• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

SGS zainteresowany kupnem Lotos Lab. Pracownicy obawiają się zwolnień

Robert Kiewlicz
12 grudnia 2013 (artykuł sprzed 10 lat) 
Według nieoficjalnych informacji jedną ze spółek zainteresowanych zakupem Lotos Lab jest spółka SGS Polska, mówi się także o inwestorze z Norwegii. Według nieoficjalnych informacji jedną ze spółek zainteresowanych zakupem Lotos Lab jest spółka SGS Polska, mówi się także o inwestorze z Norwegii.

Grupa Lotos prowadzi rozmowy dotyczące sprzedaży spółki zależnej Lotos Lab. Jednym z potencjalnych nabywców może być spółka SGS, drugim inwestor zagraniczny. Pracownicy twierdzą, że jedynie przypadkiem dowiedzieli się o planowanej sprzedaży spółki. Według nich może ona spowodować sporą redukcję zatrudnienia. Lotos Lab zatrudnia ponad 150 osób.


W ramach programu "Efektywność i Rozwój 2013-15" Lotos zamierza zainwestować w najbliższych latach nawet 8 mld zł.


Jak twierdzą pracownicy spółki Lotos Lab, od kilku tygodni na terenie firmy pojawiają się osoby zainteresowane kupnem spółki, a oferty od zainteresowanych podmiotów mają trafić do Grupy Lotos już w grudniu. - Sprawy mają potoczyć się bardzo szybko. Wobec braku przedstawienia do tej pory konkretnych scenariuszy sprzedaży spółek zależnych próbuje się przepchnąć sprawę, tak aby wszystkich postawić przed faktem dokonanym - twierdzi jeden z pracowników spółki Lotos Lab. - Dochodzą też do tego powtarzane pogłoski, że impuls do pośpieszniej sprzedaży spółki pochodził wprost z Ministerstwa Skarbu Państwa, które uzależnia przekazanie środków na nowe inwestycje od postępu procesów prywatyzacyjnych wewnątrz grupy.

Według nieoficjalnych informacji jedną ze spółek zainteresowanych zakupem Lotos Lab jest spółka SGS Polska, mówi się także o inwestorze z Norwegii. SGS Polska jest częścią międzynarodowego przedsiębiorstwa z siedzibą w Genewie, prowadzącego działalność w zakresie: inspekcji, weryfikacji, testów i certyfikacji. W SGS zatrudnionych jest ponad 70 tys. pracowników w 1350 biurach i laboratoriach zlokalizowanych na całym świecie. Sama spółka SGS nie chce komentować ewentualnego zakupu Lotos Lab.

Do końca 2013 roku Grupa Lotos ma podjąć decyzję dotyczącą przyszłości swojej spółki kolejowej.


- Zgodnie z założeniami programu "Efektywność i Rozwój" analizujemy działalność wszystkich spółek Grupy Kapitałowej Lotos pod kątem ich lepszego i bardziej efektywnego funkcjonowania. Chodzi o uwolnienie ich potencjału inwestycyjnego i dostęp do nowych źródeł finansowania - twierdzi Marcin Zachowicz, rzecznik prasowy Grupy Lotos. - Jesteśmy na etapie badań, poszukujemy najlepszych rozwiązań umożliwiających przede wszystkim dalszy, dynamiczny rozwój spółek. Taki proces obejmuje również Lotos Lab. Dla spółki poszukiwany jest inwestor, który wesprze i rozwinie jej działalność, jednak na tym etapie trudno jest mówić o konkretnych transakcjach.

