• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Wynagrodzenie dla pracowników, którym zamknięto miejsce pracy

Szymon Szuksztul
27 marca 2020 (artykuł sprzed 4 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat Szkolenie po nocnej zmianie. Czy to legalne?
Koronawirus sprawił, że część sklepów musiała zawiesić swoją działalność. Koronawirus sprawił, że część sklepów musiała zawiesić swoją działalność.

Koronawirus postawił wielu pracowników w trudnej sytuacji, część z nich z dnia na dzień nie może wykonywać swoich obowiązków zawodowych. Czy w tym przypadku otrzymają wynagrodzenie? Prawodawcy właśnie pracują nad tzw. tarczą antykryzysową. Tam przewidziano także pakiety pomocowe, które mają pomóc w utrzymaniu miejsc pracy. A jaki jest stan prawny na dziś?



Koronawirus: wszystkie informacje


Jestem pracownikiem galerii handlowej, w związku z ograniczeniem handlu od poniedziałku nie pracuję. Jak będzie wyglądało moje wynagrodzenie? Czy nie będę miała za to płatne? Ta sytuacja nie jest winą pracodawcy.
Odpowiedzi na to pytanie udzielił radca prawny Szymon Szuksztul z Kancelarii Prawnej Kawczyński i Kieszkowski Adwokaci i Radcowie Prawni Sp.p. w Gdańsku.

Szymon Szuksztul, radca prawny
Szymon Szuksztul, radca prawny
Epidemia koronawirusa, skutkująca ograniczeniem handlu, rzeczywiście wywiera znaczący wpływ na sytuację osób zatrudnionych w tej branży. Wpływ wprowadzonych ograniczeń na wynagrodzenie danego pracownika będzie przede wszystkim uzależniony od rodzaju, jak również treści zawartej umowy. Aby ocenić, czy za okres zamknięcia sklepu zatrudniona w nim osoba otrzyma wynagrodzenie przewidziane w umowie, należy w pierwszej kolejności sprawdzić podstawę zatrudnienia tj. czy strony wiąże umowa o pracę, czy może umowa cywilnoprawna tj. umowa zlecenia albo umowa o dzieło.

I. Osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę



W sytuacji, gdy strony łączy umowa o pracę, pracownik będzie chroniony przepisami Kodeksu pracy, które w art. 81 k.p. przewidują tzw. wynagrodzenie przestojowe. Zgodnie ww. przepisem, jeżeli pracownik był gotów do wykonywania pracy, a doznał przeszkód wynikających z przyczyn dotyczących pracodawcy, to pracownikowi takiemu przysługuje wynagrodzenie zasadnicze określone stawką godzinową albo miesięczną. Istotne jest przy tym, aby pracownik był gotów (fizycznie i psychicznie) do wykonywania dotychczasowej pracy, a ponadto przestój nie wystąpił z jego winy.

W mojej ocenie zaistniała sytuacja związana z zamykaniem galerii handlowych w związku z przeciwdziałaniem rozprzestrzenianiu się wirusa COVID-19 jak najbardziej stanowi przeszkodę uprawniającą pracownika do wypłaty wynagrodzenia. Należy przy tym jeszcze raz podkreślić, że wynagrodzenie to będzie przysługiwać w wysokości wynagrodzenia zasadniczego, a zatem nie będzie obejmować takich składników jak premie, dodatki czy inne zmienne składniki wynagrodzenia, uzależnione od wyników pracy albo frekwencji pracownika. Powyższe może skutkować tym, iż faktycznie pracownik otrzyma wynagrodzenie niższe niż w miesiącach poprzedzających epidemię koronawirusa.

Trójmiasto: usługi w trybie online


Nieco inaczej kwestia wynagrodzenia przestojowego będzie kształtować się w przypadku pracowników, u których przewidziano tzw. wynagrodzenie akordowe tj. ich wynagrodzenie nie jest określone stawką godzinową lub miesięczną, ale zależy od osiągnięcia określonych wyników pracy. Wtedy pracownik będzie uprawniony do otrzymania 60 proc. wynagrodzenia. Przy obliczeniu należnego wynagrodzenia zastosowanie znajdują przepisy dot. obliczania wynagrodzenia urlopowego. Należy wskazać, iż w każdej sytuacji wynagrodzenie przestojowe nie może być niższe od minimalnego wynagrodzenia za pracę.

II. Osoby zatrudnione na podstawie umów cywilnoprawnych



Na jakiej umowie jesteś zatrudniony?

W trudniejszej sytuacji znajdują się osoby, które dotychczas wykonywały swoją "pracę" w oparciu o umowy cywilnoprawne tj. przede wszystkim zleceniobiorcy oraz osoby działające na podstawie umowy o dzieło.

