Twórcy spółki LOFI chcą zaszczepić dzieciom pasję do robotyki

Istnieje szansa, że za dwa lata robotyka i programowanie wejdą na stałe do podstawy programowej szkół. Dlatego spółka LOFI postanowiła stworzyć edukacyjne zestawy do nauki robotyki oraz kodowania i prowadzi pionierskie lekcje na ten temat. LOFI Robot to roboty złożone z kilku prostych drewnianych elementów, paru śrubek i kabelków, "ożywione" oprogramowaniem stworzonym specjalnie dla dzieci.


Jak oceniasz przydatność nauki robotyki dla dzieci?

Zobacz wyniki (131)

LOFI Robot to zestaw edukacyjny służący do konstruowania oraz wprawiania w ruch robotów i maszyn. Umożliwia proste i szybkie zbudowanie różnego rodzaju robotów: omijających przeszkody, podążających za światłem, malujących, świecących, poruszających się samodzielnie lub zdalnie sterowanych. Założeniem LOFI Robot jest oferowanie systemu do robotyki, opartego w jak największym stopniu na częściach dostępnych powszechnie i tanio, dzięki czemu można dowolnie rozbudowywać roboty o akcesoria, które nie znajdują się w danym zestawie. Zestawy edukacyjne do budowania robotów tworzy firma LOFI, która powstała w styczniu 2014 roku w Trójmieście.

- Nasz pomysł dotyczący robotów tak naprawdę ma już ponad dwa lata. Miała być to nowa forma uczenia dzieci podstaw elektroniki i programowania. Padło na roboty, bo wszyscy je lubią, a szczególnie dzieci. Jest to wypadkową tego, czym wcześniej się zawodowo zajmowałem, czyli nauki elektroniki i kreatywnego wykorzystywania technologii. Pierwszy grant dostaliśmy w 2014 roku. Co pozwoliło nam na zaprojektowanie zestawów robotów i przeprowadzenie pilotażowych warsztatów. W trakcie ich realizacji okazało się, że nasz pomysł sprawdza się i ma duży potencjał komercyjny - mówi Maciej Wojnicki, założyciel firmy LOFI Robot.
W maju 2015 roku firma uzyskała wsparcie inwestora w postaci Funduszu Zalążkowego Akademickich Inkubatorów Przedsiębiorczości, co przyspieszyło jej rozwój.

- Wcześniej obydwaj prowadziliśmy osobne działalności gospodarcze. Po stworzeniu firmy postanowiliśmy jednak mocno postawić na połączenie kompetencji związanych z edukacją i techniką, choć obydwaj nie mamy wykształcenia stricte technicznego. Z wykształcenia nie jestem informatykiem, a pedagogiem, co na pewno widać w naszym podejściu do nauki nowoczesnych technologii. Tworzymy po protu roboty dla humanistów. Roboty to nie tylko obowiązkowy element filmów science-fiction, ale także niezwykle ważna część nowoczesnej gospodarki. Nic więc dziwnego, że po LOFI Roboty zgłaszają się liczni rodzice, którzy chcą rozwinąć w swoich dzieciach zamiłowanie do techniki. Z jednej strony mamy klienta indywidualnego, z drugiej instytucje - szkoły, biblioteki, fundacje. Co nas najbardziej zaskakuje, to w dużej mierze tradycyjne państwowe szkoły, które interesują się naszymi produktami, szukając alternatywy dla lekcji informatyki - dodaje Sebastian Bednarek, współtwórca programu edukacyjnego LOFI Robot.
Już w tej chwili w Sopockiej Autonomicznej Szkole Podstawowej na lekcjach techniki i informatyki uczniowie w klasach 1-3 i 4-6 realizują autorski program zajęć z robotyki i programowania stworzony przez firmę LOFI. W ramach zajęć nauczą się programować i zbudować robota.

