• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Czy w najbliższą niedzielę sklepy będą czynne?

VIK
25 stycznia 2024, godz. 08:15 
Opinie (116)
W tym roku mamy siedem niedziel handlowych. W tym roku mamy siedem niedziel handlowych.

Przed nami handlowa niedziela, pierwsza w tym roku i jedna z siedmiu przewidzianych na cały 2024 r. Wiele wskazuje na to, że w najbliższym czasie nic się w tym harmonogramie nie zmieni, bo zapał rządzących do zmian w handlu osłabł.



Kiedy w tym roku wypadają niedziele handlowe? Handlowa niedziela pod koniec marca i dwie niedziele w grudniu to oczywiście dodatkowy czas na zrobienie zakupów na święta. Ustawa przewiduje jednak też cztery dodatkowe niedziele, czyli w tym roku ostatnią niedzielę stycznia, kwietnia, czerwca i sierpnia. Nie wiadomo, dlaczego ustawodawca wybrał właśnie te dni. W ostatnią niedzielę stycznia zwykle jest już po zimowych wyprzedażach, a w ostatnią niedzielę kwietnia jeszcze przed sezonowymi okazjami. Ostatnia niedziela czerwca to z kolei czas przed wakacjami, a ostatnia niedziela sierpnia po wakacjach, można więc doszukiwać się ukłonu w stronę rodziców, którzy wyposażają dzieci i siebie na urlop, a potem pociechy do szkoły.


Lista niedziel handlowych w 2024 r.:
  • 28 stycznia,
  • 24 marca,
  • 28 kwietnia,
  • 30 czerwca,
  • 25 sierpnia,
  • 15 grudnia,
  • 22 grudnia.

Taki jest plan na ten rok, ale tylko w sytuacji, gdy obecnie rządzący nie pokuszą się o zmiany w przepisach, a takie zapowiadali w programach wyborczych. Trzecia Droga chce przywrócić dwie handlowe niedziele w miesiącu, z kolei Koalicja Obywatelska proponuje całkowite zniesienie zakazu. Czy nowemu rządowi uda się wprowadzić te zmiany? Może być problem, bo ograniczenia w handlu w niedziele zostały zapisane w ustawie. Asem w rękawie może być weto prezydenta.

Jednak to niejedyna przeszkoda. Przywrócenia handlu w niedziele nie przewiduje umowa koalicyjna, a sami koalicjanci mają różne stanowiska w tej sprawie. Przed wyborami Nowa Lewica chciała, by wynagrodzenie dla pracowników za pracę w niedzielę wynosiło 2,5-krotność stawki, a pracownik miałby prawo do co najmniej dwóch wolnych niedziel w miesiącu. Dziś sprawa wygląda inaczej. Na czele resortu rodziny i polityki społecznej stanęła Agnieszka Dziemianowicz-Bąk z klubu Lewicy, która pytana o handel w niedziele, ostudziła zapał chętnych do zmian w tej sprawie.


- Nie ma w tej chwili prowadzonych takich prac, nie ma takiej dyskusji. Z racji tego, że po pierwsze - to nie jest w mojej ocenie najpilniejszy temat. Ograniczenie handlu w niedziele zostało wprowadzone już jakiś czas temu i z mojego rozeznania wynika, że Polki i Polacy przyzwyczaili się do tego zakazu - powiedziała Agnieszka Dziemianowicz-Bąk na początku stycznia tego roku na antenie TVN24.
I dodała, że "rozmowa na ten temat, jeżeli miałaby się odbyć, to na pewno nie należy do priorytetów i najpilniejszych spraw, którymi ona i jej resort chciałby się zajmować".

Przypomnijmy, że zakaz handlu w niedziele jest efektem obywatelskiego projektu złożonego w Sejmie jesienią 2016 r. przez Komitet Inicjatywy Ustawodawczej, w którego skład wchodził m.in. NSZZ "Solidarność". Ograniczenia były stopniowo wprowadzane już od 2018 r. Początkowo klienci mogli zrobić zakupy w dwie niedziele w każdym miesiącu. Z każdym rokiem niedziel handlowych było jednak coraz mniej.
VIK

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (116)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ludzie biznesu

Łukasz Żelewski

Prezes zarządu Agencji Rozwoju Pomorza od 2007 roku. Wcześniej pełnił funkcję Zastępcy Dyrektora...

Najczęściej czytane