Sami pracownicy Lotos Lab twierdzą jednak, że ich spółka jest traktowana przez zarząd Grupy Lotos jako przykład, na którym można przetestować proces sprzedażny spółek zależnych. - Wszystko dokonywane jest w pośpiechu, bez uwzględnienia władz Lotos Lab i samych pracowników spółki. Dodatkowo nikt nie wytłumaczył, jak zakład opierający swoją działalność na przerobie ropy może funkcjonować, nie posiadając na własny użytek wyspecjalizowanego laboratorium - twierdzą pracownicy Lotos Lab. - Nasza spółka zatrudnia 153 osoby, które zostały pozostawione w niepewności. Nie da się stwierdzić, ile miejsc pracy ulegnie redukcji po przejęciu przez nowego właściciela.

- Synergie i współpraca oraz lepsze wykorzystanie potencjału intelektualnego i technicznego spółki są naturalną konsekwencją procesu zmian, który prowadzimy - odpowiada Zachowicz. - Najważniejsi są ludzie i ich miejsca pracy, a najlepszą gwarancją ich stabilizacji jest rozwój. W tym kontekście nie przewidujemy redukcji zatrudnienia.

Lotos Lab to spółka wchodząca w skład Grupy Lotos. Świadczy usługi w zakresie badań produktów naftowych, wód, ścieków oraz środowiska pracy. Obejmuje trzy oddziały: laboratoria w Gdańsku, Czechowicach-Dziedzicach i Jaśle. Laboratoria są dostępne 24 godziny na dobę, siedem dni w tygodniu. Badania są wykonywane w ciągu 24 godzin od dostarczenia próbki. Klientami spółki są: międzynarodowe firmy kontrolne, organy państwowe, serwisy samochodowe, indywidualni zleceniodawcy.

Lotos Lab to nie jedyna spółka z Grupy Lotos, jaka ma zostać sprzedana. Do końca 2013 roku Grupa Lotos ma podjąć decyzję dotyczącą przyszłości swojej spółki kolejowej. Lotos Kolej zostanie prawdopodobnie w całości lub częściowo wydzielona z Grupy Lotos. Chętnych na zakup udziałów w spółce nie brakuje. Zainteresowanie wyraziła już spółka PKP Cargo. Do złożenia oferty szykowało się też CTL Logistics. Jednym z pomysłów zarządu Lotosu jest też utworzenie grupy spółek kolejowych - z Lotos Kolej jako liderem - i budowanie silnej pozycji rynkowej, a następnie sprzedaż podmiotu na warszawskiej giełdzie.

Natomiast w 2012 roku Grupa Lotos sprzedała na rzecz spółki Krokus Chem całość udziałów w spółce Lotos Parafiny. Lotos Parafiny jest największym polskim i jednym z wiodących w Europie producentem i dystrybutorem parafin rafinowanych i odwanianych, jak również znaczącym producentem świec i zniczy. Firma kontynuuje działalność pod nazwą Polwax.

Obecnie w skład grupy kapitałowej, poza Grupą Lotos, która zarządza rafinerią w Gdańsku, wchodzi 15 spółek ze znakiem Lotos - Lotos Paliwa, Lotos Oil, Lotos Kolej, Lotos Asfalt, Lotos Petrobaltic, Lotos Exploration & Production Norge, Lotos Infrastruktura, Lotos Terminale, Lotos Lab, Lotos Ochrona, Lotos Straż, Lotos Serwis, Lotos Geonafta, Lotos Tank i Lotos Gaz w likwidacji.

Miejsca

  • ORLEN S.A. Gdańsk, Elbląska 135; Płock Chemików 7; Warszawa Bielańska 12
  • SGS Polska Gdynia, Hieronima Derdowskiego 7
  • LOTOS Kolej Gdańsk, Michałki 25

Opinie (124) ponad 10 zablokowanych

  • Wesołych świąt (1)

    Na święta dali kalendarz książkowy po raz pierwszy
    taki duży taki piękny jest miejsce na notatki gdzie
    można wpisywać anonse o zatrudnieniu przez cały rok

    • 10 0

    • Ofert jest dużo za lepszą kasę

      Trzeba być czujnym, cv w gotowości. Gimnasyka co dzień, uśmiech na twarzy. U nas tylko straszą, wyzyskują, czy coś skisło w słoiku?