- Obecnie mamy bardzo silny trend na świecie dotyczący promowania nauki programowania. Za kilka lat co drugie urządzenie, które nas otacza będzie podłączone do internetu. Znajomość podstaw kodowania będzie praktyczną umiejętnością nie tylko dla geeków - twierdzi Wojnicki.
- Istnieje duża szansa na to, by już za dwa lata robotyka i programowanie weszły do podstawy programowej szkół. Jeśli tak się stanie, zapotrzebowanie na produkty oferowane przez firmę LOFI będzie olbrzymie. Widzimy, że nasz pomysł działa. Co zaskakujące, dużo jest do zrobienia, jeśli chodzi o kompetencje nie związane z nowymi technologiami, a umiejętności manualne. My łączymy nowoczesne technologie z majsterkowaniem. Jeśli chodzi o technologie, to dzieci sobie bardzo dobrze radzą. Gorzej jest z kodowaniem i układaniem pewnego ciągu logicznego, budowaniem algorytmów - dodaje Bednarek.
Zestaw edukacyjny LOFI Robot oparty jest o narzędzia open source, dzięki czemu można go dowolnie samodzielnie modyfikować i rozwijać. Podstawowym z nich jest język oprogramowania SCRATCH, stworzony głównie z myślą o dzieciach. Dzięki temu tworzenie i programowanie robotów jest niezwykle proste nawet dla tych osób, które nigdy wcześniej nie miały z tym do czynienia. Obecnie LOFI Robot oferuje kilka zestawów edukacyjnych skierowanych dla osób indywidualnych, jak również zestawy edukacyjne połączone z pakietem szkoleniowym, skierowane dla szkół i instytucji edukacyjnych.

- Oferujemy prosty zestaw edukacyjny do konstruowania robotów, a tym samym idealne pole do nauki podstaw mechaniki, fizyki, elektroniki i programowania. Dzięki temu praktyczna mechanika, elektronika i programowanie mogą być świetną zabawą nawet dla osób, których kontakt z informatyką kończy się na korzystaniu z poczty elektronicznej, a śrubokręta używają raz na kilka lat do skręcania mebli. W chwili obecnej nasze zestawy do użytku domowego skierowane są do dzieci od ośmiu lat wzwyż. Jeśli chodzi o zajęcia szkolne, to wykorzystują je dzieci już w pierwszej klasie, czyli sześciolatki. Naszym celem jest zejście na jeszcze niższy poziom, czyli wejście z naszym pomysłem do przedszkoli. Mamy już gotowe rozwiązanie dla maluchów - przekonuje Wojnicki.

Opinie (45) 1 zablokowana

 • Full thumbs up! (1)

  Tak trzymac. Mam nadzieje, ze pomysl zostanie doceniony i akcja potoczy sie zgodnie z zalozeniami.

  • 46 4

  • Programowanie i ogólnie matematyka uczy logiki. Popieram.
   Mam tylko nadzieję, że to nie będzie wyglądało jak w mojej szkole gdzie niedouczony "informatyk" dyktował dzieciom do zeszytów obsługę Worda...

   • 11 2

 • Powodzenia

  Świetny pomysł

  • 21 3

 • Sam bym sie pobawił

  Dajcie mi tego.. "klocków" tutaj troche.

  Sweitny pomysł - powodzenia.

  • 18 3

 • Super!

  Niech dzieciaki od małego poznają temat :) Super sposób na pokazanie jak działają algorytmy (i czym w ogóle są), proste czujniki dzięki którym poznają czym są ultradźwięki, podstawy mechaniki...
  Dzieciaki to kumate bestie, złapią temat szybciej jak dorośli, a ta dziedzina jest bardzo przyszłościowa.

  Nie sztuką jest kazać wkuwać podręcznik na pamięć i odpytać, choć to najprostsze rozwiązanie. Sztuką jest zainteresować dzieciaki tematem, aby same go zrozumiały i wykorzystały w praktyce!

  • 19 2

 • "zaszczepić" to chyba nieodpowiednie słowo w tym temacie... :-)

  • 5 11

 • następny pomysł by doić rodzica ... i UE (5)

  jeśli to takie ważne to czemu nie ma tego w programie szkoły
  pomysł na biznes fajny tyle że Adam Słodowy był pierwszy i nikt już tego nie pamięta

  a dziś do rangi procedury startowej w kosmos urasta instrukcja z Ikea

  I proponuję by szkoły zaczęły budować karmiki na ZPT ( jeśli jeszcze ktoś kojarzy co to było )

  • 23 23

  • (1)

   Zawsze się znajdzie taki goguś niezadowolony. Na szczęście Twoje zdanie nic nie zmieni.

