• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Wycieczkowce w Gdyni. Początek sezonu w maju

Wioletta Kakowska-Mehring
20 marca 2023 (artykuł sprzed 1 roku) 
Opinie (79)
Jeden z ciekawszych wycieczkowców, Queen Victoria, odwiedzi Gdynię już 20 maja. Jeden z ciekawszych wycieczkowców, Queen Victoria, odwiedzi Gdynię już 20 maja.

Port Gdynia przedstawił już harmonogram wizyt wycieczkowców na ten sezon. Od 2 maja do 27 października spodziewanych jest 40 zawinięć. Czy już "odreagowaliśmy" spadki po pandemii na tym rynku? Czy zapowiada się dobry sezon, czy tylko zadowalający?W tym roku Port Gdynia spodziewa się 40 zawinięć. Jednak liczba zawinięć to nie to samo, co liczba statków, bo niektóre były w portach wiele razy. W sumie w Gdyni w tym sezonie zobaczymy 16 wycieczkowców.

- Sezon wycieczkowy 2023 zapowiada się dobrze dla Portu Gdynia oraz regionu pomorskiego. Spodziewamy się obecnie 40 zawinięć dużych statków wycieczkowych, które są w stanie przywieźć do naszego regionu ok. 90-100 tys. pasażerów oraz ok. 35 tys. członków załogi, przy pełnym obłożeniu - poinformowało nas biuro prasowe Port Gdynia.


Sezon rozpocznie wizyta MSC Fantasia, która ma 333,3 m długości. Statek spodziewany jest 2 maja. Będzie to też największa jednostka wycieczkowa, jaka w tym sezonie odwiedzi Gdynię. Kolejny kolos spodziewany jest 11 lipca. Będzie to mierzący prawie 330 m dł. statek Sky Princess. Za to legendarna linia Cunard, będąca od wielu lat synonimem luksusu i ekskluzywnych rejsów turystycznych, wysyła w tym roku do Portu Gdynia ponownie Queen Victorię, którą będzie można podziwiać 20 maja. Sezon zakończy wizyta statku Aida Mar (27 października).


Tegoroczny harmonogram pokazuje, że Port Gdynia powrócił na listę portów, do których zawijają wycieczkowce, choć jeszcze nie udało się wrócić do wyniku sprzed pandemii. W 2019 r. do Gdyni wycieczkowce zawijały 54 razy. W 2020 r. z powodu obostrzeń statki zawinęły tylko 3 razy, a rok później 11. W ubiegłym roku nastąpiło znaczące odbicie, bo statki zawijały już 41 razy.- Branża wycieczkowa podniosła się po pandemii i rozwija się dobrze. Większość obostrzeń pandemicznych została zniesiona i gros wysiłków armatorów skupia się na odbudowie rynku i pozyskiwaniu nowych klientów. Zamawiane są coraz to większe jednostki, co jest dobre dla Portu Gdynia, ponieważ możemy przyjmować największe z tych, które pływają po Morzu Bałtyckim. Branża, zwłaszcza w obszarze wschodniego Bałtyku, odczuwa konsekwencje rosyjskiej agresji na Ukrainę. Porty tego obszaru doświadczają istotnych spadków zawinięć oraz obsługiwanych pasażerów. Polska jednakże jest uważana za bezpieczną i liczba pasażerów na statkach zawijających do Portu Gdynia systematycznie rośnie. Sytuacja jest dynamiczna - poinformowało biuro prasowe.

Sky Princess, jeden z największych wycieczkowców, jaki odwiedzi w tym roku Gdynię, ma być 11 lipca.

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (79)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ludzie biznesu

Ryszard Gretkowski

Jest absolwentem Wydziału Mechanicznego Uniwersytetu Technologiczno- Przyrodniczego im.J.J. Śniadeckich w Bydgoszczy. W latach 1993-1999 zajmował kierownicze stanowiska w firmie KAMIS lidera na polskim rynku przypraw, bezpośrednio uczestniczył w kreowaniu marki Kamis od początku jej istnienia na Pomorzu. Następnie w latach 1999-2009 kierował sprzedażą w firmie FORCAN S.A. Fabryka Opakowań Różnych w Tczewie oraz zajmował stanowisko Dyrektora Handlowego, a także Członka Zarządu FORCAN S.A. Jako...

Najczęściej czytane