• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Wiceprezydent Piotr Borawski zaprasza na Gdańskie Forum Zmian Klimatu

26 września 2023 
Opinie (47)
- Gdańszczanie mają ambitne cele klimatyczne - mówi wiceprezydent Piotr Borawski i zaprasza na Forum Zmian Klimatu. - Gdańszczanie mają ambitne cele klimatyczne - mówi wiceprezydent Piotr Borawski i zaprasza na Forum Zmian Klimatu.

III. Gdańskie Forum Zmian Klimatu odbędzie się 29 września. O genezie i celach Forum, o wadze głosu mieszkańców w planowaniu działań adaptacyjnych w mieście i o nadchodzącej dekadzie zielonych inwestycji rozmawiamy z Piotrem Borawskim, zastępcą prezydenta Gdańska ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu.



Trwają zapisy chętnych do udziału w 3. edycji Gdańskiego Forum Zmian Klimatu, które odbędzie się 29 września. Jaka jest geneza Forum, a jaki cel jego działania?

Piotr Borawski, zastępca prezydenta Gdańska ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu: - Podczas trwających ponad dwa lata prac nad Miejskim Planem Adaptacji do Zmian Klimatu (przyjętym przez Radę Miasta w 2019 roku), uznaliśmy, że jest to kwestia tak ważna dla przyszłości Gdańska, że zapisy Planu będą dyskutowane z mieszkańcami, ekspertami, przedstawicielami organizacji pozarządowych.

Co zrobiliśmy od czasu wejścia planu w życie, o czym jeszcze należy pamiętać, jakie nowe rozwiązania należałoby rozważyć - raz do roku zapraszamy do dialogu wokół tych kwestii. Co pięć lat - na podstawie wniosków uczestników Forum, zweryfikowanych przez ekspertów z rady Forum, wprowadzać będziemy aktualizację Planu Adaptacji. Pierwsza będzie miała miejsce w 2024 roku.

Jak wygląda realizacja Miejskiego Planu Adaptacji do zmian klimatu?

Gdy przygotowywaliśmy ten dokument, myśleliśmy trochę z punktu widzenia zbliżającej się nowej perspektywy finansowej Unii Europejskiej, która rozpoczęła się w 2021 roku. Nikt z kolei nie myślał wówczas o pandemii covid-19 czy o wojnie w Ukrainie, które mocno zmieniły sytuację na świecie.

Sposób dysponowania środkami unijnymi w Polsce i brak większego dialogu rządu z samorządami powodują, że część zapisów Planu Adaptacji wymaga zmian. Wiele zaplanowanych w nim działań bez dofinansowania (czy to z dużego budżetu UE, czy z mitycznego już Krajowego Planu Odbudowy, na który cały czas czekamy), będzie trudne do osiągnięcia.

Z drugiej strony, czujemy mocny nacisk społeczny ze strony mieszkańców. Gdańszczanie składają nam wiele propozycji działań i mają często bardzo ambitne oczekiwania. Tylko że bez znacznych środków finansowych, wdrożenie chociażby planu kompletnej eliminacji pieców węglowych, nie będzie możliwe. Nie chodzi tu przecież tylko o wymianę źródeł ciepła na ekologiczne, lecz o szeroką termomodernizację, żeby po wymianie nie wpędzić ludzi w sytuację, w której nie będą w stanie zapłacić swoich rachunków za ogrzewanie.

  • 3. edycja Gdańskiego Forum Zmian Klimatu odbędzie się 29 września.
  • 3. edycja Gdańskiego Forum Zmian Klimatu odbędzie się 29 września.
  • 3. edycja Gdańskiego Forum Zmian Klimatu odbędzie się 29 września.
Co zmieniło się w Gdańsku od uchwalenia Planu Adaptacji do zmian klimatu? Proszę podać te najważniejsze działania.

Półtora roku temu zapadła decyzja, że nowy tabor komunikacji publicznej w naszym mieście musi być zero - bądź niskoemisyjny. Oczywiście, połowa komunikacji już taka jest, bo transport tramwajowy jest zeroemisyjny, ale każdy nowy autobus, który Gdańsk zakupi, czy wynajmie, musi być elektryczny lub wodorowy. Takie umowy już są podpisywane. Za rok do gdańskiej floty dołączy 10 autobusów zasilanych zielonym wodorem.

