• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Fikcyjne faktury na stacjach benzynowych i u lekarza

Robert Kiewlicz
27 maja 2017 (artykuł sprzed 7 lat) 
Do organów podatkowych coraz częściej docierają sygnały o nieuczciwym procederze, który ma miejsce na stacjach paliw. Chodzi o nieuczciwy proceder wystawiania fikcyjnych faktur na paliwo. Do organów podatkowych coraz częściej docierają sygnały o nieuczciwym procederze, który ma miejsce na stacjach paliw. Chodzi o nieuczciwy proceder wystawiania fikcyjnych faktur na paliwo.

Nigdy nie bierzesz paragonów? Mogą one posłużyć do wystawienia lewych faktur, dzięki którym nieuczciwe firmy zawyżają kwoty podatku i koszty podatkowe. Najczęściej dochodzi to tego typu sytuacji na stacjach benzynowych, choć w naszym regionie kontrole skarbowe ujawniły ten proceder w takich branżach jak opieka zdrowotna, transport, handel czy doradztwo.



Czy zgłosiłbyś oszustwo podatkowe?

Najłatwiej "lewe faktury" dostać na stacjach benzynowych. To tam najczęściej dochodzi do nieuprawnionego wykorzystania paragonów, które nie zostały wydane klientowi lub nie zostały odebrane przez faktycznych nabywców.

Nieuczciwi pracownicy stacji paliw, w zamian za korzyść majątkową, wystawiają do takich paragonów faktury na zaprzyjaźnione firmy, które nie nabyły paliwa. Tak uzyskane faktury służą nieuczciwym podmiotom do zawyżenia kwoty podatku naliczonego oraz kosztów podatkowych.

- W przypadku sprzedaży paliwa osobie fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej sprzedawca jest zobowiązany zaewidencjonować taką sprzedaż przy użyciu kasy rejestrującej, wydrukować paragon i wydać go kupującemu. Z kolei kupujący paliwo może zwrócić się do sprzedawcy z żądaniem wystawienia faktury, wówczas do egzemplarza faktury (pozostającego u sprzedawcy) dołącza się paragon - tłumaczy Barbara Szalińska, rzecznik prasowy Izby Administracji Skarbowej w Gdańsku. - Do organów podatkowych docierają sygnały o nieuczciwym procederze, który ma miejsce na stacjach paliw i dotyczy nieuprawnionego wykorzystania paragonów.
Nie tylko na stacjach benzynowych dochodzi do takich przestępstw. W okresie od stycznia 2016 roku do marca 2017 roku w naszym regionie do takich sytuacji doszło także w takich branżach jak: opieka zdrowotna (w tym praktyka lekarska), transport drogowy towarów, rozbiórka i burzenie obiektów budowlanych, handel czy doradztwo.

W przypadku wystawienia faktury na rzecz innego podmiotu niż rzeczywisty nabywca paliwa, mamy do czynienia z wystawieniem tzw. pustej faktury dokumentującej czynność, która nie została dokonana. Jakie konsekwencje czekają wystawiających fikcyjne faktury?

- Stacja paliw, której pracownik, na podstawie paragonu, wystawił fakturę z wykazaną kwotą podatku dla podmiotu innego niż faktyczny nabywca paliwa, jest zobowiązana do odprowadzenia podatku wykazanego w tej fakturze do urzędu skarbowego - tłumaczy Szalińska. - Musi ona również rozliczyć podatek VAT z tytułu udokumentowanej paragonem sprzedaży paliwa na rzecz faktycznego nabywcy. Oznacza to, że stacja paliw, na skutek nieuczciwego działania swojego pracownika, powinna zapłacić dwukrotnie kwotę VAT od jednej transakcji, wraz z odsetkami za zwłokę.
Konsekwencje czekają także odbiorcę takiej faktury. Nieuczciwa firma, dla której wystawiono fakturę nie ma prawa do odliczenia podatku wykazanego w tej fakturze. W przypadku gdy firma odliczy podatek z tej faktury, zostanie na nią dodatkowo nałożona sankcja w wysokości 100 proc. zawyżenia podatku naliczonego.

- W podatku dochodowym takiej faktury nie można uwzględnić w kosztach uzyskania przychodów. Wydatek jest bowiem uznawany za koszt uzyskania przychodu tylko wtedy, gdy obejmuje rzeczywiste transakcje dokonane między sprzedawcą i nabywcą wskazanymi na fakturze - tłumaczy Szalińska. - Wystawianie faktury w sposób nierzetelny oraz posługiwanie się takim dokumentem karane jest karą grzywny nawet do 720 stawek dziennych albo karą pozbawienia wolności na czas nie krótszy od roku, albo obu tym karom łącznie.
Odpowiedzialność karna skarbowa może objąć nie tylko nieuczciwych sprzedawców, ale również kierowników stacji paliw, a nawet członków zarządu lub głównych księgowych firm, które prowadzą stacje paliw.

Przeciwdziałać nielegalnemu wykorzystaniu nieodebranych paragonów mają zamiar same stacje benzynowe. Już w lipcu na wszystkich stacjach PKN Orlen w Polsce pojawią się przezroczyste skrzynki, przeznaczone na przedarte paragony. Klienci, którzy nie chcą lub nie potrzebują dowodu zawarcia transakcji dzięki temu rozwiązaniu zyskają pewność, że ich paragony nie zostaną wykorzystane w działaniach "szarej strefy podatkowej".

