• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Złoża w Lubelskiem, działki na Stogach. Gdańsk poszukuje bursztynu

Wioletta Kakowska-Mehring
31 lipca 2014 (artykuł sprzed 10 lat) 
Od dłuższego czasu cena bursztynu na rynku stale rosła. Szczyt cenowy osiągnęła w marcu, kiedy za kilogram najwyższej jakości surowca płacono nawet 14 tys. zł. Od dłuższego czasu cena bursztynu na rynku stale rosła. Szczyt cenowy osiągnęła w marcu, kiedy za kilogram najwyższej jakości surowca płacono nawet 14 tys. zł.

Brak surowca, a w związku z tym jego rosnąca cena zmobilizowały władze lokalne i organizacje branży bursztynniczej do pracy. Gdańsk włączył się w działania na rzecz poszukiwania bursztynu w powiecie parczewskim w woj. lubelskim, a u siebie - na Stogach - jeszcze w sierpniu udostępni poszukiwaczom kilka hektarów. Bursztynowa gorączka trwa.


Bursztyn to:


Właśnie podpisany list intencyjny pomiędzy powiatem parczewskim, Gdańskiem oraz organizacjami branży bursztynniczej dotyczy współpracy w dziedzinie poszukiwania i wykorzystania złóż bursztynu na terenie powiatu parczewskiego. Jednak zanim dojdzie do wykorzystania, trzeba będzie wykonać badania.

- O złożach bursztynu na terenie powiatu parczewskiego mówi się od dawna. Kiedyś prowadzono tam badania, które dają nadzieję. Podpisany dziś list intencyjny to pierwszy krok. Kolejnym będą badania bezinwazyjne, czyli za pomocą sonarów. Jeśli wynik będzie zadowalający, to rozpoczną się poszukiwania metodą hydrauliczną, na które potrzebne jest już pozwolenie geologiczne - wyjaśnia Robert Pytlos, pełnomocnik prezydenta Gdańska ds. bursztynu.

Dopiero potem będzie można mówić o ewentualnym wydobyciu. Kto i jaki będzie miał udział w tym przedsięwzięciu - za wcześnie mówić. Według wstępnych informacji władze Parczewa chciałyby, aby było to w formie partnerstwa publiczno-prywatnego. A co z tego będzie miał Gdańsk?

- Włączyliśmy się w tę inicjatywę, aby wesprzeć firmy z naszego terenu. Nam też zależy na tym, aby bursztynnicy mieli dostęp do surowca, którego dziś brakuje. Nasz udział polega głównie na pomocy merytorycznej, bo mamy doświadczenie w tej materii. Chodzi też o aspekt promocyjny, budowanie dobrych relacji i kojarzenie potencjalnych partnerów - wyjaśnia Robert Pytlos.

Czytaj też: Na świecie rośnie cena bursztynu, a w Gdańsku jego nielegalne wydobycie

To nie pierwsza taka inicjatywa. Podobny list intencyjny władze Gdańska podpisały kilka lat temu z włodarzami miasta Równe na Ukrainie. Dzięki temu nasi bursztynnicy mogli liczyć na dostawy surowca. Współpracę wstrzymały zawirowania na Ukrainie. - Do tego ostatnio o prawo do legalnego wydobywania bursztynu na tym terenie walczą drobni lokalni przedsiębiorcy. Tam pokłady bursztynu są ulokowane bardzo płytko, więc można kopać bez większych nakładów. Do tej pory wielu robiło to nielegalnie. Teraz chcą to zmienić - mówi Robert Pytlos.

A co z naszymi pokładami bursztynu?
- Niestety, mamy trochę związane ręce. Tam, gdzie u nas można by poszukiwać i wydobywać, tam najczęściej występują ograniczenia środowiskowe - mówi Pytlos. - To, co mamy, staramy się udostępniać. W najbliższym czasie, bo prawdopodobnie jeszcze w drugiej połowie sierpnia rozstrzygnie się sprawa zagospodarowania kilku hektarów w okolicach Stogów. Sprawę w imieniu miasta prowadzi InvestGda.

