ZUS kontroluje beneficjentów tarczy antykryzysowej

Zakład Ubezpieczeń Społecznych zabrał się za prześwietlanie przedsiębiorców, którzy pobrali świadczenia w ramach tarczy antykryzysowej. Za wyłudzenia grozi nawet więzienie.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych zabrał się za prześwietlanie przedsiębiorców, którzy pobrali świadczenia w ramach tarczy antykryzysowej. Za wyłudzenia grozi nawet więzienie. fot. Vitaliy Vodolazskyy/ 123rf

Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczął kontrole przedsiębiorców, którzy pobrali świadczenia w ramach tzw. tarczy antykryzysowej. Chodzi głównie o zwolnienie z opłacania składek za okres od marca do maja 2020 r. oraz świadczenia postojowe dla wykonujących umowy cywilnoprawne i samozatrudnionych. Za wyłudzenia środków finansowych grozi nawet więzienie.


Kontrole pomocy przyznanej przez ZUS

Zobacz wyniki (741)

Zakład Ubezpieczeń Społecznych jest jedną z głównych publicznych instytucji odpowiedzialnych za realizację zadań związanych z udzielaniem przedsiębiorcom pomocy na podstawie przepisów wprowadzonych tzw. tarczą antykryzysową. Łącznie Zakład zrealizował ponad 6,5 mln wniosków i udzielił wsparcia w różnych formach na ok. 25 mld zł.

Wsparcie tarczy antykryzysowej to m.in.:

 • 22,31 mld zł - zwolnienie z obowiązku opłacenia należności z tytułu składek do ZUS za okres marzec-maj 2020 r., odroczenia/rozłożenia na raty składek do ZUS, świadczenia postojowe;
 • 25,12 mld zł  - dofinansowania na ochronę miejsc pracy z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, dofinansowania wynagrodzeń pracowników dla MMŚP z Europejskiego Funduszu Społecznego, mikropożyczki dla przedsiębiorców;
 • 60,49 mld zł - subwencje z Tarczy Finansowej PFR;
 • 27,02 mld zł - zabezpieczenie kredytów BGK;
 • 62,8 mln zł - wsparcie z ARP.

ZUS skontroluje udzielone wsparcie finansoweŚrodki wypłacane w ramach tarczy miały trafiać jak najszybciej do potrzebujących. Kontrole ZUS mają zweryfikować zasadność udzielonego płatnikom składek i ubezpieczonym wsparcia w ramach tarczy antykryzysowej. Chodzi przede wszystkim o zwolnienie z opłacania składek za okres od marca do maja 2020 r. oraz świadczenia postojowe dla wykonujących umowy cywilnoprawne i samozatrudnionych. Udzielenie wsparcia było możliwe po spełnieniu przez wnioskującego określonych w ustawie warunków.

- Wsparcie udzielane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych w ramach Tarczy Antykryzysowej to środki publiczne. Wszystkie postępowania w założeniu opierają się na dużym zaufaniu do obywateli. To nie oznacza, że informacje podane w tych wnioskach nie są analizowane. Wsparcie przyznawane było najczęściej w oparciu o oświadczenie wnioskodawcy, dlatego kontrole dotyczą zasadności jego udzielenia i prawdziwości wskazywanych danych stanowiących podstawę ubiegania się o pomoc - mówi Krzysztof Cieszyński, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa pomorskiego.

Odpowiedzialność karna za fałszywe oświadczeniaKontrolując udzielone wsparcie ZUS, nie koncentrujemy się na określonych branżach. Jak zaznacza Cieszyński, wnioskodawcy, którzy w swoich wnioskach i oświadczeniach wskazali dane zgodne ze stanem faktycznym i odpowiadające ustawowym warunkom, nie mają powodów do obaw.   

- Jeżeli wynik kontroli będzie negatywny, to wnioskodawca musi się liczyć z obowiązkiem zwrotu otrzymanego wsparcia wraz z odsetkami. Jeżeli wnioskodawca, ubiegając się o wsparcie, dopuścił się czynu zabronionego i zostało to ujawnione trakcie kontroli, to obowiązkiem ZUS jest zawiadomienie odpowiednich organów. Takiej osobie grozi także odpowiedzialność karna za np. złożenie fałszywego oświadczenia - ostrzega Cieszyński.