   • 8 7

   • Niestety ten goguś ma rację

    Jeżeli dziecko nie będzie znało podstaw to znajomość robotyki na nic mu się nie zda. Temat z jednej strony jest ciekawym pomysłem godnym uwagi z drugiej jest to podejście od d*py strony jeżeli nie będzie podstaw konstrukcji. W takiej postaci jak to zostało przedstawione dziecko uczy się składać klocki i nie ma tu znaczenia czy są to części robota, klocki lego czy cokolwiek innego jest to praca odtwórcza a nie twórcza... Dziecko należy uczyć tworzyć, inaczej za parę lat zabraknie nam konstruktorów, krótko mówiąc inżynierów z prawdziwego zdarzenia...
    Dopiero połączenie ZPT czyli zajęć z jakie prezentował kiedyś wspomniany przez kogoś Adam Słodowy z robotyką w takiej postaci jak proponują ci młodzi ludzie miałoby sens.

    • 2 0

  • (1)

   "jeśli to takie ważne to czemu nie ma tego w programie szkoły"
   ... bo w programie szkoły nie ma prawie żadnych ważnych rzeczy, a ważne są prowadzone na poziomie odpowiednim dla debili - za to są 2 godziny religii...

   • 16 1

   • "za to są 2 godziny religii...",

    bo szkoła służy do przechowywania, ogłupiania młodych jeszcze nie zapisanych umysłów :) ) Nie ma wpływu na "nauczanie" katechetów, ani dyrekcja szkoły /kuratorium, nie ma prawa zatwierdzania, bądź odrzucania programów i podręczników do nauczania religii. Takie lekcje w szkole ani nie pogłębiają wiedzy uczniów, ani nie uczą moralności, ani nie dostarczają duchowych przeżyć. Z powodzeniem mogłyby być realizowane w wybudowanych kosztem społecznym w salkach katechetycznych dla zainteresowanych na dużo wyższym poziomie. Niestety ingerencja kościoła w edukację kosztuje polski budżet ponad 1,3 mld zł rocznie, państwo natomiast nie dostaje nic w zamian. Natomiast poprzez w-ty i edukacje informatyczno-robotyczną mielibyśmy jako społeczeństwo ogromne zwiększenie zainteresowanie naukami ścisłymi i przyrodniczymi. Tylko na pewno w obecnym rządzie nie znajdziemy takich zwolenników w PO także nie było :((

    • 9 0

  • bo nasze szkoly to tylko budynki program szkolny to kpina z nauki a technika w praktyce nie istnieje.Ucza jakichs zupelnie zbednych rzeczy a to co sie moze w zyciu przydac czlowiekowi to sie musi nauczyc sam od glupiego wypelniania pit po wiedze ogolna w kazdej dziedzinie.

   • 0 0

 • Szatańskie pomysły! (11)

  Próba naśladowanie Tego Którego Imienia Się Nie Wymawia!!!
  Religii uczyć obowiązkowo, a nie jakiejś piekielnej robooptyki!

  • 9 8

  • (4)

   Padło na mózg?

   • 5 3

   • Bluźnierca!!! (3)

    Zobaczymy na co tobie padnie, gdy trafisz w ogień nieugaszony na koniec dziejów!

    • 7 3

    • Też jestem ciekawa :D

     • 1 0

    • (1)

     Jaki okropny człowiek z Ciebie, ile złości w Tobie... powinieneś oczyścić swoje myśli.
     A tylko dlatego, że jestem za wprowadzeniem robotyki do szkół...

     • 2 0

     • Moje myśli są czyste, gdyż są zajęte modlitwą i pokutą 24/7/365. W roku przestępnym mam 1 dzień urlopu. Pisanie postów też jest formą umartwienia.

      • 1 0

  • to jest po to abys zbudowal robota ktory pojdzie za ciebie na religie ) (4)

   lub mozesz zbudowac robota ktory bedzie sie caly czas modlił a ty w tym czasie spedzisz mile chwile z Grazyną ) lub z robotem )

   • 2 0

   • Chodzić na religię, (3)

    albo się modlić może tylko istota obdarzona duszą nieśmiertelną.

