• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

W co inwestować małe kwoty? Inwestowanie w waluty

PK
23 września 2023 
Opinie (5)

Czy inwestowanie małych kwot ma sens? O inwestowaniu myślimy zwykle dopiero wtedy, gdy na koncie uzbierają się dodatkowe środki. Takie podejście, w czasie gdy pieniądz regularnie traci na wartości, jest błędem. Inwestować mogą nawet osoby dysponujące małymi kwotami. Co więcej, mają one nawet kilka ścieżek inwestycyjnych do wyboru. Która z nich jest najlepsza? W co inwestować małe kwoty?Kantory - Gdańsk, Gdynia, SopotMasz pomysł na biznes? Sprawdź najlepsze sposoby na sfinansowanie rozpoczęcia działalności! Masz pomysł na biznes? Sprawdź najlepsze sposoby na sfinansowanie rozpoczęcia działalności!

Jak pomnożyć małe pieniądze?Inwestorem można zostać nie będąc w posiadaniu znacznych sum pieniędzy. Ważne jest to, aby na początku trzeba zastanowić się, jaki cel widnieje w danej inwestycji. Czy ma ona dotyczyć teraźniejszości i bliskiej przyszłości, czy jesteśmy gotowi poczekać na efekty?

Mało - to znaczy ile? Dla jednych małymi kwotami będą 100, 200 czy 500 zł, a dla innych nawet 1000, 1500 zł. Warto dokładnie przeanalizować swoją sytuację i nie zapominać o ryzyku inwestycyjnym, które wiąże się z każdą, nawet małą inwestycją.

Jak pomnożyć małe pieniądze? Dysponując stosunkowo niewielką sumą, podstawą jest to, by zminimalizować ryzyko utraty środków.

Niewielkie sumy w wysokości do 1000 zł warto więc ulokować w pewne i bezpieczne produkty inwestycyjne, zwane bezpiecznymi przystaniami - safe heaven.

Co to jest safe heaven w biznesie?Safe heaven - bezpieczna przystań - to inwestycja, która z dużym prawdopodobieństwem zachowa, a nawet zyska na wartości w okresach spowolnienia gospodarczego i spadków na rynku finansowym.
Inwestycje te są nieskorelowane lub niebezpośrednio skorelowane z całą gospodarką, co oznacza, że mogą one zyskać na wartości w przypadku załamania rynku. Inwestycje safe heaven uważane są za inwestycje o stosunkowo niskim ryzyku i zazwyczaj są nabywane w czasach niepewności. Są one zazwyczaj niskoopłacalne, ale uczestnicy rynku uważają je za stabilne.

Jak najkorzystniej wymieniać waluty? Analizujemy 3 najpopularniejsze sposoby!


Inwestowanie małych kwot w walutyInwestowanie na rynkach finansowych w waluty obce polega na kupowaniu obcych środków i zarabianiu na różnicy kursowej. Stanowi ona cenę danej waluty, określoną przez inną walutę. Właśnie dlatego zawsze oznaczony jest kurs dla danej pary walutowej, np. kurs złotego względem dolara itp.

W jaką walutę opłaca się inwestować?
Bezpieczne przystanie walutowe to m.in. dolar amerykański, frank szwajcarski, euro. Z zasady zyskują one na wartości w czasie kryzysów gospodarczych i niepokojów na rynkach finansowych.

Jak zacząć inwestować w waluty?Inwestować w waluty można na dwa sposoby. Pierwszy sposób to samodzielny zakup walut, np. w kantorze tradycyjnym lub online, a drugi to handel na giełdzie walutowej. Jest to jednak opcja dla bardziej doświadczonych inwestorów, więc na początek lepszym wyborem będzie tradycyjny kantor.

Zakupione środki należy zachować i obserwować wahania na rynku walutowym, by w dobrym momencie sprzedać je i zarobić na różnicy.


Inwestowanie w złotoSposobów na inwestowanie w złoto jest kilka.
Najprostszym i najczęściej wybieranym jest oczywiście zakup złota w formie fizycznej, czyli w postaci sztabek, monet, a nawet biżuterii.

Zakup złotej sztabki o wadze 1 g to koszt ok. 325 zł (wrzesień 2023 r.), natomiast sztabka o wadze 2 g kosztuje ok. 610 zł.
Dla porównania - koszt złotej sztabki o wadze 10 g wynosi 2850 zł.

Koszt zakupu cienkiego łańcuszka lub złotej bransoletki w próbie 585 wynosi od 500 do 600 zł.

Czy złoto będzie droższe?
Wartość złota liczona jest w uncjach. W chwili obecnej cena 1 uncji złota wynosi 8600 zł. Zgodnie z prognozami złoto ma drożeć regularnie, z roku na rok. Szacuje się, że w 2030 roku cena złota może wzrosnąć nawet dwukrotnie.

Inwestowanie małych kwot na giełdzieInwestowanie małych kwot na giełdzie jest dobrym rozwiązaniem dla osób początkujących. Większość inwestorów pierwsze pieniądze lokuje na giełdzie papierów wartościowych, kupując akcje wybranych spółek za pośrednictwem brookera giełdowego. Warto jednak zapoznać się z ofertami brokerów, aby uniknąć zbyt wysokich prowizji inwestycyjnych. Jest to ważne zwłaszcza podczas w przypadku inwestowania małych kwot.

W co najlepiej inwestować małe kwoty? Najbezpieczniejszą opcją będą akcje dużych spółek, które mają stabilną pozycję na rynku. Należy zwracać uwagę np. na ich położenie wobec konkurencji.
Dobrym rozwiązaniem jest także inwestycja w spółki, które wypłacają dywidendy.
Warto zainteresować się także obligacjami Skarbu Państwa, które są dość bezpieczną opcją. Obligacje Skarbu Państwa można kupić zarówno przez internet, jak i w oddziałach PKO Banku Polskiego.

Inwestycja w edukacjęInwestycja w edukację - kursy, szkolenia, studia, w przyszłości może przełożyć się na większe możliwości zarobkowe, a wraz z nimi - na większe możliwości inwestycyjne. Jest to jednak inwestycja, której efekty nie będą widoczne od razu, na zyski trzeba będzie poczekać.
PK

Opinie (5)

 • Idźcie zainwestujcie. W siebie.

  • 3 0

 • Nie opłaca się inwestować małych kwot

  Bo niby po co i na co? Złoto trzeba mieć gdzie trzymać, fundusze dla drobnych ciułaczy w 99% są poniżej rynku, papiery wartościowe? Prowizja brokera czyni to nieopłacalnym dla małych kwot.
  Najlepiej po prostu wydać te pieniądze póki są jeszcze coś warte.

  • 4 2

 • Artykuł napisał człowiek który nie ma zielonego pojęcia o inwestowaniu. (1)

  • 3 1

  • delikatnie powiedziane...

   "Inwestowanie małych kwot na giełdzie jest dobrym rozwiązaniem dla osób początkujących"
   to jakiś żart, jeśli nasza giełda to "safe heaven", to równie dobrze proponuję szczęścia w regularnych grach w lotto. na to samo wyjdzie :)

   • 1 0

 • Jak ktoś chce zarobić a ma ograniczone środki to warto poczytać o programie inwestycyjnym arcade bee, gdzie wynajmuje się automat do gier. Zarobek to nawet 20% w skali roku więc sporo.

  • 1 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ludzie biznesu

Waldemar Kucharski

współzałożyciel i były prezes zarządu Young Digital Planet SA. Obecnie członek Rady Nadzorczej...

Najczęściej czytane