• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Urzędy znowu przechodzą na tryb zdalny. Co się zmieni dla mieszkańców?

Ewelina Oleksy
21 stycznia 2022 (artykuł sprzed 2 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat Do urzędu nie wejdziesz? "I dobrze!"
Trójmiejskie urzędy, decyzją ministra zdrowia, znowu mają przejść w tryb pracy zdalnej. Trójmiejskie urzędy, decyzją ministra zdrowia, znowu mają przejść w tryb pracy zdalnej.

Decyzją ministra zdrowia administracja publiczna obowiązkowo ma przejść na pracę zdalną. Polecenie to dotyczy także trójmiejskich urzędów, które czekają na szczegółowe wytyczne w tej sprawie, ale już przygotowują się do wprowadzenia zmian. Urzędnicy jednocześnie zapewniają, że dla mieszkańców, którzy będą musieli załatwić sprawę, zmieni się niewiele albo nic.



Obecnie pracujesz zdalnie?

Przekroczenie progu 30 tys. zakażeń koronawirusem na dobę poskutkowało m.in. wprowadzeniem obowiązkowego przejścia na pracę zdalną w administracji publicznej. Decyzję w środę ogłosił minister zdrowia Adam Niedzielski.

- Musimy zdawać sobie sprawę z tego, że w przyszłym tygodniu możemy mieć ponad 50 tys. zakażeń. Ta sytuacja wymaga specjalnych kroków. Zdecydowaliśmy o wprowadzeniu obowiązkowego przejścia na pracę zdalną w administracji publicznej - podkreślił minister.
To oznacza też zmiany w trybie pracy dla trójmiejskich magistratów. Przypomnijmy, że urzędnicy wrócili w nich do pracy za biurkiem latem tego roku.

Sprawdziliśmy, jak - po nowej decyzji ministra - pracować będą urzędy w Gdyni, Gdańsku i Sopocie. Przedstawiciele wszystkich z nich podkreślają, że czekają jeszcze na szczegółowe rozporządzenie w tej sprawie. Ale są gotowi na wprowadzenie zmian.

Gdynia zachęca do załatwiania spraw bez wychodzenia z domu



- Czekamy jeszcze na rozporządzenie, ale jak zawsze w tego typu sytuacjach będziemy starać się tak zorganizować pracę urzędu, żeby zachować wysoką jakość obsługi, do której mieszkańcy są przyzwyczajeni - mówi Rafał Klajnert, dyrektor Urzędu Miasta Gdyni.
Urząd Miasta Gdyni zachęca do załatwiania w nim spraw bez przychodzenia na miejsce. Urząd Miasta Gdyni zachęca do załatwiania w nim spraw bez przychodzenia na miejsce.
Gdyński magistrat od początku pandemii pracuje nieprzerwanie, także rozwijając możliwość realizacji usług dla mieszkańca, w taki sposób, by można było jak najwięcej spraw załatwić nie wychodząc z domu.

To w Urzędzie Miasta Gdyni załatwisz online

- W tej chwili jest to już kilkadziesiąt usług i, szczególnie w warunkach pandemii, zachęcamy do korzystania z tej formy obsługi - zaznacza Klajnert.

W Gdańsku część urzędników już teraz pracuje zdalnie



Zapowiedź wprowadzenia przepisów, zgodnie z którymi administracja publiczna będzie pracowała w trybie zdalnym, dotyczy też Urzędu Miejskiego w Gdańsku. I podobnie jak w Gdyni urzędnicy czekają jeszcze na pojawienie się stosownych rozporządzeń.

Do tego czasu Urząd Miejski w Gdańsku obsługuje klientów tak, jak do tej pory.

W gdańskim magistracie część urzędników i tak już wcześniej pracowała zdalnie. W gdańskim magistracie część urzędników i tak już wcześniej pracowała zdalnie.
- Dostępne są wszystkie Zespoły Obsługi Mieszkańców, a interesanci bez problemu mogą skorzystać ze wszystkich świadczonych przez UMG usług. Formalności można załatwić przychodząc bezpośrednio do urzędu, jednak niezmiennie rekomendujemy wcześniejsze umawianie wizyt. Można to zrobić na portalu www.gdansk.pl lub za pośrednictwem Gdańskiego Centrum Kontaktu: 58 524 45 00 - informuje Jędrzej Sieliwończyk z gdańskiego magistratu. - Nauczeni doświadczeniem z poprzednich fal pandemii, przewidujemy, że zapowiadana przez pana ministra praca zdalna nie będzie dotyczyła wszystkich tych zadań, które zapewne będą wymienione w rozporządzeniu i dotyczą podstawowych spraw załatwianych przez obywateli takich jak np. wyrobienie dowodu osobistego.
Przewodnik załatwiania spraw w gdańskim urzędzie w czasie epidemii

Urząd Miejski, tak jak ma to miejsce przez cały okres pandemii, będzie obsługiwał klientów w tych najpilniejszych sprawach.

