• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Tereny Stoczni Gdańsk mają nowego właściciela. PSSE zrewitalizuje kolejną stocznię

Robert Kiewlicz
28 maja 2015 (artykuł sprzed 8 lat) 
Po przejęciu terenu Stoczni Gdansk przez PSSE ma on zostać zmodernizowany i działalność mają tam rozpocząć firmy z branży morskiej. Udało się w Stoczni Gdynia czy uda się i w Gdańsku? 
Po przejęciu terenu Stoczni Gdansk przez PSSE ma on zostać zmodernizowany i działalność mają tam rozpocząć firmy z branży morskiej. Udało się w Stoczni Gdynia czy uda się i w Gdańsku?

Większość terenów należących do Stoczni Gdańsk ma już nowego właściciela. Jest nim Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna, która kwotą ok. 100 mln zł, uregulowała zobowiązania wobec wierzycieli gdańskiej stoczni. Na terenach przejętych przez PSSE ma powstać nowoczesna infrastruktura, podobnie jak na terenach po Stoczni Gdynia. Nieoficjalnie mówi się też, że dużą częścią terenów SG zainteresowany jest Remontowa Holding.Czy polskie firmy zarobią na branży offshore?

- Procedura zakupu terenów Stoczni Gdańsk była bardzo skomplikowana, bo musiała uwzględnić wierzycieli zakładu. Dlatego proces ten trwał ok. 10 miesięcy. W chwili obecnej proces zakupu został zakończony. Kwoty zakupu zostaną w całości przeznaczone na spłatę wierzycieli - mówi Teresa Kamińska, prezes Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. - Do wierzycieli Stoczni Gdańsk wpłynie bezpośrednio od Strefy ok. 100 mln zł. Pieniądze są już na kontach powierniczych i mamy podpisane umowy ze wszystkimi wierzycielami zakładu. Wierzycielem jest także miasto Gdańsk, które w zamian za wierzytelności przejmie drogi na terenach stoczniowych.

Po przejęciu terenu przez Strefę ma on zostać zmodernizowany i mają tam rozpocząć działalność firmy z branży morskiej. Strefa ma też w planach inwestycje dotyczące uzbrojenia części nabrzeży i pogłębienia kanału portowego. Cała procedura przebiega zgodnie ze strategią przyjętą przez Komisję Europejską. Zgodnie z wytycznymi KE Stocznia Gdańsk miała możliwość sprzedaży terenów, które nie są jej potrzebne do wykonywania bieżącej działalności. - Warto podkreślić, że nie oznacza to w żadnym razie likwidacji Stoczni Gdańsk. Na przejętych przez nas terenach działać mają firmy, które będą mogły kooperować ze sobą, jaki i z gdańską stocznią - dodaje Kamińska. - Mamy już bardzo dużo wstępnych ofert dotyczących części działek.
Działki stoczniowe przejęte przez PSSE: 1. tereny frontu wyspy, 2. tereny Hali 33, 3. działki wodne. Działki stoczniowe przejęte przez PSSE: 1. tereny frontu wyspy, 2. tereny Hali 33, 3. działki wodne.

Sama Stocznia Gdańsk ograniczy się głównie do hali K1 i terenów w jej pobliżu. zobacz na mapie Gdańska Przypomnijmy, że w styczniu 2015 roku Agencja Rozwoju Przemysłu (udziałowiec Stoczni Gdańsk) podpisała z Gdańsk Shipyard Group, GSG Towers oraz Stocznią Gdańsk ramową umowę inwestycyjną dotyczącą restrukturyzacji spółek wchodzących w skład grupy GSG. ARP przejęła połowę udziałów w GSG Towers. Umowa podpisana przez strony przewiduje objęcie oraz nabycie przez Agencję Rozwoju Przemysłu udziałów w kapitale zakładowym GSG Towers oraz restrukturyzację finansową spółek wchodzących w skład Gdańsk Shipyard Group.

W ramach restrukturyzacji działalności trzon produkcyjny stanowić ma spółka GSG Towers, która jest częścią Gdańsk Shipyard Group. Spółka GSG Towers powstała w 2009 roku i jest odpowiedzialna za produkcję oraz sprzedaż wież wiatrowych wyprodukowanych na terenie Stoczni Gdańsk. "Nowa" Stocznia Gdańsk ma produkować głównie konstrukcje statkowe, konstrukcje offshore i wieże wiatrowe. Ukraiński właściciel stoczni zobowiązał się także do realizacji planu inwestycyjnego o wartości 40 mln zł. W ramach programu mają zostać zwiększone możliwości produkcyjne wież wiatrowych. Zakupione mają też zostać nowe urządzenia do hali K1. W planach inwestycyjnych jest także budowa nowej płyty montażowej naprzeciwko hali K1 oraz zakup nowoczesnych urządzeń dźwigowych.

