• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Wigilia handlowa? Marszałek Hołownia zabrał głos

Wioletta Kakowska-Mehring
21 listopada 2023, godz. 07:00 
Opinie (128)
aktualizacja: godz. 11:34 (21 listopada 2023)

Handlowcy zaapelowali w czerwcu, a rządzący zapewniali, że nic nie stoi na przeszkodzie, po czym... projekt przyjęto dopiero 14 listopada, a przekazano go do Sejmu 20 listopada. Czy parlament nowej kadencji zdąży zająć się projektem nowelizacji ustawy, która pozwoli przenieść niedzielę handlową z 24 grudnia na 10 grudnia? Zostało tylko 20 dni.Aktualizacja: Marszałek Sejmu Szymon Hołownia zabrał głos ws. nowelizacji ustawy o handlu w niedziele.

- Wszyscy wiemy już od jakiegoś czasu, kiedy wypada Boże Narodzenie. Wypada 25 grudnia, a Wigilia 24 grudnia. Nie było też tajemnicą, jak układają się niedziela handlowe. Można to było zrobić wcześniej? Można było. Ale jak się prowadziło Sejm w ten sposób, że ostatnie posiedzenie było w sierpniu i zajmowało się innymi rzeczami, to nie wystarczyło czasu na zajmowanie się rzeczami ważnymi dla Polaków. Czy zdążymy naprawić ten błąd? Spróbujemy. Jeżeli udałoby się to szybko przeprocesować, to zdążymy. To znowu jest moje pytanie: co z tym było robione przez ostatnie miesiące? Dlaczego nie mogli zrobić tego wcześniej? Nie znam odpowiedzi na to pytanie - powiedział marszałek Hołownia na konferencji.
Marszałek potwierdził, że ta ustawa jest pilna i zadeklarował, że trafi do parlamentarnego obiegu. Nie stanie się to jednak najszybciej w przyszły wtorek, czyli 28 listopada.Czy zdarza ci się robić zakupy w Wigilię?

- Przy dobrej woli parlamentu można by to w trzy dni przeprowadzić. Jednak czy taka wola jest, to jest wątpliwe. Szkoda, bo pracownicy tego oczekują - powiedział nam Alfred Bujara, szef Krajowego Sekretariatu Banków, Handlu i Ubezpieczeń NSZZ "Solidarność" pytany o szanse na przegłosowanie nowelizacji ustawy, tak aby z 24 grudnia na 10 przełożyć handlową niedzielę.
Jednak dlaczego nie zrobił tego rząd i poprzedni Sejm, przecież miał na to pół roku? Dlaczego zwlekano z nowelizacją ustawy o handlu w niedziele?

- Może dlatego, że nie spodziewali się, że nie będą rządzili - dodał Alfred Bujara.
Black Friday po polsku. Nie tylko piątek, a cały tydzień tańszych zakupów Black Friday po polsku. Nie tylko piątek, a cały tydzień tańszych zakupów

Przepisy regulujące handel w niedziele są w randze ustawy i wówczas potrzebna jest akceptacja parlamentu, czyli w obecnej sytuacji nowego parlamentu (Sejmu i Senatu). A potem oczywiście podpis prezydenta.

- Wszystko przez to, że takie sprawy musimy regulować z mocy ustawy, a nie na przykład układami zbiorowymi pracy - ocenił szef handlowej Solidarność.


Dziś, 21 listopada, zostaną wznowione obrady nowego Sejmu. Poprzednie były bardzo burzliwe, bo trzeba było wybrać marszałka i wicemarszałków. Dzisiejsze nie zapowiadają się lepiej, bo w planie jest wybór członków sejmowych komisji. Czy w tej sytuacji znajdzie się czas na handel w niedziele?

O co dokładnie chodzi? Zgodnie z ustawą o ograniczeniu handlu dwie ostatnie niedziele poprzedzające Boże Narodzenie są dniami handlowymi. W tym roku jedna z tych niedziel wypada w Wigilię, czyli 24 grudnia. Z kolei zgodnie z tą samą ustawą w każdą Wigilię sklepy mogą pracować tylko do godz. 14. W tej sytuacji handlowcy wystąpili z inicjatywą, aby w tym roku przenieść jedną z niedziel handlowych na 10 grudnia. W zamian za to w niedzielę, 24 grudnia, sklepy byłyby zamknięte.

Rozmowy w tej sprawie handlowcy podjęli już w czerwcu tego roku, a przedstawiciele rządu i handlowej Solidarności, która stoi na straży ustawy o ograniczeniach w handlu, zapewniali, że to dobry pomysł. Niestety, choć 10 grudnia już za 20 dni, to wciąż nie wiadomo co dalej.Z mocnym apelem do władz wystąpiła sieć Ikea.

- Co z drugą niedzielą handlową w grudniu? Wciąż nie wiadomo, a czasu mamy coraz mniej - alarmuje Ikea i apeluje do polityków, by jak najszybciej podjęli decyzję w tej sprawie. - Zgodnie z Kodeksem pracy pracownicy powinni poznać swe grafiki na grudzień do 23.11. Działalność sklepów nie polega jedynie na otwarciu i zamknięciu drzwi wejściowych, jest to skomplikowane przedsięwzięcie logistyczne i kadrowe. Niepewność i nieprzewidywalność prawa jest nieustannym wyzwaniem dla pracodawców, pracowników i konsumentów - dodaje Ikea.
Handel w niedziele? Handel w niedziele? "Solidarność" liczy na weto

Kwestią sporną pozostają też godziny otwarcia zaproponowane w rządowej nowelizacji. Rząd zaproponował przeniesienie niedzieli handlowej, ale pozostał przy godzinach otwarcia obowiązujących w święta. Wyszło więc na to, że ustawodawca chce przesunąć dzień, ale nie chce dokonać zmiany w czasie pracy, choć zapis dotyczący pracy w Wigilię tylko do 14 wynika z innych regulacji niż ograniczenia w handlu w niedziele. Problem w tym, że handlowcy chcieli przeniesienia handlu na inną niedzielę właśnie z powodu skróconego czasu pracy w Wigilię.

- Sklepy Ikea od kilku lat są zamknięte w Wigilię, z szacunku dla naszych pracowników. Natomiast - podobnie jak cała branża - oczekujemy drugiej niedzieli handlowej w grudniu. Jako branża retail prosiliśmy rząd o regulację tej kwestii od wiosny - apeluje Ikea i oczekuje, że handel 10 grudnia będzie dozwolony do godz. 20.
Jedno jest pewne. Niedziela handlowa, 17 grudnia, nadal jest aktualna.

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (128)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ludzie biznesu

Mikołaj Lipiński

Ekspert w obszarze fuzji i przejęć, funduszy PE/VC oraz zarządzania finansami firm. Doświadczenie...

Najczęściej czytane