- Priorytetem jest dla nas bezpieczeństwo mieszkańców i naszych pracowników. Mając na uwadze rosnącą liczbę zachorowań na COVID-19 oraz obowiązek zapewnienia ciągłości świadczenia pracy i usług dla mieszkańców, zobowiązano wszystkich pracowników UMG do konsekwentnego stosowania środków prewencyjnych, które chronią przed zakażeniem i ograniczają transmisję wirusa. Jednym z zaleceń jest utrzymanie bezpiecznego dystansu społecznego 1,5 m. Wszędzie tam, gdzie ten warunek nie może być spełniony, dyrektorzy muszą zapewnić swoim pracownikom możliwość pracy zdalnej. Dlatego już teraz część urzędników wykonuje swoje obowiązki w trybie zdalnym - zaznacza Sieliwończyk.

W sopockim urzędzie system dwuzmianowy



Urząd Miasta Sopotu przygotowuje się natomiast do pracy dwuzmianowej w oparciu o obowiązujące wewnętrzne procedury.

Urzędy i instytucje w Trójmieście - lista wszystkich



- Każdy wydział będzie podzielony na dwa zespoły, które będą na miejscu pracować w systemie tydzień na tydzień. Urząd pozostanie otwarty dla mieszkańców, a wszystkie sprawy będzie można załatwić po umówieniu się. Czekamy na rozporządzenie i szczegółowe wytyczne - informuje Izabela Heidrich, rzeczniczka sopockiego magistratu.
- Urząd pozostanie otwarty dla mieszkańców, a wszystkie sprawy będzie można załatwić po umówieniu się - zapowiadają władze Sopotu. - Urząd pozostanie otwarty dla mieszkańców, a wszystkie sprawy będzie można załatwić po umówieniu się - zapowiadają władze Sopotu.

Urząd Wojewódzki z regulaminem pracy zdalnej



W Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim w Gdańsku, który zajmuje się m.in. sprawami paszportowymi, funkcjonuje regulamin pracy zdalnej.

- Ale praca organizowana jest w taki sposób, aby zapewnić obsługę klientów w siedzibie urzędu. Aktualnie czekamy na rozporządzenie Ministra Zdrowia, aby dostosować ww. regulamin do jego zapisów - podaje biuro prasowe wojewody.

Miejsca

Opinie (494) ponad 10 zablokowanych

  • Ano tak

    one z dala od klientów pracują już od zarania

    • 9 0

  • Haha urzędy zamknięte a galerie otwarte normalnie

    Widać o co chodzi

    • 14 0

  • Skąd ta nienawiść do urzedników (7)

    Zastanawiam się, skąd to nienawiść do urzędników. Pracy jest w urzędach coraz więcej, zarobki nie rosną, przybywa za to hejtu (patrz komentarze pod tym artykułem) do urzędników. Złość na zle prawo przelewa się na pracowników urzędów, którzy wykonują swoją prace i musza się do tych przepisów stosować . Mysle, ze wielu hejterów chciałoby pracowac w urzędach, ale albo nie maja wykształcenia, kwalifikacji albo nie byli w stanie przejsc przez rekrutacje, pokazać, ze coś umieją, potrafią pracowac, są odporni na stres.

    • 26 7

    • Polacy zieją nienawiścią do wszystkich. Mamy to w genach. Na każdego coś znajdziemy, na zasadzie w oku bliźniego źdźbło w swoim belki nie zauważymy. Zawsze nam się należy, bo od siebie wymagać nie mamy zamiaru. Przychodzimy do urzędu nieprzygotowani wina urzędnika. Nie znamy przepisów wina urzędników. Urzędnik przyniesie do domu decyzję krzyk, że po domach chodzą. Nie przyniesie to nierób, a ty żądasz żeby było elektronicznie tylko nie wiesz jak obsłużyć profil zaufany, ale to też wina urzędnika. Minister każe przejść na zdalne, to wina urzędnika.

      • 12 0

    • To proste. Polacy nienawidzą wszystkiego i wszystkich

      A najbardziej nienawidzą inności. Wszyscy mają być tacy sami.

