• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Zanim złożysz unijny wniosek

Martyna Bildziukiewicz
6 marca 2010 (artykuł sprzed 14 lat) 
Zanim zechcesz sięgnąć po fundusze unijne warto dowiedzieć się jaki sposób trafiają one do przeciętnego człowieka. Zanim zechcesz sięgnąć po fundusze unijne warto dowiedzieć się jaki sposób trafiają one do przeciętnego człowieka.

Mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa są sercem pomorskiej gospodarki. Jednocześnie to właśnie one najboleśniej odczuwają trudności rynkowe, np. w pozyskaniu kapitału lub dostępie do nowych technologii i innowacji. Dlatego wsparcie dla nich jest jednym z priorytetów Komisji Europejskiej. Przekłada się to m.in. na wiele możliwości dofinansowania działalności takich firm.



Informacje o możliwości skorzystania z dofinansowania własnej działalności wręcz nas zalewają. Gdzie przedsiębiorca może szukać możliwości dla siebie? Przedstawiamy garść podstawowych informacji - przydatnych, zanim podejmiemy decyzję o napisaniu unijnego wniosku.

Niezbędny wkład własny
Jedną z podstawowych zasad realizacji projektów przy udziale funduszy Unii Europejskiej jest współfinansowanie projektu przez beneficjenta (czyli tego, kto składa wniosek i otrzymuje pieniądze). Poziom i wysokość wsparcia unijnego zależy od rodzaju projektu oraz działania programu operacyjnego, w ramach którego projekt będzie realizowany. Dofinansowanie ma charakter dotacji, stanowiącej refundację części udokumentowanych wydatków kwalifikowanych (zapłacone faktury).

W praktyce oznacza to, że firma musi mieć własne środki na sfinansowanie całego przedsięwzięcia, a dopiero później może ubiegać się o refundację części poniesionych kosztów. Tzw. wkład własny beneficjenta może być sfinansowany częściowo z kredytu bankowego lub leasingu.

Typ typowi nierówny
Projekty mogą być realizowane w trybach: systemowym, indywidualnym i konkursowym. W trybie systemowym projekty są przeprowadzane przez beneficjentów imiennie wskazanych w programie lub dodatkowych dokumentach stanowiących jego uszczegółowienie. Warto zwrócić szczególną uwagę na tryb, w jakim organizowany jest nabór projektów - to on decyduje o tym, w jaki sposób trzeba będzie ubiegać się o dofinansowanie.

Regionalny czy krajowy
W Polsce pieniądze dzielone są na poszczególne programy operacyjne (zarządzane przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego), programy regionalne (zarządzane przez zarządy poszczególnych województw) oraz na projekty współfinansowane z funduszy strukturalnych. Każdemu programowi towarzyszy szczegółowy opis priorytetów. Przygotowania unijnego wniosku najlepiej rozpocząć więc od sprawdzenia, z którym programem i priorytetem będzie zgodna jego działalność.

Warto także zapoznać się z dokumentacją konkursową przygotowywaną przed każdym konkursem: to w niej opisany jest zakres działań, które mogą otrzymać dofinansowanie z danego programu w danym czasie oraz wszelkie niezbędne dokumenty, które należy złożyć. W tym artykule zajmiemy się programami ogólnopolskimi, w których mogą uczestniczyć małe i średnie przedsiębiorstwa.

Co dla pomorskich przedsiębiorców?
Program Operacyjny Kapitał Ludzki jest w całości poświęcony tzw. zasobom ludzkim - aktywizacji zatrudnienia, podnoszeniu kwalifikacji pracowników, edukacji, integracji społecznej i stworzeniu sprawnej, przyjaznej administracji publicznej. Dofinansowywane są tu tzw. "projekty miękkie", czyli szkolenia, seminaria, przeróżne inne metody przekazywania wiedzy oraz doradztwo.

