• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Czy pracodawca może zarządzić sobotę dniem pracującym?

24 sierpnia 2017 (artykuł sprzed 6 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat Szkolenie po nocnej zmianie. Czy to legalne?
W wielu zakładach pracy przyjęło się, że dniem wolnym jest sobota (w szczególności przy obowiązkowo wolnej niedzieli), jednakże przepisy nie wymagają, żeby to był właśnie ten dzień.
W wielu zakładach pracy przyjęło się, że dniem wolnym jest sobota (w szczególności przy obowiązkowo wolnej niedzieli), jednakże przepisy nie wymagają, żeby to był właśnie ten dzień.

Są zawody, w których praca w soboty jest koniecznością, należą do nich m.in. zawody medyczne. Czy dyżury pracowników służby zdrowia powinny być dodatkowo płatne, a może wystarczy wyznaczyć za nie inny wolny dzień?



Jestem pielęgniarzem. Pracujemy po 12 godzin albo dniówki albo na zmiany nocne. Pracodawca płaci dodatkowo za pracę w nocy i za pracę w niedzielę i święta. Minimum 10 dni przed rozpoczęciem kolejnego okresu rozliczeniowego mamy podany grafik na kolejny miesiąc, z którego dowiadujemy sie jakie dni wolne będziemy mieć w danym miesiącu. W tygodniu zawsze mamy co najmniej dwa dni wolne. Czy pracodawca ma obowiązek wypłacić 45 proc. dodatek za pracę w sobotę?

A jeśli nie, to od czego to zależy to, że w jednym zakładzie pracy pielęgniarka za pracę w soboty dostaje dodatek, a w moim nie. Czy to zależy od pracodawcy czy jest to jakoś regulowane prawnie?

Z jednego źródła dowiedziałem się że jeśli w tygodniu mam dwa dni wolne, to nie należy mi się żadne dodatkowe wynagrodzenie za dyżur w sobotę. Czy jest coś takiego jak wewnętrzny regulamin pracy? Czytałem, że pracodawca ma obowiązek wyznaczyć dzień wolny od pracy dla pracowników w tym regulaminie i jeśli jest to sobota dla wszystkich pracowników, to każdy kto pracuje w sobotę ma dodatkowo płacone z tego tytułu, nawet jeśli w danym tygodniu ma inne dwa dni wolne. A jeśli pracodawca wyznaczy indywidualnie w tym regulaminie dni wolne od pracy dla poszczególnych pracowników osobno i np. komuś przypadnie poniedziałek to za każdy pracujący poniedziałek w danym miesiącu ten pracownik ma mieć dodatkowo zapłacone. Czy to prawda?


Na pytanie odpowiada Andrzej Fortuna - radca prawny z kancelarii Radcy Prawnego Fortuna.

Andrzej Fortuna, radca prawny Andrzej Fortuna, radca prawny
Pracodawca w oparciu o obowiązujące przepisy prawa, w tym regulacje dotyczące obligatoryjnego minimalnego odpoczynku tygodniowego określa pracownikom dni rozkładowo wolne od pracy (dniem ustawowo wolnym jest niedziela).

W wielu zakładach pracy przyjęło się, że dniem wolnym jest sobota (w szczególności przy obowiązkowo wolnej niedzieli), jednakże przepisy nie wymagają, żeby to był właśnie ten dzień. W szczególności w razie dozwolonej pracy w niedzielę - często dni wolne dla danego pracownika przypadają na inne dni, niż sobota i niedziela. Mogą też nie być to stale te same dni, a ulegać zmianie w poszczególnych okresach.