      • 10 0

    • To pokazuje niedouczenie społeczeństwa! (1)

      Obwiniając urzędników takich np. W urzędach miasta wykazują się absolutną niewiedzą kto w tym państwie odpowiada za tworzenie prawa. To jakie ono jest czy proste do stosowania czy zawiłe zależy og garstki wybranych stacjonujących na Wiejskiej w Warszawie. To tam należy kierować żale, propozycje i rozwiązania. Głosować na ludzi, którzy coś wiedza, rozumieją i zrobią. A jeśli się nie da to jest coś takiego jak incjatywa obywatelska. No ale to trzeba trochę chcieć a nie tylko oczekiwać i krytykować. Podobnie z zamykaniem urzędów, choć ten nasz gdański nigdy się nie zamknąć, to decyzje o tym podjął nasz szanowny rząd! Nie pani Basia z pokoju 150! Podobnie jak nakaz, by na jedno stanowisko mógł podejść jeden klient. No ludzie serio chcecie żeby wam ktoś chuchał w ucho jak załatwianie kwestie dotyczące waszych prywatnych spraw w urzędzie. Nie znam drugiego tak nienawistnego społeczeństwa jak nasze, które samo się zagryza nie mając szacunku do nikogo i niczego, a najbardziej do tego czego nie ogarnia i nie rozumie np. zasad funkcjonowania administracji publicznej. Ta jasne zlikwidujmy wszystko, ale jak ktoś wam chatę w ogródku wybuduje lub nocny w bloku otworzy, to nie płaczcie!

      • 7 0

      • dokładnie!

        prościej się nie da, ale to i tak nie trafi do frustratów

        • 0 0

    • od razu nienawiść, zwykły wku... co najwyżej bierze, gdy się dowiadujesz, że ty przy załatwianiu wielu spraw, musisz zrobić coś na cito, zapłacić za rozpatrzenie tego samego dnia, broń Boże nie użyć czarnego długopisu, bo dopuszczalny jest tylko niebieski etc

      • 0 3

    • nikt jak tylko urzędnicy potrafią zrobić bajzel w życiu, nie ponosząc za to konsekwencji- stąd antypatia:) (1)

      • 1 2

      • Nie urzędnicy tylko ustawodawca - mówi ci coś to pojęcie? To ci na których głosujecie

        Urzędnicy stosują te ustawy

        • 1 0

  • (1)

    Urząd tak komunikacja i sklepy nie, coś tu nie tak?

    • 8 0

    • Zgodnie z talmudem , górą Nasi , będziem nadal judzić

      • 0 0

  • W Gdyni urząd komunikacji pracuje zdalnie (1)

    Wnioski o zmiany blach składamy u Heni i Wiesi w ich domach. Odbiór blach nowych po pandemii może za 2 lata. Tu chodzi o bezpieczeństwo przecież. Ja muszę na baczność biegać każdego dnia a kasta urzędników i nauczycieli nie może się narażać. Oni są tacy mądrzy a ja taki głupi.

    • 10 1

    • Nikt cię nie zmusza do pracy jako listonosz.

      • 0 0

  • Tradycyjnie ,,wirusik" atakuje w pierwszej kolejności wszelkie urzędy, następnie tzw. służbę zdrowia.
    Swoją drogą, ci ostatni to mają złote żniwa covidowe.

    • 10 1

  • Najwieksze nieroby RP. (2)

    Nikt tak sie nie obija jak urzędowe biurwy. Za to po centrach handlowych w czasie pracy nie boja sie chodzic.Wszyscy pracuja w miare normalnie tylko swiete krowska nie.I przed pandemia sie obijaly teraz to juz zakrawa na kpine.

    • 15 7

    • Kolego, mniej koki, więcej mleka.

      • 2 0

    • Musisz pracować w UM, w przeciwnym razie skąd takie wnioski

      • 1 0

  • Olać całą pandemie której nie ma i pracować normalnie! (1)

    Jesteśmy wolnymi ludźmi

    • 7 2

    • Ta, wolność że ho ho

      Takimi wolnymi, że mamy obowiązek placenia na ZUS, podatku za to że się pracuje, czy na ludzi którzy de facto powinni mieć status niewolnika za sam fakt że są utrzymywani przez innych

      • 0 0

  • Od kiedy tryb pracy zdalnej w Lidlu ?

    • 12 1

  • uwazam .ze ci pracownicy powinni dostac dofinansowanie za prad skoro korzystaja z komputerow oraz za mieszkanie przekstalcone na biuro

    • 7 8

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ludzie biznesu

Marek Kamiński

Polski polarnik, podróżnik, żeglarz, autor książek, fotograf, przedsiębiorca. Właściciel firmy firmy Invena. Zajmuje się ona dystrybucją armatury i urządzeń przeznaczonych do wewnętrznych instalacji grzewczych i sanitarnych. Kamiński jest też założycielem Instytutu Marka Kamińskiego, Fundacji Marka Kamińskiego. Włada ośmioma językami obcymi: angielskim, niemieckim, włoskim, francuskim, hiszpańskim, norweskim, rosyjskim i japońskim.

Najczęściej czytane