• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Na L4 robimy remont, jedziemy na wczasy lub zawody sportowe

Robert Kiewlicz
23 sierpnia 2017 (artykuł sprzed 6 lat) 
Zakład Ubezpieczeń Społecznych może sprawdzić, czy chory na zwolnieniu nie wykonuje pracy zarobkowej oraz czy nie wykorzystuje zwolnienia lekarskiego w sposób niezgodny z jego celem.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych może sprawdzić, czy chory na zwolnieniu nie wykonuje pracy zarobkowej oraz czy nie wykorzystuje zwolnienia lekarskiego w sposób niezgodny z jego celem.

W 2016 roku liczba dni absencji chorobowej w województwie pomorskim wyniosła 14 211 800. Zaświadczeń lekarskich ZUS ZLA (zwolnienie lekarskie, potocznie nazywane L4) wydano 1 126 200. Przeciętna długość zwolnienia wyniosła 12,62 dnia. Natomiast w pierwszej połowie 2017 roku w wyniku kontroli pozbawiono prawa do zasiłku już 151 osób. Z kontroli przeprowadzonej przez Oddział Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Gdańsku wynika, że często zamiast kurować się w domu wykorzystujemy zwolnienie na dodatkowy urlop, na dokończenie remontu, czy realizację własnych pasji sportowych.


Czy zdarzyło ci się brać "lewe" zwolnienie lekarskie?


W I półroczu 2017 roku na obszarze działania Oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Gdańsku  i podległych mu jednostek skontrolowano 3,8 tys. osób - w ramach kontroli prawidłowości wykorzystania zwolnień lekarskich. W wyniku kontroli pozbawiono prawa do zasiłku  151 osób, a  kwota  zasiłków cofniętych wyniosła 173 600 zł.

- W trakcie kontroli pracownicy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych ustalali, np. że kontrolowani nadal wykonywali pracę w swoim zakładzie fryzjerskim, remontowali mieszkanie, czy brali udział w zawodach sportowych. Niektórzy wykorzystywali czas zwolnienia lekarskiego jak dodatkowy urlop i wyjeżdżali na wakacje - Krzysztof Cieszyński, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa pomorskiego. - Jeżeli chodzi o liczbę dni absencji w podziale na poszczególne choroby, pierwsza piątka to: ciąża, poród, połóg; choroby układu kostno-stawowo-mięśniowego i tkanki łącznej; urazy i zatrucia; choroby układu oddechowego; choroby układu nerwowego.
ZUS może też kontrolować prawidłowość orzekania o czasowej niezdolności do pracy uprawniającego o ubieganie się np. o rentę.

- W tym wypadku sprawdza, czy ubezpieczony naprawdę jest chory. Lekarz orzecznik może przeprowadzić badanie ubezpieczonego w wyznaczonym miejscu lub w miejscu jego pobytu. Może też skierować ubezpieczonego na badanie specjalistyczne przez lekarza konsultanta ZUS, a także zażądać od lekarza, który wystawił zaświadczenie lekarskie dokumentacji medycznej będącej podstawą jego wydania. Utrata ważności zaświadczenia lekarskiego wystąpi, gdy po analizie dokumentacji medycznej i po przeprowadzeniu badania lekarz orzecznik określi wcześniejszą datę ustania niezdolności do pracy niż ta w zaświadczeniu lekarskim - tłumaczy Cieszyński.
W I półroczu 2017 roku na obszarze działania Oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Gdańsku  i podległych mu jednostek terenowych wydano łącznie 10 700 orzeczeń lekarzy orzeczników w zakresie kontroli prawidłowości orzekania o czasowej niezdolności do pracy. 921 badanych osób uznano za zdolne do pracy, co skutkowało wydaniem decyzji o braku prawa do zasiłku. Łącznie w wyniku kontroli ograniczono 6112 dni absencji z prawem do zasiłku chorobowego. Kwota cofniętych zasiłków chorobowych wyniosła 398 800 zł.

Jak ZUS kontroluje wykorzystywane przez nas zwolnienia oraz orzeczenia o niezdolności do pracy? Zakład Ubezpieczeń Społecznych  może z własnej inicjatywy lub na wniosek pracodawcy, który zatrudnia  20 osób lub mniej przeprowadzić kontrolę prawidłowości wykorzystania zwolnienia lekarskiego. Przy zatrudnieniu większym niż 20 osób - kontrola może zostać przeprowadzona przez samego pracodawcę lub inną osobę upoważnioną.