W stosunku do takich osób niestety nie znajdują zastosowania przepisy Kodeksu pracy dot. gwarantowanego wynagrodzenia na wypadek przestoju. W zaistniałej sytuacji kluczowe znaczenie będą miały zapisy zawartej pomiędzy stronami umowy. Co do zasady bowiem, zgodnie z art. 744 Kodeksu cywilnego: W razie odpłatnego zlecenia wynagrodzenie należy się przyjmującemu dopiero po wykonaniu zlecenia, chyba że co innego wynika z umowy lub z przepisów szczególnych. Tym samym, zasadniczo, jeżeli zleceniobiorca nie wykonuje na rzecz sklepu żadnych czynności, a strony nie przewidziały ewentualnego wynagrodzenia za okres przestoju/niewykonywania zlecenia przez zleceniobiorcę na skutek nieprzewidzianych okoliczności, wtedy brak jest podstaw do domagania się przez zleceniobiorcę wynagrodzenia za okres obowiązywania umowy, w którym był gotowy do świadczenia usług na rzecz zleceniodawcy.

Koronawirus a praca. Odpowiedzi na najczęstsze pytania


Zważywszy na wzory umów zlecenia, stosowane powszechnie przez zleceniodawców prowadzących działalność gospodarczą w galeriach handlowych, gdzie z reguły wypłata wynagrodzenia zleceniobiorcy uzależniona jest od wykonywania zlecenia w określonym miejscu i osiągnięcia konkretnych limitów godzinowych/rezultatów sprzedażowych, niestety mało prawdopodobnym jest, aby po stronie zleceniobiorcy powstało roszczenie o wynagrodzenie za czas pozostawania w gotowości do wykonywania zlecenia.

Podobnie sytuacja kształtuje się w przypadku umów o dzieło, które to umowy są uznawane w literaturze jako "umowy rezultatu" tzn. uzyskanie wynagrodzenia przez przyjmującego zamówienie jest uwarunkowane od wykonania dzieła (w przypadku osób zatrudnionych w punkcie w galerii handlowej - do wykonania określonej czynności, której efektem będzie konkretne dzieło np. wykonanie jakiegoś przedmiotu, który miałby zostać w tej galerii sprzedany). Przepis art. 642 §1 k.c. wskazuje, iż: W braku odmiennej umowy przyjmującemu zamówienie należy się wynagrodzenie w chwili oddania dzieła. Tym samym, przyjmujący zamówienie będzie uprawniony do wynagrodzenia za dzieła, które były mu zlecone wcześniej oraz które odda zamawiającemu. Jeżeli jednak w okresie po wprowadzeniu ograniczeń w handlu zamawiający nie zleci wykonania kolejnych "dzieł", wtedy nie będzie podstawy do wypłaty wynagrodzenia.

Porady prawnika Porady prawnika

Masz wątpliwości dotyczące działań firmy, która cię zatrudnia? Nie wiesz jak postąpić w sporze z pracodawcą, jakie możliwości pozostawia ci prawo pracy? A może po prostu jest temat, który cię nurtuje i chcesz poznać zastosowanie bieżących przepisów? Prześlij swoje pytania mailem: serwispraca@trojmiasto.pl. Na pytania czytelników odpowiadać będą radcy z trójmiejskich kancelarii. Odpowiedzi na wybrane pytania publikowane będą w Serwisie Praca portalu Trojmiasto.pl

O autorze

autor

Szymon Szuksztul

radca prawny, kancelaria Kawczyński i Kieszkowski

Miejsca

Opinie (102) ponad 10 zablokowanych

  • Gastronomia najwięcej płacze
    Ale nie mówi o tym ze cały rok ma klientele a latem to kumulacja .....
    Ale jak to się mówi narzeka ten co ma najwięcej

    • 6 1

  • Zawsze mnie zastanawiało (1)

    Ile po odjeciu kosztów zostaje takim wlascicielom firm,mi by sie nie opłacało za mniej niż 5-6 tysi na reke,mam 3500 na etacie

    • 5 0

    • Zostajentyle tyle ze starcza i sam zarzadzasz swoim czasem a nie pół dnia w pracy na etacie ;)))))
      Ludzie zapominają ze pracodawca zatrudniając cie kupuje twój czas który jest najważniejszy

      • 2 2

  • A gdzie sie podziali (2)

    Wielcy inwestorzy mieszkaniowi?booking nie wypalił i co teraz zrobią?kiedy wkońcu ceny mieszkań spadną do 5 tyś za metr?niedługo wyprzedaż szykujcie sie,deweloperzy też niech założą pampersa bo bedzie ostra jazda,koniec spekulacji mieszkań wystarczy dla wszystkich obywateli pod warunkiem że kazdy ma jedno a nie 10

    • 13 5

    • (1)

      Dokladnie teraz bedzie placz i lament ;)

      • 1 2

      • Nuc nie bedzie . robimy zwrot 7%

        -zamiast 11% . takie robale jak ty pracujace na smieciarce i zazdroszczace wszystkim powinny wracac do uk skad przybyly z pomoca rzadowa. Mieszkania jak to zwykle w korekcie ida .slabe 20% dobre do 7%. Poprzednie krachy na to wskazuja. A mieszkancy NY tak jak ty od 100lat czekaja az cena metra spadnie. 32m-1mln

        • 0 1

  • hahaha (1)

    Właśnie ogladam Kawę na ławę z Moniką Olejnik. Gościem między innymi jest Horała. Takiego tre pa świat dawno nie widział. Gada nie na temat i tylko atakuje każdego kto mu jakiekolwiek pytanie zadaje..Ręce same się w pięść zaciskają.Nie da się tego małego człowieczka słuchać i oglądać. Skąd w polityce się biorą takie osobniki, kto na nich głosuje???????????????Kaczyński ma tylko takich dookoła ,betonogłowych mężczyzn i kobiety. Jak to miłość bezwarunkowa do upośledzonych robi z nich władców nowożytnego świata. Niepojęte. Tragiczne i straszne.

