• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Czarna Lista Barier dla przedsiębiorców

erka
2 kwietnia 2011 (artykuł sprzed 13 lat) 
Przedsiębiorcy uważają, że przybywa barier utrudniających prowadzenie działalności gospodarczej. Przedsiębiorcy uważają, że przybywa barier utrudniających prowadzenie działalności gospodarczej.

W 2010 roku przybyło barier utrudniających prowadzenie działalności gospodarczej - wynika z "Czarnej Listy Barier", którą po raz ósmy przedstawiła PKPP Lewiatan. - Nie poprawił się sposób stanowienia prawa, tryb uchwalania nowych przepisów jest zbyt pośpieszny i uniemożliwia rzetelną ocenę merytoryczną i prawną poszczególnych zapisów - mówi Henryka Bochniarz, prezydent PKPP Lewiatan.



Zobacz pełną wersję Czarnej listy barier 2011

Przedsiębiorcy ponoszą szczególnie wysokie koszty związane z rejestracją i upadłością firmy, realizacją obowiązków podatkowych, prowadzeniem dokumentacji pracowniczej, rozstrzyganiem sporów i dochodzeniem należności, realizacją inwestycji budowlanych. Porażką rządu zakończyło się wprowadzenie "jednego okienka", w którym można byłoby szybko zarejestrować firmę.

Co stanowi największy problem w prowadzeniu działalności gospodarczej?


W 2010 roku rząd dokonał blisko 40 nowelizacji ustaw podatkowych, ale w ich wyniku liczba barier podatkowych nie została ograniczona, a nawet uległa wydłużeniu. Największym ułatwieniem dla przedsiębiorców jest możliwość wystawiania faktur VAT w wersji elektronicznej. Jeżeli podwyżka VAT była nieunikniona ze względu na sytuację finansów publicznych, to szkoda, że nie wykorzystano jej do ujednolicenia stawek tego podatku. Przedsiębiorcy ponieśli wysokie koszty operacji bez korzyści w postaci uproszczenia systemu.

W ustawodawstwie pracy niewiele się zmieniło: pozytywnie oceniamy nowelizację ustawy o zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, negatywnie zaś wprowadzenie dnia wolnego od pracy w święto Trzech Króli. Dofinansowanie zamawianych kierunków studiów na uczelniach pozwoli lepiej dopasować kwalifikacje absolwentów do potrzeb rynku pracy. Przedsiębiorcy nadal uważają, że regulacje w tym obszarze są zbyt sztywne i nie sprzyjają zwiększaniu zatrudnienia.

Droga do pozwolenia na budowę nie uległa skróceniu. Nadal bolączką jest przewlekłość i nieprzewidywalność procedur administracyjnych. Nie doczekaliśmy się zmiany ustawy o planowaniu przestrzennym, która miała skłonić władze samorządowe do uchwalania planów i w konsekwencji ułatwić realizacje inwestycji, a jednocześnie zachowanie ładu przestrzennego.

Nadal brak decyzji co do zasad przyznawania nieodpłatnych pozwoleń na CO2 oraz przeznaczenia środków uzyskanych z aukcji pozwoleń CO2. Utrzymane zostały ceny regulowane energii elektrycznej dla gospodarstw domowych. Związane z tymi regulacjami ryzyko zniechęca do inwestowania.

Postęp we wdrażaniu e-administracji następuje: wprowadzono elektroniczny rejestr ksiąg wieczystych i elektroniczne postępowanie w sądzie. Ale nadal możliwości elektronicznego kontaktowania się z urzędami publicznymi są ograniczone. Na ukończeniu są prace nad projektami oczekiwanymi od dawna przez przedsiębiorców: zastąpieniem zaświadczeń oświadczeniami, uproszczeniem rejestracji spółek, leasingiem konsumenckim, elektronicznym KRS. Szkoda, że zawieszono prace nad prawem holdingowym.

Niestety, wiele projektów, nad którymi trwają prace, niesie zagrożenia: nowelizacja prawa zamówień publicznych umożliwi arbitralne wykluczanie i szantażowanie wykonawców, projekt ustawy o utrzymaniu czystości w gminach nie gwarantuje zachowania uczciwej konkurencji, ustawa o refundacji leków obciąży firmy farmaceutyczne dodatkowym podatkiem i ryzykiem.
erka

Opinie (73) 3 zablokowane

  • A w Gdyni (2)

    Jest jedno okienko. A własciwie jedno centrum. I wszyscy są mili i pomocni. I to jak na moje nie jest kwestia partii politycznych tylko chęci osób decyzyjnych i dalekowzrocznego patrzenia. I dostrzegania korzyści dla miasta. Pozdrawiam, świeżo upieczony przedsiębiorca.

    • 6 1

    • plus drugie w zus i trzecie w urzędzie skarbowym (1)

      zobaczysz jak będziesz zamykała działalność.

      • 0 0

      • odpowiedź dla osoby "a"

        Nie wiem czy Pan czy Pani (chyba zabrakło czasu na podpisanie się) był/była w sprawie działalności gosp. w Gdyni? Tam jest 1 może nie okienko a miejsce gdzie można wszystko załatwić. Gratuluję Gdyni i mam zamiar się tam przeprowadzić.

        • 0 0

  • ZUS

    To, co niszczy przediębiorczość to ZUS i jego wzięte z księżyca wymagania. To ZUS powoduje, że młodzi przedsiębiorcy zamykają interes w Polsce i uciekają pracować za granicą. ZUS swoją antynarodową polityką doprowadzi kraj do bankructwa, bowiem pozostaną w nim tylko emeryci i inwalidzi (też chętnie by zwiali), ale wydokość ich rent nie pozwala na to

    • 12 0

  • "jedno okienko

    • 1 0

  • Nie wiem jak inne miasta ale w Gdyni od jakiegoś czasu funkcjonuje "jedno okienko" -teoretycznie i praktycznie ! a więc jakoś można...