Młode Miasto widziane z lotu ptaka.Zainteresowana terenami Stoczni Gdańsk od dłuższego czasu jest Remontowa Holding. Remontowa jest już właścicielem spółki GSG Energia, która należała do niedawna do Stoczni Gdańsk SA. Została ona przejęta przez stocznię Remontowa Shipbuilding. GSG Energia była właścicielem części terenów stoczniowych zobacz na mapie Gdańska zlokalizowanych na Wyspie Ostrów. Na tych terenach ma być prowadzona nowa działalność jaką planuje rozpocząć Remontowa.

- W 2013 roku grupa kapitałowa Remontowa Holding SA zakupił spółkę GSG Energia, która była właścicielem części terenów na Wyspie Ostrów. Obecnie spółka nazywa się Remontowa Offshore Solutions Sp. z o.o. Trwają prace nad przyszłościowym zagospodarowaniem tego terenu - mówi Aldona Dybuk, rzecznik prasowy Remontowa Holding.

Remontowa zainteresowana ma być także przejęciem kolejnych terenów na Wyspie Ostrów. Szczególnie Nabrzeżem Kaszubskim zobacz na mapie Gdańska.

Miejsca

Opinie (62) 3 zablokowane

 • Czy to jeszcze polskie ręce? (2)

  Ta Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna - czy nie?

  • 38 31

  • zapytaj Jurka z Brukseli

   • 7 2

  • Wylacznie polskie

   • 4 3

 • Miasto Przejmie Drogi? (2)

  Po co miasto ma przejmować drogi by je utrzymywać? To jest spłata długu czy zamiana zobowiązanego?

  • 63 5

  • Na osiedlu

   Jak chcesz miejski chodnik przed blokiem za własną kasę wyremontwać, to karzą go wykupić przez wspólnotę, by nie musieć go utrzymywać i ubezpieczać.

   Tutaj widać w drugą stronę wszystko poszło

   • 5 0

  • W artykule jest nieprawda, miasto tego nie przejmuje tylko Skarb Państwa.

   Kamińska jest z politycznego nadania i nie bardzo się orientuje...

   • 3 0

 • "Agencja Rozwoju Przemysłu"?

  No z nóg Mnie powaliło. Mają chłopaki poczucie humoru.

  • 54 6

 • W ankiecie brakuje odpowiedzi:

  Tak, gdy zdejmiemy z nich urzędniczy balast !

  • 25 6

 • Zobaczcie, minęło 25 lat i jeszcze się gospodarka nie otrząsnęła w reform Balcerowicza. (10)

  A po wojnie, przy zniszczeniach kraju na poziomie 90% w niektórych miejscach, udało się uruchomić wszystko w kilka lat.
  Bo wówczas rzucono hasło, że wszyscy razem, że "cały naród buduje stolicę" itp, a 25 lat temu powiedziano że każdy na własną rękę a im kto cwańszy tym lepszy. I to jest ta różnica. Dopóki nie będzie u nas mowy o wspólnocie i jej poczucia, to długo jeszcze będzie marnie.

  • 90 41

  • wali komuna takie podejscie. Wszystich czyli niczyje i potem masz powtorke z rozrywki (1)

   • 18 17

   • no to brnij w swoje. i tylko w swoje. dopóki nie dorosniesz.

    • 11 5

  • Otrząśnięciem się nazywasz przestanie utrzymywania z budżetu nierentownych ogromnych molochów? (7)

   Te wielkie stocznie były ekonomicznym absurdem do których się dokładaliśmy i jak widać po powyższym wciąż się dokładamy. Do państwowych kopalń też się dokładamy i to miliardami. Kopacz wpierw wypowiedziała temu wojnę a potem skapitulowała bo wybory się zbliżały i na koniec związki poparły Dudę i dostały z naszych podatków jeszcze większą kasę niż dostawali do tej pory. Poza tym o jakiej odbudowie gospodarki po wojnie mówisz? Tęskno Ci za komuną i ichnim systemem gospodarczym? U nas po wojnie gospodarka "uruchomiła się w kilka lat"? Dobre sobie. To w Niemczech zachodnich się uruchomiła a u nas przez 15 lat po wojnie nie było porządnej huty. Gierek zaciągnął GIGANTYCZNE kredyty i na tym jechał PRL a jak się skończyły to padł i wciąż gospodarczo byliśmy 100lat za murzynami ale za to mieliśmy długi do spłaty. To o tym otrząśnięciu mówisz?

