• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Spółkę z o.o. założysz teleinformatycznie. Zmiany w Kodeksie Spółek Handlowych

apl. radc. Wiktor Byczkowski
5 stycznia 2012 (artykuł sprzed 12 lat) 

Z dniem 1 stycznia 2012 r. weszła w życie ustawa nowelizująca kodeks spółek handlowych. Wprowadzona nowelizacja przewiduje m. in. możliwość utworzenia i rejestracji spółki z o.o. za pośrednictwem systemu teleinformatycznego.



Zasadniczym celem przyjętych zmian jest uproszczenie i skrócenie procesu zakładania spółki z o.o., przy jednoczesnym obniżeniu związanych z tym kosztów. Nie ulega wątpliwości, że obowiązujące obecnie regulacje w wielu przypadkach nie odpowiadają potrzebom obrotu gospodarczego i stwarzają przedsiębiorcom poważne bariery w rozpoczynaniu działalności gospodarczej. Należy zatem uznać, iż zasadne było wprowadzenie w tym zakresie nowych, bardziej elastycznych rozwiązań prawnych.

Wprowadzone zmiany

Dodany przepis art. 1571 § 1 KSH pozwala na utworzenie spółki z o.o. za pomocą udostępnianego w systemie teleinformatycznym wzorca umowy. Podmioty, które uznają, że proponowany wzorzec umowy nie odpowiada ich potrzebom mogą nadal korzystać z tradycyjnego sposobu sporządzenia umowy spółki z o.o. i jej rejestracji. Co więcej, zgodnie z 1571 § 4 KSH, zmiana umowy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością zawartej przy wykorzystaniu wzorca umowy może nastąpić na zasadach ogólnych (w formie aktu notarialnego) już po zarejestrowaniu spółki, co daje możliwość późniejszego dostosowania treści umowy do specyfiki określonej działalności gospodarczej. Oczywiście sam wzorzec jest dla założycieli wiążący i niedopuszczalne jest dokonywanie w nim jakichkolwiek zmian. Ingerencja przedsiębiorcy we wzorzec została ograniczona jedynie do możliwości uzupełniania w nim odpowiednich rubryk.

Zgodnie z nowymi przepisami zawarcie umowy spółki z o.o. przy wykorzystaniu wzorca umowy wymaga wypełnienia formularza umowy zawartego w systemie teleinformatycznym i opatrzenia umowy podpisem elektronicznym. Umowa staje się skuteczna po wprowadzeniu do systemu teleinformatycznego wszystkich danych koniecznych do jej zawarcia i z chwilą opatrzenia ich podpisem elektronicznym. Oznacza to, że umowa spółki z o.o. zawierana przy wykorzystaniu wzorca umowy, w przeciwieństwie do umowy zawieranej w tradycyjny sposób nie wymaga dla swojej ważności formy aktu notarialnego. Zawarcie umowy spółki wymaga podpisu elektronicznego. Nie musi to być certyfikowany podpis elektroniczny w rozumieniu art. 78 § 2 KC, lecz może być to każdy podpis elektroniczny, który spełnia wymagania określone w art. 3 pkt 1 ustawy o podpisie elektronicznym.

Znowelizowane przepisy wprowadzają również pewne ograniczenia dotyczące sposobu pokrycia kapitału zakładowego. W przypadku spółek, których umowę zawarto przy wykorzystaniu wzorca umowy, na pokrycie kapitału zakładowego mogą być wnoszone jedynie wkłady o charakterze pieniężnym. Pokrycie kapitału zakładowego powinno nastąpić nie później niż w terminie 7 dni od daty wpisu spółki do rejestru. Natomiast podwyższenie kapitału zakładowego dokonywane po wpisie do rejestru spółki, której umowę zawarto przy wykorzystaniu wzorca umowy, może być pokryte wkładami pieniężnymi lub niepieniężnymi. Powyższe oznacza, że pokrycie kapitału zakładowego w spółce utworzonej za pomocą systemu teleinformatycznego może nastąpić jedynie przez wkłady pieniężne, natomiast późniejsze podwyższanie tego kapitału może być dokonywane również przez wkłady niepieniężne.