      • 3 0

  • Lotos i Azoty

    A co z inwestycją Lotosu z Grupą Azoty??? Czy przy takiej inwestycji nie lepiej byłoby mieć "swoje laboratorium"??? Czy ktoś mi może wytłumaczyć pokręconą logikę Prezesa GL???

    • 14 0

  • Prezent pod choinkę dla zarządu GL

    Nowe brylantowe logo w klapie marynarki i krawat

    • 6 0

  • Norwegia (1)

    LOTOS szuka pieniędzy na inwestycje?haha

    Niech prezes odzyska straconą kasę w Norwegi (grube miliardy) to nie będzie musiał sprzedawać spółki za marne parę milionów "Efektywność i rozwój" dobra ściema, firma przynosi zyski to po co się jej pozbywać ? Wprowadzono ponoć etykę w lotosie moje pytanie GDZIE ONA ??? Gdzie najważniejszy niby człowiek jak to wszędzie mówi i pisze lotos"pracownicy są najważniejsi"" haha nie tym razem kasa jest ważniejsza choćby marna ale kasa a ludzie? kit z nimi na trochę będą chronieni a potem PASZOŁ won!!!!!

    • 16 0

    • Norwegia Lab

      Przecież jedną z firm która jest zainteresowana kupnem Lotos Lab jest firma
      z Norwegii to chyba my musimy im jeszcze dopłacić , interes to interes

      • 1 0

  • a

    a orlen to już sprzedal laboratorium ? pewnie tam będą probki wozic , samolotem i na umowę zlecenie - wiem durny wpis ale ta sprzedaż to jest madra ?

    • 8 0

  • mba

    mba , nastepny kumpel z ABB i Alstomu w grupie lotos zatrudniony , a co potrafi to juz po nas

    • 9 0

  • LOTOS

    Ciekawe jak Olechnowicz sobie wyobraża dalszą współpracę produkcji z laboratorium po sprzedaży. Jak będziemy w zewnętrznej firmie nie będzie już tak różowo i produkcja może zapomnieć o naciskach na lab w kwestii wyników. Może się okazać że jakość produktów LOTOSU zostanie przez zewnętrzną firmę podważona i sprzedaż spadnie. Co wtedy się stanie ze wspaniałą marką LOTOS Panie Prezesie.

    • 21 1

  • Etyka zamiast religii

    To proste

    • 3 0

  • Brak forsy, ale nie dla prezesów (1)

    Ponad setka nowych v-w wypasionych.
    Pensyjki po 20 tyś i dodatki i to za pieniądze spółki, a dla robola nic.
    Spółki w nędznym stanie brud i syf - zaplecze starością zalatuje nawet na malowanie nie ma pieniędzy.
    Wyniki naciągane, bo dyrektor sławny karze

    • 21 0

    • Stolarnię wcięło

      Gdzie ja dotnę teraz dechy do regałów?

      • 2 0

  • Te kalendarze to kpina, bo potrzebuję 1 dnia na jednej kartce z podziałem godzinowym

    A tu cały tydzień na jednej stronie. Jak mam wpisywać codzienne notki? Maczkiem? Jeżeli tak, to zapomnieli - dycydenci - o dodaniu statywku z lupą. Teraz złamię zasady etyki zakładowej, przyjmę korzyść od firmy zewnętrznej w formie takiego kalendarza, jak to w latach poprzednich otrzymywałem od pracowadwcy. Ale to było przed wprowadzeniem kodeksu etyki. Może w kolejnym odcinku etyki napiszą, że korzyść z kalendarza to korupcja. Trzęsę portkami, dostaję drgawek i jest mi niedobrze. A konfiturą i tak nie będę.

    • 1 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ludzie biznesu

Piotr Maria Śliwicki

Od 1991 był prezesem Grupy Ergo Hestia, odszedł ze stanowiska pod koniec 2022 roku. Kierował...

Najczęściej czytane