Gdańsk jest zagrożony powodziami punktowymi, wynikającymi z układu tarasowego, ale też tymi związanymi z bliskością morza, dlatego wciąż rozwijamy naszą sieć retencji. Powstają nie tylko kolejne zbiorniki retencyjne, ale też ogrody deszczowe, które są naszą dumą. Mamy już ponad 20 takich ogrodów miejskich, ale też bardzo wiele prywatnych podmiotów tworzy je, współpracując z Gdańskimi Wodami.

Powstało Biuro Energetyki, które świadczy usługi dla mieszkańców. W jednym miejscu dowiedzą się, o jakie dotacje na zmianę źródła ogrzewania, czy też na szerszą termomodernizację można się aktualnie ubiegać. W Biurze można też złożyć wniosek o dofinansowanie, także w ramach programów rządowych, z którymi współpracujemy.

Biuro współtworzy też strategię, której celem jest nie tylko wymiana wszystkich niepożądanych źródeł ogrzewania w naszym mieście, ale też osiągnięcie samowystarczalności energetycznej.

- Gdańszczanie mają ambitne cele klimatyczne - mówi wiceprezydent Piotr Borawski i zaprasza na Forum Zmian Klimatu. - Gdańszczanie mają ambitne cele klimatyczne - mówi wiceprezydent Piotr Borawski i zaprasza na Forum Zmian Klimatu.
Samowystarczalność energetyczna Gdańska - co dokładnie kryje się pod tym hasłem?

Chodzi o to, by jak najwięcej energii pozyskać z odnawialnych źródeł, ale też, by jak najwięcej energii zaoszczędzić, bo to równie ważne. Panele fotowoltaiczne już teraz pojawiają się na dachach pojedynczych miejskich budynków. Myślimy też o klastrze energetycznym, który skupi nie tylko miejskie instytucje i spółki, ale też odbiorców, których zapotrzebowanie energetyczne jest duże (komunikacja miejska, oświetlenie ulic, szkoły). Szukamy w Gdańsku miejsc, w których jest potencjał na montaż odnawialnych źródeł. Wówczas planujemy powiązać miejskich producentów energii z miejscowymi odbiorcami.

To cel ambitny, ale wykonalny do roku 2030, chociaż są na to potrzebne konkretne środki finansowe. Jeżeli moglibyśmy skorzystać np. ze środków z KPO, uczynienie miasta samowystarczalnym energetycznie w zakresie instytucji, jest do zrobienia w tym czasie. A później moglibyśmy pracować nad tym, by także energia używana w gospodarstwach domowych pochodziła w całości z miejscowych odnawialnych źródeł. To plan do roku 2050.

Co jeszcze jest szczególnie ważne pod kątem adaptacji Gdańska do zmian klimatu?

Polityka dotycząca zieleni. Mocno zwracamy uwagę na to, by wycinek w naszym mieście było mniej niż nasadzeń, choć prawo krajowe utrudnia nam tę pracę. Od dłuższego czasu Unia Metropolii Polskich zabiega o zmianę przepisów i dostosowanie ich do potrzeb dużych miast, gdzie drzewa są szczególnie ważne i trzeba je objąć ochroną.

Jakie dostosowanie ma Pan na myśli?

W sierpniu tego roku mieliśmy głośną sprawę wycinki dorodnej lipy przy ul. Zakopiańskiej. Wnioskodawca zapłacił za to ok. 6 tysięcy złotych. Przed zmianą przepisów w 2015 roku opłata za takie drzewo wyniosłaby ponad 100 tys. złotych.

Gdyby opłaty pozostawały na ówczesnym poziomie, inwestor zastanowiłby się prawdopodobnie, jak zmienić projekt, by to drzewo zostało. Przy tak niskiej opłacie administracyjnej, której wysokość nie zależy od samorządu i jest narzucana ustawowo, nie musi podejmować tego wysiłku.

Z wydaniem decyzji na wycinkę drzewa jest trochę tak, jak z wnioskiem o dowód osobisty: jeśli wszystkie dokumenty zgadzają się administracyjnie, nie mamy pola manewru. Opłaty i kary, póki co są śmiesznie niskie, ale dbamy o to, by kompensacja przyrodnicza była jak większa.

