• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

URE zatwierdzi podwyżki cen prądu. Nowe, wyższe taryfy

Robert Kiewlicz
29 listopada 2022 (artykuł sprzed 1 roku) 
Opinie (102)
W połowie grudnia 2022 r. Urząd Regulacji Energetyki ma zatwierdzić nowe taryfy na energię elektryczną. W połowie grudnia 2022 r. Urząd Regulacji Energetyki ma zatwierdzić nowe taryfy na energię elektryczną.

Nowe taryfy na prąd mają być zatwierdzone przez Urząd Regulacji Energetyki do 17 grudnia 2022 r. Jeszcze w listopadzie do URE trafiły wnioski o zmianę taryf na 2023 r. od kilku sprzedawców energii - Energi Obrót, Taurona Sprzedaż oraz PGE Obrót. Ustawa ograniczająca wysokość cen energii elektrycznej gwarantuje zamrożenie stawek za prąd w 2023 r. na poziomie tych z 2022 r. Przedsiębiorstwom obrotu energią elektryczną będą przysługiwały rekompensaty za straty powstałe wskutek zamrożenia cen.



Firmy energetyczne wnioskują o podwyżki taryf Firmy energetyczne wnioskują o podwyżki taryf

Podwyżki taryf na prąd to:

- Jesteśmy w toku postępowań taryfowych. Do 17 grudnia powinniśmy opublikować taryfy, aby przedsiębiorstwa mogły je wprowadzić do stosowania od początku przyszłego roku. Mogę powiedzieć z pewnością, czy też z przekonaniem, że te taryfy wzrosną - poinformował na antenie radia TOK FM prezes URE Rafał Gawin.

Zamrożone ceny prądu w 2023 r.



Przypomnijmy, że ustawa zwiększy ochronę gospodarstw domowych, wprowadzi ochrony dla podmiotów użyteczności publicznej oraz mikro, małych i średnich przedsiębiorstw przed drastycznym wzrostem rachunków za energię elektryczną. Służyć temu będzie wprowadzenie mechanizmu "maksymalnej" ceny energii elektrycznej do rozliczeń z odbiorcami uprawnionymi przez sprzedawców energii nie wyższej niż: 693 zł/MWh dla gospodarstw domowych i 785 zł/MWh dla pozostałych odbiorców uprawnionych.

Prąd, gaz i paliwo będą droższe. Koniec z niższym podatkiem VAT Prąd, gaz i paliwo będą droższe. Koniec z niższym podatkiem VAT

Nowe przepisy wprowadzają limity dla poszczególnych grup społecznych dotyczące zużycia prądu. Rachunki, które mieszczą się w granicach limitu, nie wzrosną. Przewidziane są trzy różne limity. Dla gospodarstw domowych przewidziany jest roczny limit zużycia energii 2 MWh na rok. Limity dla osób z niepełnosprawnościami są zwiększone do 2,6 MWh na rok. Dla gospodarstw domowych z Kartą Dużej Rodziny oraz rolników limit wynosi do 3 MWh.

Tańszy prąd dla firm. Złóż wniosek do 30 listopada Tańszy prąd dla firm. Złóż wniosek do 30 listopada

Od 2023 r. podwyżka podatku VAT na prąd



Pod koniec października 2022 r. prezydent podpisał nowelizację ustawy przedłużającej tarczę antyinflacyjną do 31 grudnia 2022 r. Chodzi o przedłużenie obowiązywania przepisów dotyczących obniżenia akcyzy, VAT i podatku od sprzedaży detalicznej na paliwa, nawozy, nośniki energii elektrycznej. Pierwotnie tarcze obowiązywały do 31 lipca 2022 r. Jednak ich obowiązywanie już raz zostało przedłużone.

Z początkiem 2023 r. wraca dawna, wyższa stawka podatku VAT na prąd. Wrośnie on z obecnych 5 proc. do 23 proc.

Opinie (102) 6 zablokowanych

  • Tajemnica poliszynela

    To ja wam powiem czemu prąd jest tak drogi. Najpierw zwykłe żarówki. Każdy w domu miał tak zwana 100-tke. Potem UE uznała że to za mocna jest i nakaz do 75w max. Pierwsza podwyżka bo zakłady energetyczne musiały zrekompensować sobie stratę poboru w wys. 25%. Potem weszły żarówki LED. i znowu muszą zrekompensować stratę w poborze - podwyżka nr 2. Następnie wszystkie sprzęty pobierają mniej prądu - podwyżka nr 3. Teraz fotowoltaiki. I to jest tak ogromny spadek poboru mocy że cena za prąd będzie cały czas rosla. Trzymajmy się za portfele bo im mniej będziemy zużywali tym więcej będziemy płacili. Podobnie z samochodami i cena paliwa

    • 5 0

  • Wszędzie lament, że wszystko takie drogie a knajpy i wózki w sklepach przepełnione. Taka "bieda"

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ludzie biznesu

Hanna Kąkol

Od 1999 r. dyrektor zarządzający firmy Perfect Consulting, która powstała z jej inicjatywy....

Najczęściej czytane