• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

SGS zainteresowany kupnem Lotos Lab. Pracownicy obawiają się zwolnień

Robert Kiewlicz
12 grudnia 2013 (artykuł sprzed 10 lat) 
Według nieoficjalnych informacji jedną ze spółek zainteresowanych zakupem Lotos Lab jest spółka SGS Polska, mówi się także o inwestorze z Norwegii. Według nieoficjalnych informacji jedną ze spółek zainteresowanych zakupem Lotos Lab jest spółka SGS Polska, mówi się także o inwestorze z Norwegii.

Grupa Lotos prowadzi rozmowy dotyczące sprzedaży spółki zależnej Lotos Lab. Jednym z potencjalnych nabywców może być spółka SGS, drugim inwestor zagraniczny. Pracownicy twierdzą, że jedynie przypadkiem dowiedzieli się o planowanej sprzedaży spółki. Według nich może ona spowodować sporą redukcję zatrudnienia. Lotos Lab zatrudnia ponad 150 osób.


W ramach programu "Efektywność i Rozwój 2013-15" Lotos zamierza zainwestować w najbliższych latach nawet 8 mld zł.


Jak twierdzą pracownicy spółki Lotos Lab, od kilku tygodni na terenie firmy pojawiają się osoby zainteresowane kupnem spółki, a oferty od zainteresowanych podmiotów mają trafić do Grupy Lotos już w grudniu. - Sprawy mają potoczyć się bardzo szybko. Wobec braku przedstawienia do tej pory konkretnych scenariuszy sprzedaży spółek zależnych próbuje się przepchnąć sprawę, tak aby wszystkich postawić przed faktem dokonanym - twierdzi jeden z pracowników spółki Lotos Lab. - Dochodzą też do tego powtarzane pogłoski, że impuls do pośpieszniej sprzedaży spółki pochodził wprost z Ministerstwa Skarbu Państwa, które uzależnia przekazanie środków na nowe inwestycje od postępu procesów prywatyzacyjnych wewnątrz grupy.

Według nieoficjalnych informacji jedną ze spółek zainteresowanych zakupem Lotos Lab jest spółka SGS Polska, mówi się także o inwestorze z Norwegii. SGS Polska jest częścią międzynarodowego przedsiębiorstwa z siedzibą w Genewie, prowadzącego działalność w zakresie: inspekcji, weryfikacji, testów i certyfikacji. W SGS zatrudnionych jest ponad 70 tys. pracowników w 1350 biurach i laboratoriach zlokalizowanych na całym świecie. Sama spółka SGS nie chce komentować ewentualnego zakupu Lotos Lab.

Do końca 2013 roku Grupa Lotos ma podjąć decyzję dotyczącą przyszłości swojej spółki kolejowej.


- Zgodnie z założeniami programu "Efektywność i Rozwój" analizujemy działalność wszystkich spółek Grupy Kapitałowej Lotos pod kątem ich lepszego i bardziej efektywnego funkcjonowania. Chodzi o uwolnienie ich potencjału inwestycyjnego i dostęp do nowych źródeł finansowania - twierdzi Marcin Zachowicz, rzecznik prasowy Grupy Lotos. - Jesteśmy na etapie badań, poszukujemy najlepszych rozwiązań umożliwiających przede wszystkim dalszy, dynamiczny rozwój spółek. Taki proces obejmuje również Lotos Lab. Dla spółki poszukiwany jest inwestor, który wesprze i rozwinie jej działalność, jednak na tym etapie trudno jest mówić o konkretnych transakcjach.

Sami pracownicy Lotos Lab twierdzą jednak, że ich spółka jest traktowana przez zarząd Grupy Lotos jako przykład, na którym można przetestować proces sprzedażny spółek zależnych. - Wszystko dokonywane jest w pośpiechu, bez uwzględnienia władz Lotos Lab i samych pracowników spółki. Dodatkowo nikt nie wytłumaczył, jak zakład opierający swoją działalność na przerobie ropy może funkcjonować, nie posiadając na własny użytek wyspecjalizowanego laboratorium - twierdzą pracownicy Lotos Lab. - Nasza spółka zatrudnia 153 osoby, które zostały pozostawione w niepewności. Nie da się stwierdzić, ile miejsc pracy ulegnie redukcji po przejęciu przez nowego właściciela.