    • 2 1

  • OPCJA ANKIETY: Problemem jest HARACZ dla ZUS i Grubasów w sejmie.

    • 10 0

  • "jedno okienko"

    gdzieniegdzie jest porażką, zwłaszcza przy korzystaniu z dotacji unijnej, kiedy nie ma co liczyć na pocztę, tylko trzeba samemu załatwić w kilka dni i - mimo teorii - objechać ZUS i US, zatem z jednego okienka robią się 3.

    US wzywa do stawiennictwa w sprawach, w których wystarczyłoby złożenie odpowiedniej deklaracji korygującej, więc ich reklama to pic na wodę. Wystarczyłoby wysłać pismo, że należy złożyć taką a taką deklarację, a nie wzywać kogoś, żeby tę deklarację... wypełnił na miejscu. Porażka.
    Z doświadczenia wiem, że w urzędach lepiej 10 razy zapytać, żeby potem nie było problemów. Tak się dowiadywałam o to, jak podać nowy nr konta firmowego. Podeszłam do okienka z drukiem NIP-1, spytałam, czy na tym formularzu, jeśli prowadzę działalność jednoosobową. Babka w okienku wyrwała mi ten formularz i odpowiedziała, że ten nie, bo już prowadzę działalność, że na druku EDG-RB albo w osobnym piśmie. OK. Udałam się do UM, gdzie usłyszałam, że EDG-RB to tylko załącznik do wniosku EDG, i nie mogę go złożyć jeśli nie dokonuję innych zmian (zakres działalności, nazwa, adres firmy itp). Również powiedziano mi, żeby zwykłe pismo wysłać. No więc wysłałam, do US i ZUS. Po czym zostałam wezwana do US, gdzie dowiedziałam się, że jednak wypełniam nadal formularz NIP-1, że US nie uwzględnia "pism" (chociaż informacja ta sama) i że przyjmuje gołe załączniki EDG-RB. Pani przeprosiła za wcześniejszą błędną informację, ale co z tego, że pół dnia straconego i dodatkowe koszty się wygenerowały.

    W ZUSie na początku Pani wszystko ładnie i fachowo wytłumaczyła, podała wysokości składek (chociaż mogłabym dostać odpowiednie materiały w UM). Przy okazji, z ciekawości spytałam, co się stanie, w przypadku gdy np. spóźnię się jeden dzień z płatnością składki. Dowiedziałam się, że tracę w tym momencie ubezpieczenie od utraty dochodów z powodu choroby (ZUS wypłaca coś takiego przedsiębiorcom na czas choroby udokumentowanej zwolnieniem lekarskim, na podstawie średniej dochodów z poprzednich miesięcy, zdaje się trzech) i to nie w tym miesiącu, w którym się spóźniłam, ale na okres TRZECH kolejnych - ale dalej muszę opłacać składkę ubezpieczenia w wysokości ok. 10 pln z tego tytułu. PARANOJA.
    Dziwi mnie fakt, że normalna składka ZUS to już 900 pln!!! Wielokrotnie więcej niż w innych krajach, a mamy z tego kiepską opiekę medyczną, a później - wielokrotnie niższe emerytury niż w innych krajach Europy.

    Zakładanie działalności w Anglii (jako przykład, podany przez koleżankę) - jedno okienko, jedna wizyta, otrzymuje się info o wysokości składek ubezpieczenia, numery kont na które płacić ubezpieczenie i podatek, wszelkie pozostałe kwestie załatwia się via tel, e-mail, pocztę. Jeszcze wiele nas czeka, zanim (jeśli w ogóle) dojdziemy do takiego poziomu urzędniczego rozwoju.

    • 8 0

  • Platforma Obywatelska nie zrobiła nic by nam ułatwić prowadzenie działalności!. (2)

    Zostałem oszukany!.Nie będę już na was głosował!.

    • 10 1

    • Spoko, spoko nie zabraknie takich, którzy chcą być oszukiwani w imię bycia POprawnym europejczykiem. POprawność polityczna robi z ludzi niewolników na całym świecie i to jest esencja demokracji.

      • 4 1

    • a co - zagłosujesz na PIS-SLD?

      to jeszcze większa zaraza niż PO

      • 2 1

  • Zwycięski

    Ja sobie dodatkowo dorabiam Wam też tak radzę Wpisz w Google wszystkoozarabianiuwsieci

    • 0 3

  • Niech żyje kapitalizm koncesyjno-etatystyczny!

    Niech żyje...

    • 1 0

  • jedna z "barier"

    Bariera – opis problemu
    "4. Zwolnienie od podatku dla producentów towarów spożywczych powoduje nieuzasadnione faworyzowanie producentów w stosunku do handlowców"
    Rekomendacja:
    "Ograniczenie podmiotowe zwolnienia od podatku powinno zostać wyeliminowane. "
    Nie jest to moze działanie tzw "wolnorynkowe" ale wg mnie zwolnienie podatkowe producentów jest jak najbardziej uzasadnione bo przez to pobudza się rodzimą produkcję chroniąc jednocześnie przed zalewem ryrnku produktami obcymi.

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ludzie biznesu

Łukasz Żelewski

Prezes zarządu Agencji Rozwoju Pomorza od 2007 roku. Wcześniej pełnił funkcję Zastępcy Dyrektora...

Najczęściej czytane