Zgłoszenie spółki do sądu rejestrowego

Nowelizacja wprowadza również nowe wymogi w zakresie zgłaszania do sądu rejestrowego spółek utworzonych drogą elektroniczną. Zgodnie z art. 167 § 4 KSH do zgłoszenia należy dołączyć sporządzone na formularzach udostępnianych w systemie teleinformatycznym:

1.umowę spółki opatrzoną podpisem elektronicznym,

2.listę wspólników z podaniem nazwiska i imienia lub firmy (nazwy) oraz liczby i wartości nominalnej udziałów każdego z nich, opatrzoną przez wszystkich członków zarządu podpisem elektronicznym,

3.oświadczenie wszystkich członków zarządu opatrzone podpisem elektronicznym, że wkłady pieniężne na pokrycie kapitału zakładowego zostały przez wszystkich wspólników w całości wniesione, jeżeli wkłady zostały wniesione najpóźniej w chwili zgłoszenia spółki.

Dodatkowo zarząd spółki utworzonej drogą elektroniczną ma obowiązek złożenia do sądu rejestrowego oświadczenia wszystkich członków zarządu, o wniesieniu przez wspólników wkładów na pokrycie kapitału zakładowego w całości, jeżeli oświadczenie takie nie zostało dołączone do zgłoszenia spółki oraz poświadczonych notarialnie wzorów podpisów członków zarządu.

Analiza powyższych wymogów prowadzi do wniosku, że nowelizacja do minimum ogranicza ilość dokumentów, które należy złożyć do sądu w formie papierowej. Przyjęte rozwiązania, wraz ze zmianami w ustawie o Krajowym Rejestrze Sądowym pozwalają na niemalże pełną elektronizację procesu rejestracji spółki, istotnie go usprawniając.

Ocena wprowadzonych zmian

Wprowadzone zmiany ocenić należy jako pozytywne. Rezygnacja z formy aktu notarialnego przy rejestracji spółki w praktyce przyczyni się do znacznego ograniczenia czasu i kosztów podejmowania działalności gospodarczej w formie spółki z o.o. Ponieważ proces rejestracji spółki odbywać się będzie na podstawie zestandaryzowanego formularza, udział notariusza nie będzie już konieczny. Wprowadzenie wzorca umowy przy zakładaniu i rejestracji spółki z o.o. wraz z możliwością dokonywania tych czynności za pośrednictwem Internetu spowoduje znaczne ułatwienia dla przedsiębiorców i przyczyniać się będzie do upowszechnienia w obrocie gospodarczym usług realizowanych przy pomocy środków komunikacji elektronicznej. Ponadto nowe przepisy znacznie zmniejszą bariery w rozpoczynaniu działalności gospodarczej dla przedsiębiorców chcących rozpocząć działalność na terenie naszego kraju, co być może w dłuższym okresie przyczyni się do zwiększenia konkurencyjności polskiej gospodarki.
Kancelaria Hałoń i Kucharskiapl. radc. Wiktor Byczkowski

Opinie (29)

  • : ) (5)

    Brawo.W Anglii zalozenie firmy to kilka godzin.Zero zbednych formalnosci.U nas Pity City US Zus i co tam jeszczse.Umowy smieciowe, placa minimalna - nawet niewystarczy na 2 tyg życia.Nie jestem polskim biznesmenem ale im nie zazdroszczę.

    • 8 3

    • u nas tak samo (2)

      u nas tez zalozysz w jeden dzien i mozesz dzialac, w czym masz problem polaku narzekaczku ?