   • 21 25

   • Pachnie, (4)

    agentem na kilometr! Więc małe sprostowanie. Nierentowne stocznie i kopalnie??? Co ty za bzdury syneczku ludziom wciskasz, doprowadzane są do takiego stanu przez naszych polityków na zamówienie zachodnich korporacji głównie niemieckich ponieważ stanowią sporą konkurencję dla ich biznesu. Jesteśmy posiadaczmi jednych z największych złóż węgla w europie, do tego mamy dostęp do handlu morskiego. Każdy to mówi o nierentowności tych sektorów jest zwykłym kłamcą i manipulatorem. Niemcy i ruski na głowie stają żeby zniszczyć nasze górnictwo i stocznie a tym samym uzaleznić nas od siebie jeszcze bardziej. GIGANTYCZNE kredyty Gierka buhahahahahhaha, tyle mogę napisać, przy tym co zrobił Tusk w kwestii zadłużania kraju, Gierek jest niewiniątkiem! Poza tym na co zadłużał się Tusk? Stadiony, centra solidarności, muzea itp inwestycje które są tylko kosztem, nic z nich nie ma. Więc nie ma również żadnego porównania do gierkowskich stoczni i hut, które podtrzymywały naszą gospodarkę i zostały po 89 wyprzedane za bezcen zachodnim przyjaciełom. Jaki komunizm? Co ty bredzisz, czy każdy kto krytykuje chory kapitalizm musi być od razu komunistą? Jeśli nie słodzisz herbaty to znaczy, że sypiesz do niej sól? Kapitalizm to taki sam chory system jak komunizm, jest to zwykła legitymizacja wyzysku. Czy ty tani agencino rozumiesz choć trochę co się z tym kraje stało po 89 roku? Wstydź się!

    • 29 12

    • A kto mówi o nierentowności sektora gowrniczego? (3)

     Kopalnie mają się bardzo dobrze. Nawet powstają nowe ale są to kopalnie PRYWATNE.

     • 12 10

     • Właśnie o to chodzi, (2)

      to wszystko co państwowe czyli nasze, jest na zamówienie niszczone przez polityków. Jak już dogorywa, podnosi się larum i sprzedaje w PRYWATNE wszystko ratujące ręce. Politycy przytulają tłuste łapóweczki a PRYWATNE ręcę, zazwyczaj (jakoś tak się zawsze dziwnie składa) niepolskie robią dobry biznes. Polityk to dziś właściwie to samo co najstarszy zawód świata, robi dobrze temu kto zapłaci z tą "jedynie" różnicą, że robi to kosztem całego społeczeństwa. Ale co tam, najwazniejsza jest PRYWATYZACJA, PRYWATNE zawsze lepsze! Tym sposobem stracilismy praktycznie każdy istotny sektor gospodarki, jesteśmy totalnie na łasce innych krajów.

      • 17 5

      • "na zamówienie niszczone przez ZWIAZKI ZAWODOWE które wplywaja na polityków" (1)

       • 8 10

       • Bzdura,

        związki zawodowe są tylko elementem tej układanki dokładnie sterowanej przez polityków. Nieświadomie pomagają wykonczyć kopalnie. Związkom zawodowym się po prostu na to pozwala i robią to w pełni świadomi sytuacji politycy.

        Jeszcze jedno, czy zwolennicy PRYWATYZACJI i wspaniałego kapitalizmu wiedzą o tym że lwią część polskiej energetyki i nie tylko kupiły niemieckie i francuskie przedsiębiorstwa państwowe??? Dobre co :) Jakoś w Paryżu i Berlinie nikt nie krzyczał o komunistach. Tylko nam wciska się ciemnotę o wszechwładnej PRYWATYZACJI.

        • 14 3

   • (1)

    Mieszasz ze sobą 50 różnych tematów. Chodzi o to, że przy orzekaniu o nierentowności molochów okazało się, że urządzenia, budynki czy same tereny często też były "nierentowne" i oddane za bezcen. A złodziejstwo to złodziejstwo obojętnie w jakim ustroju. Wątek dotyczy czegoś zupełnie innego.