Miejsca

Opinie (165) 3 zablokowane

  • Nieuczciwi pracownicy? (1)

    A może klienci, którzy biorą f-vat na kolegę, kochankę czy męża kuzynki brata? Potrafią wyciągnąć ze smietnika przy wejściu wyrzucone przez innych klientów paragony, nazbierac cały plik i potem przyjść po faktury z ostatnich 3 miesięcy. A my jako pracownicy musi to przyjac. Nr rej nie weryfikujemy, bo nie jesteśmy z urzędu skarbowego. Co 3-4 faktura to lewizna i bynajmniej nie z winy pracownika. Pozdrawiam

    • 11 0

    • Bardzo umiejętne użycie słowa "bynajmniej".

      To rzadkość na tym forum. Dla większości bynajmniej=przynajmniej.

      • 3 0

  • Patriotyzm

    Rząd jest jaki jest. Coraz gorszy od poprzedniego. Co chwilę słychać o jakiś pseudopatriotach. Moim zdaniem patriotyzm jest wtedy gdy jesteś ok względem innych obywateli tzn nie kradniesz. Placisz te podatki ( może kiedyś wybierzemy normalny rząd. Nie po. Nie PiS. Ani inne dziadostwo), jeździsz z dozwolona prędkością ( nie zabijasz innych) itd. Bądźmy w końcu normalni a nie oszustami i codziennymi bandytami

    • 5 1

  • stacja lotos na chelmie... (1)

    ...tam niechętnie sprzedawca daje klientowi paragon...trzeba się dopominać.

    • 3 2

    • upominać

      • 2 0

  • firmy zawyżają kwoty podatku? ludzie, co to za bzdury w tym artykule-poprawcie to

    co to są "koszty podatkowe" ?

    Firmy biorące lewe f-ry chcą zaniżyć wysokość podatku.

    Firma, która celowo zawyża kwotę podatku- to byłaby ukochana firma US.

    • 0 0

  • Nieuczciwi pracownicy stacji paliw, w zamian za korzyść majątkową

    a skąd ta pewność ?? Bzdury! Wygląda jakby ktoś ze skarbówki pisał ten artykuł....Weźcie się lepiej za panów w koloratkach - tam to idą wałki! Kasa fiskalnadla klechów - zamiast tacy - odpisy w PiT. Tyle w temacie.

    • 5 4

  • skoro fakturę weźmie ktoś inny niż powinien to nikt nie jest stratny. (1)

    suma podatkowa się nie zmieni. podatek za np. paliwo odliczy inny podmiot niż uprawniony. jeden zyska, drugi straci, do budżetu wpłynie tyle samo. karani raczej powinni być ci którzy nie biorą faktur bo są niegospodarni.

    • 2 3

    • to nieprawda.

      za fakturę odlicza się podatek (korzyść). za paragon nie. jak weźmiesz paragon zwykłego kowalskiego i zrobisz z niego fakturę to - upraszczając - kłamiesz. odliczasz pieniądze za paliwo, którego twoja firma nie zużyła. w ten sposób oszukujesz swoją uczciwą konkurencję, która nie ma dodatkowych korzyści z lewych faktur. i zwykłych ludzi też oszukujesz, bo dla twoich lewych ulg rząd musi dorzucić do "sumy podatkowej" pieniądze z innych źródeł. za twoje lewe ktoś musi zapłacić ktoś inny.

      • 0 0

  • VAT z definicji jest podatkiem mafijnym.

    Widziałem już kilka mieść z drogimi usługami lub towarem.
    Za ladą przysłowiowy KARK, przed lokalem stoi wypasione auto. Często są też koledzy karka, milknący gdy się wchodzi do lokalu. Atmosfera odpychająca, obsługa ostentacyjnie niemiła. Gdy się taki lokal obserwuje, to nie ma tam nigdy klientów, a on trwa i trwa. Całymi latami.
    Jak zarabia?

    • 4 0

  • W przypadku wystawienia faktury na rzecz innego podmiotu niż rzeczywisty nabywca paliwa, mamy do czynienia z wystawieniem tzw. pustej faktury dokumentującej czynność, która nie została dokonana.
    ----
    ee? jak nie dokonana - to paragon jak wystawiony ? Generalnie to jest tzw mentalność Kalego....łapanie drobnicy - jak sprzedawców warzyw na gdyńskiej hali targowej - sam byłem świadkiem 4 jabłka bez paragonu i z kolejki wyskoczyła pani urzędnik skarbówki.....odwagi brakuje przy naprawdę poważnych pieniądzach, z jeszcze innej strony - VAT mamy i tak już bardzo wysoki...która to już rocznica wyższej stawki ?

    • 2 0

  • jeśli wymagamy uczciwości od państwa, to sami też musimy być uczciwi.. (2)

    niestety. to trudne, ale prawdziwe. zasada "oni nas okradają, to my ich też będziemy okradać" do niczego nie prowadzi - no może tylko do chwilowych korzyści. jak chcemy być naprawdę bogatym społeczeństwem, gdzie każdy jest uczciwie wynagradzany za swoją pracę, to każdy z nas musi być uczciwy na co dzień.

    • 4 0

    • jakie to proste i oczywiste...

      a dla wielu ludzi wciąż zbyt trudne.

      • 1 0

    • tylko uczciwośc w Skandynawii okupiona była wiakmi ucinanych raczek.

      Ludzie zawsze będą kombinować. Tylko prawo PROSTE i kara NIEUCHRONNA stwarzają to co nazwałeś uczciwością społeczną.

      • 0 0

  • Jest problem ?

    Proszę wprowadzić e-paragony i po problemie
    A nie deliberować cały dzień

    • 1 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ludzie biznesu

Sławomir Kalicki

Absolwent Wyższej Szkoły Morskiej w Gdyni oraz Strathclyde University (MBA). Od początku pracy...

Najczęściej czytane