- Synergie i współpraca oraz lepsze wykorzystanie potencjału intelektualnego i technicznego spółki są naturalną konsekwencją procesu zmian, który prowadzimy - odpowiada Zachowicz. - Najważniejsi są ludzie i ich miejsca pracy, a najlepszą gwarancją ich stabilizacji jest rozwój. W tym kontekście nie przewidujemy redukcji zatrudnienia.

Lotos Lab to spółka wchodząca w skład Grupy Lotos. Świadczy usługi w zakresie badań produktów naftowych, wód, ścieków oraz środowiska pracy. Obejmuje trzy oddziały: laboratoria w Gdańsku, Czechowicach-Dziedzicach i Jaśle. Laboratoria są dostępne 24 godziny na dobę, siedem dni w tygodniu. Badania są wykonywane w ciągu 24 godzin od dostarczenia próbki. Klientami spółki są: międzynarodowe firmy kontrolne, organy państwowe, serwisy samochodowe, indywidualni zleceniodawcy.

Lotos Lab to nie jedyna spółka z Grupy Lotos, jaka ma zostać sprzedana. Do końca 2013 roku Grupa Lotos ma podjąć decyzję dotyczącą przyszłości swojej spółki kolejowej. Lotos Kolej zostanie prawdopodobnie w całości lub częściowo wydzielona z Grupy Lotos. Chętnych na zakup udziałów w spółce nie brakuje. Zainteresowanie wyraziła już spółka PKP Cargo. Do złożenia oferty szykowało się też CTL Logistics. Jednym z pomysłów zarządu Lotosu jest też utworzenie grupy spółek kolejowych - z Lotos Kolej jako liderem - i budowanie silnej pozycji rynkowej, a następnie sprzedaż podmiotu na warszawskiej giełdzie.

Natomiast w 2012 roku Grupa Lotos sprzedała na rzecz spółki Krokus Chem całość udziałów w spółce Lotos Parafiny. Lotos Parafiny jest największym polskim i jednym z wiodących w Europie producentem i dystrybutorem parafin rafinowanych i odwanianych, jak również znaczącym producentem świec i zniczy. Firma kontynuuje działalność pod nazwą Polwax.

Obecnie w skład grupy kapitałowej, poza Grupą Lotos, która zarządza rafinerią w Gdańsku, wchodzi 15 spółek ze znakiem Lotos - Lotos Paliwa, Lotos Oil, Lotos Kolej, Lotos Asfalt, Lotos Petrobaltic, Lotos Exploration & Production Norge, Lotos Infrastruktura, Lotos Terminale, Lotos Lab, Lotos Ochrona, Lotos Straż, Lotos Serwis, Lotos Geonafta, Lotos Tank i Lotos Gaz w likwidacji.

Miejsca

  • ORLEN S.A. Gdańsk, Elbląska 135; Płock Chemików 7; Warszawa Bielańska 12
  • SGS Polska Gdynia, Hieronima Derdowskiego 7
  • LOTOS Kolej Gdańsk, Michałki 25

Opinie (124) ponad 10 zablokowanych

  • szansa a nie zagrożenie (1)

    Poszukiwanie inwestora i nowych źródeł finansowania to szansa na większy rozwój firmy. Nie rozumiem skąd taka panika?...

    • 6 18

    • PRowiec?

      Jasne

      • 0 0

  • LOTOS Lab w innych rękach? (2)

    Ten, kto jest dobry w swojej robocie zawsze się odnajdzie. Czy to pod tym pracodawcą, czy pod innym!

