• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

W styczniu 2023 r. inflacja 17,2 proc.

erka
15 lutego 2023, godz. 11:05 
Opinie (115)
W styczniu 2023 r. ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły w porównaniu do stycznia 2022 r. o 17,2 proc. W styczniu 2023 r. ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły w porównaniu do stycznia 2022 r. o 17,2 proc.

Według wstępnych danych w styczniu 2023 r. ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły o 17,2 proc. w porównaniu z analogicznym miesiącem 2022 r. W stosunku do poprzedniego miesiąca ceny towarów i usług wzrosły o 2,4 proc. Inflacja w grudniu 2022 r. wyniosła 16,6 proc.

Konsensus rynkowy zakładał styczniowy odczyt na poziomie 17,6 proc. r/r, ale prognozy zakładały też margines na zetknięcie inflacji z barierą 20 proc. r/r już w pierwszym miesiącu 2023 r. Publikacja okazała się zatem nie tylko niższa od prognoz, ale też nie wpisuje się w tendencje obserwowane w innych gospodarkach regionu. Zarówno w Czechach, jak i na Węgrzech inflacja w styczniu były wyższa, rosła też znacznie mocniej od oczekiwań. W tym drugim przypadku ceny były przeszło 25 proc. wyższe niż rok wcześniej i rosną najmocniej w całej Unii Europejskiej. Inflacja niższa od prognoz- Odczyty inflacji w styczniu, mimo że okazała się ona niższa od prognoz, nie powinny jednak wpłynąć na perspektywy zmian stóp procentowych w Polsce. Rynek koncentruje się już na trwałym trendzie hamowania inflacji, a ten powinien zacząć się w marcu. Skłonność Rady Polityki Pieniężnej do obniżki stóp pod koniec 2023 r. będzie warunkowana nie przez poziom dynamiki CPI w szczycie, ale to, jak szybko będzie ona wygasać po jego minięciu. W tym kontekście bardzo ważna będzie marcowa projekcja NBP, której treść może sprzyjać oficjalnemu zakończeniu zatrzymanego we wrześniu na pułapie 6,75 proc. cyklu podwyżek - wyjaśnia Bartosz Sawicki, analityk Cinkciarz.pl.
erka

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (115)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ludzie biznesu

Jacek Kajut

Z wykształcenia inżynier elektryk, zbudował i rozwija jedną z najsilniejszych marek branży...

Najczęściej czytane