stat

Kiedy pracownikowi przysługuje nagroda jubileuszowa?

Przyznawanie nagrody jubileuszowej nie jest obowiązkiem pracodawcy sfery pozabudżetowej.
Przyznawanie nagrody jubileuszowej nie jest obowiązkiem pracodawcy sfery pozabudżetowej. fot. rh2010/fotolia.pll

Nagroda jubileuszowa znana jest głównie pracownikom sfery budżetowej, może się jednak zdarzyć, że pracodawca prywatny również postanowi wypłacić ją swoim pracownikom. Jednak czy musi?



Pracuję w prywatnym zakładzie zatrudniającym ponad 20 osób. Jestem zatrudniona na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony. Minęło mi 25 lat pracy (w sumie w dwóch prywatnych zakładach pracy) czy wg Kodeksu pracy mój drugi pracodawca ma obowiązek wypłacenia mi z tego tytułu jubileuszu w formie pieniężnej? Pytałam o to pracodawcę, ale w odpowiedzi usłyszałam, że w firmie nie jest praktykowane płacenie takich jubileuszy pracownikom. Dodatkowo, raz na 4 tygodnie wypada mi dyżur w sobotę. Chciałabym dowiedzieć się, czy w tym dniu mam obowiązek pracy przez 8 godzin, mimo tego, że moje obowiązki nie wymagają przebywania w pracy aż tak długo?

Na pytanie odpowiada Paweł Kasprzyk z Kancelarii Radców Prawnych Kasprzyk Waliszewski.

Paweł Kasprzyk, radca prawny
Paweł Kasprzyk, radca prawny mat. prasowe
Pierwsze z zadanych pytań dotyka materii tzw. nagrody jubileuszowej. Na wstępie wskazać należy, że Kodeks pracy nie zawiera regulacji, które dawałyby wszystkim pracownikom prawo do takiej nagrody. Świadczenie to jest charakterystycznie dla pracowników sfery budżetowej, a więc np. nauczycieli, pracowników samorządowych. W ich przypadku nagroda jubileuszowa jest uregulowana w przepisach zamieszczonych w przewidzianych dla tych grup pracowników aktach prawnych, np. nagroda jubileuszowa dla nauczycieli jest uregulowana w ustawie z dnia 26 stycznia 1983 r. Karta Nauczyciela.

Brak regulacji w Kodeksie pracy nie oznacza jednak, że wszyscy pracownicy sfery pozabudżetowej nie mają prawa do nagrody jubileuszowej. Pracodawca spoza sfery budżetowej ma możliwość wypłacania swoim pracownikom nagrody jubileuszowej, w takim przypadku uprawnienie pracownika do nagrody powinno wynikać z aktów prawa wewnątrzzakładowego obowiązujących u pracodawcy np. z regulaminu wynagradzania albo z samej umowy o pracę. Kodeks pracy nie stawia takiemu rozwiązaniu żadnych przeszkód.

Podsumowując powyższe, co do zasady Kodeks pracy nie daje wprost pracownikowi prawa do nagrody jubileuszowej, możliwa jest jednak sytuacja, w której tzw. pracodawca prywatny ma obowiązek wypłaty takiej nagrody na podstawie umowy o pracę, albo przepisów wewnątrzzakładowych. Jeśli u pracodawcy czytelniczki nie obowiązują żadne regulacje odnoszące się do nagrody jubileuszowej i w umowie o pracę także nie przyznano jej takiego uprawnienia, to od pracodawcy nie można domagać się wypłaty nagrody związanej ze stażem pracy.

Czy w Twoim zakładzie pracy przysługuje nagroda jubileuszowa?

tak, przysługuje

40%

tak, pracodawca ustalił takie zasady

8%

nie, w mojej firmie nie ma takiego zwyczaju

52%
  • zakończona

  • łącznie głosów: 752
Jeśli chodzi o poruszoną przez czytelniczkę kwestię dyżuru, to wskazać należy, że zgodnie z art. 1515 § 1 Kodeksu pracy, pracodawca może zobowiązać pracownika do pozostawania poza normalnymi godzinami pracy w gotowości do wykonywania pracy wynikającej z umowy o pracę w zakładzie pracy lub w innym miejscu wyznaczonym przez pracodawcę (dyżur). Polecenie dyżuru jest dla pracownika wiążące i ma on obowiązek pełnienia ustalonego dyżuru w określonym miejscu i czasie. Pracodawca na prośbę pracownika może go zwolnić z pełnienia dyżuru, jeśli konieczność dyżurowania ustała. Pracownik nie może sam zdecydować o zakończeniu pełnienia dyżuru przed końcem wyznaczonego czasu.

Tytułem uzupełniania należy dodać, że czasami pracownicy inaczej niż Kodeks pracy definiują pojęcie "dyżur", uznając, że jest to praca w nietypowych dla zakładu pracy godzinach lub dniach, podczas gdy praca ta wynika z rozkładu czasu pracy. W takiej sytuacji pracownik również powinien przebywać w dyspozycji pracodawcy, a brak konieczności wykonywania czynności pracowniczych nie zwalnia go od obowiązku przebywania w miejscu pracy.
Dodaj zdjęcie do artykułu

Opinie (61)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

Klikając "wyślij", akceptujesz regulamin dodawania opinii.
zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie niezwiązane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

- jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

Moim zdaniem

Strefa start-up

Najczęściej czytane