    • 6 16

    • e

      jaki pracownik taka opinia , do pluga

      • 2 1

    • ten od roboty

      obyś ty byl tak dobry jak ja w robocie!!!jeszcze za jakie wynagrodzenie?pozdr,

      • 1 0

  • PełOwcom do rozpieprzenia lub sprzedania zostaly jeszcze (1)

    PKO BP, BOŚ Bank, przemysł chemiczny i lasy. Reszta jest juz w obcych rekach lub zostala zamknięta. Niewiele osób wie, bo oczywiscie z tv się nie dowie, że znany na całym świecie ZACHEM Bydgoszcz, firma chemiczna z bogatą tradycją, świetnie radząca sobie na rynku, została sprzedana. Zgadnij kotku komu ? Ano Niemcom, a konkretnie BASFowi. I co ta znana firma zrobiła ? Zamknęła zakład, ludzi na bruk i teraz u siebie produkuje to co ZACHEM. Nie dość, że pozbyła się konkurenta zza miedzy, to jeszcze przejęła polski rynek zbytu. Bo rzecz jasna polskie firmy kupują teraz produkty od BASFu, a nie od ZACHEMu. Tak się bawi PO umacniając przyjazń Polsko-Niemiecką. A to jest kropla w morzu. Prof, Kieżun opowiadał w wywiadzie, że polski przemysł po 1989 r. sprzedawało się za 10-20 % wartości, nazywając to szumnie prywatyzacją. Wracając do tematu Lotosu, to jest to poczatek konca tej firmy. Przynajmniej w takiej formie jaka istniała. Niestety...

    • 26 3

    • @zygi

      zygi widać, że coś tam słyszałeś, ale w szczegółach się gubisz.... faktem jest, że zachem ma długą tradycję, co nie znaczy, że ostatnimi czasy "świetnie radził sobie na rynku", bo tak nie było. i właśnie dlatego, że nie radził sobie za dobrze, trzeba było sprzedać - ale nie cała firmę tylko aktywa produkcji TDI. to była konieczność, bo jak spółka leci w dół to wpływa na inne spółki w grupie, a nie powinna funkcjonować ich kosztem. stanęło na tym, że zachem zmienił nazwę na "infrastruktura kapuściska" i zajął się zarządzaniem infrastrukturą na terenie zakładów. dobra wiadomość jest taka, że ostatnio pojawiły się sygnały o możliwym ponownym otwarciu produkcji. a to by się wiązało z powrotem sporej liczby miejsc pracy.

      • 3 2

  • Nawet GDYBY sprzedali, choć tu wcale nic takiego nie piszą, to na pewno nie ma co obawiać się zwolnień. W tego typu zakładach profilu diametralnie nie zmienią, więc i zwolnień wiele nie będzie...

    • 3 14

  • Poradzą sobie (1)

    To bardzo fajna i przedsiębiorcza spółka. Jestem pewny że sobie poradza w każdym układzie kapitałowym

    • 4 16

    • Albo i nie poradzą

      Znamy te prywatyzacje

      • 3 0

  • Do zygiego (3)

    Widzę że towarzysz zygi jeszcze z mentalnościa lat peerelowskich - pisowskich. przejecia naszych firm przez mkapitał zagraniczny to normalna rzecz z bardzo prostego powodu - brak środków na rozwój i nie ma tu znaczenia czy przejmuja na Niemcy- krzyzacy, francuskie lekkoduchy lub angielscy flegmatycy> niestety jak wrzystkie rzeczy tego swiata maja dobre i złe strony> czasem firmy upadaj\a a czasem ida w góre i sie rozwijaja. To rynek o tym decyduje Taka jest logika na całym świecie. Twoje pisowskie zrzędzenie i teorie spiskowe są rodem ze Smoleńska.

    Co do LOTOSU> To firma która płacąc podatki utrzymuje Trójmiasto, nie ma wiekszej imprezy bez udziału LOTOSU> Żeby to nadal robić musi skoncentrowac sie na biznesie podstawowym i tu generowac zyski.

    Przykład udanej transkacji LOTOSU?? jakis czas temu sprzedano Parafiny ( dawny LOTOS Parafiny) dzis ta firma idzie do przodu i inwestuje. Nie obawiam sie o LOTOS Lab> Beda mieli kupe roboty i kupę zleceń> Ale ty wiesz swoje

    • 6 18

    • x

      bzdura

      • 5 1

    • akurat!

      proszę zapoznac się dokładniej społce parafiny jaką pensję mają tam ludzie,a ile już zwolniono!!!życzę zdrowego myślenia i udanych decyzji!!!!tych nieudanych decyzji już nam wystarczy panie mentorze!!

