• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Uczelnia Idea. Cyfrowa Transformacja

VIK
13 kwietnia 2018 (artykuł sprzed 6 lat) 
Konferencja odbędzie się w środę 18 kwietnia w gmachu głównym Politechniki Gdańskiej. Konferencja odbędzie się w środę 18 kwietnia w gmachu głównym Politechniki Gdańskiej.

"Szkoły wyższe przygotowują studentów do życia w świecie, który nie istnieje" - tę odważną tezę stawiają organizatorzy konferencji Konkurencyjna Edukacja pt. "Uczelnia Idea. Cyfrowa Transformacja" i zapraszają do dyskusji przedstawicieli środowisk naukowych oraz praktyków biznesu.



- Żyjemy, uczymy się i pracujemy w świecie, w którym zmiany następują z niespotykaną wcześniej prędkością. Brakuje nam czasu na głębszą refleksję nad tym, dokąd tak pędzimy. Właśnie po to - by niejako wymusić zatrzymanie się i zastanowienie - jako organizatorzy konferencji, stawiamy odważną tezę: "Szkoły wyższe przygotowują studentów do życia w świecie, który nie istnieje". Chcemy sprawić, by przedstawiciele środowisk biznesowych i akademickich wsłuchali się wzajemnie w argumenty za i przeciw, wyartykułowali własne opinie i otworzyli się na przemyślenia innych, a  następnie zaangażowali w programowanie i wdrażanie niezbędnych zmian w edukacji - mówi Ewa Sowińska, Partner ESO Audit, członek Rady Programowej konferencji.
Zmiany w edukacji są niezbędne. Znane są szacunki, według których 60 proc. dzieci, które obecnie rozpoczynają naukę, będzie pracowało w zawodach, które jeszcze nie istnieją. W ciągu 10-15 lat, zniknie około 40 proc. zawodów. Stanie się tak, ponieważ postępować będzie cyfrowa transformacja i automatyzacja. Pojawią się nowe zawody - dzisiaj nie potrafimy ich nawet nazwać.

- Obecny system edukacji nadal stawia na zdolność do pamięciowego odtwarzania podręcznikowej wiedzy i wąsko pojmowane przedmioty - nie pokazuje przenikania się różnych dziedzin nauki. To system, który został stworzony na potrzeby innej epoki. Jako społeczeństwo i decydenci zdajemy się nie dostrzegać, że ta epoka przeszła już do historii - mówi dr Barbara Stepnowska, dyrektor studiów MBA Politechniki Gdańskiej, członek Rady Programowej konferencji.
- Rewolucja cyfrowa niesie wiele niewiadomych. Wiele zależy od trafności przewidywań i gotowości na zmiany. Czy szkoły wyższe rzeczywiście przygotowują młodzież do życia w świecie, który nie będzie za chwilę istniał? Czy świat biznesu wciąż tkwi w ramach organizacji, które nie będą potrzebne? To już nie są archaiczne rozważania sprzed paru lat o transformacji gospodarczej, mobilności pracowników, elastycznych formach zatrudnienia i ruchomym czasie pracy. To pytania fundamentalne - kogo będziemy, a jeszcze ważniejsze - kogo nie będziemy potrzebować - dodaje Dorota Sobieniecka, dyrektor Gdańskiego Klubu Biznesu, członek Rady Programowej konferencji.
Cyfrowa transformacja dotyka każdego z nas, w każdej dziedzinie życia - od codziennej komunikacji i rozrywki, przez edukację, pracę, aż po skomplikowane procesy biznesowe. Czy jesteśmy na nią gotowi? Jaki ma na nas wpływ? Jakie niesie szanse i jakie zagrożenia? Jak w pełni wykorzystać możliwości, które nam daje w sferze edukacyjnej, akademickiej, biznesowej i osobistej?

Odpowiedzi na te pytania poszukają autorytety i eksperci, których organizatorzy zaprosili do udziału w konferencji: prof. Jerzy Hausner (Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie), prof. Dariusz Filar (ekonomista i literat), dr Henryka Bochniarz (prezydent Konfederacji Lewiatan), prof. Witold Bielecki (Akademia Leona Koźmińskiego), prof. Julita Wasilczuk (Politechnika Gdańska), Anna Grosiak (dyrektor ds. rozwoju biznesu w Siemens Sp. z o.o ), dr Andre Helin (prezes zarządu BDO), Piotr Voelkel (założyciel Grupy Kapitałowej VOX), Krzysztof Kwiatkowski (Najwyższa Izba Kontroli), Jakub Wojnarowski (ACCA) oraz goście z zagranicy: Joanna Bochniarz (Center for Innovative Education, Bruksela), Alain Heureux (Brussels Creative and Creative Ring) i Tom Clark (Center for Innovative Education, Bruksela). Wydarzenie zaplanowano w atrakcyjnej formule łączącej wykład, "power speech" i debatę oksfordzką, w której głos będzie miała również publiczność. Spotkanie, którego organizatorami są Studia MBA Politechniki Gdańskiej, Wydział Zarządzania i Ekonomii Politechniki Gdańskiej, Gdański Klub Biznesu, ESO AuditFundacja GAP, odbędzie się - w ramach cyklu Open Eyes Economy on Tour - 18 kwietnia br. w gmachu głównym Politechniki Gdańskiej zobacz na mapie Gdańska.
VIK