Aktualnie obowiązujące przepisy nie obligują już pracodawców do zamieszczania informacji o dniach rozkładowo wolnych od pracy w regulaminie pracy. Pracodawca może zatem zdecydować, że wybierze dla wszystkich pracowników ten sam dzień w tygodniu i zamieścić tę informację w regulaminie pracy (bądź w obwieszczeniu, a nawet w umowie o pracę) - co powszechnie praktykowane jest w zakładach pracy funkcjonujących od poniedziałku do piątku. Jednakże, w szczególności w zakładach pracy funkcjonujących siedem dni w tygodniu, mogą nie zostać ustalone konkretne dni rozkładowo wolne od pracy - a kwestia ta jest wówczas ustalana w harmonogramach pracy (zwanych potocznie grafikiem) przedstawianych pracownikom ze stosownym wyprzedzeniem. Dni ustalone w ten sposób jako dni wolne od pracy stają się dla pracownika tzw. dniami rozkładowo wolnymi od pracy.

Czy zdarza ci się pracować w soboty?

Pracownikom wykonującym zawód medyczny (a do takich zalicza się zawód pielęgniarza), zatrudnionym w systemie pracy zmianowej (i tylko takiej), w podmiocie leczniczym wykonującym działalność leczniczą w rodzaju stacjonarne i całodobowe świadczenia zdrowotne - za każdą godzinę pracy wykonywanej w porze dziennej w niedziele i święta oraz ustalone dni wolne od pracy wynikające z przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy, przysługuje dodatek w wysokości co najmniej 45 proc. stawki godzinowej wynagrodzenia zasadniczego. Stanowi o tym art. 99 pkt 2 ustawy o działalności leczniczej.

Podsumowując, z opisanego przez czytelnika stanu faktycznego wynika, że pracodawca nie ma obowiązku wypłacić czytelnikowi dodatku za pracę w sobotę, jeżeli nie wskazał wcześniej, że będzie to jego dzień wolny od pracy - czy to w regulaminie, czy to w indywidualnym grafiku. Innymi słowy, pracownikowi medycznemu co najmniej 45-proc. dodatek do wynagrodzenia przysługuje za pracę wykonywaną w opisanych powyżej warunkach w ten dzień, który został uprzednio wskazany pracownikowi - w regulaminie pracy lub grafiku - jako dzień wolny. Jeśli regulamin pracy nie określa konkretnego dnia wolnego - decydujące znaczenie ma harmonogram pracy ustalony dla danej osoby.

Zaznaczam, że w zależności od specyfiki świadczonej pracy oraz wyborów dokonywanych przez pracodawcę, uprawnienia pracowników w różnych zakładach pracy mogą się znacznie różnić. Wynika to również z tego, że przepisy prawa pracy regulują jedynie minimalne uprawnienia pracowników. Każdy pracodawca może zatem wprowadzić odmienne zasady, o ile nie będą mniej korzystne dla pracowników, niż wynikające z przepisów prawa pracy. 

Należy przy tym pamiętać, że przedstawiona informacja jedynie szczątkowo opisuje zasady wynagradzania pracowników wykonujących zawód medyczny. Nie jest jednak możliwe w jednym artykule opisanie wszystkich kwestii z tym związanych, np. zagadnienia dotyczące rozliczania dyżuru medycznego, które były przedmiotem wielu analiz i orzeczeń sądowych.
Kancelaria Radcy Prawnego Fortuna

Opinie (26) 2 zablokowane

  • Do roboty..

    • 0 0

  • GSR

    W Gsr są tak ustawione stawki że jak nie pracujesz po godzinach i w weekendy ro niezarobisz.

    • 1 0

  • Pracuj i módl się...

    Chcą abyś pracował i w soboty i w niedzielę najlepiej za 13 zł/Brutto/ godzinę. A dodatki to masz jednemu czy drugiemu-właśnie Ty wypracować co by było i na jego nowe BMW, wczasy na Maderze,na drobne wydatki dla jego żony lub kochanki. Nadgodzin nie chcą płacić, dodatków za pracę w dni wolne też nie, umów o pracę dać także nie chcą... Ale stękają ,że brakuje im już frajererów do pracy.

    • 2 2

2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ludzie biznesu

Marek Kasicki

Wiceprezes zarządu Energa-Operator. Absolwent Wydziału Zarządzania i Ekonomii Politechniki...

Najczęściej czytane