3. edycja Gdańskiego Forum Zmian Klimatu odbędzie się 29 września. 3. edycja Gdańskiego Forum Zmian Klimatu odbędzie się 29 września.
Tylko, że nowe nasadzenia wymagają w kolejnych kilku latach dużych nakładów pracy, a zwłaszcza podlewania.

Tak też stanowi prawo, że podmioty składające wnioski o wycinki, otrzymujące przy tym decyzję o nasadzeniach zastępczych, mają obowiązek pielęgnować te nasadzenia przez trzy lata. To decydujący czas, jeśli chodzi o przetrwanie drzew. Wiemy też, że niestety pewnie ok. jedna trzecia z nich i tak nie przetrwa. Żyjemy w okresie długotrwałych susz, co ma wpływ m. in. na młode drzewa. Zresztą, w warunkach klimatycznych, które mamy od kilku lat, wszystkie drzewa w mieście mają trudniej.

Kończymy właśnie opracowywanie programów rozwoju do "Strategii Rozwoju Miasta. Gdańsk 30 plus", których skutkiem będzie duży program inwestycyjny na najbliższą dekadę. Inwestycje związane ze zmianami klimatycznymi i zieloną polityką mają w nim szczególne znaczenie. Podczas tegorocznego Forum chcemy przedstawić te plany.

Przed jakim zadaniem staną uczestnicy tegorocznego Forum, którzy - tradycyjnie - pracować będą w grupach, przy stolikach tematycznych?

Będą pracować nad konkretnymi rozwiązaniami, które należy wprowadzić w życie, żeby cele, które podczas poprzedniej edycji uznano za najważniejsze, powoli zaczęły się ziszczać. Np: "sadzimy drzewa w takich liczbach i w takich lokalizacjach; a proces zmiany źródeł ogrzewania powinien przebiegać w taki sposób i w takiej kolejności".

To duże wyzwanie, ale cieszę się, że w dyskusję przy stolikach tematycznych zaangażowani są też eksperci, którzy będą wspomagać naszych aktywnych mieszkańców.

Cele wskazane przez forumowiczów w ubiegłym roku są spójne ze wspomnianym programem inwestycyjnym?

Myślę, że na Gdańskie Forum Zmian Klimatu przychodzą aktywiści i mieszkańcy, którzy mają bardzo ambitne cele, często pewnie ambitniejsze niż nasza strategia, czy program.
Forum to dobra przestrzeń na dialog, gdzie możemy pokazać: "owszem, bardzo chcielibyśmy wprowadzić to, co proponujecie, ale przy obecnych warunkach finansowych możemy ten cel wykonać w 50, czy 70 procentach, a przez to realizacja będzie trwać trochę dłużej". Ale myślę, że co do celów, które chcemy osiągnąć - samorząd i mieszkańcy są spójni.
Zapraszam do udziału w Forum.

Chcesz wziąć udział w Forum? Wystarczy rejestracja

Gdańskie Forum Zmian Klimatu 2023 odbędzie się w piątek, 29 września 2023 r., w Centrum Wystawienniczo - Kongresowym AmberExpo (ul. Żaglowa 11), w godzinach 16.30 - 20.

Udział jest bezpłatny. Zaproszeni są wszyscy mieszkańcy Gdańska od 16 roku życia. Wymagana jest . Zgłoszenia przyjmowane są przez:formularz internetowy lub po zeskanowaniu kodu QR umieszczonego na plakacie.

Podczas rejestracji należy wybrać jeden stolik tematyczny. System wyśle potwierdzenie zapisu na podany w formularzu adres mailowy. Na wszystkich uczestników czeka poczęstunek i upominki. Osoby zmotoryzowane mogą skorzystać z bezpłatnego parkingu przed AmberExpo.
Bieżące informacje dostępne są na fanpage`u Gdańskiego Forum Zmian Klimatu. Zapraszamy do obserwowania profilu.