      • 3 3

      • (1)

        nie prawda!! Działalność możesz rozpocząć po otrzymaniu numeru regon, i zgłoszeniu do ZUS- zajmuje to minimum tydzień aż wszystkie urzędy się porozumią

        • 3 2

        • regon jest po 2 dniach łosiu

          • 1 0

    • Odpowiedz inteligencie co ma za znaczenie czy firme zakładasz w kilka godzin czy kilka dni? To się robi raz, tak jeden raz! Nie ma to żadnego znaczenia praktycznego. Dajesz się robić w medialne bicie piany w to że firmę możesz założyć w jednym okienku. Lepiej się skupić na tym co się dzieje potem jak już założysz firmę. spełnienie wszystkich obowiązków które na ciebie prawo nakłada np. PIP potrafi nałożyć karę na przedsiębiorcę za to że dla pracowników kupi wodę źródlaną a nie mineralną. Nie wspomnę już o obowiązach w stosunku do gusu lub załatwienie numeru gioś żeby móc legalnie wymienić świetlówkę w firmie (oczywiście tylko przez uprawnioną osobę z uprawnieniami sepowskimi na eksploatację). A ty się martwisz że założenie firmy trwa 3 dni?

      • 1 1

    • to nie ma znaczenia ile firmę zakładasz

      znaczenie ma to co się potem dzieje np. żeby legalnie świetlówkę wymienić w firmie to musisz:
      -postarać sie o numer gioś
      -mieć pracownika z uprawnieniami sepowskimi na eksploatację
      -mieć umowę z firmą zajmującą się utylizacją żeby odebrała od ciebie zużytą świetlówkę
      dużo można by pisać o absurdach prawnych a ty się martwisz że firmę zakłada się 3 dni zamiast jednego, to nie ma znaczenia przecież to się robi tylko raz.

      • 1 1

  • Fakt (3)

    Raz chciałem założyć firmę, ale jak się dowiedziałem, ile czego będę musiał płacić, to się może wszystkiego odechcieć - 24% Vat jak sprowadzę coś z rosji, 20% dochodu, plus jakieś dodatki serwisów aukcyjnych itd, wychodzi dobre 50-60%. No tak - nikt nie mówił, że będzie lekko, nikt nie wymaga Bóg wie czego, ale "Primum non nocere", chociaż na początku działalności :)

    • 6 1

    • Zaloz w an

      • 0 0

    • Załóż w uk

      Zwolnienia z vatu, prostsza księgowość, nikt ci nie będzie podrzucal klod pod nogi, a jak dobrze pokombinujesz z wypłata zysków to podatku można w ogóle nie płacić.

      • 3 1

    • Mam wrażenie że nie wiesz o czym mówisz,

      - nie przejmuj się większość tak ma.

      • 1 0

  • A miało być normalnie !!! (1)

    Wszystko fajnie.
    Nowy formularz z internetu to to gucio !!!
    Myślałby kto, że nic więcej nie trzeba , ale nie szanowny biznesmenie.
    A Podpis elektoniczny masz ???
    Nie
    No i co !!!
    Klapa
    Trzeba po staremu !!!

    • 6 4

    • Nie sprawdzi, a jęczy

      Faktycznie artykuł tego nie wyjaśnia, ale "podpis elektroniczny" to login + hasło na koncie założonym tak łatwo jak na fejsbuku czy innym onecie. Nie mylić z "bezpiecznym podpisem elektronicznym weryfikowanym przy pomocy ważnego kwalifikowanego certyfikatu".

      • 0 0

  • hmmmm (1)

    niedlugo bedziemy zakladac firmy telepatycznie, niech lepiej upraszczaja procedury tam gdzie powinni, a niech nie ulepszaja kola, czy wymyslaja cudow na kiju, biurokracja sie nudzi, ciekawe ile kolejnych urzedasow trzeba zatrudnic, aby te niby ulepszenia wprowadzic

    • 8 4

    • Upraszczać powinni wszędzie, gdzie się da.