- W tym przypadku sprawdza się, czy chory nie wykonuje pracy zarobkowej oraz czy nie wykorzystuje zwolnienia lekarskiego w sposób niezgodny z jego celem. Zasadą jest, że w czasie zwolnienia lekarskiego pracownik powinien postępować tak, by jak najszybciej odzyskać sprawność i wrócić do pracy, a to wiąże się z wypełnianiem zaleceń i wskazówek lekarskich - tłumaczy Cieszyński. - Na zwolnieniu chory może podejmować jedynie takie czynności, które nie przeszkodzą w dochodzeniu do zdrowia.
Taka kontrola może być przeprowadzona w miejscu zamieszkania, miejscu czasowego pobytu, drugim miejscu pracy, czy miejscu, w którym prowadzi działalność gospodarczą. Kontrolerzy mogą też sprawdzić naszą aktywność w internecie i np. zajrzeć na nasz profil facebookowy.

Opinie (125) 1 zablokowana

  • Dajcie spokój (3)

    To jest kropla w morzu oszustw jakie dzieją się w Polsce. Zamiast pisać o kilku marginalnych procentach w skali całego kraju, skupiłbym się jak to pracodawca wykorzystuje pracownika np: Agencje tymczasowe pracy. Sam teraz idę na L4, żeby odkupić z firmy to co mi zabiera , w naturze trzeba zachować równowagę :)

    • 20 4

    • (1)

      ale nie okradasz w ten sposób swojej firmy, tylko wszystkich składkowiczów ZUS

      • 8 2

      • Przez pierwsze 30 dni płaci firma.
        Poza tym jak ja przez 5 lat płace ZUS itp i równowartość tego sobie odbiorę, to nie widzę w tym nic złego, skoro ZUS mi nic nie daje, wszystko i tak muszę leczyć prywatnie itp itd

        • 2 0

    • krytykujesz oszukiwanie, a sam oszukujesz-- to nie sposób, by oszustwa się skończyły.

      • 8 0

  • Polak- chrześcijanin wystarczy że się potem wyspowiada

    i będzie najświętszy w okolicy.

    • 13 4

  • Dzięki PO mamy wyścig szczurów,wyzysk i niewolnictwo zamiast pracy.Polak jest Chińczykiem europy! (2)

    Dlatego też ludzie kombinują,i oszukują by odpocząć ,albo dorobić.PO wprowadziło umowy śmieciowe i agencje pracy niewolniczej! ZA PO mieliśmy największy procent umów śmieciowych na świecie!
    POlitycy są właścicielami największych agencji pracy czasowej!
    Najlepszym przykładem są markety zachodnie, które masowo na skale niespotykaną nigdzie poza Polską oponowały u nas rynek! Najlepsze jest to ,że 90 zysków transferują do swoich krajów Niemiec i Francji i tam płacą od nich podatki. Czyli kupując w tych marketach płacimy podatki wspierając Niemcy I Francję!! Gdy rząd chciał wprowadzić przepis by musiały zapłacić więcej podatku w Polsce ,PO która jest partą która działa na szkodę dla Polaków zaskarżyła przepisy do Brukseli ! Ceny w marketach na zachodzi są takie same jak w Polsce a często nawet niższe jak ostatnio w Lidlu udowodnili a zarobki 5x wyższe na zachodzie..

    • 23 19

    • mylisz się...

      zarobki na zachodzie są 3-4 razy większe niż u nas, a ceny w zależności od kraju (na przykładzie sieci Lidl) +/- 10% do tego co jest u nas. Zdarzają się rzeczy dużo droższe i sporo tańsze, ale są to wyjątki, które można pominąć.

      • 5 1

    • Popieram. Nigdy nie zapomnę PO wyrzucenia 80% młodych na umowy

      Nie rozumiem poparcia jakim cieszy się ta partia. Przecież dzięki ich rządom 80% młodych ludzi wylądowało na umowach śmieciowych za glodowe pensje. Kiedy PiS zapowiedział podwyższenie pensji i wprowadzenie zasiłków dla młodych matek zaczęło się pianie, że ani pracodawcy ani budżet tego nie udźwigną. I co...? Są zasiłki i wyższe pensje.