Sygnatariuszami listu oprócz starosty parczewskiego i Gdańska jest także Konsorcjum "Bursztyn. Skarb Polski", czyli Międzynarodowe Targi Gdańskie, Międzynarodowe Centrum Targowe w Warszawie, S&A Spółka AkcyjnaKrajowa Izba Gospodarcza Bursztynu oraz Międzynarodowe Stowarzyszenie Bursztynników.

Wiele jednak wskazuje na to, że pierwsza w Polsce w pełni legalna kopalnia bursztynu powstanie jednak w Gdańsku. Inwestorzy spodziewają się, że uda im się wydobyć przynajmniej kilkanaście ton cennej kopaliny. Za inwestycją stoi znany biznesmen z Pomorza, nie kojarzony jednak dotychczas z górnictwem... Zbigniew Nowak, właściciel m.in. Zakładów Mięsnych Nowak. Złoża na działce w Gdańsku zobacz na mapie Gdańskazostały udokumentowane już w 2007 roku. W tym samym roku pomiędzy Prezydentem Miasta Gdańska a firmą Baltex - Inżynieria i Górnictwo Morskie podpisano umowę na dzierżawę nieruchomości gruntowych.

Czytaj też: Pierwsza legalna, odkrywkowa kopalnia bursztynu powstanie w Gdańsku

Od dłuższego czasu cena bursztynu na rynku stale rosła. Szczyt cenowy osiągnęła w marcu, kiedy za kilogram najwyższej jakości surowca płacono nawet 14 tys. zł. - Dziś ceny ustabilizowały się, a nawet trochę spadły. Jednak nie wiadomo, co będzie dalej, bo wiele zależy od... Rosji - wyjaśnia Robert Pytlos.

Ceny szybowały ponieważ zabrakło bursztynu na rynku. Bursztyn wydobywany nielegalnie lub zbierany na plażach to jedynie kilkanaście ton rocznie. Prawie 90 proc. wszystkich zasobów bursztynu znajduje się na terenie Rosji. Największa kopalnia bursztynu to Kaliningradzki Kombinat Bursztynowy w miejscowości Jantarnoje. Od dłuższego czasu nie sprzedaje ona jednak tego surowca za granicę.

Czytaj też: "Król bursztynu" w areszcie. Czy gdański sąd zgodzi się na jego ekstradycję do Rosji?

Zaczęło się od doniesień medialnych na temat ogromnej korupcji trawiącej branżę bursztynniczą w Rosji oraz ogromnej skali przemytu surowca. Rozpoczęto kontrole producentów i handlarzy bursztynu. W zeszłym roku z kolei zmieniono odgórne zasady sprzedaży bursztynu (wprowadzono m.in. przyznawane bardzo restrykcyjnie licencje na handel surowcem), co w praktyce spowodowało, że eksportowany wcześniej m.in. do Polski surowiec, przestał być dostępny na rynku.

Targi Amberif 2014

Miejsca

Opinie (27)

 • a dlaczego nasi "przyjaciele" rosjanie nie chcą nam sprzedawać bursztynu? (3)

  czy miłość między naszymi bratnimi narodami już nie wystarczy?
  To po co otwieraliśmy im przejście graniczne w Kaliningradzie?

  • 26 1

  • pomiędzy Rosją a Polską miłości nie było nigdy

   a cała nasza historia i współczesność jest zła.
   Co ciekawe z Niemcami było podobnie, a jednak potrafiliśmy się dogadać.

   • 11 1

  • przejście otwieraliśmy m.in. po to

   że w Kaliningradzie ceny wielu wyrobów, że nie wspomnę o ich jakości, są wyższe niż w Polsce. Wódka nawet jest droższa niż w Polsce. Dlatego tylu Rosjan przyjeżdża do Gdańska. A poza tym mogą na własne oczy zobaczyć różnicę pomiędzy Kaliningradem a Gdańskiem.

