• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Tak dla atomu na Pomorzu. Region zyska dzięki elektrowni - oto konkrety

10 października 2023, godz. 09:00 
W trzech gminach lokalizacyjnych: Choczewie, Gniewinie i Krokowej, poparcie dla budowy elektrowni jądrowej wyniosło 75 proc. i w porównaniu do roku 2021 wzrosło o 12 punktów procentowych. W trzech gminach lokalizacyjnych: Choczewie, Gniewinie i Krokowej, poparcie dla budowy elektrowni jądrowej wyniosło 75 proc. i w porównaniu do roku 2021 wzrosło o 12 punktów procentowych.

Zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego kraju oraz zaspokojenie zapotrzebowania na energię elektryczną dla około 12 mln gospodarstw domowych - te i inne korzyści wynikną dla Polski z posiadania elektrowni jądrowej. W dużym stopniu na inwestycji skorzysta też region, w którym ta inwestycja powstanie, czyli Pomorze. Rozwój infrastruktury, wpływy z podatków, nowe miejsca pracy, rozwój handlu i usług - to tylko część zysków, jakie niesie za sobą budowa elektrowni jądrowej na północy Polski.



Co da atom dla Pomorza?



Budowa elektrowni jądrowej to szansa rozwoju dla regionu. Sądząc po doświadczeniach innych polskich gmin, w których rozwinął się przemysł lub istnieją duże zakłady pracy, inwestycja w atom będzie się wiązać z ogromnymi wpływami finansowymi do budżetu. Nadmorska gmina Choczewo, czyli miejsce, gdzie znajduje się preferowany przez inwestora - spółkę Polskie Elektrownie Jądrowe - wariant lokalizacyjny "Lubiatowo-Kopalino" dla pierwszej w naszym kraju elektrowni jądrowej ma szansę stać się jednym z najbogatszych samorządów w Polsce.

Elektrownia zaraz po jej uruchomieniu będzie płacić podatki do budżetu gminy Choczewo. Środki przekazywane w ten sposób będzie można liczyć w milionach złotych, i to każdego roku. Mieszkańcy mogą więc liczyć na "efekt Kleszczowa". Najbogatsza w tej chwili gmina w Polsce - Kleszczów - znajduje się w sąsiedztwie Elektrowni Bełchatów, która na rzecz samorządu płaci rocznie miliony złotych w podatkach. Podobnie będzie także na Pomorzu. W tym przypadku połowa podatku wpłacana będzie do budżetu gminy Choczewo, a druga połowa zostanie równo podzielona między gminy ościenne. Poza tym wraz z budową elektrowni powstanie infrastruktura towarzysząca. W gminie pojawią się m.in.: nowe sieci wodociągowe czy też drogi i połączenia kolejowe, które polepszą dostępność komunikacyjną regionu.

Kolejną niezwykle istotną korzyścią są nowe miejsca pracy, które powstaną w trakcie budowy elektrowni. Szacuje się, że potrzebnych będzie około 8 tys. pracowników, co oznacza zatrudnienie zarówno lokalnej społeczności, jak i osób z innych części kraju. To szansa dla mieszkańców regionu na zatrudnienie i ogólną poprawę warunków życia. Spodziewany napływ pracowników na dłuższy czas wymaga dostosowania bazy noclegowej, takiej jak hotele, pensjonaty czy kwatery prywatne. Skorzystają też okoliczni przedsiębiorcy - zainteresowanie ich bazą noclegową będzie trwało cały rok, a nie tylko w miesiącach wakacyjnych.

Poparcie dla atomu w górę



Mieszkańcy mówią "tak" dla atomu i jest to głos przeważającej większości. Według ostatniego sondażu ośrodka badawczego PBS z grudnia ubiegłego roku, w trzech gminach lokalizacyjnych: Choczewie, Gniewinie i Krokowej, poparcie dla budowy elektrowni jądrowej wyniosło 75 proc. i w porównaniu do roku 2021 wzrosło o 12 punktów procentowych.

Polska przeprasza się z atomem, co widać jak na dłoni w sondażach. Zarówno szalejący kryzys energetyczny, jak i zwiększenie świadomości społeczeństwa co do bezpieczeństwa działania elektrowni jądrowych z pewnością przyczyniają się do chęci rozwoju branży jądrowej w naszym kraju.

Istotne znaczenie ma też aspekt ekonomiczny - inwestycja w atom to tańszy prąd i stabilizacja cen energii dla wszystkich jej odbiorców. Jak wskazano w rządowym dokumencie Program polskiej energetyki jądrowej "wdrożenie energetyki jądrowej będzie działało stabilizująco na poziom cen energii elektrycznej na krajowym rynku w perspektywie co najmniej 60 lat".

Tak wysokie poparcie to dowód na zaufanie mieszkańców Pomorza do technologii jądrowej jako niezawodnego i stabilnego źródła energii, które może pracować w podstawie systemu energetycznego Polski oraz wiara w realizację tej inwestycji.