    • 1 6

    • Przeczytaj,

     raz jeszcze treść tego komentarza i wszystkich "podkomentarzy" to zobaczysz do czego się odnoszą. Nie podoba się, nie czytaj.
     Ze wspomnianego złodziejsta wynika własnie te 50 róznych tematów a przede wszystkim ciągłe dociążanie podatkowe społeczeństwa ponieważ dochody skarbu państwa na skutek wyprzedaży majątku narodowego zostału znacznie uszczuplone.
     Jak myślisz dlaczego wspomniana w artykule sprzedaż jest tak skomplikowana?

     • 5 0

 • A ja słyszałem, że razem z nielicznymi przepychają plan na coś zupełnie innego!!! (3)

  A nie na żadną stocznię i przemysł.

  • 28 5

  • A jak myślisz, po co Remontowa skupuje tereny - żeby zablokować wejście miasta na wyspę.

   • 13 0

  • g prawda (1)

   Zobacz co zrobili z gdynska stocznia

   • 4 1

   • no właśnie co? czyżby nic? a sorry odnowili pentagon co samo w sobie jest jak spluniecie w twarz robotnikom...

    • 2 1

 • Interes życia

  "Wierzycielem jest także miasto Gdańsk, które w zamian za wierzytelności przejmie drogi na terenach stoczniowych"

  Czegoś tu nie kumam...

  • 45 2

 • (5)

  Czy to nie przypadkiem Andrzej PiS Jaworki doprowadził Stocznię do śmierci?

  • 67 24

  • (2)

   Nie

   • 4 11

   • (1)

    Jak nie jak tak, to stary cwaniak

    • 10 4

    • taaa

     Stary cwaniak to może i jest, ale to nie on. Jak pamiętam, to on zostawił Stocznię z kontraktami i z kasą. Kop dalej, jestem mega zainteresowany :)

     • 1 0

  • No...

   ale to nie on...sorry...kop dalej sie dowiesz.

   • 2 0

  • pisdzielcza gnida

   rozwalila stocznie a torunski belzebub ukradl fundusz

   • 1 1

 • Jak już padali, to sprzedali stare ziemie Matki. Wstyd i żenada! (1)

  Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna, która kwotą ok. 100 mln zł, uregulowała zobowiązania wobec wierzycieli gdańskiej stoczni, czyli uregulowała długi, jakie narobiła najlepsza stocznia w Europie, jaką miała być. To oczywiście nie są jeszcze wszystkie długi.

  • 30 4

  • Skąd ta strefa ma te pieniądze?

   • 6 1

 • Czy dla Stoczni Gdynia się rzeczywiście udało? (1)

  Chyba nie, skoro nie istnieje! Sukcesem byłoby odsunięcie od stoczniowych koryt tych czerwonych świń i ich pobratymców którzy przez tyle lat doili powoli degradując stocznię - takie mieli wytyczne z góry. Crist i Nauta im się jakoś opłaca! Za "judaszowe srebrniki" dostali sprzęt i wykwalifikowaną kadrę, zmienił się zarząd i kapitał - firmy kwitną. Stocznia Gdańska przypomina mi trochę ruiny Warszawy które Hitler zamiatał buldożerami, ponieważ chciał hodować tam ziemniaki. Otwórzcie w końcu oczy.

  • 47 10

  • Przynajmniej do Nauty i Crista nie trzeba DOPŁACAĆ

   Wykwalifikowana kadra Stocznia Gdynia czyli ekipa: "skrój druta to będzie luta" od 5 rano w kolejkach naje*** ?
   "Wytyczne z góry" "sprzęt za bezcen" - CHCIAŁBYŚ - bo nikt tego śmietnika nie brał na poważnie.

   Robiłem parę projektów dla CRISTa ot prywatnie dla prywatnych. Jest praca, jest kasa, jest porządek - niestety stan w jakim ten śmietnik Stoczni Gdynia był potwierdza stan dokumentacji projektowej zwykła samowolka i burdel... Wszystko od nowa trzeba tam zrobić więc ten zardzewiały stary sprzęt do żaden argument. Naprawdę gdyby wpadł buldożer i to wyburzył byłoby lepiej niż to poprawiać/modernizować.

   • 3 8

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ludzie biznesu

Leszek Pankiewicz

Od 2011 prezes zarządu Solwit SA. Aktywnie uczestniczył w rozwoju projektów inwestycyjnych w...

Najczęściej czytane