• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Skoro Castorama, to i Leroy Merlin. Sklepy budowlane też otwierają się w niedziele

Wioletta Kakowska-Mehring
5 listopada 2021 (artykuł sprzed 2 lat) 
Sklepy budowlane też chcą być "punktami pocztowymi". Po Bricomarche i Castoramie na ten krok zdecydowała się też sieć Leroy Merlin. Sklepy budowlane też chcą być "punktami pocztowymi". Po Bricomarche i Castoramie na ten krok zdecydowała się też sieć Leroy Merlin.

Sklepy budowlane też będą czynne w niedziele niehandlowe. Od 7 listopada do grona "placówek pocztowych", czyli Castoramy i Bricomarche, dołącza też sieć sklepów Leroy Merlin. Wprawdzie Sejm uszczelnił ustawę o ograniczeniu handlu w niedziele, ale nowe przepisy wejdą w życie dopiero w styczniu lub lutym przyszłego roku. Jak widać, sieci korzystają z luki do końca, co nie podoba się handlowej "Solidarności", która protestowała w Warszawie.



Czy sieci handlowe powinny z własnej inicjatywy zrezygnować z „usług pocztowych”?

Wczoraj w Warszawie odbył się protest pracowników handlu, a właściwie Sekcji Krajowej Pracowników Handlu NSSZ "Solidarność". Demonstracja odbyła się przed siedzibą Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji, która zrzesza największe sieci handlowe funkcjonujące w naszym kraju. Udział wzięli związkowcy z Carrefoura, Auchan, Biedronki, Stokrotki, Selgrosa, Kauflandu, Castoramy, Macro Cash, Decathlonu, Pepco oraz Ikea.  Domagano się realizacji trzech postulatów: podwyżek wynagrodzeń, zwiększenia liczby pracowników w sklepach oraz niedziel wolnych od pracy w handlu.

- Trzy lata temu "Solidarności" udało się wprowadzić ograniczenia handlu w niedziele. Żadnemu pracownikowi handlu nie trzeba tłumaczyć, jak ważna jest to sprawa. Niestety w ostatnich miesiącach kolejne sieci zaczęły obchodzić prawo i ponownie otworzyły sklepy w niedziele. W wyniku interwencji "Solidarności" Sejm uszczelnił ustawę o ograniczeniu handlu w niedziele, ale nowe przepisy wejdą w życie dopiero w styczniu lub lutym przyszłego roku. Domagamy się, aby sieci handlowe już dziś przestały omijać prawo i przywróciły pracownikom prawo do niedzielnego odpoczynku z rodzinami - czytamy w stanowisku handlowej "Solidarności".
Przypomnijmy jednak, że czas wejścia w życie nowych przepisów nie zależał od sieci handlowych, a od ustawodawcy. 19 października prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę uszczelniającą zakaz handlu, a w ustawie zapisano, że przepisy wejdą w życie po trzech miesiącach od momentu opublikowania w Dzienniku Ustaw. Niestety, nie poinformowano, dlaczego po trzech miesiącach. Czy to ukłon w stronę sieci, czy chodziło o usprawnienie świątecznych zakupów i noworocznych wyprzedaży? Ustawodawca tego nie wyjaśnił.

Niedziele handlowe 2022 marzec. Lista sklepów otwartych w niedzielę



Jednak według Alfreda Bujary, przewodniczącego handlowej "Solidarności", to sieci handlowe powinny z własnej inicjatywy zrezygnować z bycia punktami pocztowymi. Według niego obchodząc przepisy i ponownie odbierając swoim pracownikom prawo do niedzielnego odpoczynku z rodzinami, sieci handlowe pokazały, że nie traktują tych pracowników podmiotowo, ale wyłącznie jak narzędzia do generowania gigantycznych zysków. Uważa on, że jeśli jest inaczej, to powinny to udowodnić i zamknąć swoje sklepy w niedzielę, nie czekając, aż nowe prawo zacznie obowiązywać.

Sklepy budowlane w Trójmieście



Przypomnijmy, że status placówki pocztowej dawał możliwość pracy we wszystkie niedziele większym sklepom, które wymagają obsługi przez kilku pracowników (zarówno sieciowym, jak i działającym na zasadzie franczyzy). Było to też wyjście dla małych sklepów. Dzięki temu za ladą nie musieli już stać sami właściciele, a na to pozwalała ustawa (większość sieciówek działa na zasadzie franczyzy).

Patent na tzw. "placówkę pocztową" jako pierwsza, bo jeszcze w 2018 roku, wprowadziła sieć sklepów Żabka. Z czasem placówek pocztowych zaczęło przybywać i zaczęły sięgać po to rozwiązanie kolejne sieci, takie jak Abc, Lewiatan, Polomarket, Intermarche, Kaufland, Biedronka, Carrefour, LidlAuchan.

Do tego grona dołączyło też kilka sklepów sieci budowlano-dekoracyjnej Bricomarche, od końca października Castorama, a od najbliższej niedzieli Leroy Merlin.

- Jest to związane z działaniami konkurencji oraz chęcią zapewnienia równych szans w dostępie klientów do możliwości zaspokojenia potrzeb związanych z domem i ogrodem, dlatego też zdecydowaliśmy się umożliwić realizację zakupów 7 dni w tygodniu. Dzięki temu również w sklepach Leroy Merlin w niedziele klienci będą mogli zaspokoić swoje potrzeby związane z domem i ogrodem - wyjaśnia biuro prasowe spółki Leroy Merlin.
Sieć Leroy Merlin Polska zapewnia przy tym, że wprowadziła zasadę dobrowolności pracy. Oznacza to, że w niedzielę pracować będą tylko ci pracownicy, którzy zadeklarowali taką chęć. Osoby, które zdecydują się na pracę w niedziele, mogą liczyć na dodatkowe wynagrodzenie.

Wcześniej na skorzystanie z triku na placówkę pocztową zdecydowała się Castorama, która otworzyła większość sklepów w niedziele niehandlowe od 24 października br. Sieć uruchomiła punkty odbioru lub automaty DPD. Jeszcze wcześniej, bo w lipcu, w niedziele objęte zakazem handlu otworzyły się niektóre markety remontowo-budowlane Bricomarche.

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (195)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ludzie biznesu

Krzysztof Stepokura

Prezes formy Eurotel. W 1994 roku założył firmę telekomunikacyjną Martel, która od 1996 roku była autoryzowanym przedstawicielem sieci Era. Obecnie spółka ta prowadzi dystrybucję sprzętu telekomunikacyjnego firm Siemens, Panasonic oraz innych wiodących marek na rynku telefonii komórkowej. W latach 2001-2002 pracował jako Prezes Zarządu w Tele-Net Sp. z o.o. - firmie będącej autoryzowanym dealerem sieci ERA. Od 2002 roku jego kariera zawodowa związana jest ze spółką Eurotel, w której przez...

Najczęściej czytane