      Powszechny, darmowy, elektroniczny, 24/7 dostęp do KRS (który również jest wprowadzany zmianami od stycznia 2012) to ogromne oszczędności i przede wszystkim możliwość redukcji kosztownych i bezużytecznych etatów nie zawsze miłych Panów i Pań, których jedynym zadaniem było namaszczanie stert papieru pieczątkami i parafkami. Strata czasu, pieniędzy, kompetencji. Właśnie tak prostych i oczywistych reform nam trzeba.

      • 0 0

  • o rany !

    • 0 0

  • a kto by chciał w tym chorym państwie gdzie prawo zmienia się średnio 3x dziennie, prowadzic firme (1)

    • 14 1

    • Ten kto ma jakiś pomysł, jest w czymś dobry i nie chce zarabiać śmiesznych 6000zł tylko "troszkę" więcej. A jak ktoś jest nieudacznikiem, niczego nie chce spróbować to zarabia średnią krajową i jęczy jak to źle u prywaciarza albo jak państwo rzuca kłody pod nogi zmieniając prawo 3x dziennie co jest kompletną bzdurą.

      • 2 1

  • a kogo obchodzi sp zoo (5)

    jak ktoś ma taki obrót by wogóle wg prawa móc o tym myśleć to ma dobre usługi prawnicze i nie potrzebe mu artykuliki o nowych cudach na zielonej wyspie. a takiego obrotu nie ma zdecydowana większość małych przedsiębiorców.

    • 3 3

    • (4)

      Guzik wiesz o spółkach z o.o. Dzisiaj może taką założyć byle leszcz, który posiada 5000zł kapitału.

      • 3 0

      • az za wiele wiemo spolce z o.o.!!! (1)

        harowalem w takiej"spolce"10lat!A dzis splacam weksel,za nieuczciwa wspolniczke! I bede splacal do konca zycia!Prawo w Polsce jest chore!!!,bo jedynie dla cwaniakow,oszustow i hosztaplerow,a uczciwy w takiej spolce nie ma czego szukac:(((

        • 0 2

        • Trzeba było kamieniami w szkołę nie rzucać.

          dziś byś nie płakał.

          • 2 2

      • A ty za to ile wiesz? Chyba jeszcze mniej? (1)

        Taki leszcz musi co miesiąc bulić 1230 zł za obsługę księgową (minimum), więc naprawdę, szybkość założenia firmy nie ma tu aż takiego znaczenia.

        • 1 2

        • Zapraszam do mnie na obsługę

          - minimum jest znacznie niżej.

          • 2 0

  • Formularz (3)

    a gdzie znaleźć ten formularz do wypelnienia?

    • 0 1

    • Hehe, pewnie to dopiero plany :)

      • 0 1

    • Szukajcie a znajdziecie.

      • 0 0

    • isap sejm gov pl/Download?id=WDU20112991774&type=2

      Zapomniałem, że linki wycinają nie racząc uprzedzić.

      • 0 0

  • ??

    Dlaczego nie ma nowych informacji w tym dziale?

    • 0 0

  • ;-)

    Można przyjąć, że na chwilę obecną nowy, alternatywny sposób zakładania spółki z o.o. odpowiadać może tym wspólnikom, którym szczególnie zależy na bardzo szybkim zawiązaniu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w organizacji (a to dopiero początek w procesie zakładania sp. z o.o.) i którzy już posiadają podpisy elektroniczne. Za http://www.sp-z-oo.pl

    • 1 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ludzie biznesu

Sławomir Halbryt

Odpowiedzialny za wytyczanie kierunków rozwoju SESCOM, określanie zadań strategicznych oraz koordynację działalności poszczególnych pionów organizacyjnych. Magister Inżynier Nauk Technicznych na Wydziale Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki Politechniki Gdańskiej. Certyfikowany Project Manager Stowarzyszenia Project Management Polska, Prezes Zarządu Bałtyckiego Centrum Transferu Technologii SA i Wiceprezes Zarządu Regionalnej Izby Gospodarczej Pomorza.

Najczęściej czytane