• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Samorządowcy apelują o tarczę turystyczną dla Pomorza

Piotr Weltrowski
19 stycznia 2021 (artykuł sprzed 3 lat) 
W ostatnich dniach część pubów i restauracji w Trójmieście otworzyła się wbrew obostrzeniom. Podobny "strajk" przedsiębiorców z południa kraju poskutkował zapowiedzią tarczy turystycznej dla tamtego regionu. Czy Pomorze też otrzyma podobne wsparcie? W ostatnich dniach część pubów i restauracji w Trójmieście otworzyła się wbrew obostrzeniom. Podobny "strajk" przedsiębiorców z południa kraju poskutkował zapowiedzią tarczy turystycznej dla tamtego regionu. Czy Pomorze też otrzyma podobne wsparcie?

Przedstawiciele ponad 30 pomorskich samorządów zaapelowali do premiera o rozmowy, spotkanie i wprowadzenie tarczy ochronnej dla przemysłu turystycznego nad morzem, adekwatnej do tej, jaką rząd zapowiedział dla gmin z południa Polski.Co sądzisz o tarczy turystycznej skierowanej tylko do gmin z południa Polski?

Przypomnijmy, pod koniec grudnia premier Mateusz Morawiecki zapowiedział stworzenie tzw. tarczy turystycznej, czyli przekazanie około miliarda złotych na ratowanie branży turystycznej na południu kraju. Chodzi głównie o gminy i przedsiębiorstwa żyjące z turystyki zimowej.

Zdaniem przedstawicieli pomorskich samorządów skierowanie tej pomocy tylko do południowej części kraju jest niesprawiedliwe.

We wtorek w Sopocie odbyła się konferencja prasowa, w której udział wzięli m.in. przedstawiciele kilku pomorskich samorządów (Sopotu, Kołobrzegu, Darłowa, Krynicy Morskiej czy Pucka) oraz przedstawiciele pomorskich organizacji turystycznych i przedsiębiorców.

Samorządowcy z Sopotu, Kołobrzegu, Darłowa, Krynicy Morskiej czy Pucka oraz przedstawiciele pomorskich organizacji turystycznych i przedsiębiorców zaapelowali do rządu o wsparcie nadmorskich gmin, które nie mogą przyjmować turystów ze względu na rządowe obostrzenia. Samorządowcy z Sopotu, Kołobrzegu, Darłowa, Krynicy Morskiej czy Pucka oraz przedstawiciele pomorskich organizacji turystycznych i przedsiębiorców zaapelowali do rządu o wsparcie nadmorskich gmin, które nie mogą przyjmować turystów ze względu na rządowe obostrzenia.
Podkreślono, że przeciągająca się kwarantanna narodowa to problem dotykający w równym stopniu branży nad morzem, co w górach, a pomoc nie została skierowana do wszystkich. Ma ją otrzymać ponad 200 samorządów, ale z południa kraju, a - zdaniem samorządowców z Pomorza - nie powinna się ona wiązać z położeniem danej miejscowości, ale z jej faktycznym udziałem w rynku turystycznym.

10 proc. mieszkańców Gdańska pracuje w branży turystycznej- 87 proc. branży hotelarskiej deklaruje utracenie płynności bądź też utracenie jej w najbliższym czasie. Musimy też pamiętać, że 10 proc. zatrudnienia w Gdańsku to turystyka. Zima nad morzem to też turystyka biznesowa. W 2019 r. w jej ramach, odwiedziło nas ponad 700 tys. osób, które przyjechały tu na konferencje i kongresy. A jak wygląda to w tym roku? W grudniu obłożenie hoteli wynosiło 10 proc, w styczniu - zero procent. Branża stoi, branża płacze, a przecież wiadomo, że sezon turystyczny nad morzem trwa cały rok - stwierdził Łukasz Wysocki, prezes Gdańskiej Organizacji Turystycznej.
W podobnym tonie wypowiedzieli się też samorządowcy, którzy zwrócili uwagę na to, że turystyka zimowa to nie tylko narty i góry, ale też wypoczynek nad morzem, i to nie tylko związany z konferencjami i kongresami, a także z morsowaniem, spacerami nad morzem, funkcjonowaniem uzdrowisk morskich czy nawet z nordic walkingiem i biegami na nartach.

Polityczne motywy pomocy dla południa kraju?Pojawiły się zresztą sugestie, że pomoc dla południa kraju motywowana jest politycznie, bo tam większość gmin rządzona jest przez Prawo i Sprawiedliwość, w przeciwieństwie do Pomorza, gdzie partia rządząca liczyć może na mniejsze poparcie społeczne. Najdobitniej wyartykułował je prezydent Sopotu.

- Ja bym chciał zwrócić się z apelem do premiera. Przedsiębiorcy na Pomorzu też mówią po polsku. To polscy przedsiębiorcy. Polski nie można dzielić na tę, która głosowała na PiS, i na tę, która głosowała inaczej. Apeluję o spotkanie z nami. Apeluję o to, aby traktować nas równo - stwierdził Jacek Karnowski.

Branża turystyczna się wyprzedajeO tym, że pomoc dla branży turystycznej jest potrzebna, niezależnie od tego, czy mówimy o południu, czy północy kraju, świadczyć może fakt, że w ostatnich tygodniach zaroiło się wręcz od ogłoszeń dotyczących sprzedaży pubów, restauracji czy hoteli, które kupić można za pół ceny.

Zwrócił na to uwagę Business Insider. W tekście przytoczono m.in. ogłoszenie dotyczące sprzedaży jednego z sopockich pubów niedaleko Monciaka. Tak naprawdę wystawionych na sprzedaż jest aktualnie kilka różnych sopockich klubów i restauracji. Podobnie dzieje się w całym Trójmieście i regionie.

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (138)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ludzie biznesu

Maciej Dobrzyniecki

Od roku 1994 jest członkiem Business Centre Club i pełni funkcję wiceprezesa. Jest ponadto Przewodniczącym Rad Nadzorczych Abantia Polska oraz Ibereolica; jak i członkiem Rad Nadzorczych. Od czerwca 1997 prowadzi własną firmę doradczą Profit-Consult zajmującą się: doradztwem inwestycyjnym, organizacją finansowania rozwoju i inwestycji, projektami doradczymi w zakresie zarządzania inwestycjami, pośrednictwem finansowym i opiniowaniem kontraktów.

Najczęściej czytane