      • 8 7

  • (1)

    Ale jest też rzesza osób które nie biorą zwolnień,przychodzą do pracy chorzy

    • 35 0

    • chora

      Chetnie wzielabym zwolnienie bo nawet mowic nie moge ale wiem ze jak pojde na zwolnienie to jak wroce to moj "kochany pracodawca" zleci mi prace w calym Trojmiescie i okolicznych wiochach

      • 0 0

  • "Na L4 robimy remont, jedziemy na wczasy lub zawody sportowe"

    chyba ty

    • 30 1

  • mam wrazenie, ze gdzies juz czytalam podobny artykul

    hmm calkiem niedawno

    • 7 0

  • Czasem człowiek potrzebuje odpocząć od pracy (1)

    bo albo fizycznie albo psychicznie w niej nie wyrabia. Czasem jest też tak, że jakaś przewlekła choroba nie pozwala nam pracować. Ja miałem właśnie taką sytuację i nie chcąc ciągle obciążać pracodawcę swoimi zwolnieniami poprosiłem szefa o urlop bezpłatny, ale on się nie zgodził i powiedział, że jak mam problemy ze zdrowiem, to powinienem być właśnie na L4. Warto tu dodać, że przebywanie na zwolnieniu nie zawsze oznacza taką chorobę przy której należy siedzieć w domu i się "kurować" jak np. przy grypie. Są też takie choroby, które wymagają właśnie tego, żeby wyjść na spacer, na powietrze, przejść się i poruszać trochę, bo to właśnie siedzenie w zamknięciu w pracy przez wiele godzin (czy to w biurze czy też w innych szczególnie gorszych warunkach np. produkcyjnych) powoduje uaktywnianie się lub wzmacnianie różnych dolegliwości. I wierzcie mi, że to w połączeniu ze stresem w pracy lub wizją utraty pracy, potrafi człowieka naprawdę rozwalić.

    • 36 2

    • kilka spraw:
      "Czasem człowiek potrzebuje odpocząć od pracy" - zgadza się, temu właśnie teoretycznie służy urlop wypoczynkowy. Inna rzecz, że większą część tego urlopu przeciętny Polak jest zmuszony zmarnować na pracę poza pracą, nie mniej jednak ustawodawca przewidział potrzebę wypoczynku.

      "poprosiłem szefa o urlop bezpłatny, ale on się nie zgodził i powiedział, że jak mam problemy ze zdrowiem, to powinienem być właśnie na L4" - i dobrze ci powiedział: po coś te składki są płacone

      " Są też takie choroby, które wymagają właśnie tego, żeby wyjść na spacer, na powietrze, przejść się i poruszać trochę..." - wtedy właśnie na druczku lekarz oznacza, że chory nie musi leżeć. Inna rzecz, że bez względu na rodzaj choroby np. remontowania mieszkania żaden lekarz raczej nie zaleci

      • 9 1

  • Baju baju będziesz w raju (1)

    Złamałem rękę w pracy lewą (praca polega na jeździe samochodem) , mam zwolnienie (pierwszy raz od kilkunastu lat) i byłem w Turcji na urlopie , obecnie wraz z żoną maluje pokój. Mam pytanie czy robię coś niezgodnego z prawem.

    • 20 2

    • przy złamaniu ręki nie miałeś w L4 nakazu pozostawania w domu

      gorzej jakby Tobie się coś stało w tej Turcji, KL - ubezpieczenie dobrowolne by nie zadziałało.

      • 5 0

  • Praca

    Ja również złamałem rękę mam dobrze płatną pracę , wziąłem 3 dni po pogotowiu zwolnienia potem tydzień urlopu i zadzwonił szef żebym robił przez miesiąc tyle ile mogę przy komputerze i skorzystał trochę z pracowników aby mnie powozili. Myślę że ZUS zarobił na tym z 10 000 zł więc niech nie pieprzą że wszyscy kradną

    • 20 1

  • Nie masz konta na Facebooku czy innych portalach, albo nie wrzucasz tam swoich prywatnych zdjęć, to nikt cię nie będzie śledził. Prosta sprawa, a prywatność jest przecież bezcenna.

    • 18 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ludzie biznesu

Maciej Dobrzyniecki

Od roku 1994 jest członkiem Business Centre Club i pełni funkcję wiceprezesa. Jest ponadto...

Najczęściej czytane