   • 9 0

  • żeby seryjny samobójca mógł bez wizy czyli kontroli granicznej wjeżdżać i wyjeżdżać

   • 10 2

 • Rosjanie nie chcę sprzedawać z kilku powodów :

  - ograniczyli wydobycie, by ceny surowca rosły, a poza tym znacznie ograniczyli przemyt
  - sami od pewnego czasu zabierają się za promocję bursztynu uważając, że skoro mają kopalnię to mimo, że ich wyroby stoją na marnym poziomie, to im się należy status stolicy bursztynu. Niebawem w dawnej fabryce wyrobów bursztynowych w Koenigsbergu uruchomią nowe, większe muzeum bursztynu
  - Chińczycy, którzy mają kasy jak lodu w Arktyce widują w górę ceny surowca, na którego nie stać polskich bursztynników
  - i trochę mocarstwowej polityki Rosji też za tym stoi.

  • 15 0

 • słuchajcie a ile kosztuje sznur tak jakby sprzedać

  mam 3 sznury, nie przepadam za bursztynem, jest na to zbyt w ogóle ?

  • 3 6

 • W ogóle (1)

  Kto tak w ogóle nosi bursztyn?! Kto go kupuje? Co rusz to nowe sklepy z bursztynem a tego brzydactwa i tak nikt nie kupuje. Bez sensu marnować kasę na wydobywanie. Lepiej rozdajcie pieniądze czytelnikom Trojmiasto.pl :D

  • 6 23

  • Bursztyn

   Mało wiesz.Dla prawdziwych koneserów to skarb.
   No i jest bardzo zdrowy.Nie każdy widzi jego piękno.
   Może i lepiej?

   • 4 0

 • przeciez burszytn sie wydobywa caly czas legalnie

  w ilosciach dowolnych - wystarczy przejechac sie na stogi , plukanie pelna para..... urzad miasta wie, wojewodzki wie, straz miejska i policja wie, graniczna nic nie moze..... od 20 LAT bezsprzecznie i bezpiecznie plucza do woli! pozdrowienia dla pana Janka.

  • 23 3

 • a u siebie - na Stogach - jeszcze w sierpniu udostępni poszukiwaczom kilka hektarów.

  Siwy i Melon wyrusza na łowy hahaha

  • 11 1

 • Paranoja jest goła ...

  Ciekawe czy burmistrz takiej Antwerpii tez ma pełnomocnika d/s diamentów i podpisuje porozumienia w sprawie wydobycia w RPA czy Rosji?

  • 5 3

 • Na stogach ?

  Tam kopali, kopią i kopać bedą cale zycie. I zadne ustawy tego nie zmienią.

  • 8 0

 • szukajcie i wydobywajcie przy DCT zanim zaleja betonem (1)

  to takie proste

  • 7 0

  • A co z bursztynem,

   wydobytym w tunelu?

   • 2 0

 • gdańszczanin

  Pan Nowak połączył siły z panem Jankiem zwanym Tygrysem i zacznie ryć w Sobieszewie do wspólnej kasy

  • 10 1

1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ludzie biznesu

Hanna Kąkol

Od 1999 r. dyrektor zarządzający firmy Perfect Consulting, która powstała z jej inicjatywy. Działalność Perfect Consulting obejmuje usługi doradztwa personalnego oraz szkolenia interpersonalne. Firma specjalizuje się w stosowaniu oraz wdrażaniu narzędzi wspomagających zarządzanie kapitałem ludzkim. Ukończyła Zarządzanie i Marketing na WSAiB w Gdyni. Studia podyplomowe podjęła na kierunku Zarządzanie Zasobami Ludzkimi na Uniwersytecie Gdańskim. Jest również absolwentką studiów MBA w Gdańska...

Najczęściej czytane