Wysokie wyniki poparcia dla energetyki jądrowej wykazało również ogólnopolskie badanie opinii publicznej, które zostało przeprowadzone na zlecenie Ministerstwa Klimatu i Środowiska w listopadzie 2022 roku. Według tego sondażu aż 86 proc. Polaków zadeklarowało swoje poparcie dla budowy elektrowni jądrowych w Polsce. To imponujący wynik, który pokazuje, że społeczeństwo zdaje sobie sprawę z konieczności rozwijania energetyki jądrowej jako odpowiedzi na współczesne wyzwania energetyczne i ekologiczne.

Zainteresowanie tą największą inwestycją energetyczną w Polsce widzą także eksperci spółki Polskie Elektrownie Jądrowe, którzy jak co roku spotykali się z mieszkańcami i turystami odwiedzającymi Pomorze w sezonie wakacyjnym podczas letnich wydarzeń m.in. takich jak Dni Choczewa czy Piknik Rodzinny w Lubiatowie.

- Mieszkańcy dopytywali przede wszystkim o infrastrukturę towarzyszącą, bo zależy im na rozwoju regionu, poprawie możliwości podróżowania, a w konsekwencji rozwoju turystyki - mówi Marcin Skolimowski, przedstawiciel inwestora. - Padały również pytania o korzyści ekonomiczne, nowe miejsca pracy, rozwój bazy noclegowej. Zainteresowanie tymi kwestiami jest spore, dlatego już od ponad 10 lat jesteśmy obecni w regionie, by rozmawiać z jego mieszkańcami i włodarzami. Tylko w tym sezonie byliśmy obecni na ponad 30 wydarzeniach letnich - dodaje Marcin Skolimowski.
Budowa elektrowni to szansa dla regionu. Powstaną nowe drogi, linia kolejowa i miejsca pracy. Wzrośnie też atrakcyjność tego obszaru dla inwestorów i turystów. Budowa elektrowni to szansa dla regionu. Powstaną nowe drogi, linia kolejowa i miejsca pracy. Wzrośnie też atrakcyjność tego obszaru dla inwestorów i turystów.

Nowe drogi i linie kolejowe



W czerwcu tego roku Rada Ministrów przyjęła ważny dla Pomorza tzw. Program Wieloletni. Jego celem jest wsparcie infrastruktury w województwie pomorskim, tak by realizacja kluczowej inwestycji, jaką jest elektrownia jądrowa była możliwa. Co to oznacza? Powstaną m.in. nowe drogi i infrastruktura kolejowa, dzięki czemu zwiększy się turystyczna dostępność regionu.

- Dzięki inwestycjom towarzyszącym mieszkańcy będą mogli zyskać dostęp do usług edukacyjnych, kulturalnych i zdrowotnych. Może to również wpłynąć na zniesienie wykluczenia komunikacyjnego. Dzisiaj na terenie niektórych miejscowości w gminie Choczewo brakuje środków transportu publicznego. Zaplanowana budowa kolei i dróg może tę sytuację zupełnie odmienić - tłumaczy Maja Gadowska, mieszkająca w Choczewie przedstawicielka spółki Polskie Elektrownie Jądrowe.
Program Wieloletni będzie wykonywany w latach 2023-2029. Rząd przeznaczy na jego realizację ponad 4,7 mld złotych. Co dzięki temu zostanie wykonane na Pomorzu?

Przewidziane inwestycje infrastrukturalne obejmują zapewnienie odpowiedniego dojazdu do elektrowni. Planowana jest budowa ogólnodostępnej drogi krajowej, która pozwoli zapewnić dogodne połączenie elektrowni z najbliższą drogą ekspresową. To kluczowy element dla efektywnego funkcjonowania całego kompleksu energetycznego.

W Programie ujęto także infrastrukturę kolejową. Przebudowa i rozbudowa linii kolejowych wraz z sieciami trakcyjnymi, stacjami pasażerskimi, terminalami towarowymi i obiektami inżynieryjnymi, będzie miała na celu zapewnienie dogodnego dojazdu do gmin lokalizacyjnych i sąsiadujących z elektrownią.

Kolejnym ważnym elementem jest budowa konstrukcji morskiej, znanej jako MOLF (Marine Off-Loading Facility). Będzie ona pełnić kluczową rolę w procesie rozładunku materiałów i wyposażenia potrzebnych do budowy i eksploatacji elektrowni jądrowej, dzięki czemu największe elementy nie będą musiały być transportowane lądem.

Warto podkreślić, że te inwestycje nie tylko ułatwią proces budowy elektrowni jądrowej, ale także pozytywnie wpłyną na rozwój całego regionu pomorskiego. Nowe drogi i infrastruktura kolejowa zapewnią m.in. lepszy dostęp do obszarów dotychczas mniej rozwiniętych, co może skutkować wzrostem gospodarczym i zwiększeniem atrakcyjności tego obszaru dla inwestorów i turystów.

* możliwość dodania komentarzy lub jej brak zależy od decyzji firmy zlecającej artykuł

Miejsca

 

Ludzie biznesu

Bogdan Górski

prezes Przedsiębiorstwa Budowlanego „Górski”.Spółkę, ze stu procentowym kapitałem...

Najczęściej czytane