    • 12 0

    • biedronia wybiora

      bedzie ok

      • 0 0

  • Ludzie !

    Wy chcecie zarabiać i mieć swoje pensje na czas. Pracodawca też chce zarabiać i mieć swoją pensje na czas. Nie zarabia - nie ma pensji. Czy pracodawca to opiekun? Nie! Chyba czasy komuny już dawno się skończyły. Otwórzcie teraz wszyscy mądrzy biznesy i zobaczcie jakie to wspaniałe życie ma tak hucznie omawiany "Janusz biznesu". Weźcie życie w swoje ręce i też bądźcie bogaci z furami po 300k PLN. Dacie radę :)

    • 9 4

  • Do roboty !! (2)

    Wygodniccy i najmądrzejsi i mądrzejsi od pracodawcy. Do roboty !! Ojjj, nie ma pracy?? A tacy mądrzy w pracy byli i roszczeniowi.... Dziś są urodziny Felicjana, potrzebuje wolne.. dziś nie mogę zostać dłużej - co on sobie myśli ??? Otwierać biznesy i pokazać teraz na co Was stać.

    • 7 3

    • kij ma dwa konce (1)

      -podwyzka bedzie? nie to nie czas na podwyzki jak sie nie podoba to mam 10 mlodych na twoje miejsce...
      - ok ,do konca msc i zwalniam sie..
      -jak po tylu latach ?
      -za darmo nie bede robil i podobno masz mlodych,zdolnych ...
      -no mam ale oni nic nie umieja ...
      ...
      i tak odszedl 1 potem 2 pozniej 3 i firmy nie ma na rynku ...

      • 3 1

      • gorzej, odeszli, założyli nową firmę i konkurencja rośnie aż. ......

        • 0 0

  • Dać pomoc przedsiebuoecom. Ale wędkę, nie rybe

    Kursy i szkolenia np. Excela, bony na papier, toner... :)

    Zyski, frukta tylko dla siebie, dla państwa % od zanizonego podatku, pracownika 2/3 pod stołem ale po pomoc to pierwsi już po 10 dniach. Żal. Jeszcze do niedawna mieszkanka na wynajem po 250 za dobę, po 40 za placek zwany pizza i piwo za 17, 50 ml wódki za 25, i marzą na chińszczyznie 100%.

    • 1 1

  • Pracodawca zawsze kupował czas

    Gdy zatrudnia kogoś za najniższa i biznes mu wychodzi na 0 to już wygrywa cokolwiek by robił bo uczy się i łapie doświadczenie. Jak wychodzi na plus to jest to opłacalne i teraz w zasadzie wszystko zależy już od skali przedsięwzięcia. Oczywiście pracodawca będzie uważał ze to jego wiedza i zdolności menadżerskie, pracowitość oraz troszkę szczęścia. A prawda jest taka że zaradność, dyscyplina i przede wszystkim nos do pracowników. Czyli pracownicy są gwarancja biznesu bez względu na resztę.

    W każdym razie zawsze pracodawca zyskuje bo oszczędza czas. Czas to pieniądz. On może wypoczywać, podnosić kwalifikacje, pomnażać pieniądze na giełdzie itp. Bo ma na to czas. Prsxownik siedząc 40 h w robocie tygodniowo na sztywno ma na to marne szanse.

    • 0 0

  • Wyrwanie ósemki 500 + 100 za konsultacje + 250 za zdjęcie

    Nadbudowa zęba (wow materiał w cenie) 1500 + 200 za wcześniejszą wizyte

    Recepta po dobrze znany i wielokrotnie dawkowany lek na grzybice pochwy 100-150 za 5 min wizytę bez badania

    Ten koronawirus to Sad ostateczny dla tych niektórych łajdaków dorabiania się na systemowym dojeniu w oparciu o fikcje wolnego rynku

    • 7 2

  • (2)

    Jak ubiegać się o wynagrodzenie przestojowe?

    • 0 0

    • zalezy co masz w umowie o prace ,jak nie masz -to nie masz o co sie ubiegac. (1)

      • 0 0

      • Mozesz musiec.

        Moja firma nie zamierza pracownikom płacić. Wymuszaja nielegalne zrzeczenia. 2tyg po problemie z płynność. Parodia.

        • 1 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ludzie biznesu

Sebastian Ptak

Prawnik, ekspert rynku bankowego, współtwórca nowoczesnego sektora płatniczego w Polsce, Prezes...

Najczęściej czytane