Wydarzenia

Konkurencyjna Edukacja: Uczelnia Idea. Cyfrowa Transformacja

konferencja

Miejsca

Opinie (13)

  • (8)

    z tą cyfryzacją to już bez przesady. Nie popadajmy w amok

    • 9 0

    • to taki słowotok aby być trendy i zaznaczyć obecność (1)

      to niewiele kosztuje i do niczego nie zobowiązuje.
      Co weselsze, dysputuja o tym ludzie nie mający o technice zielonego pojęcia. Za to bardzo są zainteresowani kształtowaniem rzeczywistości (wirtualnej) i jej języka, poniewaź pozwala to na zachowanie ich status quo...
      Więc trzeba gadać, gadać, gadać... i wystąpić o dotację...
      I te powtarzające się nazwiska. Które to juz pokolenie?

      • 10 0

      • To trzecie pokolenie. Akurat Hausner przegrał rozgrywkę w nauce" to pojeździć sobie

        • 5 0

    • (5)

      uważam, że to wcale nie popadanie w amok, lecz przyszłość. Rozejrzyj się jak w Twoim codziennym życiu wiele zależy od telefonu, komputera, internetu... dosłownie wszystko teraz może mieścić się w telefonie! :)

      • 2 7

      • może i można (4)

        ale czy trzeba?
        Polecam "Black Mirror"...
        Zależy?
        To jak ci ludzie przeżyli w epoce "przedsmartfonowej"...
        No, litości...

        • 8 1

        • A jak żyli w epoce "przedsamochodowej"? (3)

          Albo przed wynalezieniem ognia?

          Efekt takiego myślenia jak Twoje, to recepty na złe leki, bo lekarz nie musi się uczyć obsługi komputera, bo 30 lat dawał radę bez niego.
          Ilu ludziom to zaszkodziło, nikt nie liczy...

          • 2 5

          • ta forma to "pytanie retoryczne" (2)

            Nie oczekuje odpowiedzi...
            Ludzie radzili sobie bez gadgetow wysmienicie. Moze wymagalo to nieco wiecej nauki (dyskusyjne) ale wiele (wiekszosc) prostych metod na codziennosc jest latwiejszych I bardziej niezawodnych niz gadgety.
            Co najwazniejsze, te sposoby sluza wylacznie nam. Gadgety maja swoich panow I nie jestesmy nimi my.
            Dlatego warto pamietac, ze najpotezniejszy komputer nosimy nie w kieszeni a miedzy uszami I warto umiec go umiec uzywac....

            • 6 2

            • A czy ktokolwiek odpowiedział na Twoje pytanie? (1)

              Widać, potrzebujesz jakiegoś gadżetu do interpretacji komentarzy.

              Ze współczesnym rozwojem sieci neuronowych, niedługo to będzie osiągalne, nie martw się...

              • 0 2

              • slysze o tym cale swoje zycie, jakies 40 lat.

                Juz, juz, zaraz, zaraz bedzie.
                Jak na razie, kupa zmarnowanej energii I kasy. Bylo kiedys fajne opowiadanie scifi, ktore tlumaczylo, dlaczego facet nigdy nie stworzy kobiety. Dlatego rowniez my nie stworzymy umyslu. Powod jest prosty, nie wiemy czym on jest. Mozemy nasladowac, przetwarzac I gromadzic wzorce, zwiekszac wydajnosc ale nie przekroczymy naszej niewiedzy.
                Poza tym, po co?
                Zabawy w boga zawsze sa niebezpieczne, szczegolnie w kontekscie nazwisk z artykulu.

                • 2 0

  • Kolejne fantazje

    Niespełnionych noblistów z Wydziału Gier i Zabaw

    • 14 1

  • Na początek sugestia: może czas najwyżsyz zająć się sobą, czyli Politechniką. Bo olewanie studenta to... (1)

    standard. Wydział Zarządzania jest szczytowym przykładem, jak nie należy zarządzać organizacją. Wystarczy ustawi sie w kolejce do dziekanatu. Przeżycia niezapomniane.
    Bez urazy, ale zanim zaprosicie tych guru neoliberalizmów, zacznijcie od siebie, bo studenci mają dość.

    • 10 0

    • Będzie system kolejkowy

      Testowany na eti.

      • 1 0

  • Bo Politechnika jest daleko za innymi

    Zamiat organizować konferencję to dokonajcie zmian w swojej skostniałej strukturze. Od kilku lat inne Uczelnie realizują kształcenie dualne , znane w Niemczech od 100 lat i to jest proste rozwiązanie na praktyczne kształcenie.

    • 5 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ludzie biznesu

Justyna Kowalczyk

Prezes zarządu OptiWay Biuro Rachunkowe Sp. z o.o.. Absolwentka Wydziału Finansów i Rachunkowości...

Najczęściej czytane