Projekty w ramach PO KL mogą otrzymać dofinansowanie do 85% przedsięwzięcia. Przedsiębiorcy są jednymi z potencjalnych beneficjentów programu. Mogą zaistnieć ze swoimi projektami np. w ramach priorytetu II - rozwój zasobów ludzkich i potencjału adaptacyjnego przedsiębiorstw oraz poprawa stanu zdrowia osób pracujących, a także priorytetu VIII - regionalne kadry gospodarki.

Dla osób rozpoczynających działalność gospodarczą przeznaczone zostało działanie 6.2 - Wsparcie oraz promocja przedsiębiorczości i zatrudnienia. Priorytety od I do V są realizowane na poziomie kraju, natomiast VI do X - w poszczególnych regionach. Zależnie od priorytetu należy zatem wybrać instytucję, do której zgłosimy się z projektem.

Program Operacyjny Innowacyjna Gospodarka (PO IG) ma za zadanie wspierać bardzo szeroko pojętą innowacyjność. W ramach PO IG projekty składać mogą m.in. przedsiębiorstwa, instytucje otoczenia biznesu oraz jednostki naukowe, które chcą wdrożyć lub pomóc innym przedsiębiorcom wdrożyć innowacyjne rozwiązania technologiczne. Szanse na otrzymanie dofinansowania mają firmy chcące wprowadzić innowacje w procesie produkcyjnym, marketingu organizacji lub stworzyć zupełnie nowy produkt. PO IG jest programem oferującym wiele możliwości - szczegółowe informacje o nim przedstawimy w osobnym artykule.

Regionalne Programy Operacyjne na lata 2007-2013 (RPO)
Dla każdego województwa stworzony został odrębny program operacyjny, który dopasowany został do potrzeb danego regionu. O pomoc z RPO mogą ubiegać się przedsiębiorcy, którzy będą realizować inwestycje na terenie jednego województwa. I tak, w Regionalnym Programie Operacyjnym dla Województwa Pomorskiego przedsiębiorcy mogą znaleźć dla siebie dofinansowanie przede wszystkim w Osi Priorytetowej 1 - rozwój i innowacje w MSP.

W ramach tej osi osobno o dofinansowanie ubiegają się mikroprzedsiębiorstwa (działanie 1.1.1), a wsparcie dla małych i średnich firm zawarte zostało w działaniu 1.1.2. W obu przypadkach szczególnie łaskawym okiem patrzy się na projekty wprowadzające na rynek nowe lub wysokiej jakości wyroby i usługi, przyczyniające się do oszczędności surowców i energii oraz ograniczenia emisji szkodliwych substancji do środowiska, pociągających za sobą powstanie trwałych miejsc pracy a także pomagających zwiększyć aktywności eksportową firm.

Instytucją koordynującą całość działań związanych z pomorskim RPO jest Agencja Rozwoju Pomorza. Czego dokładnie wymaga ten program i jak tym wymaganiom sprostać - opowiemy wkrótce.
Pierwszy kontakt

Gdy nasza przygoda z unijnymi funduszami dopiero się zaczyna, warto dać sobie pomóc. W całym regionie działają punkty doradcze specjalizujące się w prawie i funduszach Unii Europejskiej. Tam uzyskać można szczegółowe informacje o możliwościach dofinansowania i terminach konkursów, a także otrzymać indywidualne, "skrojone na miarę" porady.

Tekst powstał we współpracy z Enterprise Europe Network, działającym przy Stowarzyszeniu "Wolna Przedsiębiorczość". EEN pomaga przedsiębiorcom skutecznie funkcjonować na rynkach europejskich. Stowarzyszenie jest jedną z najstarszych polskich organizacji eksperckich.Specjalizuje się w usługach informacyjnych, doradczych i szkoleniowych. Realizuje projekty wspierające małe i średnie przedsiębiorstwa oraz osoby rozpoczynające działalność gospodarczą. Dostarcza rozwiązań zwiększających konkurencyjność małych i średnich przedsiębiorstw.
Martyna Bildziukiewicz

Miejsca

Opinie

Ludzie biznesu

Marcin Lewandowski

Prezes zarządu Grupy GPEC, firmy z branży energetycznej. Doświadczenie zdobył na stanowiskach...

Najczęściej czytane