Od połowy października rusza Tarcza 5.0Od 15 października wejdą w życie przepisy, które wprowadzają trzy formy wsparcia dla
przedstawicieli branży turystycznej, estradowej i wystawienniczej. Od tej daty przedsiębiorcy z tych sektorów będą mogli wnioskować do ZUS o wsparcie.

Przedsiębiorcy będą mogli skorzystać ze zwolnienia z opłacania należnych składek na ubezpieczenia społeczne, zdrowotne, na Fundusz Pracy, Fundusz Solidarnościowy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych oraz Fundusz Emerytur Pomostowych za lipiec, sierpień i wrzesień 2020 r.

Prawo do tej formy pomocy będzie przysługiwało płatnikom sektora turystycznego, hotelarskiego, organizacji i obsługi targów, konferencji i wystaw. Warunkiem uzyskania zwolnienia jest bycie płatnikiem składek przed 30 czerwca 2020 r. Należy również wykazać 75-proc. spadek przychodów w porównaniu do przychodu uzyskanego w tym samym miesiącu kalendarzowym w 2019 r. (porównujemy pierwszy miesiąc z wniosku z analogicznym miesiącem 2019 r.) Trzeba też złożyć dokumenty rozliczeniowe za miesiące wskazane we wniosku najpóźniej do 31 października 2020 r. Zwolnienie będzie przysługiwało niezależnie od tego, czy zostały opłacone składki za okres wskazany we wniosku. Wnioski będzie można składać do końca listopada. Prowadzący firmy będą mogli wnioskować także o świadczenie postojowe. Prawo do niego uzyskają osoby, które prowadzą działalność jako agenci turystyczni i przewodnicy turystyczni.

Opinie (107) 5 zablokowanych

Wszystkie opinie

 • Ryba psuje się od głowy

  A nikt nie pójdzie do więzienia za wydane 70mln ?!?! Cyrk na kółkach. Niech zaczną kontrolę od siebie .

  • 191 17

 • Banaś z synkiem im nie popuszcza.

  • 9 7

 • Wyłapią nie jednego i nie dwóch..

  • 25 3

 • Akurat to przyznam racje zusowi kombinatorów jest pełno
  W.transporcie i na stoczni przeważnie.... wystarczy przesunąć fakturę na inny miesiąc i juz jest strata .... Polska mentalność

  • 40 14

 • ?????

  A swoich pracowników też w przychodni na NFZ nie mogą przyjmować a prywatnie bez przeszkod na wypasie. Nie raz bywało na fundusz lekarz, na zwolnieniu ale prywatnie są na swoich gabinetach tam leci kasa.

  • 39 1

 • Opinia wyróżniona

  Hahaha oni lada moment upadną a raczej zdechną bo wykonczą tych, ktorzy placą składki :)))
  Komedia. Zamiast dać firmom żyć i pozwolić powstać z kolan, złapac wiatr to oni przychodzą na kontrole chcąc dobić przedsiębiorcę zamiast dać mu się skupić na biznesie. Bantustan i republika radziecka w jednym.

  • 88 28

 • Wyegzekwowanie nienależnie pobranych świadczeń to "dobijanie przedsiębiorcy"?W tym przypadku to nie przedsiębiorca a wyłudzacz.Przeczytaj ten artykuł ze zrozumieniem,a później komentuj,Panie Prezesie Jednoosobowej Działalności Gospodarczej "Waldexpol".

  • 20 3

 • Dlaczego zakładasz że nienaleznych? Przyjdzie czas na kontrolę. Póki co dajmy ludziom pracowac. O to chodzi

  • 9 1

 • Jestem z branzy konferencyjnej. Tarcza doskonale mi pomaga.

  Rzad stanal na wysokosci zadania. Pieniadze mam na koncie regularnie.

  Janusz

  • 6 40

 • Janusze doili z tarczy i przez 2 miesiące świadczyli usługi na czarno bez faktur

  to się nazywa "łeb do interesu" u naszych Januszy, ZUS może se kontrolować i nic nie wykaże

  • 30 8

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ludzie biznesu

Francis Lapp

Prezes firmy HTEP Polska Sp. z o.o. i stoczni Sunreef Yachts. Pochodzi z Francji Od 1992 roku...

Najczęściej czytane