    • 0 2

    • masz racje ! robot ma wlasnie dusze niesmiertelna ! (2)

     ciebie juz nie bedzie na tym swiecie a twoj robot nadal bedzie istnial i chodzil na religie dla robotow . Kto ci powiedzial ze ludzie maja jakas dusze niesmiertelna ? moze tzw. dusza gasnie wraz z nami. Tak wiec robot jest lepsza istota bo moze sobie wymienic dusze i srubki i zyc dalej a ty nie )

     • 1 0

     • Herezje opowiadasz!!! (1)

      Coś stworzonego przez człowieka ma mieć duszę nieśmiertelną? Zatem dzieło ludzkich rąk porównujesz z dziełem stworzenia IWHW??? To może siebie samego postawisz obok Niego? No bo skoro tworzysz już religię dla robotów, w której (jak mniemam) rolę Najwyższego pełni stwórca-człowiek...
      Ooooo - gdzie tu jest najbliższa Święta Inkwizycja???

      • 0 2

      • pan stworca byl robotem przeciez !

       )

       • 1 0

  • Co ma piernik do wiatraka???

   • 1 0

 • Gdzie to kupic i po ile? (2)

  • 3 4

  • widac ze juz nie rokujesz na rynku robotow i robotyki )

   temat jest po to abys ty sam wykazal sie kreatywnoscia. Napisano ze aby zrobic robota wystarczy drewniany klocek , srubki i kabelki a to kupisz w kazdym sklepie z srubkami , kabelkami i klockami drewnianymi . Robot ma byc twoim pomyslem a nie kupionym. Nie umiesz zrobic robota ? to po co smartfon i komputer ?

   • 0 1

  • Google nie boli. Zawsze podziwiam ludzi, którzy piszą komentarz zamiast wyszukać w 5 sekund

   Ceny od 450 do 650 zł jeśli chcesz kupić gotowy zestaw.
   Na stronie mają jednak całą dokumentacje, więc jeżeli masz własne Arduino i czujniki, serwa itp. to możesz to mieć za 0zł.

   • 1 1

 • czemu robotyka? (10)

  przecież nie ma pracy po tym kierunku w Polsce

  • 7 11

  • dobry pomysł (2)

   może to bardziej przekona dzieci do wybierania ścisłych kierunków studiów zamiast humanistycznych

   • 5 4

   • (1)

    ..a czemu scisle mialyby byc lepsze od humanistycznych..?

    • 5 13

    • Nie wiem jak ty ale po robotyce jestod holery pracy tylko nie szukaj w pośredniaku

     • 2 4

  • ... (2)

   ..ale jest na zachodzie. A polska to kraj, gdzie glownie za publiczne pieniadze ksztalci sie sole robocza dla obcych panstw i korporacji

   • 6 0

   • no właśnie, dlatego polska powinna zatrzymywać młodzież a nie uczyć ich żeby wyjechali potem za granice (1)

    • 0 1

    • I przykuwać kajdanami do metalowej kuli, żeby za szybko nie uciekali!

     • 1 1

  • ale po religi jest

   bo jeszcze nie widziałem bezrobotnego księdza !!!

   • 7 0

  • Bzdura (2)

   Mając wykształcenie związane z robotyką czy automatyką znajdziesz pracę bez trudu. Znaczy to tyle, że masz zdolności manualne, umiesz programować, projektować itp. Nie znam nikogo w tym zawodzie kto przymierałby głodem.

   • 6 2

   • po automatyce tak (1)

    programować sterowniki itp ale po robotyce? jako robotyk gdzie w Polsce się dostanie prace, dużo mniej opcji niż po automatyce

    • 0 0

    • Wąsko myślisz. Robotyk ma pracować jako robotyk? Takie wykształcenie daje bardzo szerokie pole manewru jeśli chodzi o wybór przyszłej drogi kariery. Np w roboty e również używa się sterowników przemysłowych, napędów elektrycznych, hydrauliki, stosuje się konstrukcje mechaniczne itd. Myślisz że mając tak szeroką wiedzę, nawet czysto teoretyczna, absolwent tego kierunku będzie miał problem ze znalezieniem pracy? Trzeba tylko mieć trochę szersze horyzonty i nie kończyć na czytaniu ogłoszeń w prasie.

     • 4 1

 • Czy beda w ofercie gotowe chipy do podlaczenia do mozgu ?

  • 6 3

1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ludzie biznesu

Ewa Sowińska

Partner ESO Audit i Zastępca Prezesa Krajowej Rady Biegłych Rewidentów. Wcześniej Członek Zarządu...