• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Stocznia Marynarki Wojennej od stycznia 2018 w PGZ

Robert Kiewlicz
21 grudnia 2017 (artykuł sprzed 6 lat) 
W środę podpisano umowę nabycia Stoczni Marynarki Wojennej pomiędzy PGZ Stocznią Wojenną a syndykiem Stoczni Marynarki Wojennej. W środę podpisano umowę nabycia Stoczni Marynarki Wojennej pomiędzy PGZ Stocznią Wojenną a syndykiem Stoczni Marynarki Wojennej.

Z początkiem 2018 roku Stocznia Marynarki Wojennej formalnie wejdzie w struktury Polskiej Grupy Zbrojeniowej. W środę w Gdyni została podpisana umowa nabycia spółki pomiędzy PGZ Stocznią Wojenną a syndykiem SMW.



Podstawowym celem nabycia Stoczni Marynarki Wojennej przez Grupę PGZ ma być zabezpieczenie aktywów o strategicznym znaczeniu gospodarczo-obronnym oraz wykorzystanie potencjału operacyjnego i rozwojowego SMW w celu ochrony podstawowych interesów Rzeczypospolitej Polskiej.

- Dzięki rozbudowie potencjału technicznego PGZ o infrastrukturę SMW, dysponujemy zapleczem odpowiednim do realizacji projektów w ramach programu Zwalczanie Zagrożeń na Morzu - informuje Konrad Konefał, prezes zarządu PGZ Stocznia Wojenna.
Transakcja realizowana jest w trybie art. 346 Traktatu o Funkcjonowaniu Unii Europejskiej, czyli ze względu na interes bezpieczeństwa państwa. Stocznia Marynarki Wojennej w upadłości likwidacyjnej zajmuje się budową i remontami okrętów na rzecz Marynarki Wojennej oraz innych jednostek pływających dla podmiotów cywilnych. Teren SMW obejmuje obszar o łącznej powierzchni 325 344 m kw., przystosowany do produkcji okrętowej. Do kluczowych aktywów stoczni należą m.in. dok pływający, podnośnik statków oraz stanowiska do budowy statków.

Przypomnijmy, że w maju 2017 Polska Grupa Zbrojeniowa podpisała przedwstępną umowę zakupu Stoczni Marynarki Wojennej w Gdyni. Na jej mocy stocznię przejąć miała spółka PGZ Stocznia Wojenna. PGZ Stocznia Wojenna to spółka celowa powołana na początku 2017 roku przez Polską Grupę Zbrojeniową. Jej zadaniem jest zakup Stoczni Marynarki Wojennej. Prezesem spółki został Konrad Konefał, związany z Mars TFI, Morską Stocznią Remontową Gryfia i Energomontażem Północ-Gdynia.

Stocznię Marynarki Wojennej wystawiono na sprzedaż pod koniec 2016 roku. Cena wywoławcza wynosiła ponad 224 mln i stanowiła wartość netto przedmiotu sprzedaży. Nie obejmowała ona podatku od towarów i usług. Przetarg był nieograniczony, pisemny i ofertowy. Obejmował prawo wieczystego użytkowania działek o łącznej powierzchni ponad 30 ha, prawo własności budynków, budowli, obiektów inżynierii lądowej i wodnej, doku, środków trwałych takich jak maszyny i urządzenia, środków transportu, obiektów małej architektury, infrastruktury naziemnej i podziemnej wchodzącej w skład przedsiębiorstwa, udziałów w spółkach prawa handlowego oraz wartości niematerialnych i prawnych.

Stocznia Marynarki Wojennej od 2009 roku była w stanie upadłości z możliwością zawarcia układu, a od 2011 roku znajduje się w upadłości likwidacyjnej. Środki uzyskane ze sprzedaży majątku mają posłużyć na spłatę długów stoczni.

Miejsca

Opinie (105) 1 zablokowana

  • NIEAKTUALNE ZDJĘCIE BRAMY ;) (2)

    Jakie stare zdjęcie bramy :) :) :) , od lat mamy nowoczesny elektroniczny system ograniczonego dostępu z kołowrotkami i szlabanami :)

    • 2 0

    • no fakt,

      bo to jedyna nowoczesna część tej cepelii.

      • 1 0

    • Nie ma się czyn szczycić.

      Bo zmiany na bramie, to chyba jedyne zmiany w tej firmie. I to od dziesięcioleci.

      • 1 0

  • wynalazki

    Polacy maja wynalazki o znaczeniu strategicznym dla kraju ,ale buta wojskowych jest tak wielka i glupia ze trzeba sie zastanowic czy nie czeka nas 1939 rok

    • 0 0

  • bla

    • 0 0

  • to już nowa stocznia

    Najważniejszy jest Zarząd. Jak będzie ok, to będzie ok. To już firma państwowa, nic nie mająca wspólnego z poprzednią stocznią. Powinno zmienić się wszystko - od zarobków, po kwalifikacje w zatrudnieniu. Spółka państwowa nie może sobie pozwolić na pewne rzeczy, jak prywatna. Myślę, że praca tam powinna być marzeniem nie jednego z nas. Także, zapomnijmy o tamtej stoczni. Było minęło kochani. i nie narzekać tylko brać się do roboty i wysyłać tam cv jak i ja to czynię ...
    Pepe :)

    • 1 0

  • najlepiej wszystko co polskie zlikwidowac i byc na uslugach Niemcow i ich stoczni

    • 0 0

  • nowe porządki

    Nareszcie Wiceprezes Krzemiński ustawił kilku cwaniaczków we właściwym szeregu. Kopali dołki to teraz sami w nie wpadli. Powinien za bramę ten klan usunąć bo te wrzody dalej knują. Z tymi betonami nic się nie da robić do przodu. Proszę spojrzeć na wydziały, żadnego nadzoru. Wychodzą na robotę schodzą z roboty jak chcą i kiedy chcą to widać gołym okiem. Żadne zegary, czytniki tego nie załatwią . Efektywność z dniówki to może 4 godziny. To jak ta firma ma prosperować. A gdzie jest mistrz, kierownik, za co biorą pieniądze. Jesteście na celowniku nieroby miejcie tego świadomość

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ludzie biznesu

Maciej Grabski

Przedsiębiorca, inwestor, autor wielu projektów biznesowych. Twórca Olivia Business Centre. największego centrum biznesowego i biurowego tej klasy w Polsce poza Warszawą. Ta kluczowa inwestycja na rynku Real Estate na Pomorzu, zmienia oblicze Gdańska i całej gdańskiej Metropolii. Inwestycja powstaje w kilku etapach, aby ostatecznie osiągnąć 120 tys. mkw. nowoczesnej powierzchni biurowej o najwyższym standardzie – klasa AA, na działce o powierzchni 3,5 ha. Na sąsiednich działkach...

Najczęściej czytane