* możliwość dodania komentarzy lub jej brak zależy od decyzji firmy zlecającej artykuł

Wydarzenia

Gdańskie Forum Zmian Klimatu

warsztaty, forum

Miejsca

  • FRUG Gdańsk, Barzyńskiego 1a

Zobacz także

Opinie (47) 7 zablokowanych

  • (3)

    Zmiany klimatu powoduje aktywność słońca ,a na to nie mamy wpływu !!!!!!

    • 28 4

    • Gdańszczanie mają ambicje, by przeciwstawić się Słońcu

      i to bez motyki

      • 11 2

    • Zatem napisz co takiego zmieniło się w aktywności słońca na przestrzeni ostatnich 100 lat co tłumaczyłoby tak szybkie i (1)

      ocieplenie. Czekam na twoją odpowiedź. Sądząc po twojej wypowiedzi temat jest ci znany i nie będzie problemu z odpowiedzią. Mylę się?

      • 1 5

      • jakie ocieplenie, sądząc po tym jak wyglądał lipiec , klimat się zmienia cyklicznie i nie mamy na to wpływu, tzn sa ludzie co próbują zakryć promienie słoneczne (patrz ten od Microsoft) lub inne programy typu HAARP

        • 2 0

  • (2)

    Ile pieniędzy wydano na różne spotkania, etaty, wydarzenia, promocję ekologii, a ile na faktyczne jej przeciwdziałanie? Chętnie bym się dowiedział ile pieniędzy z naszego podobno cienkiego budżetu miasta poszło na jakiś happening klimatyczny, a ile na faktycznie np sprzątanie , odbiór elektrośmieci, recykling, zmniejszanie śladu węglowego..?

    • 20 1

    • Pieniądze zostawiają po sobie dużo śladu węglowego

      stąd jak znikają, to jest dobrze

      • 6 0

    • Jeszcze za mało wydaliśmy. Cały czas jest potencjał do wydawania. Samą falą się nie nachapiemy

      • 0 0

  • Na szczescie finansjera zachdnia, ktora finansuje podobne zamachy na nas niedlugo upadnie (4)

    • 13 3

    • optymista (1)

      • 5 0

      • Realista . Ci bandyci straca zasieg przed 2030. Obecnie Chiny zdominowaly gospodarczo caly swiat a one

        jak i inne potęgi wschodu kończą z $. Ja wole latające samochody z Chin niż hulajnogi z Davos. Chce aby Gdańsk był bogatym miastem portowym i nie tylko a nie podzielonym na getta 15 minutowe obozem C40

        • 7 1

    • Pamietajcie, ze to jest zamach na wasze nieruchomosci w perspektywie 10 lat!!!!

      zlicytują was jeżeli nie zrobicie drogiego na 100 ki tys złotych "remontu" aby zachować "normy"

      • 9 1

    • Cala ta zabawa w CO2 itp to agresywne i toksyczne, posrednie instrumenty finansowe, majace wszytskich ograbic

      z dorobku życia. To jest to samo co toksyczne instrumenty bankowe, tylko bardziej rozłożone w czasie.

      • 10 1

  • NP i inne dzielnice (5)

    W UM Gdańska odbyła się specjalna sesja w sprawie zanieczyszczenia Dzielnicy Nowy Port i okolicy miałem węglowym z portu gdańskiego.Efektów brak.Powietrze coraz bardziej zanieczyszczone,coraz więcej mieszkańców choruje na alergie,astmy,choroby oczu,onkologiczne itp.

    • 24 0

    • Pyl weglowy i reralne zanieczyszczenia srodowiska i dewastacja drzewostanu lasow, nie jest celem tej agendy

      Ta agenda ma na celu wyrwać od nas więcej kasy za ten sam towar, niż dotychczas. Rożnymi dodatkowymi podatkami pod pretekstem "walki z pogoda". Jakos ten facecik oliwkowo skory, w drogim bankierskim garniturze nic nie mówi o dewastacji lasów w celu sprzedaży drewna.

      • 15 1

    • taki klimat

      • 0 0

    • Poruszasz nieciekawy temat. W Nowym Porcie ma pylić a Ty się skup na płaceniu w celu pseudoochrony planety zamiast marodzic.