      • 6 0

    • Wykład cudowny

      jak woda z kropidła

      • 1 0

  • zwolnienia w LotosLab (1)

    Mam obecnie w swojej firmie 200 pracowników, kupując LotosLab ze 175 pracownikami generuję wysokie koszty działalności (płace,Zus, podatki...). Po co mi to. Zaraz po kupnie zwolnię ok. 100 ludzi (w pierwszej kolejności z LotosLab) reszta dostanie podwyżki i wieksze zakresy obowiazków. Jak sie będzie interes kręcił to zwiększymy w przyszłości zatrudnienie, jak nie to będą dalsze redukcje, no i płace spadną do "normalnych w labolatoriach". Tyle planów na dzisiaj.

    • 8 11

    • pisze się "w laboratoriach"

      • 6 0

  • Lotos Lab???"Lotos Parafiny" ???? Grupa Lotos ??? ROZWUJ ????- mydlenie oczu (1)

    No tak,może zainteresuje kogoś , kto ma udziały w nowej spółce powstałej z "Lotos Parafiny" i co stało się z pracownikami. Jak tylko było to możliwe zwolniono ich, a Ci którzy zostali pracują w opłakanych warunkach za marne grosze. Nie dziwię się więc pracownikom Lotos Lab, że obawiają się o swoją przyszłość.
    Co do całej Grupy Lotos. Wizerunek zewnętrzny ma super. Same Ohy i achy...jaka to prężna i super rozwijająca się firma. W wywiadach przedstawiane są same plusy i zalety . A GDZIE PRAWDA?, wszystko ma swoje minusy i porażki, ale w tej firmie nie mówi się o tym. Niestety od środka nie wygląda to tak kolorowo. Ta firma też ma minusy i swoje porażki, a pracownicy nie czują się częścią prężnej firmy. Niestety, pojedynczy pracownik nie ma żadnego znaczenia. NIE LICZY SIĘ CZŁOWIEK-PRACOWNIK, LICZY SIĘ KASA,UKŁADY I DOBRY WIZERUNEK NA ZEWNĄTRZ!
    A wprowadzony Kodeks Etyki, niestety ....mydlenie oczu w prasie, a w realu , to nic innego jak namawianie do oficjalnego donosicielstwa . Napuszczanie ludzi na siebie. Nakręcanie sprężyny "biegu szczurków" do stołka.
    I co to za rozwój, skoro rozsprzedaje się części działającej całości??? Firma powinna dążyć do zjednoczenia . " W jedności siła" i to jest od dawna znana prawda. Jak organizm ma być silny, kiedy brakuje mu organów???LOTOS to wielki "organizm" z możliwością rozwoju , SZKODA, ŻE POWOLI I PO CICHU POZBAWIA SIĘ GO ODDECHU !!!

    • 34 3

    • czyżby jakiś związkowiec się wypowiadał, który boi się o swój chroniony tyłeczek?....

      • 1 2

  • Zlikwidować! Innowacyjność polskiej gospodarki od razu wzrośnie!
    Innowacyjność to se można w GARAŻU robić a nie w dużej firmie! Wszędzie na świecie tak jest.
    Zaoszczędzone pieniądze przeznaczyć na PR, reklamę, product placement i pensje managerskie kierownictwa firmy.

    • 1 5

  • By w końcu rozwlić ostatecznie LOTOS dzieli się go na kawałki i po cichu wyprzedaje. Na końcu zupełnie nie będzie wiadomo kto jest czyim właścicielem. Chodzi o tzw. lody i lodziki, póki mozna czyli dopóki ci co decydują są akurat u władzy. Nie wykluczone, że decyzja przyszła z tzw. góry. Czekam na chwilę, kiedy usłyszymy, że poszczególne linie produkcyjne będą dzielone i sprzedawane. Kupiec będzie ten sam pod różnymi nazwami - wiadomo, że z kierunku wschodzącego słońca.

    • 19 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ludzie biznesu

Mirosław Bieliński

Prezes firmy doradczej Stilo Horizon. Były prezes Grupy Energa. Po ukończeniu studiów...

Najczęściej czytane