz odpowiedzcie sobie czy z taki premierem powstaną te inwestycje

    • 67 8

    • Orlen, który jest własnością niemieckich i holenderskich funduszy emerytalnych narusza interesy Niemiec? (1)

      Ciekawy fikołek, ciekawy :)

      • 7 20

      • Bzdura.

        Największym udziałowcem Orlenu jest Skarb Państwa 49,9% akcji, potem Nationale Nederlanden 5,4%, pozostałe fundusze inwestycyjne (w tym polskie) mają łącznie 17,55% akcji. Reszta obrót giełdowy.

        • 9 2

    • (1)

      W sprawie elektrowni atomowej powinni zasięgnąć opinii nieugiętego obrońcy konstytucji Wałęsę

      • 9 2

      • Myślę , że strateg Kaczyński jest lepszy

        • 4 7

    • + regulacja Odry

      • 3 0

    • Trzeba powstrzymać szaleńca który niszczy Polskę

      • 0 0

  • Kręcą, manipulują, kłamią ... (1)

    Znamy to już z poprzednich lat nierządu peło. Oni zrobią Wszystko, co im Niemcy rozkarzą, bo mają dług do spłacenia.

    • 47 6

    • Dokładnie tak. Musimy ruszyć na Warszawę i pod sąd zdrajców

      • 0 0

  • po co nam elektrownia? (1)

    przecież możemy kupić prąd od Niemiec

    • 52 9

    • I tak właśnie robiliśmy przez ostatnie 8 lat.

      Po co nam wiatraki i fotowoltaika? Ruski węgiel tańszy!

      • 10 17

  • taaaa zobaczycie elektrownie jak świnia niebo (9)

    zaraz wam powiedzą ze nie można bo lokalizacja, bo USA się wycofały a Francuz ma lepsza i tak będzie przez 10 lat odkładane

    • 130 13

    • Dokładnie, powolutku, żeby ciemny lud to kupił (1)

      Na razie bez nerwowych ruchów, za pół roku zaraz zabraknie na coś innego i wstrzymamy atom bo nie będzie na 900 plus a to przez ten PiS i zły świat...

      • 37 3

      • właśnie rudy już teraz chciał to wstrzymać

        ale widać, że opinia publiczna w tym temacie nie śpi i teraz demontują. jednakże poczekają jeszcze chwile i powiedzą, że "piniędzy nie ma i nie będzie". a to wszystko po to, bo niemiec nie ma w interesie, by Polska miała swój atom. dla nich lepiej, byśmy kupowali ich prąd

        • 3 0

    • Ale obajtek by się popłakał! Tak kupował tam działki by z gigantycznym zyskiem je sprzedać pisowskiemu rządowi.......

      • 8 24

    • szczególnie za peło tak będzie

      • 15 4

    • po co nam el. jądrowa jak jest w Niemcach? (1)

      • 19 5

      • Po co nam lotnisko w Gdyni, jak jest w Niemcach?

        • 12 1

    • Amerykanie się nie wycofają, już raz skarcili Tuska zaraz po objęciu władzy.

      Jak tylko rząd ogłosił ponowne analizy, czy należy kupować tyle sprzętu wojskowego z USA i Korei, to od razu było spotkanie przedstawiciela naszego MON w Departamencie Stanu USA i temat został zamknięty - umowa to umowa i koniec. Inaczej w kwestii Korei, tu można sporo zmienić i właśnie o budowę elektorwni wspólnie z Koreańczykami bym się obawiał. jestem rzekonany, że gra idzie o zastąpienie Koreańczyków Francuzami

      • 17 1

    • i bardzo k.. dobrze , blokowac ten syf nad baltykiem (1)

      • 2 15

      • blokować ruskie trolle

        • 7 2

  • Opinia wyróżniona

    Zacznijcie w końcu budować tą elektrownie! (29)

    A nie tylko gadacie!

    • 180 21

    • (1)

      projektuje się

      • 10 0

      • Gdyby nie kilka lat straconych najpierw przez PO i później przez PiS to już dawno byłaby w budowie.

        • 18 1

    • Elektrownia nie powstanie (1)

      Tusk chlapnął kiedyś, że to za blisko jego domu

      • 21 13

      • To go na taczkę i pod sąd

        • 4 0

    • Donaldek niszczyciel nie dopuści

      • 22 9

    • PO co nam elektrownia (1)

      Skoro mamy niemieckie wiatraki. Fur Deutschland!

      • 29 9

      • Po co nam informacje rządu i ministerstw

        Skoro mamy kłamstwa Macieja N?

        • 3 5

    • Pytanie - dlaczego po takim blamażu nie nastąpiły dymisje?

      • 15 2

    • jest tam do niczego nie potrzebna, za rogiem startują dwie elektrownie termojadrowe

      a my zostaniemy z tymi fabrykami odpadów nuklearnych

      • 5 18

    • A Niemcy się zgodzili? (8)

      • 14 4

      • Słychać wycie? Znakomicie. (2)

        • 5 5

        • Co tam zombiaku, wklej jeszcze jakiś tekst

          • 4 1

        • Czyje? Niemieckie?