      • 1 0

    • O Nowym Porcie nie rozmawiamy. Tutaj będziemy rozmawiać ze Twój samochód jest zły. Masz siedzieć w domu w imię ekologii i płacić daniny ekologiczne za to że oddychasz. Taki jest temat. Jaki Nowy Port? Pogięło Cie? Za duże ryzyko że dyskusja wymknie się spod ustalonego planu.

      • 2 0

    • czy będziecie też rozmawiać o zanieczyszczeniach produkowanych przez Rafinerie Gdańską? W sąsiadujących dzielnicach od dłuższego czasu są przekroczone normy zanieczyszczeń

      • 2 0

  • Normalnie padłem ,nic poza propaganda i co innego mówią pisza a co innego robią w UM z urzednikami.

    Kompletnie maja gdzies głosy mieszkanców pieniedzy niema i nie bedzie na zielen wycinaja drzewa robia betonowe pustynie pod dyktando deeloperki a taaj kolejna farsa

    • 19 1

  • Zabobony i gusła (3)

    Mamy kryzys demograficzny oraz imigracyjny. Opieka zdrowotna leży, rozrośnięty aparat urzędniczy który marnotrawi nasze pieniądze, mamy niewydolny system sprawiedliwości, wciąż wysoka korupcję. Pkb napędzany tania siła robocza zamiast innowacją. Bardzo niski poziom szkolnictwa, pogarszające się bezpieczeństwo i słabe przygotowanie do wojny. Mnóstwo problemów i ważnych egzystencjalnych spraw ale lepiej zająć się czym co nie istnieje i zmarnować pieniądze na fanaberie szaleńców.

    • 32 2

    • Najważniejsze że pieniądze na te zabobony mogą płynąć szerokim strumieniem.

      • 4 0

    • Niemcy sponsorują żeby ich gospodarki nie wyprzedzić.

      • 4 0

    • Dwutlenk węgla - jest go aktualnie za mało dla drzew bo w dolnej granicy limitu, naukowcy na usługach jednego słusznego państwa na mapie europy? sponsorowanie ? żeby gospodarki niszczyć i wciskać tanią energie która jest droga.

      • 2 0

  • prezydent same kłamstwa mówi (1)

    Już ma dość tego bredzenia miasta. Ni jesteśmy i**otami panie prezydencie. Niech pan się grzej w świetle fleszy, ale to nie pomoże. Kilka nawiedzonych osób, które nie mają pojęcia o życiu. Wycinacie drzewa na potęgę zwalając na prawo, a w planowaniu przestrzennym macie narzędzia i nic nie robicie. Każda dyskusja publiczna pokazuje jak chodzicie na pasku deweloperów. To wasze BRG to katastrofa.

    • 13 0

    • sedno tarczy

      • 0 0

  • za podstawowe sprawy się weźcie (2)

    Panie Borawski. Weź się Pan za podstawowe miejskie problemy, a nie za tematy na które nie mamy żadnego wpływu. Miasto Gdańsk na klimat nie ma wpływu, natomiast Pan ma wpływ na to, jak często podjeżdżają na przystanki autobusy, czy dziury w drogach i chodnikach są na bieżąco naprawiane, czy Gdańszczanie mają dostęp do prawidłowo działającej opieki zdrowotnej, czy Straż Miejska jest w stanie wyłapywać wandali ciągle nieczynnych wind lub innej, podobnej infrastruktury. Weź się Pan do roboty!

    • 28 2

    • brawo

      • 1 0

    • no przeciez sie wzial i wypromowal falę, by lepiej sie zyło. A nie, czekaj

      • 4 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ludzie biznesu

Leszek Pankiewicz

Od 2011 prezes zarządu Solwit SA. Aktywnie uczestniczył w rozwoju projektów inwestycyjnych w obszarze badań i rozwoju technologii informatycznych, pełniąc funkcje zarządcze polskich oddziałów czołowych korporacji informatycznych: 1999-2010: Intel Technology Poland (Dyrektor Generalny i Prezes Zarządu); 1997-1999: Olicom Poland (Prezes Zarządu, Dyrektor Generalny); 1991-1997: CrossComm-Poland (Dyrektor Finansowy, Prezes Zarządu, Dyrektor Generalny) Pełnił funkcje w organach doradczych: członek...

Najczęściej czytane