• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Takie statki będą budowały wiatraki na Bałtyku

22 stycznia 2024 

To prawdziwe pływające olbrzymy. Takich jednostek na świecie pracuje nie więcej niż 40. Na swoim ponad 180-metrowym pokładzie mogą przewozić całe zestawy turbin do zamontowania na morzu.



Jack-up, bo tak nazywają się potocznie statki do instalacji morskich turbin wiatrowych, wzięły to określenie od charakterystycznej konstrukcji. Specjalne "stopy" opierają się o dno morza i umożliwiają uniesienie całej jednostki nad poziom morza, co pozwala w stabilnych warunkach instalować turbinę na dużej wysokości.

PGE i Ørsted, które wspólnie realizują obecnie największy projekt w morskiej energetyce wiatrowej w Polsce, zakontraktowały niedawno usługę instalacji turbin u wykonawcy - armatora dysponującego takimi właśnie statkami. Do realizacji tego zadania wybrały norweską firmę Fred. Olsen Windcarrier, która wykorzysta do instalacji turbin jeden ze swoich statków jack-up. Zamontuje on turbiny dla projektu Baltica 2.

Jeden ze statków do instalacji turbin. Jeden ze statków do instalacji turbin.
Baltica 2 jest jednym z dwóch - obok Baltica 3 - etapów Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica, którą wspólnie budują PGE i Ørsted. Planują zakończenie budowy etapu Baltica 2 o mocy ok. 1,5 GW do końca 2027 roku, natomiast etapu Baltica 3 o mocy ok. 1 GW do 2030 roku. Oba etapy składające się na Morską Farmę Wiatrową Baltica - czyli Baltica 2 i Baltica 3 - będą miały łącznie 2,5 GW mocy, co znacząco przyczyni się do transformacji polskiej energetyki, dostarczając zieloną energię dla prawie 4 milionów gospodarstw domowych w Polsce, w tym dla odbiorców energii elektrycznej na Pomorzu.

Zobacz film, jak powstaje morska farma wiatrowa:


- To już drugi kontrakt na statki instalacyjne dla projektu Baltica 2. Wcześniej podpisaliśmy umowę na usługi niezbędne do instalacji i podłączenia kabli wewnętrznych i eksportowych. W 2023 roku zakończyliśmy także kontraktację komponentów dla części morskiej Baltica 2. Prace w kierunku rozpoczęcia budowy największego w Polsce projektu z energetyki odnawialnej idą zgodnie z harmonogramem. Już za trzy lata energia z morskiej farmy wiatrowej Baltica 2 trafi do polskich domów - powiedział Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.
Jeszcze w 2023 roku PGE i Ørsted zakontraktowały inny rodzaj statków instalacyjnych. To specjalne jednostki do instalacji podmorskich kabli. Ich wyposażenie pozwala na układanie i zakopywanie kilometrów kabli pod morskim dnem. Kable "spinają" połączone w ten sposób turbiny i morskie transformatory, a następnie biegną w kierunku lądu do działającej tam lądowej infrastruktury przyłączeniowej. Stamtąd prąd trafia już do sieci. W ten sposób energia elektryczna wytworzona na morzu dociera m.in. do domów, szkół, urzędów, firm czy szpitali.

Przeczytaj także:

Specjalne statki instalacyjne ułożą i podłączą kable dla Baltica 2 Specjalne statki instalacyjne ułożą i podłączą kable dla Baltica 2

* możliwość dodania komentarzy lub jej brak zależy od decyzji firmy zlecającej artykuł

Miejsca

 

Ludzie biznesu

Katarzyna Dobrzyniecka

Ekonomista, Absolwent Wydziału Ekonomicznego Uniwersytetu Gdańskiego Od ponad 10 lat Dyrektor Loży Gdańskiej BCC. Założyciel i główny udziałowiec Firmy Doradczej Profit-Solo działającej w branży nieruchomości. Członek Pomorskiego Komitetu Monitorującego przy Wojewodzie Pomorskim. Członek Założyciel Lions Club Amber Gdańsk

Najczęściej czytane