          • 2 0

      • (4)

        czy ci niemcy są teraz z tobą w pokoju?

        • 3 6

        • Dlaczego mieli by być ze mną w pokoju?

          • 4 2

        • (2)

          Wojskowo w sojuszu ale gospodarczo to konkurent który od zawsze (co zrozumiałe) prowadzi politykę dobra dla siebie co niekoniecznie musi być dobre i dla nas.

          • 2 0

          • Teraz krajów się nie podbija militarnie tylko ekonomicznie (1)

            Niemcy już to dawno zrobili

            • 0 0

            • Niemcy już to dawno zrobili

              Po co podbijać naród? Taniej wychodzi kupić 100 czy nawet 1000 rządzących.

              • 0 0

    • Czyli nowy wojewoda juz na samym poczatku z nowym marszałkiem sie Totalnie skompromitowali !!I dealnie potwierdzili swoje

      czy straca stanowiska, przeciwnie potwierdzili regułe mierny ale wierny wiec zato jest pochwała!
      A to ze zaraz Radzio poleci do Francji który jest łapówkarzem numer jeden powiadomoc ze znowu jest szansa zarobic na Polakach sprzedajac im złom naturalnie za łapówki jak zawsze.Bo juz doswiadczenie maja .

      • 10 2

    • (3)

      Mialam napisac dokladnie to samo: budowac a nie gadac. Od kiedy pamietam (koniec lat 90) "debatujemy" i nic z tego nie wynika :/

      • 7 2

      • Wybraliście Niemca na premiera a teraz narzekacie (2)

        • 10 3

        • Lepszy niemiec niż rusek z PiS. (1)

          • 3 7

          • A jaki to interes realizowany wedlog ciebie przez,, rosyjski pis"miala Rosja aby dozbrajac Ukrainę a na arenie miedzynarodowej robić wszystko dla tejże nawet że strata dla Polski?

            • 2 0

    • mieszkaniec słajszewa (2)

      Piszę się wszędzie że to jest lokalizacja kopalino-lubiatowo..A na mapie ewidentnie widać słajszewo.Co za propaganda!!!sukcesu.Wszyscy są za atomem w tym miejscu a nigdy nie byli tu i mają najwięcej do powiedzenia o tym. Nie było nawet referendum w tej sprawie. Wójt z PIS u non stop lobbuje w tej sprawie a PEJ robinpropagandde w naszej gminie.Przyjedzie tutaj to zobaczycie jakie piękne są tu plaże .Nie wolno niszczyć takich miejsc.

      • 4 5

      • Przykuj się do plaży (1)

        Elektrownia nie będzie na plaży

        • 5 3

        • 700ha wyciętych lasów oraz zbudowanie molo na plaży to ewidentnie niszczenie natury. Ten kto był tutaj choć jeden raz wie o czym pisze

          • 4 3

    • Ryży świr nie pozwala

      • 3 1

    • Wybudują, wybudują

      A jakże. Brzeziński przypomniał i objaśnił dokładniej i Ministerstwo Klimatu i Środowiska juz wie czego ma sie trzymać. Miejsce budowy elektrowni jądrowej zostaje tam gdzie było i wybuduje ją Westinghouse.

      • 3 0

    • Politycy obecnie to Targowica jak szlachta

      Rozkradają bardzo dobrze. Inwestują w swoje rodziny... sprzedawczyki to wszyscy bez wyjątku

      • 0 0

  • Jak już Sikorski się wpakował w temat to już widzę jak to zbudują (2)

    Już francuziki albo niemce będą maczać paluchy, a nie Amerykanie, szkoda że ten pasożyt wrócił do polityki, namiesza jeszcze zobaczycie, ale dowiemy sie o tym dopiero jak go zwolnią

    • 43 5

    • Sam rób biznes z Amerykanami (1)

      A zobaczysz jak na tym wyjdziesz.

      • 0 1

      • O Zdradka S z daleka PObija Kacapem

        Nu będzie nic. Cofną nas o lata do tyłu . Koalicji 13 Grudnia demoluje państwo Polskie

        • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ludzie biznesu

Marek Kamiński

Polski polarnik, podróżnik, żeglarz, autor książek, fotograf, przedsiębiorca. Właściciel firmy firmy Invena. Zajmuje się ona dystrybucją armatury i urządzeń przeznaczonych do wewnętrznych instalacji grzewczych i sanitarnych. Kamiński jest też założycielem Instytutu Marka Kamińskiego, Fundacji Marka Kamińskiego. Włada ośmioma językami obcymi: angielskim, niemieckim, włoskim, francuskim, hiszpańskim, norweskim, rosyjskim i japońskim.

Najczęściej czytane